Autor Tema: LOMO SMENA 8M  (Pročitano 4749 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Suki

  • Junior
  • *
  • Poruke: 4
    • Pogledaj profil
LOMO SMENA 8M
« poslato: Decembar 22, 2010, 11:19:13 posle podne »
Nadjoh medju starim caletovi stvarima jako dobro ocuvano  "cudo" :D! U pocetku sam bila odusevljena jer ce posluziti kao cool ukras u sobi, a sada razmisljam i da ga pokrenem! Samo nisam sigurna da mogu, a ni kako! Pricajte sve sto znate o njemu, ja sam rodjena mnoooogo posle njegove godine proizvodnje :)))!

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: LOMO SMENA 8M
« Odgovor #1 poslato: Decembar 22, 2010, 11:26:29 posle podne »
Nemoj se ljutis, al' moram...  ;D

Ko nema u vugla, pita gugla...

 ;D ;D ;D

Pozz

Van mreže Suki

  • Junior
  • *
  • Poruke: 4
    • Pogledaj profil
Odg: LOMO SMENA 8M
« Odgovor #2 poslato: Decembar 22, 2010, 11:36:18 posle podne »
Zato i pitam, googl mi daje cisto istorijske informacije tipa godina proizvodnje, gde i zasto je proizveden, bla bla bla.....  Cale se odavno hvali njime, i ubedjuje me da ga je moguce pokrenuti, ja sam malo skepicna! AKo moze, pitam kako, ako ne moze, cool je ukras!
Ako nema na googlu, pitaj forumase :P :P!
NEma ljutis!

Van mreže Djenka

  • Član
  • **
  • Poruke: 124
    • Pogledaj profil
    • http://www.astronomija.co.rs/
Odg: LOMO SMENA 8M
« Odgovor #3 poslato: Decembar 23, 2010, 08:34:58 pre podne »
To je bio moj prvi aparat. Nema sta da se pokrece. Kupi film, ubaci i slikaj.
Fotografija ili Astronomija? Astrofotografija! :)
www.astronomija.co.rs

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: LOMO SMENA 8M
« Odgovor #4 poslato: Decembar 23, 2010, 10:26:11 pre podne »
Zamenis ulje i filtere, ocistis svecice i mozes da krešeš.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: LOMO SMENA 8M
« Odgovor #5 poslato: Decembar 23, 2010, 11:00:54 pre podne »
Mnogi su svoje prve korake u fotografiji napravili ovim aparatom (me included :)). Vrlo je jednostavno. Namestiš film u levi "sanduk", prevučeš ga preko otvora i zakačiš na špulnu na desnoj strani (ima prorez na sredini osovine). Zatvoriš, premotaš da se zategne i igranka može da počne! ;D

Naravno, otvaranje vratanca će "malo" sjbti senzor, tj. film, pa nemoj to da radiš :D

Objektiv služi kao kompletan set kontrola.

Mali crni prsten, na prednjem delu objektiva (inače 40mm f/4), postaviš tako da crveni marker stoji na izabranom filmu (dakle, to će verovatno biti 100 ASA, a to je nekih 21 po DIN skali (lakše ćeš nabosti po DIN skali na tom aparatu), istovremeno setujući otvor blende (to je drugi marker na istom prstenu). Možeš i da ignorišeš ISO/ASA vrednost, s tim što onda postoji problem sa dužinom ekspozicije, jer Smena 8m može da izvuče najbržu ekspoziciju od 1/250. Veća blenda (manji broj) obezbeđuje bolje izdvajanje pozadine (npr. pucaš krupan portret), dok manja (f/16, tj. veći broj) daje veću "oštrinu u dubinu" (DOF), što je zgodnije za pejzaže i jače sunce. I tako...

To je manje/više sve. Ostatak se svodi na podešavanje ekspozicije, u zavisnosti od prisutnog svetla. Ona ide od 1/15 (najduža) do 1/250 (najkraća), a ima i bulb (B), ekspoziciju koja traje sve dok držiš okidač pritisnutim.

Mehanizam špulne za napotavanje filma nije povezan sa okidačem, pa je neophodno nategnuti zatvarač pomoću poluge sa strane.

To je to, uglavnom :)

EDIT: Eh da, zamalo da zaboravim...
Kako da znaš koji su Ti parametri kad potrebni?
U vreme kada su kontrole bile potpuno manuelne, važilo je davno utvrđeno pravilo "Sunny 16" :D

Nešto o tome: LINK

U principu, priča se svodi na to da je, po sunčanom danu, kada je blenda podešena na f/16, dužina ekspozicije će biti recipročna osetljivosti filma. Pa tako, ako koristiš film od 100 ASA, znači da Ti na f/16 treba brzina od 1/100 do 1/125. A npr. na f/8 će to biti 1/250 itd...

Pozdrav
« Poslednja izmena: Decembar 23, 2010, 11:08:36 pre podne od strane StORM48 »