Autor Tema: Blic  (Pročitano 7457 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1604
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Blic
« poslato: Decembar 07, 2010, 05:02:14 posle podne »
Imam neki stari blic National PE-201M. To je caletov stari blic koji je radio na practica aparatu. Ja sam ga koristio malo na nikonu d5000 i bilo je dosta problema, posto je davao mnogo jako svetlo. Morao sam da stavim najnizu iso vrednost i da stavim blendu na 9 da bi bilo dobro eksponirano. Nisam ni gledao da li je bezbedno koristiti te bliceve na nikonu. Pretpostavljam da nema nikakvih problema. Kako da ublazim svetlo? Da li ima neko neki predlog? Citao sam negde da mogu da nalepim nekoliko slojeva paus papira i da ublazim svetlo. Vredi li se majati sa tim?

Ps Naravno sad bi ga koristio na canonu.
« Poslednja izmena: Decembar 07, 2010, 05:03:49 posle podne od strane Emilijen »

Van mreže bracahifi

  • Član
  • **
  • Poruke: 237
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #1 poslato: Decembar 07, 2010, 05:43:46 posle podne »
Tvoj blic nema nikakvu kontrolu inteziteta bljeska. Probaj da nekim difuzorom resis problem. Na tvom mestu ne bih razmisljao o kupovini difuzora - probaj neki home made. Imas gomilu primera na netu. Ako si  resen da malo investiras u tvoj sistem razmisli o kupovini nekog ozbiljnijeg blica. Pozdrav

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1604
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #2 poslato: Decembar 07, 2010, 05:49:54 posle podne »
Hvala. U medjuvremenu procita na netu za nesto sto se zove SafeSync na sta se stavlja blic pa se onda to stavlja na aparat, zbog voltaze blica, odnosno mogucnosti da zbog napona blica izgori aparat. Ja nigde nisam vido koliki je napon na ovom Nationalu, a ne znam ni koji najveci napon moze da se koristi na canonu 40d. Da li je neko upucen?

PS Koliko ja znam trebalo bi da na aparat moze da stavi samo okidac od max 6V.
« Poslednja izmena: Decembar 07, 2010, 05:52:18 posle podne od strane Emilijen »

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1604
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #3 poslato: Decembar 07, 2010, 06:43:22 posle podne »
Ovde vidim da ga ovaj lik normalno koristi.

http://www.flickr.com/photos/banggia03k4/3092243331/

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1604
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #4 poslato: Decembar 08, 2010, 04:11:52 posle podne »
Dakle, da li je bezbedno koristiti navedeni primerak? Izgleda da ipak nije, procitah na nekom sajtu da ima neki okidac od 150v.
« Poslednja izmena: Decembar 08, 2010, 04:41:35 posle podne od strane Emilijen »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Blic
« Odgovor #5 poslato: Decembar 08, 2010, 05:29:21 posle podne »
Uzmi unimer (voltmetar; postavi na jednosmernu struju i opseg do 1000V) i izmeri napon tako što ćeš ga okačiti na glavni sync vod (onaj u sredini, ukoliko ih ima više) i na masu, koja je negde na samoj papučici blica - a obično u žlebu papučice. Naravno, pre toga pusti blic da se napuni (on ne treba da bude na aparatu). Kad se napuni, prisloni unimer na kontakte i očitaj napon. Ukoliko blic bljesne, napravio si kratak spoj, pa promeni polaritet - onda neće bljesnuti, nego će omogućiti očitavanje.

Ako je napon viši (a posebno ako je ZNATNO viši) od 6V, taj blic nije "Canon safe" i što pre zaboravi na njegovo korišćenje, osim u slučaju da uspeš da nabaviš tu "safe-sync" kockicu.

BTW, evo jednog spiska safe i not-safe bliceva: LINK
Ovog Tvog nema, a ne možeš se baš oslanjati ni na one sa sličnim nazivom istog proizvođača, jer variraju od malo do mnogo, pa sve do puno-mnogo. :)

Pozdrav
« Poslednja izmena: Decembar 08, 2010, 05:35:55 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1604
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #6 poslato: Decembar 08, 2010, 06:10:06 posle podne »
Bas sam tu i gledao. Koliko sam video svi national-ovi su non safe za eos.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Blic
« Odgovor #7 poslato: Decembar 08, 2010, 06:17:22 posle podne »
Onda Ti ostaje da izmeriš.
5 minuta posla. :)

Pozdrav

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1604
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #8 poslato: Januar 05, 2011, 07:37:14 posle podne »
Da li mogu ovaj blic da koristim kao drugi blic, tako sto cu da ga povezem kablom ili bezicno sa telom? Ako mogu sta treba da kupim, odnosno koji kabl ili sta? Na blicu ima rupica koja bi po meni trebalo da sluzi kao ulaz za sinhro kabl.

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1604
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #9 poslato: Januar 05, 2011, 08:23:57 posle podne »
Jel moze da mi neko objasni sta je zicani okidac, a sta sinhro kabli, a sta triger? Kako se sve to koristi?

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #10 poslato: Januar 05, 2011, 08:57:40 posle podne »
@Emilijen,
ako mislis na Canon-ove prizvode, koliko sam upucen, sinhro kabel npr. OC-E3 je "najobicniji" spiralni kabel
koji povezuje kameru i blic i pritom prenosi sve potrebne informacije tipa ETTL. Znaci, prakticno kao da je blic i dalje na kameri.
Triger ti je bezicni odasiljac, tipa Canon ST-E2. Postoje i drugi proizvodjaci, s tim sto Canon i dalje ima mogucnost ETTL. Od drugih proizvodjaca bih naveo
Pocket Wizard (moze isto ETTL) ali je poprilicno skup.
E sad, nisam siguran, sta podrazmevas pod zicani okidac, kad je blic u pitanju. Znam da postoje za kameru, sto od Canon-a, sto od ostalih proizvodjaca.
Za blic, ne znam zaista...

Pozdrav
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1604
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #11 poslato: Januar 07, 2011, 01:57:11 posle podne »
Znaci trebalo bi da mogu preko sinhro kabla da povezem ovaj blic i canon 40d?

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Blic
« Odgovor #12 poslato: Januar 07, 2011, 02:33:34 posle podne »
@Emilijen
Pitanje je na šta se odnosi. Žičani okidač, šta god bilo - Ti ne treba. Ovo što Bole pominje (Canon EC-E3) je "off-camera shue cord" za odvajanje blica od aparata, ali uz mogućnost korišćenja E-TTL-a. Pošto je kabl "dugačak" svega 60cm, od njega nema neke preterane vajde.

ST-E2 je namenjen isključivo Canon blicevima koji imaju mogućnost slave kontrole, tako da i to otpada, ukoliko ne kupiš odgovarajući blic.

Sinhro-kabl je namenjen okidanju spoljne rasvete, povezivanjem aparata (40D to ima i označeno je kao PC-Sync, simbolom munje na levoj strani) i studijske rasvete, odgovarajućim kablom. Canon blicevi se ne mogu okidati na ovaj način, jer samo 580EX II ima odgovarajući konektor. Ovaj Tvoj bi mogao da koristiš na taj način, ali ćeš se oteliti dok nađeš odgovarajući kabl, a i tada nije sigurno koliko je "safe", pošto se problematični napon emituje i na tom konektoru.

Wireless triger je jedan u nizu raznih bežičnih okidača rasvete. Mogu biti namenjeni blicevima ili studijskoj rasveti, a sastoje se iz (najčešće dva dela): prijemnika (koji ide na blic glavu ili blic) i predajnika, koji se montira na papučicu na telu aparata. Podesiš kanale i pucaš. Nedostatak je obaveza manuelnog setovanja snage blica, a prednost je radio kontrola, koja eliminiše potrebu za optičkom vidljivošću blica, što je npr. slučaj sa ST-E2 okidačem, kao i varijantom gde se koristi master/slave koncepcija Canon ili Nikon bliceva.

Ovakvi okidači, koji bi Tebi najviše odgovarali, postoje u kompletu (jedan transmiter i jedan risiver), u skupljoj ili jeftinijoj kineskoj aromi (Ljuba može da ti dobavi TR-04 - TR-07 kompletiće po finim cenama od oko 60-ak evra, čini mi se), a postoje i kao transiveri (ravnopravni činioci, od kojih svaki može da glumi bilo šta što je potrebno), kakvi su Pocket Wizardi. Ovo drugo je mnogo skupo za Tvoju kombinaciju, a pride se i ne može kupiti kod nas.

U slučaju potrebe, uvek možeš da dokupiš još par risivera i tako kontrolišeš više nezavisnih bliceva.

A "žičani okidač"... e to već nije iz ove priče - služi za daljinsko okidanje aparata.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Januar 07, 2011, 02:40:35 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1604
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Blic
« Odgovor #13 poslato: Januar 07, 2011, 03:14:38 posle podne »
Hvala Storm na objasnjenju. Pretpostavljao sam ovo sto si naveo, ali nisam bio siguran. U svakom slucaju odustacu, za sada, posto sam mislio da ce jeftinije da kosta. POz