Autor Tema: Na prvi pogled... Nikon D7000  (Pročitano 6313 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Na prvi pogled... Nikon D7000
« poslato: Novembar 16, 2010, 11:30:23 pre podne »

TIMELINE

Preko četrdeset vekova stara legenda o Troji i trojanskom konju, nekada prepričavana uz svetlost sveće, a danas na časovima istorije i književnosti, govori o ratu zbog ljubavi, čiji je epilog bio krah trojanskog kraljevstva, zahvaljujući vešto izvedenoj diverziji pomoću lukavo osmišljene statue konja. Prerušavanje je oduvek bio skoro savršen način za izvođenje iznenadnog napada, a u svojevrsnom obliku ga danas možemo videti na primeru aparata, koji prosto vapi da se na njega primeni ona stara, ofucana izreka... ovaj put prikladnije no ikad: „posle njega, svet više neće biti isti“. Otkud priča o Troji u prikazu aparata, lakše je shvatiti ukoliko na trenutak pogledamo spoljnu fasadu novog Nikonovog proizvoda, a istovremeno i budućeg ljubimca hiljada fotografa, entuzijasta ili profesionalaca – Nikona D7000.

Nekako u vreme kada su negodovanja fotografske javnosti, zbog gotovo kartelske podele tržišta, dostigla kulminaciju, desio se i prvi direktniji sukob između dva najveća proizvođača u foto-branši. Nikon je tada prvi put ozbiljnije udario na sam vrh konkurentske ponude, svojim D3x DSLR telom. Do tada, modeli Canona i Nikona su se malo ili čak ni malo konvergirali. To se će se ispostaviti inicijalnom kapislom i za mnoga druga nadmetanja ova dva proizvođača, čiju eskalaciju gledamo i danas.

Nestrpljivo isčekujući naslednika jednog od najprodavanijih Nikonovih aparata ikada, odličnog D90, dočekali smo nešto što bi građani planete engleskog govornog područja nazvali „major-breakthrough“ – „besnu“ fotografsku spravu, upakovanu u naizgled pitomo, malo kućište, koje se vizuelno jedva razlikuje od aparata, za čijeg se sukcesora zvanično ne odaje. Tu dolazimo i do paralele sa legendom s početka priče, čija bi analogija mogla biti odgovarajuća onome što je glavni konkurent, Canon, doživeo nakon premijere Nikonovog najnovijeg aparata, na protekloj Fotokini.

Koliko u jednom trenu može začuditi, toliko u drugom ovaj Nikonov potez zvuči zapravo sasvim racionalno – ako je do sada uložena energija bila dovoljna za izaći na kraj sa glavnim rivalom, sada, kada se broj pretendenata na visok tržišni udeo neočekivano povećao, pre svega uključivanjem Pentaxa i Sony-ja u igru, D7000 predstavlja sasvim logičan iskorak ka učvršćivanju pozicije, ali i vrbovanju korisnika ostalih sistema. A izdići se iznad proseka – pravi je recept za to.

Mač sa dve oštrice i dalje stoji, jer D7000 stvara obavezu i donju granicu podiže na znatno višu lestvicu, ne samo za konkurenciju, već i za samog proizvođača. Za kupce – to je, bez ikakvih dvojbi, radosna vest. Za konkurenciju kost u grlu, a za Nikon – pravi potez u doba recesije, u pokušaju da utihnulo tržište razmrda i zahvati značajniji deo profita.

Naravno, ovom trojanskom konju će biti potrebno više vremena da postigne svoj cilj, nego onome iz legende, a koliko će u tome biti uspešan, pokušaćemo da naslutimo u narednom blic prikazu, do izlaska detaljnog i sveobuhvatnog testa.


Nikon D7000 preview


« Poslednja izmena: Novembar 16, 2010, 01:03:41 posle podne od strane Crni_bombarder »

Van mreže bracahifi

  • Član
  • **
  • Poruke: 237
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D7000
« Odgovor #1 poslato: Novembar 16, 2010, 12:29:06 posle podne »
Jedan od najboljih mini testova koje sam do sada procitao o nikonu D7000. Sve pohvale od mene. Na par mesta sam procitao da se nije bas proslavio ostrinom. Mozda padne i neki uporedni test - recimo D90 vs. D300 vs. D7000. Jos jednom BRAVO.

Van mreže milas

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 557
  • Pol: Muškarac
    • mmilanovic
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D7000
« Odgovor #2 poslato: Novembar 16, 2010, 04:21:27 posle podne »
Odlican test! Svaka cast, videcemo kakav ce biti finalni ;). Nego, Storm reci ti nama sad konacno kad si imao prilike da se druzis sa oba aparata: 60D vs D7000?

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D7000
« Odgovor #3 poslato: Novembar 16, 2010, 04:54:40 posle podne »

Recice on to ako bude smeo  ;D

(Za ocekivati je dipomatski odgovor  ::))

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D7000
« Odgovor #4 poslato: Novembar 16, 2010, 05:14:04 posle podne »
Ne vidim u čemu je problem da samostalno izvučete zaključak iz tekstova i priloženih fotografija.
Još kada dodju finalni testovi ..... iha materijala.

Sve lepo piše, samo neće da zove :D

Uostalom, šta pitate kad znate?  ;D ;D  ;D
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D7000
« Odgovor #5 poslato: Novembar 16, 2010, 05:18:13 posle podne »
Pa pitamo zato sto volemo da nam se servira na tacni.

Jerbo ce nas neko ???, hm hm, u protivnom, optuziti da reci izvlacimo iz konteksta. ;D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Na prvi pogled... Nikon D7000
« Odgovor #6 poslato: Novembar 17, 2010, 12:40:36 pre podne »
Hvala svima! :)

Nije uopšte u pitanju to šta ja lično mislim, niti je uopšte moguće da mi iko zabrani da to što mislim i napišem. :)

Međutim, radije bih da sačekamo gotov test - neke stvari će biti argumentovane, bilo pozitivne, bilo negativne, pa će svako moći da zaključi ko je gde. A ja ne volim da pišem bez argumenata. ;)

Pozdrav

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D7000
« Odgovor #7 poslato: Novembar 17, 2010, 09:54:17 pre podne »
Rekao sam  :D

Dilomatija  je cudo.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Na prvi pogled... Nikon D7000
« Odgovor #8 poslato: Novembar 17, 2010, 12:03:54 posle podne »
Nije diplomatija, nego ja ne donosim zaključke na prečac. A pogotovo ne bez da sakupim dovoljno iskustva sa nekim komadom opreme. Ko može da garantuje da ja nisam nešto zasr'o, s oproštenjem? ;D

Na živce mi već ide nemogućnost mapiranja ISO tastera (opet), nepostojanje skale svetlomera na statusnom displeju (opet) i stvarno smešan live-view u odnosu na Canon (i prvi serijski aparat iz Canona, sa live-view-om, EOS 40D, ima bolje urađenu ovu funkciju. I to ne malo bolju). Koliko god trivijalno zvučalo, u studiju i za rad sa stativa, ova funkcija je čisto blago.

60D je jedno 5 puta udobniji sa držanje i korišćenje, pogotovo sa većim staklima. Tu je D7000 vrlo sličan sa D90, na žalost. Mada, ovo za nekog nije nedostatak. Ipak je subjektivna stvar u pitanju.

Što se fotke tiče, to ćemo već videti. Na prvu loptu, razlike su mnoooogo manje nego što je početno spinovanje najavljivalo.

Eto, to su negativne stvari, koje je moguće sažeti pre nekog detaljnijeg poređenja.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 17, 2010, 01:14:21 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D7000
« Odgovor #9 poslato: Novembar 17, 2010, 01:03:58 posle podne »
Sve mi to znamo, salio sam se.  :)


Pokusaj samo da proveris unimerom da li onaj "titanijum" provodi struju.  ;)


Pa metal je, Boze moj.

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D7000
« Odgovor #10 poslato: Decembar 01, 2010, 08:42:29 pre podne »
Evo i testa na dpreview
  http://dpreview.com/reviews/nikond7000/