Autor Tema: Canon SX30 IS i njegovih 35x opticki zum  (Pročitano 10249 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Canon SX30 IS i njegovih 35x opticki zum
« poslato: Oktobar 10, 2010, 08:27:28 posle podne »
Poslednjih godina je prava trka koji ce proizvodjac napraviti super-zum fotoaparat sa sto vecim rasponom objektiva. Krajnja granica se ne nazire, mada nisam siguran koliko sve ima svrhe za fotkanje iz ruke, osim ako se znacajno ne povecaju mogucnosti sistema stabilizacije. Kao sto znate, na krajnjem rasponu objektiva blenda se znacajno suzi, jako malo svetla pada na senzor, pa onda moramo da podizanjem ISO vrednosti obezbedimo sto vecu brzinu zatavaraca, koja ce u kombinaciji sa (optickom ili CCD shift) stabilizacijom omoguciti sto ostriju fotku sa mnogo detalja. Canon je poslednjih godina nekako bio najkonkretniji kada je sistem stabilizacije u pitanju na ovoj klasi fotoaparata, a ne sumnjam da ce ga ostali pratiti u stopu, ako ne i sustici u narednom periodu.
Danas sam uzeo malo da isprobam Canon SX30, zanimalo me ima li vajde od ovolikog raspona objektiva (35x opticki zum, 24-840mm) ili je to samo marketinski trik.
Obe fotke su napravljene iz ruke, prva je na najsirem delu (24mm), a druga na krajnjem rasponu (840mm):





Ove dve fotke ne moraju nista da znace, treba se znatno duze igrati sa Canon SX30 IS, pa videti da li je opravdan napredak u odnosu na predhodni model SX20 IS. Ono sto ja licno pozdravljam kod SX30 modela je sto je napajanje sa AA baterijama kod ove serije otislo u zaborav. Li-Ion baterije vise nisu retkost i imaju mnogo vise prednosti u odnosu na prevazidjene Ni-Mh, ali to je prica za neku drugu temu.
« Poslednja izmena: Oktobar 10, 2010, 09:03:50 posle podne od strane Crni_bombarder »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Canon SX30 IS i njegovih 35x opticki zum
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 11, 2010, 09:51:08 pre podne »
Impresivno, mora se priznati.

Ako te ne mrzi, okaci krop 100% dela slike koji obuhvata zelenilo, levo od natpisa FOX televizija.
Meni to odavde deluje, sasvim pristojno i upotrebljivo.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon SX30 IS i njegovih 35x opticki zum
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 11, 2010, 12:03:46 posle podne »
Nije Zorane zelenilo merodavno za posmatranje kropa.

Ako se iz kropa nesto zeli zakljuciti onda to treba biti nekakav "cvrst" motiv, zid ili slicno sa puno detalja, a ne nesto sto se njise na vetru.

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Canon SX30 IS i njegovih 35x opticki zum
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 11, 2010, 12:04:53 posle podne »
Zoki, evo ga 100% crop. Juce nije bila idealna vidljivost, uocio sam to kada sam pokusao da uslikam avion koji se upravo spremao da sleti.



p.s. evo onda i zid i lisce  ;)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Canon SX30 IS i njegovih 35x opticki zum
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 11, 2010, 12:24:07 posle podne »
Nije Zorane zelenilo merodavno za posmatranje kropa.

Ako se iz kropa nesto zeli zakljuciti onda to treba biti nekakav "cvrst" motiv, zid ili slicno sa puno detalja, a ne nesto sto se njise na vetru.

Naravno, ali moras priznati da ovde ipak prvo sto upada u oci jeste cinjenica da je sasvim odlicno ispao jedan takav detalj, kao sto su krosnje koje se njise na vetru ...snimljene sa te daljine, ....  jelte.

Uz taj zoom ... moras priznati da je impresivan rezultat.
« Poslednja izmena: Oktobar 11, 2010, 12:25:51 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Chabex

  • Junior
  • *
  • Poruke: 66
    • Pogledaj profil
Odg: Canon SX30 IS i njegovih 35x opticki zum
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 11, 2010, 03:47:03 posle podne »
Ajd još jednom da dam izjavu: pozdrav za sve članove foruma!  ;)

Uh kakav zum!  :)  Ovo je veoma dobro ispalo s obzirom da je neki "multipraktik" tj. ultrazum aparat u pitanju. Na suncu tj kad ima dovoljno svetla izgleda da je sasvim ok, mada sigurno da je i iskustvo fotografa doprinelo veoma dobrom rezultatu. Idealan aparat za paparace početnika ;D

Van mreže komšija

  • Junior
  • *
  • Poruke: 50
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon SX30 IS i njegovih 35x opticki zum
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 12, 2010, 02:59:02 posle podne »
Kakva bi bila razlika u kvaliteti fotografije u odnosu na S95

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Canon SX30 IS i njegovih 35x opticki zum
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 17, 2010, 12:30:05 pre podne »
Prvo da odgovorim Komsiji: SX30 i S95 jednostavno nisu za poredjenje, radi se o potpuno dve razlicite klase fotoaparata sa razlicitim namenama. Normalno je da ce S95 imati nesto bolju fotku zbog vece povrsine senzora, kao i brzeg objektiva (f/2), ali je skoro sve ostalo na strani SX30.

Veceras sam poneo Canon SX30 IS na koncert Parnog Valjka u Areni, jer sam znao da cu biti prilicno daleko od bine. Neverovatno, ali cak su malo i zatezali na ulazu, k'o da nosim 7D sa 300mm L4 IS, nasa posla... Elem, mogu vam reci da sam prijatno iznenadjen sta je uspeo da uradi, s' obzirom da su uslovi za fotkanje jako losi, malo ili previse svetla (strobovi), mnogo dima, suvise veliki raspon, mali otvor blende, pa sam morao da fotkam na ISO 800.

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Canon SX30 IS i njegovih 35x opticki zum
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 17, 2010, 10:04:30 pre podne »
Meni kao laiku se čini da je ovaj aparatić odradio odličan posao na koncertu.S obzirom na uslove,ne verujem ni da bi neki slabiji dslr dao mnogo bolje rezultate.Uostalom,ovo su neobrađene fotografije.Ja sam dala sebi slobodu da joj posvetim nekoliko minuta u PS-u i iako ja to ne radim baš najbolje razlika se vidi.Šta bi tek uradio neko ko je stručnjak za to?Sve u svemu,vrlo rado bih posedovala ovaj SX30  ;)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Canon SX30 IS i njegovih 35x opticki zum
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 17, 2010, 10:30:08 pre podne »
... ne verujem ni da bi neki slabiji dslr dao mnogo bolje rezultate.Uostalom,ovo su neobrađene fotografije.

Nije tu najslabija tačka aparat, već objektiv.
Evo, da sad na ovaj moj 350d ili taj Vaš 1000d, prikačite neki L zoom, ima slike da kidaju uši.

Btw, kad reče neobrađeno, evo jedne sa Canon PowerShot 720IS ... samo resize

(sa koncerta Vlatka Stefanovskog)

''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Canon SX30 IS i njegovih 35x opticki zum
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 17, 2010, 11:19:03 pre podne »
Pravo zboriš Zorane  ;) Nego,ja se nisam baš najbolje izrazila ::)Htedoh reći da za otprilike istu cifru može da se pazari npr. "naš" 1000d sa kitom 18-55,i SX30.A meni se čini da ovih 24-840mm nudi veće mogućnosti za nekoga ko traži multifunkcionalan porodični aparat i nema nameru da ulaže u nove objektive,a sa druge strane može da toleriše razliku u kvalitetu fotografije.Većina vas na forumu ste stvarno stručnjaci za sve te stvari oko procene određenih modela i njihovih performansi,a ovo je ipak samo viđenje jednog običnog amatera na tom polju  ;)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Canon SX30 IS i njegovih 35x opticki zum
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 17, 2010, 01:05:44 posle podne »
@neonka
Malo sam se poigrao i znatno bolje ispadne. Tvoja kao da je ostrija i sa vise detalja, izgleda da dok sam se trudio da korigujem boje da sam malo ubio detalje ;-)
Bio sam nestrpljiv sinoc, pa sam okacio sirov rezultat. U svakom slucaju hteo sam da istaknem njegov neverovatni opticki zum. POZZ
« Poslednja izmena: Oktobar 17, 2010, 01:22:54 posle podne od strane Crni_bombarder »

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon SX30 IS i njegovih 35x opticki zum
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 17, 2010, 01:55:31 posle podne »
Ma koji EOS?  ;D

Ixus je Zakon

« Poslednja izmena: Oktobar 17, 2010, 01:57:47 posle podne od strane Zarko Silic »

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1602
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon SX30 IS i njegovih 35x opticki zum
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 17, 2010, 01:59:34 posle podne »
Odlican ovaj ixus!

Van mreže Aleph

  • Junior
  • *
  • Poruke: 19
    • Pogledaj profil
Odg: Canon SX30 IS i njegovih 35x opticki zum
« Odgovor #14 poslato: Decembar 27, 2010, 03:13:32 posle podne »
Sve, sve, i znam da ne bih trebao da budem, ali :o – kako je ružna ova prva Bombarderova slika kad se pogleda u pravoj, stopostotnoj veličini! Pa ovo kamenje koje je odmah ispred aparata uopšte se ne prepoznaje, o licima prolaznika da ne pričamo... Baš jezivo izgleda.  :-X ???

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Canon SX30 IS i njegovih 35x opticki zum
« Odgovor #15 poslato: Decembar 30, 2010, 07:35:35 posle podne »
Pa dobro, i nije nesto reprezantativna fotka.
Moze li negde iz exifa da se vidi gde je aparat (ovaj ili neki drugi) uhvatio fokus?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Canon SX30 IS i njegovih 35x opticki zum
« Odgovor #16 poslato: Decembar 30, 2010, 09:22:12 posle podne »
Evo kako to izgleda u Adobe Bridge-u.Tu je i odgovor na pitanje oko neoštrine kamenja i lica ljudi u prvom planu.
« Poslednja izmena: Decembar 30, 2010, 09:47:02 posle podne od strane neo »

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Canon SX30 IS i njegovih 35x opticki zum
« Odgovor #17 poslato: Decembar 30, 2010, 11:27:41 posle podne »
Ekstra. Bas to me zanimalo (hvala Neu na preporuci).
Ako je fokus negde na 60-ak metara , moze se pretpostaviti da je to infinity ?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon SX30 IS i njegovih 35x opticki zum
« Odgovor #18 poslato: Decembar 31, 2010, 12:01:40 pre podne »
Sve, sve, i znam da ne bih trebao da budem, ali :o – kako je ružna ova prva Bombarderova slika kad se pogleda u pravoj, stopostotnoj veličini! Pa ovo kamenje koje je odmah ispred aparata uopšte se ne prepoznaje, o licima prolaznika da ne pričamo... Baš jezivo izgleda.  :-X ???

Ne sme se gledati na 100%.

To je zabranjeno kod ovih aparata.