Autor Tema: Svasta nesto od pocetnika  (Pročitano 2591 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže ZlatkoZ750

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Svasta nesto od pocetnika
« poslato: Septembar 28, 2010, 08:22:26 posle podne »
Fotografije koje ce te videti nacinjene su Canonom 450d sa objektivom 18-55 is takodje Canonov koji sam dobio uz njega.
Da napomenem da sa foto aparat kupio pre nesto vise od sest meseci dana i da sam apsolutni pocetnik u svetu fotografija sa DSLR, a ranije sam fotkao sa sa Sonijem   Cyber-shot 5,1 mega piksela.
Fotografije koje slede ako se mogu svrstati i nazvati ''makro''fotografijama,molm vas da ih prokomentarisete,pomognete,ukazete  na greske i o cemu treba da  vodim racuna da bi  mi sledece fotografije bile bolje,jasnije,lepse.
Hvala pozdrav od Zlatka.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.
Canon 450D
canon efs18-55mm is
canon ef 70-300mm is usm
sigma 10-20mm ex dc
canon ef 50mm f/1.4 usm

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Svasta nesto od pocetnika
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 01, 2010, 02:43:57 posle podne »
Ja bih da ti pomognem nekim savetima, ali nisam baš dobar u slikanju cveća. Kod njih mi smeta centralno kadriranje koje treba izbegavati (na pr. slika 2 i 3). Broj 5 mi se sviđa, ali je dosta mutna i oštre su samo donje latice. Oštrina bi trebala da bude veća i to se postiže većim f-brojem. Kadriranje pčele je OK, ali opet ona nije u fokusu nego deo latice levo. Probaj insekte da slikaš sa f11-f/16 (vidim da si uglavnom koristio f/5.6 što je veliki otvor blende(a mali f-broj ;) ) )
13-a je zbunjujuća, fokusirao si koru drveta da bi, verovatno, istakao teksturu a opet si ostavio i krošnju drveta koja je svetlija i odvlači pažnju od kore. Trebao si odseći gornji deo.
Žaba je OK ali si trebao ukloniti travku u F.Šopu ili jednostavno naterati žabu da skoči na mesto gde nema trave koja bi smetala da se model lepo vidi.
Leptir je dobar mada je pozadina "nervozna", ali s obzirom da si početnik nema zamerke.
Insekt na 19-oj nije loš, ali mi se čini da je fokus za malo promašio glavu. Kod fotografisanja insekata fokus treba da bude na očima (osim ako ne želiš da slikaš krila i njihovu teksturu)
Na poslednjoj mi se ne sviđa ugao slikanja (a i skoro si mu odsekao rep). Kod životinja i insekata gledaj da kada kadriraš budeš u njihovom nivou (ne mentalno  ;D nego da se spustiš niže i da čak zalegneš ako treba).
Za ostale nemam neke zamerke, a ni pohvale (kao što rekoh nisam se baš dokazao u slikanju biljaka, jednostavno su mi insekti izazovniji)
Trebao bi da fotkaš i brzinom od oko 1/200 jer na nižim brzinama od 1/30 ili 1/60 dolazi do strešenosti slike i fotke će ti biti mutne. Vežbaj, experimentiši i rezultati će sami doći :)
« Poslednja izmena: Oktobar 01, 2010, 02:45:28 posle podne od strane DeVil »

Van mreže ZlatkoZ750

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Svasta nesto od pocetnika
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 02, 2010, 09:41:31 posle podne »
Hvala Devil sto si prokomentarisao slike i sto si me posavetovao o cemu treba da vodim racuna u buduce.
Kao sto si rekao uglavnom sam koristio veliki otvor blende odnosno mali f broj,to je zato da bi uspeo da zamutim pozadinu,mozda da sam koristio malo veci f broj onosno da sam zatvorio blendu mozda onda sa ovim objektivom nebi uspeo da zamutim pozadinu,ali eksperimentisacu pa se javljam.
U svakom slucaju zahvaljujem.
Pozdrav do sledeci slika.
Canon 450D
canon efs18-55mm is
canon ef 70-300mm is usm
sigma 10-20mm ex dc
canon ef 50mm f/1.4 usm