Autor Tema: "Stotka" makro i prvi utisci  (Pročitano 6977 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
"Stotka" makro i prvi utisci
« poslato: Septembar 16, 2010, 11:04:39 pre podne »
Pozdrav,

vecina prisutnih ovde zna da sam posle godisnjeg poceo da razmisljam o makro masineriji na distanci od oko 100mm. U igri je bio pre svega Canon ali i ekvivalenti drugih proizvodjaca. Konacno, dileme su rasciscene u dovoljnoj meri da sam se odlucio za Canonov proizvod, a odluku je presudila i cinjenica od koga sam kupovao taj objektiv jer to je ispala prakticno nova stvar.

Odmah po kupovini otisao sam na vikend u istocnu Srbiju a pritom sam nameravao da isprobam makro osobine ovog objektiva. Sva moja isprobavanja ovog objektiva desila su se na prirodnom svetlu uz kombinovano koriscenje stativa ili "gadjanje" iz ruke kada stativ nije bilo moguce koristiti. Nazalost, monopod do danas nisam uspeo da nadjem, negde je zaturen....ipak, iako sam bio primarnim poslovima zaokupljen, nesto se uspelo uslikati, pa nekih odredjenih utisaka ima.



Pre svega da napomenem da sam, zavisno od raspolozive kolicine svetla eksperimentisao sa vise otvora blende, mahom velikih, a nastojao sam da kadriram tako da veliki otvor blende ima smisla, odnosno da pokupi i izvestan bokeh, odnosno da fokusna tacka u odnosu na ostatak kadra ima smisla u vizuelnom smislu. U odredjenoj meri trebalo bi da sam u tome uspeo, ali moja zelja da se isproba objektiv na najvecim otvorima blende naprosto nije imala alternativu.

Stoga se u exifu moze procitati da sam uglavnom koristio blende 2,8 i 4, redje sam isao na 7,1 ili 8, pa je mozda to i interesantno kod ovih primera koje cu okaciti. Naknadno cu u temi dodati i ranije primere drugih makro pokusaja, koliko da se sto temeljnije moze uporediti sve sto je neophodno pre odluke o kupovini ove nimalo jeftine stvarcice ako pricamo o hobiju.

Prvo slede i prvi pokusaji pri sasvim solidnim svetlosnim uslovima ali i mojim gotovo potpunim neiskustvom sa ovim staklom u makro podrucju.

« Poslednja izmena: Septembar 16, 2010, 11:23:15 pre podne od strane lancia88 »

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: "Stotka" makro i prvi utisci
« Odgovor #1 poslato: Septembar 16, 2010, 11:27:02 pre podne »
Pozdrav,

dalje prica ide ka povratku u manje otvore blende sto me nije bas usrecilo i rezultati toga izgledaju ovako:


Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: "Stotka" makro i prvi utisci
« Odgovor #2 poslato: Septembar 16, 2010, 11:33:38 pre podne »
Pozdrav,

e onda smo presli u slabije svetlosne uslove, vijao sam se sa jednim insektom naokolo oko drveta, malo je hteo da pozira, malo nije, kacenje stativa vertikalno na drvo sve do zone odustajanja, avanturica slatka jednom recju :)

Blenda opet na maksimumu spram moguceg svetla i ovako to tada izgleda:


Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: "Stotka" makro i prvi utisci
« Odgovor #3 poslato: Septembar 16, 2010, 12:13:22 posle podne »
Ove poslednje dve su sjajne ... ali bas sjajne, iskreno mi je drago sto vidim da nisi u svadji sa tom stotkom.


''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: "Stotka" makro i prvi utisci
« Odgovor #4 poslato: Septembar 16, 2010, 12:18:52 posle podne »
Pozdrav,

hvala Zoki, u sustini citava prica je okrenuta ka analizi, otud i ovih i onih fotki u temi, cisto da analiziramo. Odavno sam navikao da mi ispadnu dobre fotke, nikako da naucim da unapred znam kakve zelim i kakve ce mi fotke biti :)

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: "Stotka" makro i prvi utisci
« Odgovor #5 poslato: Septembar 16, 2010, 12:30:35 posle podne »
Pozdrav,

Odavno sam navikao da mi ispadnu dobre fotke, nikako da naucim da unapred znam kakve zelim i kakve ce mi fotke biti :)

Dobra ti je navika  ;) Eto vidiš,za razliku od tebe ja skoro pa uvek znam kakvu fotografiju želim,ali na žalost retko kada (takoreći nikada) to i dobijem.Uživaj u neizvesnosti konačnog rezultata,bitno da je dobar!
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: "Stotka" makro i prvi utisci
« Odgovor #6 poslato: Septembar 16, 2010, 12:55:00 posle podne »
Baš se dobro muvate ti i stotka.Poslednje dve baš dobre!

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: "Stotka" makro i prvi utisci
« Odgovor #7 poslato: Septembar 16, 2010, 01:35:13 posle podne »
.... Odavno sam navikao da mi ispadnu dobre fotke, nikako da naucim da unapred znam kakve zelim i kakve ce mi fotke biti :)

Čuj, ni BB King u svojoj sada već 85-oj godini života, nema nameru da uči note ... pa ga to nikako ne sprečava da pravi muziku kakvu pravi.

Ostaje da sredimo taj potpis, malo da ga umanjimo ... a za ostalo se ne sekiram, nisi ti naivan ko što se praviš  ;)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: "Stotka" makro i prvi utisci
« Odgovor #8 poslato: Septembar 16, 2010, 01:58:16 posle podne »
Pozdrav,

ha, navike su cudna stvar, tacno tako...nekome sa strane deluju OK, onome u centru zbivanja su pogresne, ko bi ga znao...u svakom slucaju, kada dodjes do situacije u kojoj ili jesi ili nisi, odnosno, momenat je tada pa ako uspes to je to, ali de facto je taj momenat zadata stvar, e onda su navike problematicne. Bar ove moje "navike" :)

Zoki, ne pravim se ja nista, nimalo nisam naivan, samo sam realan. Odavno sam dosegao tacku sa koje vidim koliko ne znam. Tezak je to put za svakoga, pa zar da sada nerealnoscu zabrljam citav taj put?


Elem, "stotka" je zaista odlicno oruzje, za sada provereno samo u odredjenim uslovima ali verujem da cu vremenom dopuniti ovu temu i analizu uopste, ali do sada sam zadovoljan. Nije previse upotrebljiva zbog svoje zizne daljine, ali je za portrete odlicna iako imam i bolje, a za makro na toj ziznoj daljiini, ja sam za sada jako zadovoljan.

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: "Stotka" makro i prvi utisci
« Odgovor #9 poslato: Septembar 16, 2010, 02:24:38 posle podne »
Poslednje dve su najbolje, ali je pitanje zašto?
Kada shvatiš kako praviš najbolje makro fotke sve je lakše jer ti ostaje da samo ponavljaš oprobani recept.
Kod poslednjih si slikao insekta tako što si bio u njegovoj visini (nisi ga slikao ni odozgo, a ni odozdo), a to je najbolji način. (naravno da ima i izuzetaka, ali ćeš luda kadriranja da ostaviš za malo kasnije). Otvor blende je uglavnom veliki (f broj mali) i to je OK. Što si bliže insektu upotrebljavaj manje otvore blende (to već znaš). Najveća razlika između poslednje fotke i "ostalih" je u pozadini. Na ostalim je nervozna, malo iritirajuća, a na poslednje dve lepo zamućena. Nije u pitanju otvor blende već udaljenost od predmeta iz pozadine. Na dve najbolje je trava (ili šta već) mnoogo daleka od insekta jer je insekt na drvetu, a na ostalim vrlo blizu i ni sa f/2.8 ne možeš je toliko zamazati da bude prijatna za oči. Znači izbegavaj da slikaš insekte koji su upetljani u travi (znam da je ovo isprobavanje novog stakla pa ti opraštam  ;D). Pokušaj da se namestiš tako da pozadina bude što dalja i rezultati će sami doći.
Toliko za sada, čekam naredne fotke  ;)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: "Stotka" makro i prvi utisci
« Odgovor #10 poslato: Septembar 16, 2010, 02:44:50 posle podne »
Dobro napravljen bokeh, je jednako bitan za macro fotografiju koliko i dobro fokusiran objekat.
Malo pomeranje objektiva, može drastično da promeni boju pozadine. Čak, ako imaš mogućnosti za to, možeš nekoga i zamoliti da stane par metara iz objekta koji fotografišeš, pa će se boja njegove odeće bitno odraziti na pozadinu.

Naprimer:

''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: "Stotka" makro i prvi utisci
« Odgovor #11 poslato: Septembar 16, 2010, 02:57:53 posle podne »
E Zorane,Zorane....Ovo ti nije trebalo!Sada će @neo osim sa opremom da me natovari i sa tri dukserice različite boje da bi mu bokeh bio što bolji,qq meni!
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: "Stotka" makro i prvi utisci
« Odgovor #12 poslato: Septembar 16, 2010, 03:19:29 posle podne »
Ha,pa ta oprema je tvoja,ja tek treba da kupim aparat  ;D

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: "Stotka" makro i prvi utisci
« Odgovor #13 poslato: Septembar 16, 2010, 03:37:50 posle podne »
^Touché!

Edit: Ti pazari FF, marke Nikon, recimo d700, pa da raspalite totalni flejm u kući  ;D

@lancia88 - dodeljujem ti zvezdu prvog reda forumskog člana edukativnog karaktera!
Privlači me ovo staklo. Treba mi nešto, pre za krupne portrete, ali ni makro područje nije na odmet, tako da sam u dilemi između te 100-tke i 85 f1.8
« Poslednja izmena: Septembar 16, 2010, 03:44:27 posle podne od strane Hornet »

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: "Stotka" makro i prvi utisci
« Odgovor #14 poslato: Septembar 16, 2010, 06:38:16 posle podne »
Pozdrav,

Hornet, oko portreta je vec nemam dileme, njih radim uglavnom sa 85mm 1,8 i to je najbolje sto sam do sada radio. Nadalje koristim i 135mm f2,8 i 50mm 1,8 Zeiss, kao i Sigmu 50mm 2,8 macro, a eksperimentisao sam i sa ovom stotkom...ipak, redosled koji sam naveo nije uvek takav kod koriscenja ali uvek pocinje istim - 85mm. Ispocetka su to bile tudje sugestije koje sam bezuslovno slusao, danas to mogu komotno da elaboriram lagano, samo nije nam ovo tema za tako nesto. Ukoliko ciljas na stotku kao visenamenski objektiv za portrete i makro fotku, onda je to No.1 izbor, sem mozda ekvivalenata drugih proizvodjaca, sto ces vec videti iz eventualne razlike u ceni.

Pazi, 85mm je objektivno ne samo jedino jak u portretima, vec je maltene jedino u tome i upotrebljiv. Znacajno ogranicenje.

E da, hvala za titulu :)...znam ja koliko muke imam da odaberem pa reko'da drugima malo ublazim muku.

Neo, vidim da si vec usvojio sjajnu koncepciju kupovine opreme  ;D

DeVil, razumem poneke mehanizme makro-fotografije, naravno, imam ja i od ranije radova za kacenje samo sam jako lenj, mozda u nekom momentu ali sada...bah, ali ovde mi je trebao odgovor na pitanje kako se nosi staklo sa kolicinom svetlosti koja je raspoloziva. Zadnje dve su nastale u sumi, ne previse gustoj i gotovo bez trave uopste. Vrlo malo svetla prodre, ali za ovaj objektiv se pokazalo da je dovoljno. Koncepcijski, za ove "sarenije" fotke mi je jasno gde lezi greska, i da sam ih radio za svoju arhivu a ne za analizu, verovatno ih ne bih ni uslikao. Uslovi su bili takvi da sam ucesvtovao u betoniranju podloge za sto za stoni tenis koji sam nedavno uzeo, pa sam ove fotke pravio u momentima kada moj deo posla nije zahtevao da ostavim apart. Namestim aparat na stativ pa se onda u pauzici prikradem zbunu koji je jedini imao nekakve insekte po sebi i to i jeste ambijent samo za analiziranje kakvoce rada i samih fotografija, a ne za nesto drugo.

Ipak, lepo je i ovde procitati neka Tvoja iskustva u vidu saveta, pa da lagano uoblicimo svojevrsnu studiju o ovoj vrsti fotografije iz koje mozemo dosta nauciti.

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: "Stotka" makro i prvi utisci
« Odgovor #15 poslato: Septembar 16, 2010, 08:05:57 posle podne »
Pretpostavljao sam da imaš iskustva i naravno znao da je ovo samo test, ali rekoh da napišem malo za one koji čitaju sa strane, a nisu baš vični makro fotografiji. I ja sam dosta naučio čitajući tuđe tekstove. Ne zameri  :)

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: "Stotka" makro i prvi utisci
« Odgovor #16 poslato: Novembar 11, 2010, 05:34:44 posle podne »
Pretpostavljao sam da imaš iskustva i naravno znao da je ovo samo test, ali rekoh da napišem malo za one koji čitaju sa strane, a nisu baš vični makro fotografiji. I ja sam dosta naučio čitajući tuđe tekstove. Ne zameri  :)

respect & vote

@lancia88 ne zameri, jer zaista ima onih koji uce citajuci "sa strane", a i gledajuci ove   predivne fotografije  :)

respect  ;)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: "Stotka" makro i prvi utisci
« Odgovor #17 poslato: Novembar 11, 2010, 07:06:37 posle podne »
Pozdrav,

uh, taman posla kada bih nekome zamerao ovde neki komentar, pa sve ovde je toliko ciljano dobro iskomentarisano, da je ovaj forum postao sjajno mesto za ucenje skoro svih vidova fotografije.

Ipak, danas imam vec i prvo negativno iskustvo sa ovom optikom. Ukratko receno, ako covek zeli nekakav normalan razvojni put za sebe, da izbegne silna razocarenja i slicno, onda je 100-tka tacno poslednji objektiv koji covek treba da pazari, jer....ako to uradi ranije, vecina objektiva koje ce hteti posle toga da kupi na ovaj ili onaj nacin bice odvagivana upravo sa stotkom na kontratasu, a to je bitka koju ocito retki mogu da ne izgube, a jos redji da dobiju...malopre se sa ovim mojim stavom slozio jedan fotograf koji je imao tu nesrecu da mu bas prvi objektiv bude stotka  :D

Dakle, sjajan objektiv, ja prosto sa njim jos uvek ne stizem do makro fotografije koliko mi pokriva druga podrucja, ali mi zato sada retko koji objektiv valja...eto, ne moz' sve u zivotu.