Autor Tema: Sergey Prokudin Gorsky, fotografije u koloru - 1902. godina.  (Pročitano 3343 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Sergey Prokudin Gorsky, fotografije u koloru - 1902. godina.
« poslato: Jun 11, 2010, 01:39:49 posle podne »
Kad malo bolje pogledamo glavne aktere prvih koraka u fotografiji, mora se primetiti poveći broj hemičara. Jasno i zašto, a jedan o meni omiljenih jeste i Sergey Prokudin Gorsky, ruski hemičar, pronalazač i fotograf.

Kao već dokazani autoritet u fotografiji, Prokudin u Sankt Peterburgu 1901. godine otvara Foto radionicu, koja počinje da izdaje i časopis Fotograf-amater.
I već, 13. decembra 1902. godine počinje priča koja mene najviše fascinira kada se pomene njegovo ime, a koja se odnosi na tehniku pravljenja slajdova u boji metodom trobojne fotografije.
To izgleda, ovako:



Zapravo, reč je pravljenju brzog niza monohromatskih slika, od kojih je svaka prošla kroz crveni, plavi i zeleni filter. Naknadnim projektovanjem te tri slike na projekcionom platnu, dobijala se jedna kolorna.
Osim ovog izuma, svoju domovinu je zadužio sa preko 2000 fotografija napravljenih širom Rusije.
Trenutno se negativi, skenirani i kolorizovani nalaze u Biblioteci Američkog kongresa.
Moja omiljena fotografija, koja datira iz 1909 godine



Više fotografija na Sergey Prokudin-Gorsky’s photostream a malo više informacija o samom postupku Making Color Images from Prokudin-Gorskii’s Negatives
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Sergey Prokudin Gorsky, fotografije u koloru - 1902. godina.
« Odgovor #1 poslato: Jun 11, 2010, 02:00:27 posle podne »
Uff sjajne fotke,mada kao da su nikonom urađene  :)