Autor Tema: Makro objektiv VS tube VS closeUp filter  (Pročitano 16552 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Makro objektiv VS tube VS closeUp filter
« poslato: Maj 29, 2010, 12:10:45 pre podne »
Večita dilema za ljubitelje makrofotografije, šta kupiti? Da li će to biti skupi makro objektiv ili jeftinija varijanta u vidu tuba ili closeUp filtera?
Nisam baš neki pisac, ali sam imao sreću da radim i sa tubama i makro objektivima i uveličavajućim filterima (i njihovim kombinacijama) pa ću se potruditi da vam objektivno predstavim neke njihove vrline i mane.
 
Makro objektive ne treba posebno opisivati jer su to ultimativna sredstva za pravljenje makrofotografija. Imaju maksimalno uveličanje 1:1. Najbolji su oni od 90-105mm jer su i pri uveličanju od 1:1 dovoljno udaljeni da ne rasteraju insekte (kod 50mm to već može da predstavlja problem), a u isto vreme se lako može koristiti iz ruke, bez upotrebe stativa. Kod makro objektiva od 180 ili 200mm često se mogu javiti mutne, strešene slike ako objektiv nema stabilizacije ili se radi bez stativa. Prednost objektiva od na pr. 200mm je da se pri 1:1 javlja bolji bokeh (pozadina je više zamućena) nego kod onog od 100mm.

Tube(extension tube), odn. dodaci koji se postavljaju između tela i objektiva na principu smanjenja fokusne daljine - ako je na pr. najmanja fokusna daljina koju kit objektiv 18-105mm može da ostvari 40cm od objekta snimanja kada stavimo ceo  set tuba(sastoje se iz 3 dela koji mogu da se postave pojedinačno ili zajedno) najmanja fokusna daljina će da iznosi oko 15cm i tada se dobija uvećanje 1:1 (a ako se set tuba montira sa makro objektivom dobija se uvećanje 2:1).
 Čuo sam da neko razbije stakla iz starog telekonvektora i tako dobije tubu.
Postoje 2 vrste tuba - sa kontaktima i bez kontakta.
- Bez kontakta su mnooogo jeftinije i cena je oko 20€, ali je problem što nema komunikacije tela i objektiva. Prvo se podesi blenda na telu(f broj) pa se postave tube i objektiv i tako slika bez mogućnosti promene blende ili autofokusiranja. Ako treba promeniti blendu ceo set se mora rastaviti, pa podesiti blenda i onda se sve namontira i slika(i tako svaki put kad treba menjati blendu). Ipak, ko nema novaca za razbacivanje ovo je najbolja(najjeftinija varijanta).
- Tube sa kontaktima su skuplje i koštaju oko 100€ (Kenko tube su najpoznatije pa su i još skuplje ali nema potrebe uzimati njih jer i ostale marke obavljaju isti posao, bitno da su navoji metalni). Kod tuba sa kontaktima postoji komunikacija tela i objektiva, postoji autofokus, kao i mogućnost menjanja blende direktno sa tela iako je ceo set montiran. Mnogo je lakše raditi sa njima i ja sam prezadovoljan. Mana kod svih tuba je što se gubi nekoliko blendi i ako je na objektivu najveći otvor f/4 sa tubama će biti f/6 ili tako nešto. Iskreno nisam obraćao pažnju i nije me interesovalo jer se za dosta manje para dobije makro objektiv, a to je glavni cilj. Kada se gleda kroz tražilo prolaziće manje svetla pa će slikanje u debeloj 'ladovini ili u sumraku biti malo teže bez dodatnog osvetljenja(može najobičnija kineska bat.lampa sa diodama). Objektiv koji se montira na tube bi trebao da bude od 100mm pa na više jer se postavljanjem tuba približavamo na 15cm od objekta snimanja (otprilike za 100mm), a ako se na tube stavi objektiv od 50mm pretpostavljam da će maksimalna razdaljina fokusiranja biti nekoliko cm što je baš malo, a i insekti će se razbežati.

CloseUp filteri su ustvari stakla sa odredjenom dioptrijom kojom se skraćuje fokusna daljina. Jednostavno se našrafe na objektiv i kreće fotkanje. Laki su za korišćenje, nema gubitka blendi i nema opterećenja za objektiv. Velika mana je što se javljaju aberacije i to posebno po ivicama, OSIM ako nisu u pitanju skupi closeUp filteri kojima se neutrališu aberacije (kao Nikonov T6 close up filter, mislim da je oko 80€). Ja sam koristio Hama +3 filter i nisam primetio neke velike aberacije(nisam rekao da ih nema) ali ni uvećanje nije baš ogromno. Za dobra uvećanja treba koristiti +10 dioptriju i tada su mnogo vidljive aberacije.

Evo kako izgleda leptir sa CloseUp filterom (fotka jednog mog drugara, mislim da je koristio +4 dioptriju)

Najviše se aberacija vidi po ivicama fotke, odn. pokrilima leptira i na vrhu travke desno (aberacija se vidi kao plava boja)


E sada malo primera u vezi maksimalnog uveličanja.

Za closeUp filter nemam primer, ali za neko fino uvećanje je potrebna +10 dioptrija a to znači i puno aberacija.

Primer za tube...
Kit objektiv 18-105vr (fotka bez kropa i bilo kakve obrade)



Kit objektiv 18-105vr + tube(ceo set od 3 dela)


Uveličanje sa tubama je više nego dobro i negde je oko 1:1! Super!





E, sad nešto što sam primetio - i sa tubama se javljaju aberacije po ivicama :(
Pogledajte fotku makro objektiva Micro Nikkor 105VR pri 1:1


I kit 18-105vr+tube


Vidi se da je mnogo bolja fotka sa makro objektivom, a sa tubama se javlja aberacija koja se najbolje vidi sa desne strane po ivicama crnih površina. Baš sam bio iznenadjen kada sam to video  ???
Ipak možda te aberacije zavise od objektiva koji se našrafi na tube. Kit 18-105vr se ne može pohvaliti nekim extra kvalitetom slike na punih 18mm ili 105mm (pogotovu po ivicama). Možda su rezultati bolji ako se koristi kvalitetniji objektiv. Čim to ispitam javljam vam  ;)


Ko poseduje makro objektiv i želi da ga kombinuje sa tubama dobiće uvećanje od 2:1 što nije zanemarljivo
105VR



105VR + tube



Ovde u kombinaciji sa tubama ne vidim aberacije tako da moja teorija o vezi kvaliteta objektiva i aberacija "pije vodu"


Zaključak: Koliko para - toliko muzike!

1. mesto - Makro objektiv
2. mesto - Tube(sa kontaktima)
poslednje mesto - Close Up filteri


Toliko od mene za sada. Javljam se čim stignu neki novi rezultati. 

PoZz


Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Makro objektiv VS tube VS closeUp filter
« Odgovor #1 poslato: Maj 29, 2010, 12:27:36 pre podne »
Lepo si se potrudio da objasniš neke stvari.

Ja ću Te dopuniti sa nekim sitnicama.
Pojava CA sa makro tubama u kombinaciji sa 18-105 VR je očekivana, a razlog je vrlo jednostavan - na žalost, 18-105 nije ni izdaleka toliko dobar koliko se hvalospeva o njemu raspreda. Zbog čega? Zbog toga što na novijim telima on biva automatski podvrgnut CA korekciji, koja upuca aberacije, te fotke sa njega izgledaju "čistije", iako im oštrina baš i nije Bog-zna-koliko uzorna. Recimo, 16-85 VR, koji se često baca u isti koš sa 18-105, nema CA u ovoj količini. Ali, kad se oba nakače na D90, to se ne može videti, pa se stiče pogrešan dojam da su "tu negde".

Kada na 18-105 VR nakačiš tube, telo nije u mogućnosti da korektno prepozna objektiv i automatsko uklanjanje CA naprosto ne funkcioniše. Otud aberacije koje se niotkuda pojavljuju. 105 macro VR je već klasa za sebe i korekcija mu nije potrebna, te se CA ne pojavljuju ni kada se nakači tuba.

Pozdrav

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Makro objektiv VS tube VS closeUp filter
« Odgovor #2 poslato: April 18, 2013, 10:53:05 posle podne »
Ne vjerujem da ovako dobra i korisna tema stoji prazna, bez postova, pitanja ili odg.
Devil hvala na ovoj temi...

Van mreže andrey1989

  • Junior
  • *
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Nikon D5100 18-105mm
    • Pogledaj profil
Odg: Makro objektiv VS tube VS closeUp filter
« Odgovor #3 poslato: Maj 22, 2013, 11:10:10 pre podne »
Sve me nauci Devil o macro fotkanju... :P Profesionalac covek... :D
Fotografija nije hobi, to je životni stil.

Van mreže Grizli

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1125
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Makro objektiv VS tube VS closeUp filter
« Odgovor #4 poslato: Maj 22, 2013, 06:12:20 posle podne »
DeVIL odlično objašnjeno!
hard core punk we live together, resist now and forever
Nikon owner
''Get as much,if not all,done in camera ''-Bryan Peterson

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Makro objektiv VS tube VS closeUp filter
« Odgovor #5 poslato: Februar 09, 2017, 06:46:49 posle podne »
Moze li neko da mi objasni podesavanje blende ako se koriste one "glupe" tube, bez kontakata?

Koliko sam ja razumeo, na Canonu se postavi blenda, pa se odvoji objektiv, jer je blenda kontrolisana elektronski.
Medjutim, kod Nikona je i dalje mehanicka kontrola blende. Postoji li nacin da se to nekako podesi, kao kod Metabonsa ili kako vec? Vidim da te tube imaju neki sraf na sebi, ali nisam siguran da to tome sluzi . . .

Kupio bih jedan set radi igranja, ali se plasim da ne bacim lovu na nesto gde nikako ne mogu kontrolisati blendu.
Realno, ako stavim 1.8 objektiv, a on zaglavljen na tom otvoru, koliki ce to DOF biti sa tubama?
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Makro objektiv VS tube VS closeUp filter
« Odgovor #6 poslato: Februar 10, 2017, 09:18:06 pre podne »
Kupis neki od starih D objektiva, sa prstenom za blendu. Ili ako imas G, ubacis komad cackalice. :)

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Makro objektiv VS tube VS closeUp filter
« Odgovor #7 poslato: Februar 10, 2017, 07:59:04 posle podne »
Znaci, taj je sistem?
Pih . . .
Ok. Hvala na odgovoru.
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m