Autor Tema: Canon EF 28mm f/2.8  (Pročitano 5574 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Canon EF 28mm f/2.8
« poslato: Maj 21, 2010, 11:51:15 posle podne »
Voleo bih čuti neka bliža iskustva u radu sa ovim staklencetom.
Prajm staklo za 215 evrića mi se čini prilično primamljivom opcijom, ali na žalost nemam sa njime ama baš nikakvo iskustvo.
Za početak, ide na 350d, što znači da ide na crop telo.


''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Canon EF 28mm f/2.8
« Odgovor #1 poslato: Maj 22, 2010, 12:20:44 pre podne »
Pravo da ti kazem Zorane jako se retko trazi, zapravo se ne secam kada se neko interesovao poslednji put za taj objektiv. Prvo mi na pamet pada da pogledam ovde o cemu se radi:  http://www.the-digital-picture.com/Reviews/Canon-EF-24mm-f-2.8-Lens-Review.aspx

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EF 28mm f/2.8
« Odgovor #2 poslato: Maj 22, 2010, 12:34:10 pre podne »
Za pola cene kupis novi 18-55 IS, koji na 24 mm daje bolje rezultate od tog primea starog 15 godina.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon EF 28mm f/2.8
« Odgovor #3 poslato: Maj 22, 2010, 12:41:27 pre podne »
Ovih dana se OPET šuška o Canonovom odgovoru na Nikonov novi 35mm f/1.8 krop objektiv za male pare.

Vrlo je moguće da se Canon odluči da izbaci nešto tako, jer je to jako poželjan tip stakla.
Priča se o EF(-S?) 30mm f/1.8 USM. Zvuči zanimljivo, još ako bude radio i koštao kao konkurentski - puna kapa!

Ukoliko to bude naslednik odličnog 35mm f/2 (što znači - FF), nešto sumnjam da može biti jednako povoljan, gledajući Canonovu praksu poslednjih godina.

Pozdrav

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EF 28mm f/2.8
« Odgovor #4 poslato: Maj 22, 2010, 08:38:54 pre podne »
Žare, ubo si ga u suštinu problema ;)
Već imam 18-55 IS, ali statistika mi kaže da ga koristim najviše između 28 i 35mm, što znači da bi ovaj prajm lepo legao kao zamena.
A upravo sam imao na umu činjenicu, da ako nije 28mm bolji od njega, onda barem nije gori.
Mada sumnjam da bi bio gori, oštrina valjda nikada nije bila problem kada se porede ''stara'' i nova stakla, aberacije se daju popraviti ... hm.

Bilo bi jako lepo kada bi izašao neki 35mm f/1,8 za pare kao nikonovo staklence.
Onda bih iskusno završio priču sa 35mm, 50mm i 100mm
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EF 28mm f/2.8
« Odgovor #5 poslato: Maj 22, 2010, 10:56:50 pre podne »
Pozdrav,

meni je Storm rekao sve najbolje o tom Nikonovom novitetu i dok sam jos razmisljao da kompletiram i ostavim bar jedan Nikon sistem u kuci, poceo sam ozbiljno da razmisljam da dodam i taj primerak kolekciji. Ipak, tek nekidan sam ga prvi put koristio i rezultati su vise nego sjajni, cak sa telom kakvo je D70, bez S-a na kraju....koristio sam, za potrebe testiranja, u isto vreme i onaj Fisheye 105 ali ga je ovaj nadmasio. Doduse, nekako nisam usput ni razumeo svrhu tog Fisheye-a, ali nema veze...u svakom slucaju, Canonov odgovor bi, nadam se, mogao uslediti ali se plasim da ako zaista to bude FF objektiv, dzaba racunamo na neku normalnu cenu.

Za ovaj 24mm sam i ja bio zainteresovan ali je retko u ponudi i nesto me nisu odusevili ovi primeri na netu...ne znam, ali nisam odustao od interesovanja za njega jos uvek.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EF 28mm f/2.8
« Odgovor #6 poslato: Maj 22, 2010, 12:09:06 posle podne »
Čitajući okolo, vidim da moja ideja nije jedinstvena i da uglavnom kreće od zamene 18-55IS sa ovim staklom.
Po oštrini i bojama, stavljen je u istu ravan kao i Canon 50mm II 1,8, sa malom razlikom što 28mm prednjači u kvalitetu izrade, dok zaostaje u bokehu.


Kako imam prilično lepa iskustva sa 50mm II 1,8, onda nešto baš i nemam neki razlog da sumnjam u ovo staklo.

.... ostavim bar jedan Nikon sistem u kuci, poceo sam ozbiljno da razmisljam da dodam i taj primerak kolekciji.

Mali off topic, ali ja bi na tvom mestu prodao sve te sonije, nikone i kanone koje imaš, sa sve staklićima, pazario jedan 5dMkII + 3 stakla, a za resto para odveo drugare na kalemegdansku tvrdjavu na sladoled i koka kolu  :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EF 28mm f/2.8
« Odgovor #7 poslato: Maj 22, 2010, 01:51:31 posle podne »
Ovih dana se OPET šuška o Canonovom odgovoru na Nikonov novi 35mm f/1.8 krop objektiv za male pare

Na ovo si mislio?

New 30 f/1.8 Type Prime?

Cheap prime!
The story goes a US tech rep said Canon was going to be putting out a lens to compete with Nikon’s popular 35 f/1.8 lens.

I’ve heard it from two places, one saying 30mm and the other 35mm.

It could be time for some new affordable primes.


''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon EF 28mm f/2.8
« Odgovor #8 poslato: Maj 22, 2010, 02:38:16 posle podne »
Da, na to.
Ovo je već sigurno drugi ili treći put da se o tome priča.

Vrlo su česte situacije da ono o čemu se priča kasnije i izađe. Nije da se zna koji je izvor ideje (u smislu - da li Canon projektuje na osnovu glasina, tj. želja koje se u njima iznosi ili glasine dolaze od insajdera u Canonu?), ali postoje razlozi da se toj glasini veruje.

Pozdrav