Autor Tema: Da li je možda 16x9 pravi format?  (Pročitano 3635 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Paramecijum

  • Junior
  • *
  • Poruke: 3
    • Pogledaj profil
    • http://www.zunzara.com/
Da li je možda 16x9 pravi format?
« poslato: Maj 17, 2010, 12:13:13 pre podne »
Ima dosta diskusija o tome koji je format (odnos stranica) najprimereniji fotografiji.
Naravno da ne postoji jedan odgovor, formate nameću prilike koje su raznovrsne preko svake mere, ali vrlo često čujemo da je odnos 1:1.5 pravi (dslr i nekadašnji film lajka formata), a 1:1.33 (kompakti) manje upotrebljiv i u pojedinim krugovima gotovo sinonim za slabiji rezultat.
Da li je takvo mišljenje nastalo zbog približnosti odnosa 1:1.5 ultimativnom zlatnom preseku 1:1.618?
Ili je naprosto tradicija u pitanju?
Postoje analogni foto-aparati koji daju sinemaskop varijante; 60×24mm na lajka formatu i 17×6cm na širokom. Imao sam priliku da obrađujem i jedne i druge i zaista postoje fantastični kadrovi u toj proporciji, posebno kada su pejzaži u pitanju, ali i bilo kakva okupljanja, događaji.
I rešim ja malo da se poigram sa ovim stvarima; izabravši bioskopski format 16×9, provrteo sam gomilu svojih fotki kroz ovu proporciju. Rezultati uopšte nisu nezadovoljavajući; dakle, sem klasičnih portreta gde se zahteva cela glava i deo poprsja, u većini drugih slučajeva, fotke sasvim lepo funkcionišu.
I sad se ja pitam, koliko nam je taj format 1:1.5 nametnut zbog optike (kojoj doduše najviše prija kvadratna forma), a koliko je odraz zaista posebne estetike koju daje.
Voleo bih da imam fotoaparat koji daje mogućnost snimanja od 1:1 do 1:2 i da se naprosto svako opredeli za ono što smatra prigodnim.




















Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Da li je možda 16x9 pravi format?
« Odgovor #1 poslato: Maj 17, 2010, 01:51:28 pre podne »
Neočekivana poseta - pozdrav s moje strane!

Sedma je sjajna fotka!

Što se formata tiče, ja sam nekako uvek težio ka širim proporcijama, ali bez preterivanja. 16:9 mi ne smeta, ali mi 3:2 više prija. 4:3 gotovo da mrzim - nit' je kvadrat, nit' je pravougaonik.

Ono što si pomenuo u vezi šireg formata, stoji - nije zgodan za vertikalnu orjentaciju, jer je neophodno kropovati ga da ne bi izgledalo previše duguljasto.

Ako se sećaš, diskutovali smo onomad o 1:1 senzorima, koji bi omogućili kropovanje po želji, ali i prelazak iz portretnog u landscape orjentaciju pritiskom na dugme. Neke kompanije (neimenovane) su krenule da nešto bunare u tom pravcu, mada tu i dalje ostaje problem ekonomičnosti - senzori su i inače skupi za proizvodnju, a kvadratni senzor bi prilično udaljio efektivnu od pune rezolucije, u svakom formatu koji nije 1:1. Sa druge strane, svi snimci bi morali biti snimljeni u punom 1:1 formatu i u toku upisa kropovani na određene proporcije, zbog burn-ina koji bi se desio ukoliko bi delovi senzora bili nesrazmerno korišćeni.

Nešto o tome:
http://www.canonrumors.com/2010/05/the-cmos-sensor-squared-cr2/

Pozdrav

Van mreže Paramecijum

  • Junior
  • *
  • Poruke: 3
    • Pogledaj profil
    • http://www.zunzara.com/
Odg: Da li je možda 16x9 pravi format?
« Odgovor #2 poslato: Maj 17, 2010, 02:15:31 pre podne »
Podrazumeva se da bi ovo bilo skupo.
Te slajdove 60x24 koje sam radio su bili fantastični, pejzaži, građevine, panorame... i nema vinjetiranja, što znači da je objektiv efektivno zreo za 6x7cm. To je rasipništvo, ali prija oku, daje jedan potpuno drugačiji pogled na stvari.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Da li je možda 16x9 pravi format?
« Odgovor #3 poslato: Maj 17, 2010, 11:14:34 pre podne »
Svaki format ima svoje draži, a samo je pitanje po kojoj će ceni fotograf dobiti mogućnost izbora.
6x6 je prilično zanimljiv ... evo i neki LINK
Još je zanimljivije kada se ubode neki panoramski aparatić kao što je Linhof Technorama 617s III, koji zapravo kombinuje tri 6x6 snimaka, i time pravi fantastične panorame.

Ja sam pre desetak dana uglancao jedno lepo mamiya staklence, a u frižideru mi se hladi jedan 6x6 ILFORD crno beli filmić, neotpakovan :) ... tako da, biće slikica uskoro

Inače, 3:2 bi ipak bio neki moj izbor
''Ne moze da svane pre zore''