Autor Tema: Pomoc oko kamere sa HDD  (Pročitano 10006 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže ercegs

  • Junior
  • *
  • Poruke: 6
    • Pogledaj profil
Pomoc oko kamere sa HDD
« poslato: Februar 13, 2010, 07:05:08 posle podne »
Pozdrav svima, koliko vas ima na ovom forumu... Nadam se da bih ovde mogao naci sto me zanima...Evo o cemu se radi..

Trebalo bi uskoro da se pazari neka kamera... Planirao sam da uzmem SONY HC51E koja je nekih 220e... Znaci prvenstveno bih uzeo mini dv format, jer bih taj materijal posle prebacivao na komp i mozda obradjivao... E sad, ovo mozda obradjivao znaci sledece...Svojevremeno sam jako puno petljao oko obrade video materijala..probavao razne programe, kompjuter mi je radio danima dok je obradjivao nesto...itd itd...Znaci poznajem malo tu problematiku, pa mi nije problem da uzmem neku mini dv, koja btw daje odlican snimak kad se prabaci... Pravio sam dvd u DVD lab pro, pa kontam da bih mozda nekad opet to probao... Medjutim sada nisam siguran koliko bih petljao oko toga, pa bih da gledam kameru da se sto manje mucim sa tom obradom... Elem, ako bih uzeo mini dv kameru, najverovatnije bih prebacivao snimak u MPEG-2 da bih ga eventualno posle doradjivao, konvertovao u avi mozda ili pravio DVD...Ne znam...

E sada, tu se postavlja pitanje, posto bih ja snimak verovatno prebacivao u MPEG-2, da li se isplati da uzimam MINI DV ili da uzmem neku sa HDD...Ipak sam pristalica kaseta, jer ako odem negde na putovanje, kasetu mogu uvek negde kupiti, a ako nemam mesta na HDD, razbicu kameru  :) ....

Problem je sto ovih mini dv kamera ima sve manje na trzistu...malo sam obilazio po NS i lik mi je ladno u jednoj radnji (nije vazno koja) rekao "Mini DV??? pa to se vec duze vreme ne prodaje" ... U neku ruku je i u pravu, jer stvarno ima jako malo modela mini dv...

Ja sam smeknuo SONY HC51E, jer mi je snimak sa njom sasvim zadovoljavajuci...i on bi mi radio posao... U jednoj radnji sam video SONY HC96E, mada je ona skuplja za nekih 15ak hiljada din...pa bih pre ako nadjem uzeo HC51E ili eventualno HC62E...

Ako ne budem mogao da nadjem neku dobru mini dv, onda moram prvo malo da izucim kako rade te sa HDD-om... Kao prvo, ne zanimaju me preterano HD kamere vec "standard definition"..  Kako mogu da izracunam koliko snimka moze da stane na taj HDD...da li je to isto kao kada sa mini dv kamere prebacujem na komp u MPEG 2...Znaci ako stavim bitrate 6000kb/s moze da stane oko 1.5h ili malo jace na jedan DVD od 4.5GB... Ili postoji neka druga racunica... I u kom formatu te kamere uopste snimaju...Jel one u meniju nekom svom nude odmah da izaberem koji hocu format i da li mogu da podesavam taj bitrate...il kako to fercera..

Hvala unapred na pomoci..

Pozdrav
« Poslednja izmena: Februar 13, 2010, 07:10:17 posle podne od strane ercegs »

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Pomoc oko kamere sa HDD
« Odgovor #1 poslato: Februar 14, 2010, 11:27:10 posle podne »
Uf, ta Sony HC96E je mnoogo dobra, jedna od boljih pri slabijem svetlu, nema nje odavno nigde u prodaji, ne proizvodi se vec vise od dve godine, verovatno je zaostala u nekoj radnji. Ja bih isao na nju bez razmisljanja, dobro je proveri pre kupovine.
U pravu si za MiniDV, gotovo da se ne proizvode, a i potraznja je jako slaba, sad svi uzimaju "user friendly" kamere koje snimaju na memorijsku karticu ili hard-disk.

Van mreže ercegs

  • Junior
  • *
  • Poruke: 6
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko kamere sa HDD
« Odgovor #2 poslato: Februar 15, 2010, 10:49:45 pre podne »
A jel znas mozda nesto oko ovog za snimanje na hdd...kako idu podesavanja...jel mogu da biram bitrate il tako nesto?

I da jos nesto, sto sam zaboravio... Ove miniDV kamerice, kad se snima nesto, one to jel beleze kao gomilu klipova (znaci kad god stisnem, rec. i stop to je jedan klip)...Ovako mozda rade sve kasete, ali se ne razumem bas toliko... E sada, Sony Vegas npr. kad u njemu radim capture, on prepoznaje te klipove, i tako i snima... Znaci kad prebacim kasetu od recimo 60minuta, ono ne bude jedan snimak od 60minuta...nego bude onoliko klipova koliko sam puta stisnuo rec. i stop... Power Director Pro ne radi tako, vec on snimi sve kao jedan fajl (sto je meni mnogo bolje)..

Zanima me kako rade te kamere sa HDD...s obzirom da one snimaju direct u mpeg2 ili avi, kontam da one isto kad god stisnem rec i stop prave poseban fajl...i onda kad bih hteo da recimo neku "turnejicu" prebacim na komp, imao bih brdo klipova, koje bih morao da spojim, sto mi se ne isplati bas mnogo, jer zapis na toj kameri je vec obradjen u neki format, i jos ako ja budem hteo to da spajam u jedan fajl, opet mora da ide obrada...pa se vec u startu duplo gubi na kvalitetu..

Jesam li u pravu za ovo ili ne?

Bitno mi je da znam.

P.S.
Od mog dobrog prijatelja kolega ima kameru sa HDD-om i kaze lik ladno mu se na snimku cuje rad HDD-a...znaci verovatno vrtenje neke glave hdd-a il sta vec, uglavnom to mu se cuje na snimku, a to navodno ne ulazi u garanciju.

Jel moguce ovo?

Hvala unapred.

Pozdrav

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Pomoc oko kamere sa HDD
« Odgovor #3 poslato: Februar 15, 2010, 11:01:33 pre podne »
Jako slabo znam oko podesavanja "bitrate" snimka.
Kada prebacujes materijal sa MiniDV kamere na racunar u realnom vremenu (znaci pustis PLAY na kameri i pokrenes REC/kompresiju na PC), onda to racunar vidi sve do kraja kao jedan klip. A na kamerama koje snimaju na hard-disk ili memorijsku karticu je materijal u vidu vise klipova, koji se prebacivanjem na racunar spoje u jedan. Naravno da mozes tokom, ili nakon prebacivanja materijala na racunar sa svih vrsta kamera da odaberes pocetak i kraj svakog klipa, i time odredis njihov broj na racunaru, a posle i narezes na DVD ili... Davno sam radio sa Pinacle Studio programom, a uz Sony kamere dobijes i neki njihov software za prebacivanje.
Koliko znam Sony kamere koje snimaju na hard-disk i memorijsku karticu uglavnom odmah konvertuju snimljeni materijal u MPEG2, a neke druge cak i u MPEG4.
Prvi put sad cujem od tebe za taj zvuk na snimku, koji proizvodi hard-disk?
POZZ

Van mreže ercegs

  • Junior
  • *
  • Poruke: 6
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko kamere sa HDD
« Odgovor #4 poslato: Februar 15, 2010, 11:30:41 pre podne »
Da, to za zvuk hdd-a mi ne bi ni palo na pamet, vec eto ovaj mi prijatelj rece...pa reko aj da vidim jel neko zna nesto o tome..

U svakom slucaju hvala na pomoci...Kanda cu morati da pazarim tu sa HDD-om..

Pozdrav

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Pomoc oko kamere sa HDD
« Odgovor #5 poslato: Februar 15, 2010, 11:54:47 pre podne »
Ako ti je na prvom mestu stalo do kvaliteta video zapisa, onda pazljivo prouci perfomanse kamere, a ostavi po strani na koji medij snima. A isto tako ako neces da gubis vreme na obradu i slicno, onda gledaj najbolje sto mozes od tih sto snimaju na HDD ili mem. karticu.
Primera radi, kamera Sony HC51E ti je u klasi sa DVD110E, onda SR37E/38E ti je u klasi sa SX30E/SX40E, onda HC62E ti je u klasi sa SR57E ili DVD310E, ... razlika je samo u mediju na koji snimaju, i gabaritima.
Imas ovde uporedne specifikacije svih Sony kamera:  http://www.sony.rs/selector/camcorder
« Poslednja izmena: Februar 15, 2010, 11:56:57 pre podne od strane Crni_bombarder »

Van mreže ercegs

  • Junior
  • *
  • Poruke: 6
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko kamere sa HDD
« Odgovor #6 poslato: Februar 15, 2010, 11:59:42 pre podne »
E hvala, gledao sam malo ta poredjenja, ali nisam bas znao koja je sa kojom u klasi...

Hvala jos jednom

Pozdrav

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Pomoc oko kamere sa HDD
« Odgovor #7 poslato: Februar 15, 2010, 12:01:15 posle podne »
Na tvom mestu bih uzeo ovu HC96E, sto kazes da si nasao negde, jako dobra kamera.

Van mreže ercegs

  • Junior
  • *
  • Poruke: 6
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko kamere sa HDD
« Odgovor #8 poslato: Februar 15, 2010, 12:07:44 posle podne »
Heheh,...videcu...s obzirom ako kazes da je tako dobra...sto se tice cene cena je kao i ta SR37 valjda... i meni se svidela sa karakteristikama ta HC96...jos pogotovo sto je minidv...E sad, ne znam jedino kakvo je stanje sa tim kaseticama...Da ne prestanu i njih uskoro da proizvode pa da za dve godine moram da prodajem kameru jer nema da se kupi kasetica...A kakvi su ti kapitalisti ne bi me cudilo tako nesto...

U svakom slucaju, hvala ti na podrsci, jer otprilike "subjektivni osecaj" sada je 95% za HC96...

Pozdrav

Van mreže ercegs

  • Junior
  • *
  • Poruke: 6
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko kamere sa HDD
« Odgovor #9 poslato: Februar 19, 2010, 05:03:22 posle podne »
A na kamerama koje snimaju na hard-disk ili memorijsku karticu je materijal u vidu vise klipova, koji se prebacivanjem na racunar spoje u jedan. Naravno da mozes tokom, ili nakon prebacivanja materijala na racunar sa svih vrsta kamera da odaberes pocetak i kraj svakog klipa, i time odredis njihov broj na racunaru, a posle i narezes na DVD ili..

Par stvari mi ovde nije jasno... Kako mislis da se klipovi spoje u jedan... Mozda ja ne razumem dobro to sve, pa evo cisto kako ja to vidim... Kamera koja ima HDD je kao pokretni HDD ili USB Flash...Ti kad god snimis neku sekvencu (rec-stop) on to zabelezi kao jedan klip...kao mobilni... I onda kad je prikljucis na komp on ce nju da vidi kao externu neku memoriju, i ti mozes samo da prekopiras sa nje (kao sa usb-a) na kompjuter... Ako je to tako, kako se onda prebacivanjem na komp spoje klipovi u jedan...

Nakon prebacivanja na komp, ako hocu da ih spojim u jedan morao bih raditi obradu u nekom programu tipa virtual dub, ulead video studio, etc....bilo koji takav...Ali u tom slucaju se opet radi kompresija, pa se kvalitet duplo gubi zar ne?

P.S.
Sta mislis o kamerama sa memorijskom karticom?

Sorry na smaranju...

Pozdrav

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Pomoc oko kamere sa HDD
« Odgovor #10 poslato: Februar 19, 2010, 07:21:35 posle podne »
Da, uz kameru dobijas softwere koji ce da spoji sve klipove u jedan video. Kamera vec snima u MPEG2, tako da ako zelis da kompresujes u MPEG4 mozes naknadno kada prebacis na racunar. Nema nikave razlike u kamerama u klasi koje snimaju na hard-disk i memorijsku karticu, osim u tom mediju na koji snimaju.