Autor Tema: Zalutali biolog trazi savet oko fotoaparata...  (Pročitano 2209 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže paulidealiste

  • Junior
  • *
  • Poruke: 1
    • Pogledaj profil
Zalutali biolog trazi savet oko fotoaparata...
« poslato: Februar 11, 2010, 10:09:33 pre podne »
Nije bas lepo da moj prvi post bude pitanje ili obracanje za savet, ali nazalost o fotoaparatima znam veoma malo i zbog toga mi treba savet...Moje "zanimanje" za fotografiju rezultat je neophodnosti dobijanja visokokvalitetnih fotografija za potrebe naucnog rada...Ono sto treba da se slika su zapravo uzorci lobanja raznih zivotinja (kao ova na slici). Posle toga se te fotke obradjuju pomocu nekih pixel-based tehnika, tako da moraju da budu sa velikom kolicinom detalja. Za sam rad je vazno da se vide i najmanji nabori na kostima, savovi i svi moguci detalji. Sve fotografije se moraju slikati u standardnim uslovima, a to znaci uvek sa iste udaljenosti, na istoj visini i, po mogucstvu, istim uslovima osvetljenosti. Ta standardizacija mi je, takodje, veliki problem, ali to dolazi tek kasnije. Prvi problem je naravno fotoaparat koji bi bio adekvatan za ovo slikanje. Razmisljam se o tome da li da bude neki od DSLR modela, ili pak neki Bridge aparat kao Cannon G9 npr..Nisam siguran koji aparati su dobri za fotografije iz blizine. Naravno tu je i cena (nema beskonacnog budzeta :)) koja bi mogla da se krece od 40 do 50.0000 din. Uz ovaj post kacim i fotku koju sam napravio sa starim IXUS-om...i treba mi nesto mnogo bolje....

Takodje ukoliko neko ima ideju kako da ove lobanje postavim uvek u istom odnosu na fotoaparat, odnosno da standardizujem uslove slikanja neka mi kaze...Puno sam razmisljao o nekoj npr "stegi" koja ce uvek da stegne lobanju (blago) i da je orijentise uvek u istom polozaju...Imam veliki broj ovih lobanja da slikam, tako da je ovo kljucno za istrazivanje.