Autor Tema: Canon EOS 5D Mark II TEST  (Pročitano 6887 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Canon EOS 5D Mark II TEST
« poslato: Februar 09, 2010, 12:57:10 pre podne »


"Još kada je davne 2002. godine Contax predstavio svoj N Digital, a Canon sopstveni „full-frame“ (FF) senzor u telu pro klase, EOS-1Ds, tiho je započeta nova era u segmentu digitalne fotografije – konačno je postalo moguće iskoristiti pun potencijal FF objektiva i na digitalnim SLR aparatima, dotad ograničenim isključivo na senzore smanjenog vidnog polja – tzv. „krop“ senzore.

Nakon što je kroz nepune dve godine, 2004., na tržištu debitovao Canon EOS-1Ds Mark II, činilo se da će sladak ukus digitalnog ekvivalenta 35 milimetarskog filma ostati zalogaj namenjen isključivo bogatim konzumentima tehnike i profesionalcima koji ne pitaju za cenu. Posebno jer je Contax brzo položio oružje i praktično prestao da postoji kao brend. Međutim, kada je već 2005. Canon mudro uvideo tržišni potencijal senzora koji bi u skromnijem pakovanju ponudio magiju formata poznatog iz doba analogije, upakovanu u modernu odoru – fotografskoj javnosti je ponosno predstavljen Canon EOS 5D, prvi „full-frame“ DSLR za mase, čime je i konačno stavljena tačka na zamerke „analognih“ obožavalaca čuvenog Leica formata, upućenih ka aparatima sa krop senzorom.

Iako je priča verovatno svima već poznata, nije zgoreg pomenuti da je 5D verovatno najpopularniji full-frame aparat do danas, čiji kvalitet izlaza i danas odoleva naletu proizvoda iz klase, te da je logično za očekivati da nasledniku neće biti lako da preuzme štafetu i ostane predvodnik klase kojoj pripada. Kako se u međuvremenu štošta izdešavalo na foto-sceni, prilike evidentno promenile, a time i zadatak koji Canon EOS 5D Mark II treba da ispuni, jasno je da nije u pitanju samo poređenje sa starom verzijom, već i odbrana časti brenda. Dugo uspavani Nikon je svoju FF priču započeo tek sa D3 modelom, ali vrlo agresivno i uspešno, a nastavio ju je sa D700, odličnim višenamenskim FF telom, koje za sličnu cenu pruža više nego (istina vremešni) 5D. Tu je i D3x, rezolucijski lider i predvodnik Nikon game sa svojim 24MP FF senzorom, a ne treba zaboraviti ni Sony A900, za Canon neočekivan udarac baš uoči zvanične najave nove petice, od kojeg je Nikon preuzeo i unapredio senzor za pomenuti D3x.

Talasanje iz marketinškog odeljenja Canon kuhinje je započelo vrlo rano i čak bi se moglo reći da je to jedna od najvećih (ako ne i najveća i najduža) kampanja povodom promocije novog DSLR modela. Posebno kada je u pitanju klasa koja se tradicionalno slabije prodaje nego entry-level modeli poput 450D. Da li je cela priča prenaduvana ili novi aparat nudi zaista mnogo, pokušaćemo da odgonetnemo u narednom testu, što iz ugla novog korisnika, što iz ugla nekoga kome je stara petica od ranije bliska alatka."


Ostatak ovog opširnog testa možete da pogledate ovde:  Canon EOS 5D Mark II TEST
« Poslednja izmena: Novembar 22, 2011, 01:41:29 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS 5D Mark II TEST
« Odgovor #1 poslato: Februar 09, 2010, 04:27:00 pre podne »
Veoma opsiran i kompletan test! Po mom misljenju i najbolji do sada vidjen na nasim prostorima... Svaka cast na trudu i izdvojenom vremenu, ovako nesto se ne moze napisati za 3-4 nedelje... Isto tako, slike koje prate ceo test su odlicne... :)

Mimo toga, svidja mi se uklapanje nekih "istorijskih" cinjenica, na koje su mnogi ili zaboravili ili koje nikad nisu ni znali... Takodje, sve upotrebljene termine si objasnio i sa tehnickog i sa upotrebnog aspekta, te ovaj test napravio citljivim i za neke korisnike koji tek ulaze u dSLR vode ili tek sad planiraju da se fotografiji ozbiljnije posvete (iskreni da budemo, malo je tih koji ce za svoj prvi dSLR izabrati 5D2 :D ).

Mada, moram Ti zameriti na slicnosti nekih delova sa Beske-tovim testom... :)


Pozz
« Poslednja izmena: Februar 09, 2010, 04:31:35 pre podne od strane MIHAIL0 »

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Canon EOS 5D Mark II TEST
« Odgovor #2 poslato: Februar 09, 2010, 09:10:35 pre podne »
Jesi li procitao na kraju testa ko su autori testa?
Ja bih voleo da sam ja autor, ali nisam.   :D

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS 5D Mark II TEST
« Odgovor #3 poslato: Februar 09, 2010, 02:33:08 posle podne »
Jako lepe fotografije.

Da bi bilo jos bolje prenesi mu sledece:

1. Kod test fotki "mrtve prirode" da postavi sivu pozadinu (ne crnu i ne belu).

2. Da u kompoziciju "mrtve prirode" postavi motiv sa izrazito belim reljefom. (Radi procene dinamicke moci senzora-aparata).
« Poslednja izmena: Februar 09, 2010, 04:09:07 posle podne od strane Zarko Silic »

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS 5D Mark II TEST
« Odgovor #4 poslato: Februar 09, 2010, 02:45:44 posle podne »
Da, znam da su Dragan i Tamara...
Bio je sinoc na forumu, pa ocekujem da ce pratiti komentare... :)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon EOS 5D Mark II TEST
« Odgovor #5 poslato: Februar 10, 2010, 10:25:51 posle podne »
Izvinjavam se, što se javljam se sa "malim" zakašnjenjem. :)

Prvo me nije bilo, a onda kad sam mogao, imao sam problema sa pristupom forumu.

Samo da se zahvalim na sugestijama i lepim komentarima!

Hvala!

Pozdrav


Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1602
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS 5D Mark II TEST
« Odgovor #7 poslato: Septembar 13, 2010, 07:11:01 posle podne »
 :D
« Poslednja izmena: Septembar 13, 2010, 07:13:29 posle podne od strane Emilijen »