Autor Tema: Postavljanje i raspored rasvete za studio  (Pročitano 31029 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Postavljanje i raspored rasvete za studio
« poslato: Oktobar 30, 2009, 12:43:06 pre podne »
Sve je više zaljubljenika u fotografiju; Znam po svojim prijateljima koji su se opasno napržili na fotkanje u studiu. Evo jednog jako interesantnog teksta za one koji tek planiraju da spoznaju prednosti rasvete - tekst je preuzet sa TELFON sajta našeg prijatelja Zorana Mrđenovića, a autor je Dean Bertoncelj :

U ovom delu pokušaću objasniti 10 različitih postavki reflektora koji se koriste prilikom snimanja u studiu ili nekom prostoru. Svetlo je najvažniji element u fotografiji i pravilno postavljanje, usklađenost jačina različitih izvora svetla i ponekad maštovitost u kombinacijama od ključne su važnosti za kvalitet i lepotu fotografija. U svakom primeru je fotografija i skica postavke reflektora kojom sam dobio tu fotku. U kratkom tekstu kod svake fotografije pokušaću objasniti odnose, jačinu i parametre tih izvora svetla. Plavom bojom označeni su flashevi, a crvenom lampe sa sijalicom. Bitno je znati da je razlika u toplini svetla između flasheva i sijalica velika, pa su time i boje ta dva svetla bitno različite što omogućava razne maštovite kombinacije. Pa krenimo redom...



Apsolutno najklasičnija postavka. Zahteva 3 manje-više ista izvora svetla. U ovom slučaju to su 3 flasha. Prednji flash postavljen je frontalno, lagano podignut u odnosu na glavu modela. Time smo dobili malu blagu senku ispod brade. Na flashu je softbox (ili kišobran, svejedno) da dobijemo mekoću i raspršenost svetla. Podešen je na maksimalnu jačinu da dubinska oštrina bude što veća. Dva flasha otraga služe da izbele pozadinu (pozadina je beli papir) i podešena su na 1/3 snage. U tom odnosu koliko će ti flashevi biti jaki najvažniju ulogu igra udaljenost modela od pozadine. Ako je model preblizu, svetlo koje bi bilo prejako moglo bi stvoriti kontralight. Ako imamo dovoljno prostora da odmaknemo model, jačina pozadinskih flasheva može biti i veća....Isto tako ovde sam stavio 2 flasha kao primer, jer fino očiste pozadinu svaki sa svoje strane i nema prelaza bele u sivu, ali i jedan je sasvim dovoljan. Te postavke se lako mogu kopirati sa dva obična flasha. Samo je poželjno prednji smekšati na neki način (kišobranom ili recimo postoji Hamin balon koji se može montirati na flash i služi omekšavanju svetla).



Gotovo identičan kao i primjer 1, s' tim da sam ovde koristio 2 prednja flasha na maksimalnoj snazi. Inače je u očima modela lako uočiti koja je postavka korišćena. Na ovoj fotki u očima se jasno vide odbljesci 2 softboxa. Ovo je postavka za one koji imaju neograničenu količinu flasheva na upotrebu. Inače svi parametri su isti kao i na primjeru 1.



Na ovoj fotki dodan je mali kontralight po vratu. Često se u komentarima fotografija na sličnim primerima na HRPC-u spominje preeksponiranost što u ovakvim slučajevima sigurno nije greška. S vremenom i iskustvom nauči se razlikovati jasna namjera i naglasak na nešto od greške. Ovde je tim malim bljeskom fotka dobila na punoći i interesantnosti. Postavljen je jedan prednji flash u sličnim parametrima kao na gornjim primerima i jedan SPOT flash na vrat. Spot je direktno usmereno svetlo koje je obično koncentrisano u mali snop i služi upravo za ovakvu vrstu naglašavanja. Spot da bi bio dominantan mora biti 1-2 blende jači od prednjeg svetla. Npr. ako smo ekspoziciju prednjeg svetla izmerili na 1/60 f/8 spot mora imati 1/60 f/11 ili f/16... na aparatu snimamo s postavkama prednjeg svetla. Dakle spot je preeksponiran, ali to definitivno nije greška. Na ovoj fotki snimano je na crnu pozadinu, ali ako se snima na belu samo se doda još jedan flash na pozadinu u postavkama iz prethodnih primera.



U principu ista stvar kao u prethodnom primeru, jedino sam ovde hteo pokazati upotrebljvost te postavke na otvorenom. Vrlo često se baš takav bljesak koristi da bi dočaralo Sunce. Sunce je inače teško kontrolisati, jer je previsoko i stvara gomilu neugodnih senki ispod nosa i u očima, pa su ovakva rešenja vrlo česta. Model se postavi u senci i složi se rasveta. Sunčeva svetlost ovde obasjava samo pozadinu i na fotki se ne vidi da model zapravo stoji u potpunoj senci. Jedino ovde nije spot nego otvoreni flash na punoj snazi da pokrije čitavu visinu tela modela.



Mešanje svetla različite topline. Ovde model stoji pokraj prozora i dnevno svetlo kroz prozor joj osvjetljava polovinu lica. Lampa sa sijalicom postavljena je na suprotnu stranu. Zbog veće topline sijalice ona na filmu daje lepu toplu žutu svetlost. Dnevna svetlost je tu otišla malo u plavo. Miksom tih dveju boja može se dobiti na interesantnosti motiva. Može se miksovati na razne načine i razne odnose jačina tih dvaju izvora. To je više manje prepušteno mašti svakog ponaosob. Još jedna lampa je postavljena na pozadinu da ona ne utone u mrak, već da bude zlatno žuta.



Vrlo slično kao i prethodni primer samo s razlikom da je ovo snimljeno na film za veštačku rasvetu. On na sijalicu reaguje kao na normalno svetlo i zato je tu lice modela normalne boje, dok dnevnu svetlost taj film prepoznaje kao plavu. Od tuda ta jaka plava boja na kosi. U digitalnoj fotografiji pretpostavljam da se slične stvari mogu dobiti igranjem s white balansom. Ja osobno kako snimam samo analogno zadržao bih se na primerima iz analogne fotografije.



Sličan prošlim primerima samo ovde je zaigranost svetla dobijena jakim dnevnim svetlom koje prolazi kroz granje i prozor i rasipa se po modelu. Da se ostavi samo taj izvor svetla kontrast bi bio prevelik. Zato je poželjno malo flashom očistiti tamne delove i smanjiti kontrast. Flash bi trebao biti podešen otprilike na jednu ekspoziciju manje nego prirodno svetlo. Jer ovdje dominantno svetlo mora ostati to prirodno «šareno» svetlo, a flash je ovde samo da očisti prekontrastne delove. Kad bi flash bio prejak potpuno bi progutao to dnevno svetlo i razigranost bi nestala.



Ovde je jedna kombinacija nekih prošlih primera. Studijska fotka snimljena s flashevima, ali u ovom slučaju umesto spot flasha dodat je reflektor sa sijalicom da bi dobili ovaj lepi žuti ton na kosi. Obično to dosvetljavanje na beloj pozadini i ne izgleda toliko dobro, tako da je bolje staviti pozadinu u nekoj boji ili crnu. Flashevi i lampa trebali bi biti na istoj jačini ili što je moguće više usklađeni. Svaki preveliki skok u jačini učinio bi jedan deo fotografije ili pregoren ili drugi pretaman.



Zadnja dva primera više su primeri potpunog igranja i eksperimenata nego nekakvog klasičnog postavljanja rasvete. Ovde je jedan flash postavljen sa strane dosta podignut u odnosu na model, a drugi je spot na pozadinu da se dobije ovaj krug koji se zatamnjuje prema krajevima. Prednji flash je otvoren bez softboxa da dobijemo oštro svetlo i oba su odprilike jednake snage.



Jedan flash visoko iznad modela. Klasični primer igranja senama i odrazom. Ovde nema baš nikakvih pravila i svetlo se može postavljati apsolutno po vlastitom ukusu i mašti. Evo, u ovim primerima pokušao sam objasniti neke postavke koje sam koristim. Toga se ne treba držati kao nekih strogih pravila, već više kao početnih parametara i primera koji mogu pomoći prilikom postavljanja i eksperimentisanja. Važno je iz vlastitog iskustva shvatiti kako se svetlo ponaša i naučiti ga što bolje kontrolisati. Ne treba se plašiti eksperimenata, a i iz vlastitih grešaka se najbolje uči. Isto tako samim postavljanjem svetla može se dodatno naglašavati sama priča svake fotografije.



Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Postavljanje i raspored rasvete za studio
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 30, 2009, 01:13:44 pre podne »
Ima zaista dosta ovakvih tutorijala po netu i u svakom se moze naci po nesto novo... Ali ima dosta ljudi koji rade samo sa jednim svetlom, s'toga moj savet svima koji se u ovome pronalaze, a vala i ostalima ;D neka pogledaju OneLight Workshop by Zack Arias... Nesto sto je objasnjeno tako dobro, da i neko ko prvi put uzima blic u ruke moze da nauci mnogo... Postoje dva diska... Kome treba, mogu narezati... :)

Pozz

Van mreže -djole-

  • Član
  • **
  • Poruke: 215
    • Pogledaj profil
Odg: Postavljanje i raspored rasvete za studio
« Odgovor #2 poslato: Novembar 01, 2009, 02:53:42 pre podne »
fina tema. ovo je oblast za koju tek pocinjem da se interesujem...
po preporuci sam vec pogledao OneLight, a relativno skoro mi je skrentua paznja i na Dean Collins Best of Lighting (ili tako nesto, 4 DVD-a, tj. 4x700mb dvx). ovo su malo stariji filmici/trake iz vremena filmasha, ali vrlo temljni i napredniji (covek manje objasnjava elementarne stvari, a sami setupi su slozeniji, koristi dosta opreme). definitvno zahtevaju predzanje u odnosu na onelight diskove, koji su zogni za uvod u pricu.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Postavljanje i raspored rasvete za studio
« Odgovor #3 poslato: April 27, 2010, 12:24:59 posle podne »
Čitam temu, pa mi pade na pamet jedna korisna stvarčica.
Naime, kada nekome treba poslati raspored osvetljenja najbolje je iskoristiti besplatni Lighting Setup.psd koga otvorite u Photoshopu, pa lagano birajući željeni layer pravite skicu postavke osvetljenja, i sačuvate je u JPEG ili nekom drugom formatu.
PSD nije namenjen za komercijalnu upotrebu, tako da pripazite kako ga upotrebljavate.
To izgleda, ovako

''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Postavljanje i raspored rasvete za studio
« Odgovor #4 poslato: Jul 31, 2011, 05:00:40 posle podne »
hteo bih da napravim neki homemade studio...kod sebe imam 2 neonke, reflektor i eksterni blic, koji ne moze da se skine sa aparata(moze, ali je skupo, i po mom misljenju se ne isplati :D ), da li moze da se napravi neki studio od toga??...hteo sam da pozadina za pocetak bude neko platno, ili mozda hamer papir...posto su ove dve neonke u onom njihovom kucistu, hteo sam da napravim neki softboks, a na onaj reflektor da okacim neki kisobran, ili tako nesto... :D

jeste smesno, ali ja sam jos uvek ucenik i nemam svoje platu, pa ne mogu da kupujem skupu opremu...pa sam mislio nesto tako da uradim za pocetak, da li moze ? :D
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Postavljanje i raspored rasvete za studio
« Odgovor #5 poslato: Avgust 01, 2011, 01:15:04 pre podne »
..kod sebe imam 2 neonke...

Nije konstruktivno, ali moram da pomenem - za tebe je @neo mala beba  ;D :D

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Postavljanje i raspored rasvete za studio
« Odgovor #6 poslato: Avgust 01, 2011, 01:18:22 pre podne »
..kod sebe imam 2 neonke...

Nije konstruktivno, ali moram da pomenem - za tebe je @neo mala beba  ;D :D

 :D :D :D
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Postavljanje i raspored rasvete za studio
« Odgovor #7 poslato: Avgust 01, 2011, 01:25:16 pre podne »
« Poslednja izmena: Avgust 01, 2011, 01:30:03 pre podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Postavljanje i raspored rasvete za studio
« Odgovor #8 poslato: Avgust 01, 2011, 07:52:58 pre podne »
Citat
Nije konstruktivno, ali moram da pomenem - za tebe je @neo mala beba  Zelenko Cheesy

Auuuuu, brate ovako se nisam nasmejao...pa ne pamtim ;D ;D ;D

Sorry za OT. ;)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Postavljanje i raspored rasvete za studio
« Odgovor #9 poslato: Avgust 01, 2011, 07:56:16 pre podne »
..kod sebe imam 2 neonke...

Nije konstruktivno, ali moram da pomenem - za tebe je @neo mala beba  ;D :D
;D :D ;D :D

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Postavljanje i raspored rasvete za studio
« Odgovor #10 poslato: Avgust 01, 2011, 11:58:09 pre podne »
hahahaha...znao sam da ce cete nesto reci u vezi toga  ;D

Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: Postavljanje i raspored rasvete za studio
« Odgovor #11 poslato: Mart 28, 2012, 11:02:15 posle podne »
http://strobox.com/photos

Primeri fotografija sa dijagramom rasporeda svetla...

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Postavljanje i raspored rasvete za studio
« Odgovor #12 poslato: Mart 15, 2013, 01:29:36 pre podne »
Kupio sam  dve blic glave, 2 soft boksa....i jos neke stvarcice., pa sam poceo da radim portrete (maltretiram zenu po ceo dan )...E sad pitanje :)  Kada radim sa dve blic glave imam dva odsjaja u ocima , to mi jako smeta , i zanima me da li postoji mogucnost to nekako da se izbegne bez PS? I da li se to racuna kao greska ? Isti slucaj je kad radim zilbericom i jednom blic glavom , samo tad imam jednu tacku :)  Inace ovaj tekst mi je puno pomogao :)  Pozdrav :)

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Postavljanje i raspored rasvete za studio
« Odgovor #13 poslato: Mart 15, 2013, 10:36:56 pre podne »
Ne odsjaj u oima je cak sta vise pozeljan, bez njega oci izgledaju mrtvo, odredjeni fotografi cak naprave kru pa na njega stave recimo 10 halogenih sijalica i onda dobiju savrseno lijep krug i odjaj u ocima modela...
A opt neki koriste i macro flash zbog punog kruga, samo se opusti, pregledaj malo stock i vidjet ces sta ide a sta ne, uglavnom po pordaji :)

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Postavljanje i raspored rasvete za studio
« Odgovor #14 poslato: Mart 15, 2013, 01:23:22 posle podne »
Hvala imenjaca:) Jedan odsjaj ok , ali dva kad radim sa dve blic glave mi bas deluje lose.

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Postavljanje i raspored rasvete za studio
« Odgovor #15 poslato: Mart 15, 2013, 03:25:17 posle podne »

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Postavljanje i raspored rasvete za studio
« Odgovor #16 poslato: Mart 15, 2013, 03:37:31 posle podne »
Ili beauty dish ;)

http://stevewyliephotography.com/img/s2/v61/p1121703930-6.jpg


Pa radim bas sa dva beauty , kao na ovoj fotki imam dva odsjaja , jel to uredu?

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Postavljanje i raspored rasvete za studio
« Odgovor #17 poslato: Mart 15, 2013, 03:49:05 posle podne »
uredu su dva odsjaja, vec sam bio poceo pisat da pravis bjuti al sve se srusilo i mrzilo me ispocetka.
Al posto imas dva blica jedan koristi za osvjetljenje pozadine ili ga usmjeri u ledja osobe ako je crna pozadina, eksperimentisi malo, 2 blica su i vise nego dovoljna za/pocetak, kakve bliceve imas?

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Postavljanje i raspored rasvete za studio
« Odgovor #18 poslato: Mart 15, 2013, 03:55:42 posle podne »
Dve blic glave od 600 wati, dve beuty disha, dva soft boxa dva kisobrana(koje mogu da menjam i kombinujem). Blic glave imaju spot svetlo sto dosta pomaze, i jacina blica moze da se podesava...ima cela knjiga sa podesavanjima nisam jos sve ukacio :)  Ja sam prezadovljan svetlom :)  Evo bas citam sad postavke reflektora, pa po ceo dan probam razne postavke, kad budem zadovoljan rezultatima kacim moje prve portrete :)  Jedino me kolje sto nemam veci prostor ali i to cu da resim nadam se :)


P.S Jako mi se svdijaju rezultati kad radim sa jednim blicem i zilbericom :)
« Poslednja izmena: Mart 15, 2013, 03:57:43 posle podne od strane Serb »

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Postavljanje i raspored rasvete za studio
« Odgovor #19 poslato: April 03, 2013, 04:39:12 posle podne »
Da prilozim i ja nesto...mozda pomogne nekome :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress