Autor Tema: Adapter Pentax K-mount na EOS  (Pročitano 6672 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže djuroue

  • Junior
  • *
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Adapter Pentax K-mount na EOS
« poslato: Oktobar 08, 2011, 05:38:56 posle podne »
Kao prvo koristim ovu temu da pozdravim sve članove foruma! Do skoro sam imao Fuji HS10 koji se nakon 6 meseci pokvario (zapravo crkao je blic) i to nije moglo da se servisira, tako da sam ga zamenio Canonom 1000d, moj dslr prvenac, meni dosta za početak! :)

Tumarajući po nekim komodama, naletim na ćaletov Zenit automat aparat koji na sebi ima Helios 44K-4 objektiv, koji ima K-mount bajonet... Voleo bih da ga probam na eos-u, čisto onako iz radoznalosti, i video sam da mi treba k-mount na eos adapter. Ebay ih je prepun, a ovde nigde nisam mogao da ga nađem, prečešljao sam net uzduž i popreko ...

Pitanje je: Da li neko od vas poseduje isti i želi da ga proda!?

Zahvaljujem se na budućim odgovorima, i u buduće ću posećivati forum, ima mnogo informacija !

Pozdrav svima !
Canon EOS 1100D  //  Tamron 18-200mm F/3.5-6.3 XR Di II LD Aspherical IF MACRO  //  Zenit Helios 44k-4 58mm f/2  //   Pentacon MC 29mm f/2.8

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Adapter Pentax K-mount na EOS
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 08, 2011, 08:38:46 posle podne »
Dobrodošao na forum! :)

Ovu temu možemo iskoristiti za eventualne tehničke nedoumice oko ovakvih adaptera, a ako već želiš da ga kupiš, preporučujem da postaviš oglas u odgovarajući podforum - Oglasi/Potražnja, jer tako imaš daleko veće šanse da privučeš pažnju onih koji bi prodali to što Ti treba. ;)

Pošto ličnih iskustava sa ovakvim adapterom nemam, konsultujući čika Gugleta sam utvrdio da jednostavan način za adaptiranje K-mount objektiva ne postoji, te da ako se i montira (inače redak) adapter, moraju se izvesti i neke nepovratne modifikacije na samom objektivu, zbog nepovoljne pozicije poluge kojom se kontrolišu listići blende.

U svakoj varijanti, bitno je da nabaviš "elektronski" adapter, tj. onaj koji obezbeđuje AF potvrdu, kako bi u malom tražilu EOS-a 1000D mogao lakše da fokusiraš. Može se i bez toga, ali je ovako mnogo udobnije.

Moj skepticizam u vezi ovog zahvata je okrenut pre svega prema samom objektivu. Taj Helios nije neka besna Leica ili Zeiss, pa da se zbog odličnih optičkih potencijala vredi drndati. Ako imaš elana i neviđenu dozu optimizma, samo napred. Ali sumnjam da ćeš ostati sablaznut nekim bog-zna-kakvim rezultatima.

U nastavku sam okačio i jedan PDF dokument, koji opisuje dva načina adaptiranja K-mount objektiva na EOS bajonet, pa možda pomogne. ;)

Pozdrav
« Poslednja izmena: Oktobar 09, 2011, 01:06:19 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže djuroue

  • Junior
  • *
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Adapter Pentax K-mount na EOS
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 09, 2011, 09:29:18 pre podne »
Hvala na brzom odgovoru... Video sam već ranije šta taj zahvat montiranja k-mounta na eos zahteva. Možda odustanem od toga i krenem putem M42 objektiva, da se bezveze ne mučim :)

Inače hvala za uputstvo, verujem da će pojasniti i nekom drugom šta i kako sa k-mountom :D
Canon EOS 1100D  //  Tamron 18-200mm F/3.5-6.3 XR Di II LD Aspherical IF MACRO  //  Zenit Helios 44k-4 58mm f/2  //   Pentacon MC 29mm f/2.8

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Adapter Pentax K-mount na EOS
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 09, 2011, 10:46:18 pre podne »
Djuro,da li imaš bar kit objektiv uz 1000d?

Van mreže djuroue

  • Junior
  • *
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Adapter Pentax K-mount na EOS
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 09, 2011, 06:47:57 posle podne »
Imam, naravno :) iz  kontrolpointa :D
Canon EOS 1100D  //  Tamron 18-200mm F/3.5-6.3 XR Di II LD Aspherical IF MACRO  //  Zenit Helios 44k-4 58mm f/2  //   Pentacon MC 29mm f/2.8

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Adapter Pentax K-mount na EOS
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 09, 2011, 07:44:50 posle podne »
Sažaljevam slučaj  :)

Van mreže djuroue

  • Junior
  • *
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Adapter Pentax K-mount na EOS
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 09, 2011, 11:24:29 posle podne »
Ahahahahah :D Onda vidi zashto jurim adaptere ... Muke moje svako ovde zna ... :D
Canon EOS 1100D  //  Tamron 18-200mm F/3.5-6.3 XR Di II LD Aspherical IF MACRO  //  Zenit Helios 44k-4 58mm f/2  //   Pentacon MC 29mm f/2.8

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Adapter Pentax K-mount na EOS
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 10, 2011, 08:08:32 pre podne »
Ja sam probao taj adapter i helios na 1000d i moje lično mišljenje je da si na pogrešnom putu.Fokusirati manuelno kroz pikolo tražilo hiljadarke je gotovo nemoguće.Ako kupiš adapter sa povrdom fokusa i to rešenje je totalno nepouzdano.Sa druge strane kit objektiv je hi tech kosmos u odnosu na rusku gvožđuriju,kako u optičkom tako i  u svakom drugom smislu.To je vredno zezanja ako nabaviš neka opako dobra stakla,ali ona su prilično skupa i nisam siguran koliko opravdavaju uložen novac.
Sad nisam siguran u čemu te kit objektiv toliko ograničava?Moj savet je da ako želiš prajm  skupiš pare i kupiš C 50 1.8 II čuveni plastik fantastik.Nov je oko stotinak evra,a polovan se može naći za 70-80 u perfektnom stanju.Adapter sa potvrdom fokusa košta oko 30% od cene polovnog!
« Poslednja izmena: Oktobar 10, 2011, 08:46:58 pre podne od strane neo »

Van mreže Artuditu

  • Junior
  • *
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Adapter Pentax K-mount na EOS
« Odgovor #8 poslato: Mart 07, 2012, 01:10:57 pre podne »
Canon 550D 55mm f1.2 Porst Color Reflex Auto MC at Night

pozdrav svima:)

imam ovaj objektiv, ne znam da li da ga prodajem obzirom da izgleda dobro radi na Canonu, kao sto se vidi na linku, samo imam problem snaci se za prsten, mada se nisam pretrgao trazeci, no rekoh mozda nije lose pitati, a guglanje svakako ceka:) Koliko kontam ovaj objektiv odlazi u makro kada se nakaci na canona, ili da se nekako ukloni jezicak za blendu na K bajonetu, to je najvrovatniji problem cini mi se, i ovaj spot je radjen uglavnom na blizem fokusu.

jos jedno pitanje, da li imate dobru preporuku za servis i ciscenje optike?

hvala na odgovorima

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Adapter Pentax K-mount na EOS
« Odgovor #9 poslato: Mart 07, 2012, 08:36:11 pre podne »
Cika Misa 064 1200675 (lokacija, Zeleni venac)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Artuditu

  • Junior
  • *
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Adapter Pentax K-mount na EOS
« Odgovor #10 poslato: Mart 07, 2012, 09:02:09 pre podne »
HVALA!