Autor Tema: Objektivi za Canon 5d  (Pročitano 21984 puta)

0 Članovi i 5 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Objektivi za Canon 5d
« Odgovor #40 poslato: Februar 21, 2012, 09:38:53 pre podne »
Šta je čudno u preporuci za 50-icu? :)

Čak je i 1.8 verzija optički fantastična, a 1.4 je već prava referenca u svakom smislu. Nisu džabe normalci referentni objektivi za testiranje IQ-a senzora. Fazon je u tome što je 50-ica tačno na granici između wide i tele raspona, što uprošćava optičku konstrukciju, pa se za malo para izvlače izuzetni rezultati, kako u smislu razlučivosti, tako i u smislu geometrijskih izobličenja.

Pozdrav

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Objektivi za Canon 5d
« Odgovor #41 poslato: Februar 21, 2012, 09:47:16 pre podne »
Nije ništa čudno, nego je čovek ispravno primetio "prajmovi su potreba, zumovi su realnost", za razliku od drugih likova koji mantraju "samo L, samo L, samo L"... :D
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Objektivi za Canon 5d
« Odgovor #42 poslato: Februar 21, 2012, 09:55:27 pre podne »
Heh, pa nisu te izjave u istoj ravni. Mnogi L zumovi su bolji nego neki prajmovi na svojim žižama. Takvih primera je mnogo. A stvar je samo u tome koliko ko može da se pruži, a ne da li razlika postoji. Problem je u tome što su L zumovi često izuzetno skupi za većinu (pogotovo fotoamatera, koji nemaju afiniteta ka naplaćivanju svog rada), pa su zbog toga često neracionalna kupovina. A 50-ica 1.4 se kupuje imao L-ove ili ne, jer ona nema svoj ekvivalent u L verziji. 50-ica 1.2L nije ista klasa ni u optičkom, a kamoli cenovnom poređenju.

Inače, kad jednom probaš L, zaboraviš na sve ostalo... o tom, po tom... videćeš i sam ;)

Pozdrav
« Poslednja izmena: Februar 21, 2012, 07:37:24 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Objektivi za Canon 5d
« Odgovor #43 poslato: Februar 21, 2012, 06:12:14 posle podne »
... za razliku od drugih likova koji mantraju "samo L, samo L, samo L"... :D

Kada su u pitanju objektivi iz L kategorije, tu se jedino mogu postaviti dva pitanja:

1. Da li je ovo meni skupo?
2. Da li meni ovo BAS treba?

Pozitivan odgovor na drugo pitanje, obicno povlaci negativan odgovor na prvo  ;)

Generalno, ovu formulu mozes primeniti na bilo koji komad opreme, ali nekako najvise dolazi do izrazaja kada je u pitanju vrhunski kvalitet.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže borko1206

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 310
    • Pogledaj profil
Odg: Objektivi za Canon 5d
« Odgovor #44 poslato: Februar 21, 2012, 11:17:09 posle podne »
Evo malo sam izrabljivao svoj 24-105 L i  50 mm 1.8 i mogu da kazem da sam prilicno zadovoljan. Inace ovo je moj prvi L i stvarno mogu da kazem da ga vredi imati ,naravno pricam za FF aparat jer ne znam koliko bi raspon bio dobar na kropu. Sto se optike tice tu je odlican ,a meni se najvise dopada fokusiranje.Lagano necujno skroz ,brzo,precizno.Stabilizacija odlicna ,da je nema to bi bila velika mana.Sto se tice preciznosti fokusa mogu da kazem da je u svim mogucim uslovima precizniji pri fokusiranju od 50-ice.Veci i tezi 5 puta :) i kvalitetnije uradjen 50 puta, ali pedesetica je nesto sto se mora imati jer je jeftina i dosta dobra opcija.
Recimo leti helikopter u vazduhu i ja okrenem 24-105 sa ukljucenom samo centralnom tackom fokusa i slikam 10 slika.Svih deset budu ostre.Prebacim na komp,zumiram sve ostro,perfektno.Sa pedeseticom vise od pola nije u fokusu. Jedina stvar koja me totalno izludjuje na L-u jeste vinjetiranje na 24 mm...Poludim kad moram da popravljam to na objektivu koji kosta 800 e. Ja inace pogasim sve fokusne tacke i slikam samo sa centralnom i to mi se dosta dobro pokazalo.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Objektivi za Canon 5d
« Odgovor #45 poslato: Februar 21, 2012, 11:35:00 posle podne »
Vinjetiranje je, na žalost, uobičajena pojava na objektivima svih klasa. Ako fotkaš u RAW-u, onda nema zime, jer i DPP i ACR imaju odgovarajuće profile za najveći broj objektiva (L-ovi su svi na broju), pa se to lako ispravlja. Kad pređeš na 5D Mark II ili III ;), onda će aparat to sam da radi. :)

Pozdrav

Van mreže borko1206

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 310
    • Pogledaj profil
Odg: Objektivi za Canon 5d
« Odgovor #46 poslato: Februar 21, 2012, 11:45:38 posle podne »
Za sad zaista nisam osetio da mi treba mkII :) a kamoli III  hahahahaa. Mislim da je 5d kec sjajan aparat i hvala ti jos jednom na savetu oko kupovine.Za ove pare nisam apsolutno nista bolje mogao da kupim.