Autor Tema: Canon 70-200Lf4 ili 70-300IS - Sta i zbog cega?  (Pročitano 3183 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Canon 70-200Lf4 ili 70-300IS - Sta i zbog cega?
« poslato: Avgust 15, 2010, 12:00:36 pre podne »
Pozdrav,

doslo vreme da za dosta vise para i ja pazarim malko bolju tehniku i sada sam zapeo u tele-podrucju. Do sada sam koristio na Canonu 75-300 i 55-200, oba bez stabilizacije, dva izrazita primerka low-budget fotografske tehnike, ali dodje vreme da se nesto menja. Naime, neophodno mi je da sam i za tele-podrucje prilicno siguran da ce fotka zavisiti iskljucivo od mog umeca, hvatam momenat i tu nema previse pardona. Do sada je bilo tako-tako, zavisilo je i od mene ali i od "volje"stakla koje sam imao, a sada cu to da dovedem u zavisnost skoro iskljucivo od mog umeca. Samo...sta tacno kupiti?

Sistemom pro et contra, dosao sam do zakljucka da za nesto manje novaca mogu dobiti nesto veci zum, odnosno stici i do 300mm (pucam sa FF-a pa mi ni 300mm ne "dobacuje" bas dovoljno, a kamoli 200), dobiti stabilizaciju i crno obojen objektiv. Da, ovo zadnje jer mi "belac", iako ga ponekad bas prizeljkujem, suvise nekako privlaci paznju na telu, pa stoga pomalo i utice na izbor. Sa druge strane, za nesto malko vise novaca (oko 100 eura je realna razlika u ceni) dobijam "beo" objektiv iz L kategorije, sa fiksnom blendom i sa sjajnim pedigreom. Dobijam i znacajno skracenje u tele-podrucju, pa mi sve to ne dozvoljava da dobro odvagam sam sta mi je ciniti.

Ne patim nesto preterano za L oznakom, ali 100 eura razlike u ceni sigurno nije motiv da zaobidjem L klasu, ali to mi je mozda i najmanje znacajno.

Vise me interesuju realni dobici, oba imaju blende 4 ali belac ima fiksnu blendu a crni nema, a sa mojim iskustvima sa Sigmi, tamo ne rizikujem poodavno sa fleksibilnom blendom. Ne znam kako je sa ovime kod Canona, a prakticno i ne znam bas jasno pricu o fiksnoj i kliznoj blendi, ako takva prica uopste postoji. Kod Sigme, prema mojim dosadasnjim iskustvima, zasigurno postoji.

Sta je bolje i u kom segmentu? Sta da kupim, otprilike neka rwalna procenjivanja polovnjaka su oko 450 eura za belca i 350 eura za "crnca" , sto se moje spremnosti da platim ove objektive tice, sve to pije vodu, samo ne bih bas oba da kupujem :)

Dosadasjne koriscenje je prihvatljivo, ispod cu zakaciti par skorasnjih primera na krajnjem zumu, odnosno na 300mm. Ipak, treba mi nesto malo bolje, i sigurnije, a ako se odlucim za fotkanje i u slabijim svetlosnim uslovima, mozda je OK uzeti i stabilizaciju u obzir. Inace, vec imam nekoliko objektiva iz tele-podrucja koje tesko mogu da koristim bez stabilizacije, uglavnom ih sa adapterom koristim na Sony sistemu (300mm F4-..., 420-800 F8 i 500mm F8), pa bih ipak uzeo neki od navedena dva. Primeri sa 75-300:


Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Canon 70-200Lf4 ili 70-300IS - Sta i zbog cega?
« Odgovor #1 poslato: Avgust 15, 2010, 11:34:27 pre podne »
StORM48 je svojevrmeno krenuo sa EF 70-300 IS, i koliko se secam taj objektiv jako puno nudi za svoju cenu. Nadam se da ce videti ovaj tvoj post uskoro, pa ti reci nesto vise iz prve ruke. Znam da ce ti vecina reci da ides na L-objektiv (najpovoljniji su ti 70-200 L4 sa stabilizacijom i bez nje), i ja bih to isto voleo, ali posto sam zakljucio da je budzet ogranicen prilicno, onda mi se ovaj 70-300 IS cini kao jako prihvatljivo resenje.
Pozdrav

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 70-200Lf4 ili 70-300IS - Sta i zbog cega?
« Odgovor #2 poslato: Avgust 15, 2010, 11:25:20 posle podne »
Pozdrav,

ma ja sa Stormom odavno bistrim ovu dilemu pa nikako da nadjemo apsolutno resenje...mozda zato sto ga i nema, ne znam :)

Sto se tice mene i budzeta, ja nemam bas ogranicenja u dzepu, ali u glavi ih imam koliko hoces. Jos uvek nisam svario pricu o mnogo vecem davanju za vrlo mrsav dobitak, ali ako taj mrsavi dobitak ipak prevede fotku u naredni krug ocenjivanja, onda mi je OK i disproporcija u ulozenom i dobijenom. Jednostavno, kod ova dva objektiva nisam siguran, da cesto fotkam u ovom podrucju odlucio bih se verovatno za 70-200IS F4 a mozda i za F2,8 sa sve IS-om, ali relativno retko koristim to podrucje a voleo bih da mi bude bolje pokriveno od sadasnjih resenja. Da li i u kojoj meri "belac"daje bolje fotke od hidden L-a? Moze li tu razliku da nadoknadi cinjenica da "crni" ima IS?

Primera radi, na planu sirokougaonog resenja, donedavno sam koristio 22-55, sada koristim 17-40. Razlika u ceni je 10-ak puta (bukvalno) a razlika u kvalitetu je relativno mala ali, kao sto vec rekoh, dovoljna da fotke dobiju bar po jednu zvezdicu vise. Ovde bih ponovo uzeo 17-40 bez previse razmisljanja, vredi te razlike.