Autor Tema: Makro fotografije  (Pročitano 159019 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije
« Odgovor #240 poslato: Novembar 05, 2010, 08:17:40 pre podne »
Ova fotka je skoro bez ikakvog kropa. To je maksimalno uveličanje koje može da postigne makro objektiv sa našrafljenim najvećim prstenom tuba  :)


204.

Van mreže djaniru

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1170
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije
« Odgovor #241 poslato: Novembar 05, 2010, 09:01:58 pre podne »
Odlicne DeVil :)
Canon 6D
Samyang 14mm f/2.8 IF ED UMC Aspherical
Canon 17-40 f4 L
Sigma 35mm f1.4 Art
Canon 50 f1.8 ll
Sigma 85mm f1.4 Art

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije
« Odgovor #242 poslato: Novembar 05, 2010, 11:29:09 pre podne »
Pozdrav,

tjah, sledeci korak uvecanja je valjda onaj u kom mozes da citas muvi misli dok pase....da, nisam zaboravio da pohvalim fotku nego vise ne vidim neki smisao u tome, bojim se da ne ispadnem dosadan, jelte  ;D

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije
« Odgovor #243 poslato: Novembar 05, 2010, 11:53:21 pre podne »
Jel i na ovoj poslednjoj radio stacking?

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije
« Odgovor #244 poslato: Novembar 05, 2010, 08:22:44 posle podne »
Hvala ljudi  :)
Kažu da ako ne umeš da fotkaš makro objektivom u kombinaciji sa tubama ne treba da kupuješ ni MP-E 65 jer je to ista stvar samo još malo teža. Pa, eto ja se vežbam pa ko zna?  ::)

Neo, kao što si i pretpostavio u pitanju je stacking i to na sve tri lebdeće muve. Bar si ti primetio problem sa dof-om kada si našrafio tube. E, sad zamisli kako to problematično izgleda sa tubama i makro objektivom  :P
Ovako izgleda samo jedan snimak (nije kropovano pa može da se vidi da i nema neke velike razlike u odnosu na 204.) i vidi se da mu fali još površine koja je u fokusu.





Ne mogu, a da ne podelim sa vama detalje koji se delimično mogu videti samo na kropu (kad već ne može da se postavi fotka u punoj rezoluciji)


Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije
« Odgovor #245 poslato: Novembar 05, 2010, 08:57:09 posle podne »
Pozdrav,

hej Vas dvojica, nemojte nam sad u siframa kad ste vec zagolicali mastu citalaca  ;D

Dajte malko i pojasnjenja, sta tacno, zbog cega, zasto ne valja, u kom slucaju valja, hajde koje slovo...

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije
« Odgovor #246 poslato: Novembar 05, 2010, 10:37:00 posle podne »
Ma, nema tajni.
Svako u nekom trenutku poželi da se oproba u makro fotografiji i najbolji izbor su tube (odnos cena-kvalitet). Tu nastaje problem jer se polje oštrine smanjuje kako se približavamo objektu slikanja. Kada priđemo na punih 1:1 polje oštrine je tako malo da vam treba otvor blende od f/25 i više da bi se dobila pristojni deo insekta u fokusu. Ali sa većim f-brojem se gube detalji, svetlo, a pozadina postaje oštrija i ometajuća. Najbolji rezultati se postižu od f/8 pa do f/14.
Neo i njegova draga ;D su se suočili sa tom problematikom malog polja oštrine (plitak DOF) tako što su krenuli korak po korak, odn. sa našrafljenim jednim prstenom tuba pa kada se uigraju sa njim ide još jedan pa na kraju sva tri prstena. Sve se to postiže iskustvom. Neo sada pravi odlične oštre fotke insekata, a neonka razbija biljnu apstrakciju. Mogu oni i bolje i to će vreme pokazati jer stalno napreduju (naravno, kao i ostali članovi).
Ja se fino snalazim do uveličanja 1:1 a preko toga (kada se našrafe tube) postaje problematično jer je DOF užasno plitak. Teško je da fokus padne na pravo mesto, a i kad se to uspešno odradi dobije se samo jedan mali deo insekta u fokusu. Tada sam prinuđen da odradim fokus stacking kojim od više fotki koje imaju fokus na različitim mestima dobijem jednu OŠTRU. Za početak sam šrafio samo jedan prsten, a danas imam i uspešnu fotku sa sva tri prstena. Fotkao sam glavu one gadne kućne stonoge koja ima duge pipke i nije ispalo loše  :)
Mislim da bi se snašao sa MP-E 65  ;)
Svake sezone naučim nešto novo i ako budem imao vremena i zdravlja sledeće proleće će biti mlogo jako  :)

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije
« Odgovor #247 poslato: Novembar 05, 2010, 10:51:34 posle podne »
Ja na tube šafim 50 1.8 i nemam makro objektiv.Tube imaju metalne kontakte i objektiv ostvaruje potpunu vezu sa telom i svim podešavanjima,što je mnogo bolja varijanta od bezkontaktnih modela.Sa svakom našafljenom tubom Dof postaje tako plitak da rad zahteva baš punu koncentraciju(ja sam kao u transu :D).Recimo da blendu skoro da i ne otvaram preko 8,najčešće je između 11 i 16.Još jedan problem je drastičan gubitak svetlosti sa tubama,pa je samim tim i mogućnost nekih kraćih ekspozicija svedena na minimum.Sad po preporici, uvaženog profesora za makro fotografiji iz (meni omiljenog grada) Smedereva, da se u lov ide rano ujutru svetla bude još manje.Neka tehnika koju ja koristim je da uključim LV i i umesto da manuelno fokusiram pomeram aparat i u nekoj idealnoj poziciji dooštrim i to je to.Kako nemam eksterni blic koristim pop up sa difuzorom i uvek ga kompenzujem sa  -1 ili -2.Svetlo merim u modu prioriteta blende,pa prebacim u manuelni i postavim izmerene parametre+blic na opisan način.Možda se neko zapita čemu sva ta gimnastika i improvizacije  ??? Osećaj kada vidite malecku bubicu koju ste ufotkali na monitoru je baš baš dobar!
Mogu da zamislim kakvo je tek planinarenje kada se na tube nakači makro objektiv.
@Devil  mene zanima koji model tripoda koristiš?
« Poslednja izmena: Novembar 05, 2010, 10:57:54 posle podne od strane neo »

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije
« Odgovor #248 poslato: Novembar 05, 2010, 11:06:36 posle podne »
@Devil, @Neo
bas ste me "zagolicali" svojim navedenim iskustvima. Ovo je bas ono zbog cega cenim forum,
informacije iz prve ruke, steceno znanje pretoceno u tekst, da se i drugi-zainteresovani za temu malo pomuce ;).
Jedva cekam da oprobam vasa iskustva, pa se nadam da ce uskoro biti i koja fotka dostojna ovoj temi.
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije
« Odgovor #249 poslato: Novembar 05, 2010, 11:23:22 posle podne »
@Devil  mene zanima koji model tripoda koristiš?

Koristim neku malu Hama koja jedva drži D90. Trebao bih da kupim neki malo ozbiljniji, ali sve nekako odlažem, kao i ovaj je dobar  ;D

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije
« Odgovor #250 poslato: Novembar 05, 2010, 11:25:09 posle podne »
Evo još jedne iz serije  :)

205.

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije
« Odgovor #251 poslato: Novembar 06, 2010, 10:27:56 pre podne »
Pozdrav,

bravo momci, svaka cast!

Procitao sam ovo tek prvi put i znam samo jedno - da jedno citanje nikako ne moze biti dovoljno za moj trnutni nivo (ne)znanja. Hocu reci da imam i ja vec poodavno sasvim zadovoljavajuce fotke ali one nemaju veze sa ovakvim pristupom, vec su plod nekih drugih faktora koje predvodi faktor srece. U to sam sve sigurniji sa svakim procitanim slovom ovog napisanog...

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije
« Odgovor #252 poslato: Novembar 06, 2010, 11:16:06 pre podne »
Daleko sam ja od zadovoljavajućeg.Tek što sam počeo da ulazim u fazon prođe sezona buba.Od ljudi na ovom foruma znam da je @djole majstor improvizacije!

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije
« Odgovor #253 poslato: Novembar 06, 2010, 09:25:07 posle podne »
@lancia88, i ja sam u početku dobijao poneku finu fotke, a da ni sam ne znam kako. Kao što si rekao - faktor sreće. Vremenom se to izmenilo i sada imam u glavi šta bi trebalo da se odradi sa nekim insektom da bi se dobila zadovoljavajuća fotka. Da li će na kraju sve da ispadne kako treba zavisi od mnogo faktora (da li je insekt miran, da li je pozadina dovoljno udaljena da se dobije mirna pozadina, kakvo je svetlo, da li je moguće prići insektu pa do vremenskih uslova) kao i od sreće da se naleti na neku interesantnu scenu. Ako se malo više zagreješ za makro i uložiš dosta truda sve će doći na svoje. Za sve treba vremena i što reče @neo taman se zagrejem i ukapiram neke nove stvari, a sezona prođe  ;D
@djole ima mnogo potencijala, razume se u problematiku makro fotografije, nalazi odlična rešenja, a i mnogo voli i da experimentiše. Jedino što mu fali je slobodno vreme da se posveti ovom zaraznom hobiju. Svaki njegov komentar (kritika) je uvek na mestu i zato bih voleo da je malo aktivniji  ;)

Evo još jedne fotke lebdeće muve i da napomenem da su sve fotke odrađene iz ruke bez stativa
206.






...i krop na kome se lepo vidi "jezik"  ;D

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije
« Odgovor #254 poslato: Novembar 10, 2010, 01:44:13 posle podne »
DeVil i ostali velemajstori,

na samom pocetku zelim da istaknem svoje vjeruju. DeVil je najverovatnije uspesan (a jeste) zato sto se drzi slogana "Vazno je voleti ono sto radis a ne raditi ono sto volis". A deVil, i ostali majstori ovog bloga okupljeni oko lepote minijaturnog sveta, to rade sa puno srca i sa mnogo vise no sto bi opisala rec "ljubav". Uy to bi islo i "posvecenost", "unitrasnja potreba" i mnogo toga... DeVil kaze na jednom mesti - "dajem autorsko pravo ko god hoce"! Ima li iceg lepseg ot toga! Umetnicka dela, masterpeace, nudi i poklanja, ma vazna je samo lepota i njen dozivlja, trenutak stvarnosti koji hvata bljesak shootera! Covek zivi samo za lepotu i nista ga drugo ne interesue.

Inace, sve na ovom sajtu, svvaku rec sam procitao, neke i dva puta. Teorijski sam mnogo toga znao...

Skromno i preskromno se divim svima vama stvaraocima. Svoj netalenat i neznanje kompenzjem sa dobrim D90 i jos 5 (pet) objektiva i sitne opreme. Ne vredi...ne pomaze. Zato je moje ime na ovom blogu NAZNALICA

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije
« Odgovor #255 poslato: Novembar 10, 2010, 02:13:57 posle podne »
Dobro nam došao i lepo se smestio na ovom sajtu  :)

Moje prve makro fotke su blago rečeno bile "groblje", ali se to vremenom promenilo. Želeo sam više od makrofotografije i uz mnogo truda i ljubavi došao sam "skoro" u rang mojih idola. Treba još toga naučiti i isprobati, ali se ne predajem i samo guram dalje. Za neke stvari treba mnogo bolja oprema, a dok ona ne dodje izvlačim maximum iz postojeće  ;)

Evo nekih lebdećih muva koje sam pokušao da uhvatim u letu. Delimično sam uspeo u tome  :(


Bez kropa
207.







208.







209.







210.







211.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije
« Odgovor #256 poslato: Novembar 10, 2010, 06:01:49 posle podne »
Pazi, za ovu prvu nemam pojma sta da ti napisem vec celo jutro ... a totalno je bezveze da ne kazem nista.

Mislim, nemam reci.

Samo, ne kapiram kako ovu fotografiju dovodis u vezu sa "DELIMICNO USPEO'' :)

« Poslednja izmena: Novembar 10, 2010, 06:04:10 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije
« Odgovor #257 poslato: Novembar 10, 2010, 07:33:55 posle podne »
Ta je najuspelija i na njoj nije radio čak ni krop. Bio bih 100% zadovoljan da je fokus samo za dlačicu ka "nosu"

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije
« Odgovor #258 poslato: Novembar 10, 2010, 07:48:13 posle podne »
Ma bre, fantasticno ... boje, kompozicija ....cvet je tu taman kako treba, nije izgoreo ... krila, boje ... dijagonala ... pozadina

Ma da sam je crtao, ne bih je bolje .....

Bravo!!!!
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Makro fotografije
« Odgovor #259 poslato: Novembar 10, 2010, 08:58:03 posle podne »
http://


Eh bre deVil, ove poslednje slike su da coveku bas ubiju volju i da samo kaze - idi kuci i radi nesto drugo, a pusti majstore da prave umetnost! Izuzetne slike zaista! Odgledao sam na web-u jedno par miliona makro fotografija iz celog sveta, ove Tvoje "skromne" su za koplje (najmanje) bolje! Jos ne mogu da shvatim da se 90% Tvojih slika pravi "iz ruke"...Strasno, zaista