Autor Tema: Prodaja EOS 80D i kupovina EOS RP │ DA ili NE  (Pročitano 2599 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže JovanPA

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Prodaja EOS 80D i kupovina EOS RP │ DA ili NE
« poslato: April 03, 2023, 08:27:53 pre podne »
Pozdrav, imam Canon EOS 80D zelim mali upgrade pa me zanima sta mislite o izboru Canon EOS RP?

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Prodaja EOS 80D i kupovina EOS RP │ DA ili NE
« Odgovor #1 poslato: April 03, 2023, 04:31:29 posle podne »
trebalo bi da nije "mali" upgrade vec solidan ... e sad da li se isplati to je kontam vrlo subjektivna stvar ali onda polako treba i stakla koja imas za 80D polako da menjas staklima za RP kako bi se polako resio adaptera
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže JovanPA

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Prodaja EOS 80D i kupovina EOS RP │ DA ili NE
« Odgovor #2 poslato: April 04, 2023, 12:48:54 posle podne »
Iskreno trenutno imam 50mm 1.8stm i 18-135mm kit objektiv, i to bi islo na prodaju, tako da sto se tice stakala nije veliki problem menjati ili tako nesto.
Uzeo bih preko za dosta povoljan novac samo telo pa ne bih morao mnogo doplacivati, a ipak je FF telo.

Pod isplati sam mislio da li cu primetiti veliku razliku izmedju ta dva aparata, osim sto je FF telo, jer ce verovatno isto 50tica 80% biti koriscen objektiv.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Prodaja EOS 80D i kupovina EOS RP │ DA ili NE
« Odgovor #3 poslato: April 04, 2023, 07:54:46 posle podne »
pa razlika crop/FF je po meni vec nepre...biva razlika i isplati se svaki dinar ... ono sto sam ja skonto je da mi nista ne vredi "brzi objektiv" kada ne mogu da ga odvrnem do kraja jer sta da slikam na F1.1 kada mi je dof 3mm debeo i ne mogu ni celu facu da ubacim u fokus a kamoli nesto vise od toga i da je mnogo vazniji ISO kvalitet senzora nego to da staklo ima F0.8 ... ni stabilizacija ne vredi previse osim ako ne fotkas mrtvu prirodu, ako ces ista zivo nista ti stabilizacija ne vredi kad se subjekt pomera... tako sam ja dosao do toga da mora dobar senzor i tu FF sije crop samo tako... i tu je novije telo opet znacajno bolje + koliko ja znam RP ima znacajno bolji fokus od 80D ... jedino 80D ima 7fps vs 5fps za rafal ako ti to za nesto igra ta razlika inace RP je po mom skromnom misljenju odlican skok sa 80D na novi sistem
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Prodaja EOS 80D i kupovina EOS RP │ DA ili NE
« Odgovor #4 poslato: April 04, 2023, 11:09:42 posle podne »
....da mi nista ne vredi "brzi objektiv" kada ne mogu da ga odvrnem do kraja jer sta da slikam na F1.1 kada mi je dof 3mm debeo i ne mogu ni celu facu da ubacim u fokus a kamoli nesto vise od toga ...

Ček bre malo Arhi , ljudi keširaju čitava mala bogatstva na ove stvari a ti o tome tek tako...:)

Na dubinsku oštrinu (da ne kažem plitkoću) ne utiče samo blenda, već i žižna daljina objektiva i fizičko rastojanje fotografa od subjekta/objekta. AKo si imao situaciju gde ti je dubinska oštrina bila premala (kao što kažeš), probaj malo da se odmakneš i sve će biti kako treba.  U tome je draž velike blende. Da možeš da se udaljiš  i da na manje krupnom kadru dobiješ opak efekat zamućenja...Sa malom blendom to ne može...
U fotografskom svetu to prosto košta para.
Naravno sa porastom žižne daljine menja se i shvatanje velike blende. Na 200mm je recimo blenda f2,8 puna kapa. Na 600mm je i na f8 efekat zamućenja ogroman.

Sve je zapravo u tom nekom finom odnosu (blenda, žina daljina, udaljenost), pa ako ko dodje do tih superbzih objektiva, neka se ne ustručava da malo razmišlja,proba,experimentise...Rezultati neće izostati...
« Poslednja izmena: April 05, 2023, 12:52:19 pre podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Prodaja EOS 80D i kupovina EOS RP │ DA ili NE
« Odgovor #5 poslato: April 05, 2023, 04:20:45 pre podne »
fora je u ocekivanju i u rezultatima ... svakako postoji razlog zasto postoji F/0.8 objektiv iako mu je realna cena ko stan na slaviji zbog komplikovanosti pravljenja takvog objektiva, ono sto je tu problem je odnos ocekivanja i realnosti...

na 50mm na 2m udaljenosti na crop telu mora zavrnes blendu na F/2.2 da bi dobio upotrebljivih 13cm DoF i sada iz tog setapa ako nemas dovoljno svetla (a uglavnom nemas) mozes da

 - produzis expoziciju, sto dovodi do stresenih slika, blurovanih pokretnih meta etc etc
 - otvoris jos objektiv, sto dovodi do neupotrebljivo plitkog fokusnog raspona (na F/1.4 DoF pada na 7-8cm)
 - povecas iso - sto do granice gde imas previse suma bez pravljenja dodatnih problema resava stvar

a mozes da preskocis na FF i automatski na F/2.2 imas 22cm DoF i mogucnost da odvrnes blendu do 1.2 gde jos uvek imas 11-12cm sa kojima moze da se radi ... i na F/1.0 imas bas 10 do 15mm dublji DoF nego na kropu sa F/1.4 .. da ne spominjem da ce FF imati i mnogo veci range za povecanje ISO-a bez unosenja suma

Tako da ti se vise isplati da predjes na FF senzor (sto nije veliki novcani skok) nego da kupis 20x skuplje staklo koji ce da moze F/1.0 umesto F/1.4 ili 200x skuplje staklo od onog koje moze F/2.2

O tome pricam, to je deo koji ja nisam sebi stavio na papir "na vreme", meni je u startu crop bio samo "uzak", nisam kapirao koliko me limitira DoF-om, ali sam realnu razliku shvatio tek kada sam se vratio na full frame (jer dok sam bio na SLR te razlike nisu bile toliko evidentne jer je mnogo velika razlika bila u tome koji film kupis)

sve ima svoje, na 200mm ako fotkas nesto na 20m daljine F/2.8 totalno ima smisla jer je DoF 1.7m sto je dovoljno da uvatis sta oces a daje mnooogo vise svetla od malo jeftinijeg F/4 ciji DoF od 2.4m ne pravi neku ozbiljnu razliku ali manjak svetla pravi cudo veliku razliku posebno sto svaka milisekunda expozicije tu pravi problem

svako to staklo ima poentu i zavisno sta hoces da izvedes vazno je da imas mogucnosti, ali kada si limitiran kintom onda mora da stavis na papir sta ti vise donosi i po meni mnogo ti vise donosi prelazak sa crop na FF nego sto ti donosi staklo sa dve tri blende vecom rupom (i obicno x2 ili x4 masom koju neko treba da drzi u ruci, tegli na ledjima) .... e sad jbg, ko slika stvari gde mu je tele vazan, njemu je bolje da predje na sistem koji ima stabilizaciju u telu i crop senzor jer ce ustedeti boga oca na staklima, ali to su vec specificni slucajevi, meni za moje koriscenje uvek vise fali sirina nego zoom

nadam se da sam objasnio zasto mislim da u mom slucaju bolji i veci senzor mnogo vaznije od vece rupe u staklu :)
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Prodaja EOS 80D i kupovina EOS RP │ DA ili NE
« Odgovor #6 poslato: April 05, 2023, 05:47:14 posle podne »
na 50mm na 2m udaljenosti na crop telu mora zavrnes blendu na F/2.2 da bi dobio upotrebljivih 13cm DoF i sada iz tog setapa ako nemas dovoljno svetla (a uglavnom nemas) mozes da

 - produzis expoziciju, sto dovodi do stresenih slika, blurovanih pokretnih meta etc etc
 - otvoris jos objektiv, sto dovodi do neupotrebljivo plitkog fokusnog raspona (na F/1.4 DoF pada na 7-8cm)
 - povecas iso - sto do granice gde imas previse suma bez pravljenja dodatnih problema resava stvar

a mozes da preskocis na FF i automatski na F/2.2 imas 22cm DoF i mogucnost da odvrnes blendu do 1.2 gde jos uvek imas 11-12cm sa kojima moze da se radi ... i na F/1.0 imas bas 10 do 15mm dublji DoF nego na kropu sa F/1.4 ..


Hajde malo to pojasni. Da li je reč o istom objektivu ako porediš crop i FF ili fokusna distnca, ili..?
Iz ovoga mi deluje da veći Dof imaš na FF nego na cropu sa istom blendom.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Prodaja EOS 80D i kupovina EOS RP │ DA ili NE
« Odgovor #7 poslato: April 05, 2023, 11:23:30 posle podne »
a mozes da preskocis na FF i automatski na F/2.2 imas 22cm DoF i mogucnost da odvrnes blendu do 1.2 gde jos uvek imas 11-12cm sa kojima moze da se radi ...

Čim predješ na FF to više nije taj kadar kao sa Cropom, čak i ako je objektiv isti.  Tako da je sve to teško za porediti.

Da bi dobio taj isti kadar kao na cropu, fotograf će sa FF morati da više pridje subjektu/objektu. A čim pridje, sa istom blendom i istim objektivom dobiće još veči plićak nego sa cropom.
Ljudi i prelaze na FF u potrazi za što većim plićakom (ko to juri naravno).
Veći senzor daje mogućnost većeg ˝plićaka˝, da ne bi neko pomislio da je to obrnuto.
FF po meni uvek odnosi prevagu kada je u pitanj bolji IQ u odnosu na crop.
Ali kada se tu uključe i ostali parametri kao što je cena kostanja aparata i objektiva, ukupna kilazaža sistema, sklonosti ka macro fotografiji, ptičarenju ili fotkanju divljeg sveta uopšte, stvari počnu naglo da se komplikuju.

Sve je to mnogo puta ispričana priča FF vs Crop al ajd....uvek postoje novi uglovi sa kojih se može posmatrati taj odnos.

Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Prodaja EOS 80D i kupovina EOS RP │ DA ili NE
« Odgovor #8 poslato: April 06, 2023, 07:25:05 pre podne »
Hajde malo to pojasni. Da li je reč o istom objektivu ako porediš crop i FF ili fokusna distnca, ili..?

matematika je izmedju velicine senzora, zizne daljine objektiva, otvora blende i daljine subjekta.

na razlicitoj velicini senzora, ako je sve ostalo isto "scena" nije ista; da bi imao istu scenu morao bi da koristis objektive razlicite zizne daljine

za doticni primer
Citat
50mm na 2m udaljenosti na crop telu mora zavrnes blendu na F/2.2 da bi dobio upotrebljivih 13cm DoF

da bi na FF imao slicnu scenu treba ti 85mm zizna daljina objektiva

ako sve ostalo ostavimo isto onda:

85mm, 2m udaljenost, F/2.2 = 5cm DoF ali imas 30% vise svetla te treba 23% kracu expoziciju da stavis da bi dobio slicno osvetljenu fotku sto ti daje dodatnu mogucnost da zavrnes objektiv i povecas DoF a i dalje imas dovoljno svetla na istoj expoziciji

tako da za istu scenu, za isti DoF, za isti ISO imas nesto kracu expoziciju a sam senzor posto ima "vece pixele" ima veci dinamicki opseg i manje suma kada krenes da "pojacavas signal" (izvlacis detalje iz tamnih delova i posvetljavas iste) ... i to kada pricamo o istoj tehnologiji senzora, kada prelazis na senzor sledece generacije to je druga prica potpuno


« Poslednja izmena: April 06, 2023, 07:26:37 pre podne od strane arhi »
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu