Autor Tema: Prvi DSLR  (Pročitano 2918 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže ArchiTect

  • Junior
  • *
  • Poruke: 2
    • Pogledaj profil
Prvi DSLR
« poslato: Avgust 30, 2022, 10:09:31 pre podne »
Pozdrav svima! Konacno je doslo vrijeme da kupim sebi dugo zeljeni DSLR aparat. Vec neko vrijeme pratim forum ali nisam sigurna u zakljucke izvedene iz citanja tudjih zelja, pa sam odlucila da je najbolje da se registrujem i iz voajera predjem u ucesnike diskusija, te sama pokrenem jednu.

Trazim DSLR  koji bi mogao nesto i da zaradi u nekom trenutku, kako bih mogla da ulazem u dalji razvoj kada je u pitanju fotografisanje, ali koji je i dovoljno jednostavan za pocetnika, a dovoljno slozen da daje priliku za usavrsavanje bar neko vrijeme. Kako se bavim profesijom koja je sama po sebi skupa i iziskuje stalna ulaganja, budzet mi je ogranicen na maksimalnih 1000e za startnu opremu. Moje znanje iz fotografije je skromno, ali sam spremna da ucim i ulazem slobodno vrijeme u edukaciju. Sto se tice vizuelnih umjetnosti i pomocnih softvera, arhitekturom se bavim profesionalno preko 10 godina, Photoshop i Illustrator u domenu svoje struke i za dizajn i ilustracije koristim oko 12 godina, tako da imam neku podlogu, ali kako su u pitanju razliciti poslovi, za sebe bih rekla da sam pocetnik. Najvise me zanima ulicna fotografija i fotografisanje objekata (svjesna sam da je moj budzet prilicno mali za ozbiljno bavljenje takvom fotografijom), ali sam dosla na ideju da kupim fotoaparat kojim bih mogla nekad i fotografisati neke dogadjaje, kako bi moj hobi bio samoodrziv i kako bih mogla i da ulazem u razvoj tako kako napredujem.

Sta bi bili vasi predlozi?

Sta mislite o Canon D700 ili D800 + 18-135? Da li smatrate da bi tim fotoaparatom mogao biti zadobvoljen moj hobi i da li je pogodan i za rad?

Van mreže ArchiTect

  • Junior
  • *
  • Poruke: 2
    • Pogledaj profil
Odg: Prvi DSLR
« Odgovor #1 poslato: Avgust 31, 2022, 08:28:04 pre podne »
Jos bih i dodala kao opciju Canon EOS 6D? U tom slucaju bih morala gledati polovni

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Prvi DSLR
« Odgovor #2 poslato: Avgust 31, 2022, 02:14:40 posle podne »
Za fotografisanje objekata, ja bih tu izabrao bar jedan prime objektiv. I obratio pažnju na rasvetu.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Na mreži pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Prvi DSLR
« Odgovor #3 poslato: Septembar 04, 2022, 12:54:37 posle podne »
Pozdrav.
Prvo napomena da su D700 i D800 oznake za Nikon tela, a 700D i 800D za Canon.
Imao sam 700D dosta dugo, kao i druga tela trocifrene serije. Takođe imam još uvek EF-S 18-135 IS STM objektiv.
Dobra je to kombinacija generalno za sve, ali ne treba očekivati čuda jer DSLR magija dolazi sa prime objektivima, ili zumovima sa boljom blendom.
Svakako možeš krenuti sa tom kombinacijom i možda i ostati na njoj ako to zadovoljava tvoje potrebe.
Ako ti video nije mnogo bitan, kao i dobar (veliki) zum, onda je moja prepruka neki 17-50 f2,8 objektiv. Tu su u opciji Sigma, Canon i Tamron. Tim redom bih i preporučio u smislu cena - dobijeni rezultati.
Prime je svakako dobrodošao za uličnu fotografiju, npr. Canon 50mm f1,8 STM ili neki 35mm sa f1,4 do f2 uz napomenu da se i 17-50 f2,8 lepo snalazi u takvim prilikama.

Telo može biti polovno, to je sasvim ok. Treba gledati broj okidanja i stanje tela.
6D daje odličnu sliku i svakako je preporuka za njega, ali to je FF aparat. 700D/800D su u prednosti što su fizički manji i što imaju pokretni ekran osetljiv na dodir. Takođe imaju video AF. 
« Poslednja izmena: Septembar 04, 2022, 12:59:58 posle podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže deputysilky

  • Junior
  • *
  • Poruke: 4
    • Pogledaj profil
Odg: Prvi DSLR
« Odgovor #4 poslato: Decembar 06, 2022, 09:54:00 pre podne »
Jos bih i dodala kao opciju Canon EOS 6D?
 bike race