Autor Tema: Lose stvari kod fotoaparata  (Pročitano 2196 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dionis

  • Član
  • **
  • Poruke: 244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Lose stvari kod fotoaparata
« poslato: Jul 25, 2023, 06:54:45 posle podne »
Meni zanimljiv video.
A šta vas smara kod vasih fotoaparata?


https://www.youtube.com/watch?v=p0iTvKv8yDk

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Lose stvari kod fotoaparata
« Odgovor #1 poslato: Jul 26, 2023, 09:29:37 posle podne »
opet ja sa istom pricom ali - zasto koji .!. ne izvuku bakarni hladnjak koji ide preko senzora i procesora napolje do tripod mount-a da onda ti mozes da dodas externo hladjenje ako zelis... mogucnosti koje bi ova sitna hardwerska izmena napravile su neverovatne, od obicnih pasivnih hladnjaka koji bi pri snimanju videa omogucili dugotrajno snimanje bez pregrevanja, do nevidjenih low-light performansi spustanjem nivoa suma nekim forsiranim aktivnim hladjenjem... otvorila bi se cela lepeza aftermarket cooling resenja... tehnicki pdim, vec su ljudi pravili to rucno na canonu, ako bi se to integrisalo pri dizajnu aparata niti bi promenilo znacajno cenu niti bi izgledalo ruzno a donelo bi cudo prednosti... ali jbg..
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Lose stvari kod fotoaparata
« Odgovor #2 poslato: Jul 26, 2023, 10:40:14 posle podne »
Mene nervira što se prilikom skidanja objektiva ne navuče neka tanka zavesica preko senzora, i tako spreči trunje i prašina da završe na senzoru.
Neko ko voli da slika prirodu, gde su naravno čestice prašine u stalnom pokretu, bas mi je teško da se borim sa ovom pojavom. I ako koristim sve znane i neznane metode da se to ne desi, ipak se desi i to često.                Ja od toga pak dobijam ospice ali mi to zanimljivo - ni malo ne pomaže.  :dontknow:

I da vam kažem.... Pun mi je više kufer nošenja aprata na čišćenje senzora.
A najviše voli da se isprlja dan pošto ga donesem sa čišćenja. Posle toga se iz nekog razloga prlja ali mnogo manje.

....To ide dotle da ima dana kad se pitam, dal me za*e*ava...
« Poslednja izmena: Jul 28, 2023, 07:23:11 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Lose stvari kod fotoaparata
« Odgovor #3 poslato: Jul 28, 2023, 06:02:30 pre podne »
Pa sad... sa DSLR-a si prešao na MILC pa ti fali zavesica 😉
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Lose stvari kod fotoaparata
« Odgovor #4 poslato: Jul 28, 2023, 10:23:48 pre podne »
što se prljanja senzora tiče, nema razlike veruj mi... :)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže googie

  • Junior
  • *
  • Poruke: 55
    • Pogledaj profil
Odg: Lose stvari kod fotoaparata
« Odgovor #5 poslato: Jul 28, 2023, 03:59:41 posle podne »
Mene nervira što se prilikom skidanja objektiva ne navuče neka tanka zavesica preko senzora, i tako spreči trunje i prašina da završe na senzoru.
Neko ko voli da slika prirodu, gde su naravno čestice prašine u stalnom pokretu, bas mi je teško da se borim sa ovom pojavom. I ako koristim sve znane i neznane metode da se to ne desi, ipak se desi i to često.                Ja od toga pak dobijam ospice ali mi to zanimljivo - ni malo ne pomaže.  :dontknow:

I da vam kažem.... Pun mi je više kufer nošenja aprata na čišćenje senzora.
A najviše voli da se isprlja dan pošto ga donesem sa čišćenja. Posle toga se iz nekog razloga prlja ali mnogo manje.
....To ide dotle da ima dana kad se pitam, dal me za*e*ava...


Imaš Sony A7IV, na primer, na njemu se zatvori poklopac preko senzora kada menjaš objektiv...

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Lose stvari kod fotoaparata
« Odgovor #6 poslato: Jul 28, 2023, 07:22:12 posle podne »
auu, kao da su mene pitali... pa gde je taj Sony A7IV bio do sada  ;D
« Poslednja izmena: Jul 28, 2023, 07:23:45 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Lose stvari kod fotoaparata
« Odgovor #7 poslato: Jul 29, 2023, 12:25:33 pre podne »
što se prljanja senzora tiče, nema razlike veruj mi... :)

Pa onda ti ni poklopac na A7IV ne bi pomogao 😉
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže zook

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Lose stvari kod fotoaparata
« Odgovor #8 poslato: Avgust 04, 2023, 09:01:14 posle podne »
opet ja sa istom pricom ali - zasto koji .!. ne izvuku bakarni hladnjak koji ide preko senzora i procesora napolje do tripod mount-a da onda ti mozes da dodas externo hladjenje ako zelis... mogucnosti koje bi ova sitna hardwerska izmena napravile su neverovatne, od obicnih pasivnih hladnjaka koji bi pri snimanju videa omogucili dugotrajno snimanje bez pregrevanja, do nevidjenih low-light performansi spustanjem nivoa suma nekim forsiranim aktivnim hladjenjem... otvorila bi se cela lepeza aftermarket cooling resenja... tehnicki pdim, vec su ljudi pravili to rucno na canonu, ako bi se to integrisalo pri dizajnu aparata niti bi promenilo znacajno cenu niti bi izgledalo ruzno a donelo bi cudo prednosti... ali jbg..


ево... https://www.fujirumors.com/ulanzi-cooling-fan-for-fujifilm-cameras-now-with-50-pre-order-discount/

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Lose stvari kod fotoaparata
« Odgovor #9 poslato: Septembar 12, 2023, 10:45:41 posle podne »
da, ali sta je problem, senzor NIJE odma tu iza te plastike i ta plastika je svakako izolator i ma koliko taj hladnjak pomaze to nije to, pajseri su mogli taj deo ceo da naprave od aluminijuma i direkt naslone senzor na njega tako da se senzor direkt hladi tim hladnjakom na koji ti onda mozes da dodas dodatno hladjenje... spustanjem temperature senzora drasticno smanjujes sum (ne pricam o spustanju za par C ventisem vec oladis ga na 4C aktivnim hladnjakom na primer, za fotkanje neba ludilo na primer, mada i taj obican ventis radi posao) ... tim ladnjakom za taj fuji ti oladis aparat ali nije ni blizu kao da pajseri forsirano izvuku heatpipe sa senzora napolje
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu