Autor Tema: Svijetle linije na svakoj fotografiji  (Pročitano 4179 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže damaki

  • Junior
  • *
  • Poruke: 4
    • Pogledaj profil
Svijetle linije na svakoj fotografiji
« poslato: Decembar 27, 2020, 03:59:07 posle podne »
Pozdrav,

Imam sony a7iii i primijetio sam na slikama neke bijele linije. Da li slucajno neko zna zbog cega je to. Imam osjecaj da su izrazenije kada je shutter speed preko 650.

Hvala vam.
« Poslednja izmena: Decembar 27, 2020, 04:06:24 posle podne od strane damaki »

Van mreže BugA

  • Član
  • **
  • Poruke: 238
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Svijetle linije na svakoj fotografiji
« Odgovor #1 poslato: Decembar 27, 2020, 07:57:46 posle podne »
Da li koristiš mehanički (mechanical), ili elektronski (electronic) zatvarač (shutter)... ili možda neku kombinaciju (electronic front-curtain, ili nešto tako)?

Možda nije loše da okačiš jednu fotografiju sa problemom, direktno iz aparata (bez ikakve obrade), da pogledamo EXIF.

Ovako odokativno, izgleda ili kao neki problem sa zatvaračem, senzorom, ili možda čak objektivom (ako je uvek isti u pitanju), gde senzor i objektiv možda jednostavno imaju nešto na (ili u) sebi, što odaje ovakav efekat (mada bi to moralo biti prilično uočljivo, kad se zagleda).
Canon PowerShot G7 X, S120
Manfrotto MKC3-H01

Van mreže damaki

  • Junior
  • *
  • Poruke: 4
    • Pogledaj profil
Odg: Svijetle linije na svakoj fotografiji
« Odgovor #2 poslato: Decembar 27, 2020, 09:32:56 posle podne »
Pozdrav,

koristim mehanički shutter svo vrijeme. Evo postavljam slike koje nisu editovane, direktno iz kamere. Ova crna je kada sam skinuo objektiv, dakle nije do objektiva, ako ja dobro razumijem.
« Poslednja izmena: Decembar 27, 2020, 09:34:18 posle podne od strane damaki »

Van mreže BugA

  • Član
  • **
  • Poruke: 238
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Svijetle linije na svakoj fotografiji
« Odgovor #3 poslato: Decembar 27, 2020, 11:13:40 posle podne »
Kad se pogleda EXIF, za obe piše ''Software: Adobe Photoshop Lightroom Classic 7.5 (Windows)'', a imajući u vidu i veličinu slika (1080x720), sumnjam da su i ove direktno iz kamere... :(

Ali nije ni bitno, znači da nije objektiv, i još uvek može biti senzor i/ili mehanički zatvarač (ili nešto treće).

Upoređujući obe slike, deluje mi da ''šara'' nije uvek na istom mestu, što bi onda valjda trebalo da znači i da nije neka nečistoća na senzoru... Ali valja pogledati, skini poklopac tela objektiva i pogledaj lepo sam senzor, možeš i pod lupom, čisto da vidiš ima li nekih očiglednih prljavština ili nečistoća.

Pored toga, možeš probati da, u situaciji gde ti se ''šare'' pojavljuju sa mehaničkim zatvaračem, promeniš na (kompletno) elektronski zatvarač i vidiš ima li efekta, tj. da li ''šara'' tada nema, ili ih ima i dalje. Ako ih nema, moguće da je nešto do mehaničkog zatvarača.

Ovako, gledajući slike (i ovu bez objektiva), izgleda kao da je okvir za montiranje objektiva na telu oštećen/kriv, pa svetlo negde probija, ali iskreno nisam do sad čuo za tako nešto (niti sam siguran da je uopšte moguće)...
Canon PowerShot G7 X, S120
Manfrotto MKC3-H01

Van mreže BugA

  • Član
  • **
  • Poruke: 238
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Svijetle linije na svakoj fotografiji - kvar mehaničkog zatvarača
« Odgovor #4 poslato: Decembar 27, 2020, 11:24:49 posle podne »
Naleteo sam na temu na drugom forumu gde je neko izgleda imao identičan slučaj, ako ti engleski nije problem vidi ovde -- https://www.dpreview.com/forums/thread/4286654 .

Na žalost, najverovatnije je izgleda zaista kvar mehaničkog zatvarača. Ako je u garanciji podnesi reklamaciju, ako ne a imaš mogućnost nosi ga u servis. Treća solucija je da koristiš isključivo elektronski zatvarač (ili neku kombinaciju, tipa e-Front Curtain Shutter)... ako ti je to uopšte rešenje, obzirom na neka ograničenja koja to nosi.

Na kraju, evo i jednog teksta upravo na temu mogućeg (fabričkog?) problema mehaničkog zatvarača u modelima a7 III i a7R III -- https://fstoppers.com/originals/does-sony-have-problem-failing-shutters-a7-iii-402365 .
« Poslednja izmena: Decembar 27, 2020, 11:25:56 posle podne od strane BugA »
Canon PowerShot G7 X, S120
Manfrotto MKC3-H01

Van mreže damaki

  • Junior
  • *
  • Poruke: 4
    • Pogledaj profil
Odg: Svijetle linije na svakoj fotografiji
« Odgovor #5 poslato: Decembar 27, 2020, 11:32:54 posle podne »
Hvala vam mnogo na pomoći i izdvojenom vremenu. To je to izgleda.

Van mreže BugA

  • Član
  • **
  • Poruke: 238
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Svijetle linije na svakoj fotografiji
« Odgovor #6 poslato: Decembar 27, 2020, 11:39:58 posle podne »
Nema na čemu, žao mi je što izgleda nije ništa što možeš sam popraviti (osim ako ne želiš da se oprobaš u zameni zatvarača, čitam da neki kažu da je na ovim modelima to baš ''lako''... ali sumnjam da je tako ako nemaš baš nikakakvog iskustva).

Nadam se da ćeš ga popraviti, i da popravka neće biti skupa (ako nije u garanciji).

Pozdrav, i svako dobro.
Canon PowerShot G7 X, S120
Manfrotto MKC3-H01

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Svijetle linije na svakoj fotografiji
« Odgovor #7 poslato: Decembar 28, 2020, 06:03:56 pre podne »
1000% "ruka zatvaraca" ... takav trag ostavlja ruka koja pomera zavesice tako da umire zatvarac .. uskoro ce crci skroz :( ... mora se opravi ... ako se desilo na mladom aparatu prijavljuje raja po svetu da im je generalni zastupnik opravljao dzaba bez obzira odakle je aparat, ako je aparat mator (tj ima puno okidanja) onda platis servis

srdacna preporuka za

DSLR Servis
Ljube Sercera 1(ulaz iz Kacerske), 11000 Beograd
Radno vreme: Pon-Pet od 09-17h
Tel: 063 62 38 38
www.dslr.rs

cak i te "lako" popravke zahtevaju alat, zahtevaju staticki panel za skupljanje sitne prasine i svasta nesto sto sigurno nemas ...

« Poslednja izmena: Decembar 28, 2020, 06:07:59 pre podne od strane arhi »
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže damaki

  • Junior
  • *
  • Poruke: 4
    • Pogledaj profil
Odg: Svijetle linije na svakoj fotografiji
« Odgovor #8 poslato: Decembar 28, 2020, 06:15:40 posle podne »
Mnogo ste mi pomogli, jer smo skontali do čega je. Ja nemam iskustva u tome i ne bih sam to probavao popraviti. Poslat ću ga na servis.

Hvala još jednom i svako dobro želim.