Autor Tema: Pomoć oko odabira DSLR fotoaparata  (Pročitano 11626 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Entuzijasta

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Pomoć oko odabira DSLR fotoaparata
« poslato: Novembar 29, 2020, 04:50:04 posle podne »
Dragi članovi, nadam se da mi možete pomoći i unapred se izvinjavam ako nešto pogrešno ili nedovoljno detaljno opišem. Želim da kupim DSLR fotoaparat i imam budžet do nekih 500-600 evra. Potreban mi je neki aparat pogodan za početnike i što fleksibilniji u smislu da je dobar i pri lošijem osvetljenju, i za portrete i za pejzaže ako ikako može, itd. Znam da ovo potonje zavisi u velikoj meri od objektiva. Aparat mi treba na prvom mestu kako bih fotografisala u privatnom i porodičnom okruženju, ali želim da naglasim da sam voljna da učim i da želim da napredujem u pravcu nekakve poluumetničke/dokumentarne fotografije - dakle početnik sam ali mi treba aparat koji daje mogućnost postepenog učenja ručnog podešavanja i eksperimentisanja. Jedno vreme sam se bavila analognom fotografijom amaterski (i nameravam da ponovo počnem) i tada mi nije bio nikakav problem da učim da rukujem aparatom. Ukratko - namena je aktivan hobi, ne pretendujem na profesionalno fotografisanje ali mi treba aparat koji nije tzv. idiot iliti "uperi i slikaj"  :D
Još jedna stavka, meni bitna, je mogućnost snimanja video zapisa i kvalitet istog. Naime, bavim se i snimanjem etnografskog/doku filma, povremeno, i kada snimam nešto ozbiljno imam odgovarajuću audio i video opremu i pomoć saradnika koji je po struci fotograf/snimatelj, ali bi mi značilo da DSLR koji kupim ima tu odliku da pravi snimak što boljeg kvaliteta da bih mogla da snimim nešto ako mi "iskoči" prilika ili zanimljiv kadar.
Ne znam šta bih još rekla - dakle da je što boljih performansi aparat, što jednostavniji za savladavanje (da ne bude neko skroz profesionalno čudo da ne znam odakle da počnem), pri čemu su mi kvalitet fotografije/snimka i performanse bitniji od jednostavnosti korišćenja, i da bude do oko 600 evra, može i malo više ako je kombinacija s objektivima (videla sam da ima tih kombo ponuda)
Izvinjavam se ako sam loše objasnila, zahvalna sam na svakom odgovoru i savetu, pa i kritici, i spremna sam da sve dodatno objasnim i da prihvatim sugestije. Slobodno mi predložite:
- konkretne fotoaparate
- sajtove gde bi bilo najbolje/najpovoljnije da ih kupim
- konkretne objektive i dodatnu opremu za koje mislite da bi mi bili najkorisniji ili trebali odmah
- tutorijale/edukativne izvore, itd.

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko odabira DSLR fotoaparata
« Odgovor #1 poslato: Decembar 02, 2020, 06:00:50 posle podne »
Pozdrav.
Hajde se bar još jednom uloguj na forum da vidimo jel' spadaš u ove dole.
Bilo je dosta ljudi koji dođu, postave pitanje, dobiju više odgovora i nikada se ne pojave više, čak ni ne odgovore na podpitanja.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko odabira DSLR fotoaparata
« Odgovor #2 poslato: Decembar 02, 2020, 06:20:16 posle podne »
mudro zboruvaš drug Pericha... ^-^
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko odabira DSLR fotoaparata
« Odgovor #3 poslato: Decembar 02, 2020, 10:13:08 posle podne »
Pa jeste...
Mi se ovde potrudimo da pomognemo novom članu, još se i tema razvije, a pokretač davno ispario.
Ne razumem takve pojave, osim ako nisu botovi evoluirali.
Pratimo dalje razvoj teme...
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Entuzijasta

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko odabira DSLR fotoaparata
« Odgovor #4 poslato: Decembar 03, 2020, 11:29:11 pre podne »
Pozdrav.
Tu sam, pratim temu i gledam ima li odgovora, to što nisam stalno ulogovana ne znači da ne bacim pogled. Tu sam i čekam savete/predloge, a u međuvremenu razgledam ostale teme na forumu  :)
Ovo mi je prvo članstvo na nekom forumu otkad znam za sebe, pa ne znam čega sve ima inače, ali ja svakako ne bih postavljala pitanje i tražila savete u nameri da se više nikad ne pojavim.
« Poslednja izmena: Decembar 03, 2020, 11:32:43 pre podne od strane Entuzijasta »

Van mreže Dionis

  • Član
  • **
  • Poruke: 244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko odabira DSLR fotoaparata
« Odgovor #5 poslato: Decembar 03, 2020, 04:48:46 posle podne »
Ja ću da ti dam predloge za YT tutorijale . Za ostalo će se pobrinuti drugi mudriji i iskusniji.
Dakle na YT možeš naći kanale kao što su : Photo Genius, Mike Browne.
Oni su meni odlični za početnike jer sve objasne detaljno i slikovito. Posebno mi se svidio Majk. No na YT ima mali milion kanala o fotografisanju.
I ovaj forum je odličan.
Sam posjedujem Dslr Canon 750D (moguće i njega da razmotriš) koji je meni odličan. Svako će ti reć da nije aparat ono što pravi odličnu fotku nego onaj ko je kreira sa aparatom.
Zato čim kupiš aparat daj se na trening. Što više prakse to bolje učiš. Toliko.
Pozdrav

Van mreže Entuzijasta

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko odabira DSLR fotoaparata
« Odgovor #6 poslato: Decembar 03, 2020, 06:42:18 posle podne »
Hvala Dionise!

Videla sam i sama da na YT postoji mali milion tutorijala, nisam baš ni znala odakle da počnem ni kako da izaberem, pa ću prihvatiti tvoj savet i krenuti od Majkovog kanala.
Za ovaj forum sam i sama već primetila da je aktivan i detaljan, tako da ću sigurno nastaviti da ga pratim.
Zanimljiva ti je primedba za Canon 750D, ja ga nisam, iskrena da budem, previše ni uzimala u razmatranje jer sam iz svog istraživanja shvatila da je on više mid-range nego entry-level. Možda sam ja to pogrešno skontala, možda je do izvora iz kojih sam se informisala do sada - volela bih da čujem šta drugi članovi misle o ovom aparatu, u smislu za mene kao relativnog početnika, inače verujem da je odličan  ;D Ne znam da li je to tebi bio prvi aparat, da li si od samog početka na njemu učio.
I ovo za značaj prakse i fotografa/veštine za pravljenje odlične fotografije - potpuno si u pravu! Jasno mi je to i intuitivno, a i čula sam od ljudi koji se fotografijom i snjimanjem i bave, tako da ne sumnjam u istinitost toga. Samo mi ipak treba savet jer se snebivam oko tog prvog aparata, znam da je to dosta velika odluka koja može vući prilično dalekosežne posledice, pa ne bih da se pređem. Zato skupljam što više iskustava, informacija i mišljenja, šta ću.

Van mreže Dionis

  • Član
  • **
  • Poruke: 244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko odabira DSLR fotoaparata
« Odgovor #7 poslato: Decembar 03, 2020, 10:27:28 posle podne »
Samo lagano. Vazno je da sa sobom riješiš za što će ti aparat najviše trebati. Vjerujem da će ti ljudi sa ovog foruma pomoći oko izbora aparata. Oni će ti više reći i o aparatu, objektivima i čitavim sistemima, ako i kad te to bude zanimalo.
Već su se javili, samo nastavite komunikaciju.

Što se mene tiče i moje foto opreme tiče, počeo sam sa kompaktnim aparatom pa pređoh na Dslr. Sebe smatram nekim hobistom-amaterom. Ali zbog manjka prakse, na nivou sam tom da su moje fotke bolje od većine od onih u mom okruženju (rodbina, prijatelji) a opet za iole ozbiljnijeg fotografa moje fotke jedva da mogu dobit prelaznu ocijenu.
Ali to me ne odvraća od ovog hobija već naprotiv borim se da imam što više prakse i da napredujem.

Zato će i tebi najvažnije biti volja i htjenje pa ćeš ići naprijed. Kao i sve ako voliš fotografiju biće ti lakše.
No da ja više ne davim, nek neko preuzme ovu temu i počnite konkretne stvari iznosit.

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko odabira DSLR fotoaparata
« Odgovor #8 poslato: Decembar 08, 2020, 10:42:29 posle podne »
Nemoj mi zameriti na proveri.
Nikako ne stižem da odgovorim ovih dana, ali biće.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Entuzijasta

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko odabira DSLR fotoaparata
« Odgovor #9 poslato: Decembar 15, 2020, 10:01:04 pre podne »
Ništa ne zameram, ne brinite. Samo ističem da sam tu i da sam voljna da učim i napredujem. Čekam vaše predloge i savete.   ;D

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko odabira DSLR fotoaparata
« Odgovor #10 poslato: Decembar 15, 2020, 09:03:49 posle podne »
Obično kada se pominje DSLR, odluka je između Canona i Nikona.
Pošto je video bitan, a i ako je pri tom autofokus bitan, onda Nikon otpada.
Ako nije baš jako bitno da bude DSLR, vredi razmotriti i MILC aparate.
Ja ti mogu dati savet za Canon jer njega koristim godinama.
Ne reče da li planiraš novo ili polovno, ali evo nekoliko predloga ako je Canon DSLR u pitanju:
Minimum: EOS 700D (650D pa na gore) 
Normal: EOS 80D (70D eventualno, ali..., ima ali)
Univerzalni objektiv EF-S 18-135 IS STM (ili USM)

To je kombinacija za sve situacije da instant dobiješ vrlo dobre do odlične rezultate za najmanje pare.
Za nešto više moraš imati bolji objektiv, ali se tu priča i usložnjava ako je video u pitanju.
« Poslednja izmena: Decembar 15, 2020, 09:09:05 posle podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Entuzijasta

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko odabira DSLR fotoaparata
« Odgovor #11 poslato: Decembar 17, 2020, 12:28:13 pre podne »
Hvala @pericha na odgovoru.

Izvinjavam se što to nisam napomenula, zaboravila sam, ali u načelu sam odlučila da uzmem novi aparat. Nekako mi se čini da je sve polovno malo mačka u džaku, i iako često kupujem polovne stvari, tehniku nikad nisam. Pošto DSLR (za mene) nije malo ulaganje i planiram da taj prvi koji kupim koristim neko vreme, mislila sam da je najsmislenije da ne rizikujem s polovnim. E sad, naravno, ako mi možete predložiti neki pouzdan sajt gde se prodaju polovni DSLR aparati i ako mislite da je pametnije da kupim polovni, rado ću to uzeti u razmatranje - samo bih vas sve u tom slučaju zamolila da mi kažete koje parametre da primenim, npr. iznad kog broja okidanja da ne idem i tome slično.
Što se tiče mirrorless varijante, ja se nisam čestito ni pozabavila tom mogućnošću, nekako sam se odmah usredsredila na DSLR aparate. Bojim se da se zaista ne razumem dovoljno u tematiku da bih mogla da donesem informisanu odluku. Da li mi neko od članova može ukratko i što prostije moguće objasniti koja je suštinska razlika, tj. šta gubim i dobijam kupovinom MILC umesto DSLR aparata?
I meni se nameće izbor između Nikon i Canon aparata, ali ako neko ima naročito dobro iskustvo s nekim drugim slobodno neka predloži, ništa ne iksljučujem unapred.
Ali da li su video i autofokus na Nikonovim aparatima zaista toliko loši? Pitam jer mi je baš jedan drug koji se bavi fotografijom predložio Nikon zato što, kako on kaže, ima bolji dinamički raspon pa će se dobro ponašati u različitim uslovima što se osvetljenja tiče (ne znam da li su ovaj izraz i obrazloženje dobro upotrebljeni, samo prenosim ono što mi je rečeno, ako mislite da nije u pravu molim vas da mi kažete). On mi je konkretno preporučio Nikon D5600, pa me zanima šta članovi ovde misle o njemu. Taj drug mi je rekao da je to odličan aparat za početni nivo ali da može da posluži i kao aparat srednjeg nivoa, a da je dovoljno jednostavan za upotrebu. Ali zanima me da li je zaista video toliko lošeg kvaliteta, naročito ako neko već ima taj ili sličan Nikonov aparat zamolila bih da mi razreši tu nedoumicu.
@pericha hvala na predlozima za Canon aparate, i naročito što si uključio predlog objektiva! Sad ću da pregledam specifikacije i ponude, pa se možda javljam sa dodatnim pitanjima, unapred se izvinjavam zbog toga  ;D

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko odabira DSLR fotoaparata
« Odgovor #12 poslato: Decembar 18, 2020, 09:13:16 posle podne »
Na sva tvoja pitanja se može naći odgovor na Youtube, ali treba potrošiti mnoooogo sati.

Video na tom Nikonu uslovno jeste loš, sve zavisi šta je kome loše.
Šta ti vredi veća dinamika (koju ćeš u praksi vrlo teško primetiti), ako video auto fokus ne radi kako treba.
Ako planiraš da aparat postaviš na stalak i snimaš nešto što ne menja rastojanje do aparata, onda je Nikon ok.
Za početnika je manuelni fokus dosta nepraktičan.
Osim toga kod Nikona ne možeš da menjaš blendu dok ne isključiš prikaz na ekranu i malo je konfuzno kako prebaciš u auto i kako u manuelni mod za video.
Meni lično je Nikon mnogo manje "pod ruku" i mnogo mi je komplikovaniji od Canona. Neki kažu stvar navike, kako kome...
Što se tiče fotografije, kvalitet slike je tu negde za 95% primena.
Nikon je godinama bio u prednosti i tu nema šta da se mnogo unapredi (koristeći tu tehnologiju), a Canon ga poslednjih godina stiže, ali to su situacije više za testiranje, nego što se u praksi koristi.

Vidi oko polovine snimka kako izgleda auto fokus, a pogledaj i ceo snimak. Obrati pažnju gde je auto fokus, a posle je prikazan manuelni. Godinama Nikon nije to promenio:
https://www.youtube.com/watch?v=FFUlyuWp1jo

A pogledaj ovde kako radi auto fokus na 700D. Svaki sledeći noviji Canon ima još bolji AF.
https://www.youtube.com/watch?v=h8gMSLRck6A
Kod Canona imaš STM objektive koji se ne čuju dok fokusiraju. Ne znam da li Nikon ima neke novije koji su bešumni, ali bez toga čuje se zvuk fokusnog mehanizma na snimku ako koristiš mikrofon na aparatu.


Što se tiče polovnih aparata, uglavnom biraj očuvane primerke sa što manje okidanja. Ispod 10000 su praktično kao novi.
Inače tokom godina sam kupio i prodao dosta Canon DSLR-ova, polovnih i novih.
U suštini DSLR aparati se jako retko kvare u odnosu na ostalu tehniku, ali sam ja imao po jedan kvar na dva nova tela u garantnom roku.
Tako da nema pravila, samo sreće.

MILC... aj neko drugi o tome, umorih se ;)


« Poslednja izmena: Decembar 18, 2020, 09:14:53 posle podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Dionis

  • Član
  • **
  • Poruke: 244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko odabira DSLR fotoaparata
« Odgovor #13 poslato: Decembar 18, 2020, 10:27:48 posle podne »
Evo da se ja kratko ubacim. Nisam koristio MILC aparate ali koliko sam vidio po netu, tek zadnjih par godina MILC aparati su postali ozbiljne mašine. Što je i normalno jer su vjerovatno morali proć " dječije bolesti" u početku.

Sad vidim da izuzetno hvale recimo Canon EOS R5 (doduše to je izvan tvog budzeta). Tu su i Soni, Fuji etc
Provjeri malo cijene MILC aparata da li to upada u tvoj budzet. Dat ću ti i neke linkove pa malo pogledaj razliku između ove dvije vrste aparata.

Nadam se da će se javiti na forumu i neko ko posjeduje ovu vrstu aparata pa da ti da više tačnih informacija.

https://bs.photorobot.com/blog/dslr-vs-mirrorless-cameras-in-2020-comparison-and-review

https://www.youtube.com/watch?v=sy8Onq4F2g8

Van mreže Entuzijasta

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko odabira DSLR fotoaparata
« Odgovor #14 poslato: Decembar 21, 2020, 02:25:04 posle podne »
@pericha, hvala na detaljnom odgovoru. Ako se neka moja pitanja čine lenjim/besmislenim, to je uglavnom zato što ne stižem da pogledam detaljno kritike i tutorijale na YouTube-u, a svakako želim i lične savete i mišljenja, kako vas odavde sa foruma, tako i nekih ljudi koji se bave fotografijom i kamerom, a koje znam uživo. Tako prikupljam informacije pa upoređujem, zato pitam svakoga sve, pa gledam šta će ispasti.

U međuvremenu sam pogledala kritike i testove za Nikon D5600 i jasno je da je autofokus očajan ako se subjekt iole mrda, tako da on otpada, hvala na tom upozorenju. Ja jesam naučila da radim s manuelnim fokusom na analognom aparatu, tako da ne verujem da bi to bio neki problem, ali je zametno i ne vidim zašto bih pristala na tako lošu odliku. A i ovo što si pomenuo oko menjanja blende i modova kod Nikona mi iskreno zvuči bespotrebno komplikovano.

Takođe, hvala što si pomenuo kvalitet fotografije, vidim da se na internetu dosta o tome raspravlja i da je uglavnom presuda da Nikon ima manje šuma i bolji dinamički raspon, ali sva poređenja koje sam ja videla su - što ti kažeš - neki ekstremni primeri, dizajnirani da testiraju granične performanse, a ne neki uslovi koje zapravo mogu da zamislim. Dakle, suštinski je kvalitet fotografije veoma blizu za većinu situacija u kojima ću fotografisati i snimati, ako sam dobro shvatila?

Eto, zahvaljujući tvojim i još nekim savetima i onome što sam pronašla od testova i kritika, manje-više sam se odlučila za neki Canon. Pogledala sam ove koje si mi ti predložio, ovaj 80D mi malo iskače iz budžeta (bar novi, a verovatno i polovni malo), a nisam ni sigurna da li mi je on baš odgovarajući za prvi DSLR. Znam da si rekao da su Canonovi mnogo lakši za korišćenje od Nikonovih, ali svuda po internetu vidim da se on smatra enthusiast-level aparatom i da najbolje funkcioniše kao midrange zamena ili korak dalje od prvog DSLR-a. Međutim, ovaj 700D mi se više uklapa, a pritom mi je još jedan drug predložio 800D, koji mi se čini još bolji, a okej mi se uklapa u budžet, toliko koliko eventualno treba za njega mogu da dodam. Pošto ti koristiš Canonove aparate godinama, reci mi, da li misliš da vredi da uzmem 800D i da li je dobar za početnika? Hvala unapred!

P.S. Nisam sigurna oko MILC aparata da li uopšte vredi da ih uzimam u obzir, nije mi jasno šta konkretno dobijam njima osim što su eto kao lakši i sitniji malo, što meni nije baš bitno.

P.P.S. Ako neko ima predlog nekog sajta gde su najpovoljniji aparati i oprema, bilo da prodaje nove ili polovne, molim vas da ih navedete, pa ću ja redom sve pogledati.


Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko odabira DSLR fotoaparata
« Odgovor #15 poslato: Decembar 21, 2020, 04:21:00 posle podne »
Kao što napisah... od 650D pa na gore sve je ok, a tu spada i 800D koji je jako fin aparat i naravno bolji od 700D.
Ja sam dugo bio u toj klasi trocifrenih tela, ali se pojavila potreba za višom klasom te sam prešao na 70D i posle 80D.
Što se tiče pitanja za početnike, svaki Canon DSLR ima iste osnovne funkcije i menu sistem, kao i (polu)automatske modove.
Osnovne razlike su u dodatnim funkcijama, brzini, veličini tela i udobnosti u radu, tako da svaki model može biti za početnika.
Možda u prvi mah bude malo više pitanja, ali to je mnogo manji problem nego kada se uzme "početnički" model pa ubrzo korisnik koji se pomerio iz automatskog moda shvati da ima dosta ograničenja kojih nije bio svestan u startu.

Lično meni MILC ima najveću prednost što uživo na ekranu ili kroz okular vidiš kako će ispasti slika, prvenstveno kakva će biti ekspozicija.
Kod DSLR gledaš direktno kroz objektiv i oslanjaš se na svetlomer.
U suštini sve pobrojane DSLR aparate možeš koristiti i kao MILC, samo uključiš Live View i slikaš kao sa kompaktnim aparatom ili mobilnim telefonom.

P.S. Obično budžet bude tesan pa se u početku prištedi na objektivima. Iako se nameće kao najjeftinija opcija 18-55 kit objektiv, preskoči ga.
Vrlo brzo će ti trebati veći raspon ili bolja benda i onda ti taj objektiv neće trebati.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko odabira DSLR fotoaparata
« Odgovor #16 poslato: Decembar 21, 2020, 11:58:46 posle podne »
Ja samo kad pogledam na Flickru šta su ljudi radili davno sa 450D, shvatim koliko ima da se radi :)
https://www.flickr.com/search/?text=canon%20450d%20nature

Inače sa slažem sa Perichinom procenom da je negde od 650D pa na gore dovoljno dobar izbor. Ako naletiš slučajno na nešto interesantno, postavi model ovde da bacimo pogled na specifikacije. Desi se ponekad da osakate nove modele; posebno su četvorocifrene serije Canona upitne.

Deluje da imaš od koga da pozajmiš stativ, gimbal? Zatrebaće ti dobri objektivi i možda poneki filter.  Da li naginješ širokim objekivima ili većem zoom-u?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko odabira DSLR fotoaparata
« Odgovor #17 poslato: Decembar 22, 2020, 04:26:52 posle podne »
Da dodam... pogledaj aparate i proveri cene na ovom sajtu, tu gde smo sada. https://pcfoto.biz/canon-eos-800d.html
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Entuzijasta

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko odabira DSLR fotoaparata
« Odgovor #18 poslato: Decembar 23, 2020, 05:45:24 posle podne »
Najpre da se zahvalim svim članovima koji su mi do sada odgovorili, kao i onima koji će možda tek odgovoriti, na strpljenju i temeljnosti.

@pericha - ja sam se negde i zadržala na trocifrenoj seriji (konkretno 800D) jer mi dvocifrena (80D koji si predložio) iskače iz budžeta, a planirala sam da izbegnem kit objektiv i da po tvojoj preporuci kupim odmah 18-135 mm, pa da posle vidim šta mi sledeće prvo treba od opreme. Baš zbog toga što si rekao za objektive i ne bih natezala budžet za samo telo ako ne moram, nego bih odmah uzela taj korisniji objektiv. Na osnovu svega što sam pogledala i pročitala i što su mi rekli, čini mi se da mi je 800D sasvim dobar izbor za početnički, tj. ulazni model koji mi (bar se nadam) neće brzo postati nedovoljan zbog nekih ograničenja, ali slobodno neka me neko ispravi ako misli da grešim ili ako ima alternativan predlog.

Što se tiče glavne pogodnosti MILC aparata koju si naveo, iskreno mi nije toliko privlačna. Pozajmljivala sam DSLR aparate kad sam snimala kratke filmove i radila sam sa Live View opcijom bez problema, ništa tu nije komplikovano niti nedovoljno dobro, pa da zavređuje kupovinu MILC aparata.

@cronnin - Važi, ako primetim nešto zanimljivo, proslediću. Znam da nekad osakate novije modele i da često izbace nove modele bez nekih suštinskih, vidljivih i upotrebljivih, poboljšanja, a naravno daleko skuplje od prethodnika. Zato se i raspitujem na sve strane, kako bih donela što pametniju odluku.

Takođe, da, imam od koga da pozajmim stativ, gimbal i generalno ja mislim bilo šta od opreme što mi može zatrebati. Što se objektiva tiče, mislila sam, eto, za početak da kupim ovaj koji mi je pericha preporučio, pa onda da nabavljam redom šta mi bude trebalo. Ako imaš još neki predlog za objektive i to kojim redom da ih kupujem, sve su dobrodošle  ;D

O filterima nisam još ni razmišljala. Koji mi filter(i) treba(ju) odmah, šta misliš/mislite?

Što se tiče tipa objektiva, to ti je zapravo odlično pitanje, nisam sigurna. Nadala sam se da ću i za to dobiti neki predlog od vas iskusnih članova. Pošto bih želela da počnem paralelno da vežbam i pejzažnu i portretnu fotografiju, a potreban mi je i dobar video zapis, za početak mi zaista treba što svestraniji objektiv, a posle ću dokupljivati nekom dinamikom kako mi se bude kretalo interesovanje.


Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko odabira DSLR fotoaparata
« Odgovor #19 poslato: Decembar 23, 2020, 10:28:02 posle podne »
@Entuzijasta, kao sto @pericha kaze, ovde na sajtu naseg foruma ima prodavnica. Vecina nas kupuje ovde kad je nova oprema u pitanju. Vlasnik je Ljuba, (Crni_bombarder, Admin foruma), nas prijatelj i kolega. Iskrena preporuka. :) Vidim da imaju Canon800D sa 18-135IS STM objektivom kao komplet sto je jeftinije nego kad kupujes odvojeno. https://pcfoto.biz/canon-eos-800d-18-135-is-stm.html


Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Entuzijasta

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko odabira DSLR fotoaparata
« Odgovor #20 poslato: Januar 01, 2021, 04:45:40 posle podne »
Hvala Desha i ostali članovi, pomno pratim odgovore i nisam ni od čega odustala, samo sam malo usporila jer sam u međuvremenu dobila koronu pa se polako oporavljam. Čim se izlečim vraćam se u aktivnu fazu potrage.

Van mreže Entuzijasta

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko odabira DSLR fotoaparata
« Odgovor #21 poslato: Januar 29, 2021, 03:13:48 posle podne »
Pozdrav svima i hvala na predlozima i detaljnim, strpljivim objašnjenjima!

Najpre da opravdam svoje dugo odsustvo sa foruma i ove teme - krajem decembra smo svi u kući dobili koronu, a taman kad smo se oporavili i kad su nam se povukli simptomi, brat je dobio upalu slepog creva i morao da se operiše. Usled svog tog uzbuđenja tokom praznika, ja sam zaboravila da se javim ovde...

Nenadano sam dobila projekat preko jedne organizacije u nevladinom sektoru iliti sektoru civilnog društva, u okviru kog treba da snimim i dokumentarni/etnografski film. Honorar koji ću tom prilikom dobiti trebalo bi da mi u potpunosti pokrije troškove kupovine fotoaparata, ali sam ja rešila da ipak ne menjam budžet koji sam do sada imala na umu. Pošto sad već polako moram da naručujem taj aparat da bi stigao na vreme za fazu snimanja filma, odlučila sam da ostanem pri izboru Canon EOS 800D aparata. Rada sam čuti vaše predloge i savete. Ako neko misli da ipak ne može da mi obavi posao taj aparat, slobodno neka kaže dok ne obavim kupovinu. Nije u pitanju televizijska produkcija niti išta slično, dakle film ne mora da bude potpuno profesionalnog kvaliteta, ali naravno ipak bih volela da je što približniji tome. Ostala bih pri trocifrenoj seriji i ne bih zalazila u dvocifrenu jer mi ipak iskače iz budžeta, a ionako to treba da mi bude prvi DSLR. Šta mislite?

Gledala sam testove i sample videe i sve mi izgleda dobro, ali, eto, ako neko želi da da informaciju i savet iz prve ruke biću zahvalna.

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko odabira DSLR fotoaparata
« Odgovor #22 poslato: Januar 29, 2021, 05:38:30 posle podne »
Drago mi je da je sa zdravljem sve ok.

800D je vrlo fin aparat i nema sumnje da sa njim možeš napraviti video na koji, u tehničkom smislu, niko ne bi imao primedbe čak i da se gleda u bioskopu, osim malog broja profesionalaca.
U tom smislu ne brini za kvalitet snimka.
Ipak mnogo je važnije šta snimaš, kakvo je svetlo, kadrovi, zvuk, montaža...
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Entuzijasta

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko odabira DSLR fotoaparata
« Odgovor #23 poslato: Januar 29, 2021, 07:45:18 posle podne »
Hvala @pericha. Jasno sve, za tehnički kvalitet i pitam, svakako će se raditi i projekcija filma u okviru jedne kampanje, itd. Ali ne u pravom bioskopu nego u nekoj manjoj kino sali neke ustanove, ne znamo još tačno. Sigurna sam da će kvalitet snimka biti zadovoljavajući, a ja ću svakako gledati da u što boljim uslovima snimam kako bi krajnji proizvod bio najbolji mogući - naravno, u doku/etno filmu si i ograničen time što dosta uslova ti ne kontrolišeš, ponekad ni vreme snimanja, ali bože moj, nastojaću da sve to što bolje upakujem. U svakom slučaju, eto, odlučeno je, samo sam htela da vam kažem. I dobro će mi doći što ću taman nenadano pokriti ulaganja, pa ću moći uskoro da počnem da štedim i za druge objektive i, posle nekog vremena, tela.

Hvala vam svima mnogo na pomoći, biću vrlo aktivna na forumu, sigurna sam, jer ima dosta korisnih i zanimljivih tema. Mogu i da se javim ovde posle nekog vremena da podelim prve utiske i slično.

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko odabira DSLR fotoaparata
« Odgovor #24 poslato: Januar 30, 2021, 12:55:28 pre podne »
Pa sretno onda...
Kad dođe aparat u ruke, ima nekoliko stavki koje je poželjno promeniti pre snimanja ako se radi ovako nešto ozbiljnije.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Dionis

  • Član
  • **
  • Poruke: 244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko odabira DSLR fotoaparata
« Odgovor #25 poslato: Januar 31, 2021, 11:19:54 pre podne »
Samo da je zdravlja.
 I sa srećom sa novim aparatom i novim poslom.