Autor Tema: Kupovina prvog DSLR-a  (Pročitano 2920 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Pluzanin

  • Junior
  • *
  • Poruke: 2
    • Pogledaj profil
Kupovina prvog DSLR-a
« poslato: Jun 27, 2020, 05:43:33 posle podne »
Ljudi, molim vas za pomoc.
Zelim da udjem u svet fotografije pa imam nedoumicu koji aparat da uzmem za pocetak.
Cifra koju bih izdvojio je oko 400e.
Da li uzeti polovan, nov? Da li Nikon ili Canon? Vidim da su Nikonovi puno jeftiniji, a sa boljim specifikacijama, pa me zanima zasto je tako...

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina prvog DSLR-a
« Odgovor #1 poslato: Jun 30, 2020, 06:38:23 pre podne »
Šta planiraš da slikaš? Znaš da je aparat samo polovina priče i da ti trebaju objektivi, a često i stativ, rasveta, itd..
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Pluzanin

  • Junior
  • *
  • Poruke: 2
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina prvog DSLR-a
« Odgovor #2 poslato: Jun 30, 2020, 08:42:06 pre podne »
Šta planiraš da slikaš? Znaš da je aparat samo polovina priče i da ti trebaju objektivi, a često i stativ, rasveta, itd..

Znam naravno. Planiram da slikam pejzaze i portrete na otvorenom za pocetak, kasnije će doći blic i stativi.
Da li je kit objektiv dobar za početak? Razmisljao sam o Nikon d3500, Nikon d5500, Canon 200d, Canon 2000d. To je nešto gde bih mogao da se uklopim sa oko 400e(telo+1 objektiv).
Ako imaš jos neki predlog ili savet sta odabrati, dobro je došao.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina prvog DSLR-a
« Odgovor #3 poslato: Jul 12, 2020, 04:15:22 pre podne »
Kit objektiv nije za to. Neće te usrećiti. Za portrete da probaš sa onom 50 mm STM, a bolja varijanta je 85/1.8.
Za pejzaže nešto šire, verovatno 10-18 mm STM. I stativ, i filtri. Mislim da nećeš moći da pokriješ oboje za početak.

Pogledaj da li Nikon daje nešto u toj klasi za iste pare. Što se tiče aparata, trebalo bi da su svi danas dobri, jedino što imaju običaj da namerno sa nekom glupošću učine aparat slabo fukncionalnim. To treba proveriti na jeftinijim serijama. A senzori su odlični.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže bojssa

  • Junior
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina prvog DSLR-a
« Odgovor #4 poslato: Avgust 08, 2020, 01:26:08 posle podne »
Bio sam u sličnoj nedoumici i sa bukvalno istim budzetom. Onda sam odlučio da je ipak bolje sa tim novcem da kupim što bolje telo a objektiv kada sakupim još novca. I nisam se pokajao! Prvo sam kupio Nikon D7100 sa oko 6.000 okidanja, bukvalno kao nov a nešto potom i objektiv Nikon 16-85 mm. U planu su mi i drugi objektivi poput 35mm 1.8 itd ali lagano, bitna je dobra osnova.