Autor Tema: Slikanje sa blicem  (Pročitano 3596 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže vladica

  • Junior
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Slikanje sa blicem
« poslato: Februar 25, 2020, 12:50:16 pre podne »
Nisam uspeo da pronadjem nigde temu na forumu vezano za blic, pa mislim da bi bilo ok da postavim ovu temu. Dakle, interesuje me/nas slikanje sa blicem. Konkretno, imam canon 430 II i slikam koristeci opciju ETTL, jer sam pocetnik u ovome, medjutim slike mi budu tamne, cak i kad direkt uperim blic u predmet slikanja. Podesen je na zoom - 24mm i dakle automatski rezim (ETTL). E sad voleo bih neke savete, ili linkove gde je objasnjeno kako sta zasto i tako to. Gledao sam kojekuda ali nisam uspeo da pronadjem bilo sta sto bi pomoglo. Hvala unapred svima....
Canon 6D + Canon EF 24-70mm F/4 + Canon Speedlite EX 430 II

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Slikanje sa blicem
« Odgovor #1 poslato: Februar 26, 2020, 03:03:06 pre podne »
ettl je prilicno jednostavan za koriscenje, point and shoot i radi, nesto si zabrljao sa podesavanjem, mozda da okacis neku fotku sa full exif podacima da vidimo kaj si zas1234l
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: Slikanje sa blicem
« Odgovor #2 poslato: Mart 04, 2020, 10:03:18 pre podne »
Da ne crkava lampa?
Koji je aparat objektiv, podesavanja, takodje - daj neku sliku.

Van mreže vladica

  • Junior
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Slikanje sa blicem
« Odgovor #3 poslato: Mart 11, 2020, 09:13:11 posle podne »
Sve stoji u opisu sto imam od opreme, da ne pisem sad....Mada moguce je da su mi se baterije ispraznile. Kako se ponasa blic kad baterije nisu ok? Sad poslednje slikanje, slikao sam manuelno (blic) i bile su ok fotke....Kako god, zna li neko neki link ili bilo sta gde ima da se cita o slikanju sa blicem...?
Canon 6D + Canon EF 24-70mm F/4 + Canon Speedlite EX 430 II

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Slikanje sa blicem
« Odgovor #4 poslato: Mart 13, 2020, 05:14:17 posle podne »
jedini nacin da ti pomognemo je ko sto rekoh okacis fotkuy direkt iz aparata da vidimo sta ne valja i koja su podesavanja (pisu u fotki) ..

sto se tice linkova, YT "flash fotography" dobices tonu korisnih videa
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže vladica

  • Junior
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Slikanje sa blicem
« Odgovor #5 poslato: Jul 14, 2020, 11:37:28 posle podne »
Desavanja su sledeca : kad duze fotkam, blic se pogubi. Te je jaci, te je slabiji a stavio sam ga na manual mod, jer su mi nesto slike tamne sa ETTL. Opet kazem, prvi put se susrecem sa blicem i ne znam kako se podesava. Stevio sam zoom na 24 mm, upalio ETTL i to je to....Onda sam prebacio na M i slikam sa 1/8 najcesce, mada ide nekad i jace. Onda mi odjednom slike postanu prepaljene....Ako blic menja intenzitet tokom fotkanja, mislim da je do njega problem, ne do mene !? Da napomenem da su u njemu eloop baterije od 1900mah koje sam kupio nove i nisam ih punio niti jednom, jer rekose u prodavnici da ih koristim dok se ne isprazne, pa onda punjenje....Eto svasta napricah, nadam se da ce neko imati sta da kaze. I da, radi se o opremi iz potpisa.
Canon 6D + Canon EF 24-70mm F/4 + Canon Speedlite EX 430 II

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Slikanje sa blicem
« Odgovor #6 poslato: Jul 17, 2020, 12:20:34 posle podne »
Te je jaci, te je slabiji a stavio sam ga na manual mod

zavisi kako ti je podesen aparat.
ako slikas istu scenu 10x, svo vreme ti je ISTI ISO, Expozicija, Blenda, EV na blicu
i dobijes 10 razlicito osvetljenih fotki - blic je crko (potrosila se lampa, crko/osusio se glavni elektrolit, nesto se drugo pregreva i crkava..)


Onda mi odjednom slike postanu prepaljene....Ako blic menja intenzitet tokom fotkanja
nema veze sa baterijama, najverovatnije si pogresno setovao ili blic ili aparat, ja nemam taj original canon da probam ali on bi trebao da ima nekoliko modova, jedan od "manualnih" modova radi +EV u odnosu na merenje sa njegovog foto senzora (ETTL koristi senzor sa aparata, ali blic ima i svoj senzor), npr moj original EZ canon uma samo sa tog njegovog senzora i ako ti je taj senzor zaklonjen, prljav, pokrijes ga rukom imaces razlicite vrednosti

Eto svasta napricah, nadam se da ce neko imati sta da kaze. I da, radi se o opremi iz potpisa.

daj neku fotku ovako nagadjamo

i najvaznije, naparvi kontrolisan test ... znaci monitraj aparat na neki stalak, stavi ga na sto, stagod, namesti sve rucno fixno i opali 50 fotki i uporedi dal su iste, ako nisu nesto je neispravno, ako jesu, nekaj si ti zasra123...
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu