Autor Tema: Na prvi pogled... Nikon D610  (Pročitano 23461 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže veljasd

  • Junior
  • *
  • Poruke: 13
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D610
« Odgovor #20 poslato: Jun 23, 2016, 11:59:28 pre podne »
Hvala! Izgleda da je bio los link u pitanju.
D610 + 24-120 f4 + 85 f1.8G + sigma 70-300 + sb 800 + mk 910

Van mreže justlookaround

  • Junior
  • *
  • Poruke: 1
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D610
« Odgovor #21 poslato: Avgust 15, 2019, 12:08:14 pre podne »
skoro sam kupila nikon d610. i imam problem sa blicem (externim), radi se o tome da daje (na automatiku na aparatu) dva razlicita svijetla, toplo i hladno, osim kada podesim kelvinazu.
blicevi koje sam koristila su nikon sb700 i yong nuo 568ex. i na njima sam probala razlicite funkcije ttl i manuelno..i dalje imam isti problem.
taj bug se desi i kada napravim 2 snimka rafalno, jedna bude topla, druga hladna..

da li postoji neko podesavanje na aparatu ili moji blicevi nisu kompatibilni sa d610? neko mi je rekao da postoji mogucnost i za to..

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Na prvi pogled... Nikon D610
« Odgovor #22 poslato: Avgust 15, 2019, 06:12:02 pre podne »
blicevi koje sam koristila su nikon sb700 i yong nuo 568ex. i na njima sam probala razlicite funkcije ttl i manuelno..i dalje imam isti problem.
taj bug se desi i kada napravim 2 snimka rafalno, jedna bude topla, druga hladna..

Ne znam za NIKON SB700, mozda je to neka munja koja mozda svasta, nisam ga nikad otvarao pa ne bi da komentarisem za njega, ali za YN568EX ne postoji fizicka mogucnost da taj blic daje jednom "vako" a drugi put "nako" svetlo. Taj blic u sebi ima jednu jedinu lampu i ta lampa uvek daje svetlo potpuno iste boje. Svaki digitalni blic (ukljucujuci YN568EX) kontrolise trajanje svetla. Vecina njih (ako se dobro secam i YN568EX) nije u stanju cak ni da kontrolise "snagu", dakle blic uvek svetli istom jacinom, razlika je samo koliko dugo svetli.

Tako da je pitanje samo u setovanju aparata. Kako je postavljen WB i da li se slika u JPG ili u RAW.  Ako je WB na AUTO svakakve gluposti su moguce, no ako slikas u RAW potpuno nebitno, fotku svejedno posle sredis u post-u, ako slikas u JPG onda jbg, nauci da slikas RAW. Fora je sto digitalija radi razlicito na razlicitim sistemima i moras da poznajes svoj sistem i nacin na koji radi. Najstariji sistemi nisu imali nikakvu direktnu vezu izmedju blica i aparata, i losiji blicevi su uvek tukli "neku vrednost", dal uvek max, ili uvek 1, 2, 3 ili 4, sta god to 1/2/3/4 znacilo (to su generalno absolutne kolicine svetla koje blic tuce, pa na njemu onda imas tablicu, ako bunar onda suma.. pa racunas), a bolji blicevi su imali senzor na sebi pa sam blic u odnosu na svoju "lampu" ili "predpaljenje" na svom senzoru hvata osvetljaj ili promenu osvetljaja i prema tome koriguje izlaz tako da isti odgovara +0.5EV +1EV, +1.5EV, +2EV etc.. (kako koji blic kako koje podesavanje) tako da u zavisnosti kako si podesio blic i sta si ocitao na svetlomeru znas odma kako da podesis blendu i expoziciju da dobijes idealno osvetljenu fotku... onda je prva veza izmedju blica i aparata iskoristila taj senzor na blicu stim da su sada aparat i blic komunicirali i mogli da kompenzuju jedan drugog i finalno se taj senzor sklanja sa blica i koristi se senzor sa aparata te se pre nego se fotka blic okine na "poznatu vrednost", odradi merenje aparatom, preracuna sta treba i prosledi nazad blicu kako da se ponasa (otud za svako fotkanje modernim canonom sa ettl blicom 2 flash-a za svaku fotku ako je upaljen ettl) ... e sad ti mozes da namestis (na nekim aparatima i na nekim blicevima) Da ne radi 2 blica (recimo ako radis sa setom bliceva i ne podrzavaju svi tu mogucnost, neces da ti opticki triger trigeruje paket bliceva na prvi flash etc..) nego da radi kalkulaciju u odnosu na prethodnu fotku, negde ce aparat uvek kliknuti dvaput, negde ce cekati da ti svaki put kliknes dvaput, i racuna da ces drugu fotku koristiti a prvu generalno baciti.. ali tu ne moze da bude razlika u BOJI, moze samo da bude razlika u kolicini svetla... a sto se boje na jpg-u tice, pri merenju prve fotka AWB promeni vrednost sa prvog koji je ocitan "u mraku" na drugi koji je ocitan "sa blicem" ...

e sad ja nemam D610 pa nemam ideju kako se to na njemu namesta, kako on tacno sa kojim blicem radi etc etc.. ali imas uputstvo za D610, savetujem da procitas od pocetka do kraja posto je to mnooogo dobar aparat
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D610
« Odgovor #23 poslato: Avgust 15, 2019, 07:08:22 posle podne »
taj bug se desi i kada napravim 2 snimka rafalno, jedna bude topla, druga hladna..


Arhi je sve lepo objasnio i čak više nego što je potrebno za početnika;)

Meni trenutno kao neko objašnjenje pada na pamet da za drugi WB u tom rafalu u na jednoj slici ne opali blic.
Pogledaj EXIF tih fotografija pa vidi da li iz njega možeš nešto zaključiti.
« Poslednja izmena: Avgust 15, 2019, 07:09:50 posle podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže justlookaround777666

  • Junior
  • *
  • Poruke: 2
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D610
« Odgovor #24 poslato: Novembar 13, 2019, 09:13:28 posle podne »
nisam pronasla temu za nikon i bliceve, pa se nadam mogu dobiti odgovor ovdje? : )
moze li me ko posavjetovati o nikon sistemu rasvjete. blicevi se kontrolisu preko commandera? ima li neki koji se preporucuje, da li moze "sve" nikonove bliceve da umrezi npr nikon sb 700?
hvala  ^-^

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D610
« Odgovor #25 poslato: Novembar 20, 2019, 11:39:31 pre podne »
nisam pronasla temu za nikon i bliceve, pa se nadam mogu dobiti odgovor ovdje? : )
moze li me ko posavjetovati o nikon sistemu rasvjete. blicevi se kontrolisu preko commandera? ima li neki koji se preporucuje, da li moze "sve" nikonove bliceve da umrezi npr nikon sb 700?
hvala  ^-^
Ja bih radije išao sa trigerima. Šta se planira fotkati?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže justlookaround777666

  • Junior
  • *
  • Poruke: 2
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D610
« Odgovor #26 poslato: Novembar 26, 2019, 12:43:30 posle podne »
imam neki yong nuo kontroler i trigere, to je ok.. umrezava nikon i ynuo bliceve.
nego me zanima postoji li a postoji, neki nikonov blic i kontroler da se mogu umrezit bez trigera? ako sam dobro cula to su noviji blicevi nikon sb 800 i 900, oni rade preko vajlesa?
 


Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D610
« Odgovor #28 poslato: Novembar 30, 2019, 08:51:00 posle podne »
imam neki yong nuo kontroler i trigere, to je ok.. umrezava nikon i ynuo bliceve.
nego me zanima postoji li a postoji, neki nikonov blic i kontroler da se mogu umrezit bez trigera? ako sam dobro cula to su noviji blicevi nikon sb 800 i 900, oni rade preko vajlesa?
 

Nikonovi blicevi tradicionalno međusobno komuniciraju bežično preko svetlosnog bleska. Ako imaš neki low end model DSLR aparata, onda ti treba eksterni blic ( SB-700 možda?, SB-800, SB-900 ili SB-910) na samom aparatu koji će da komanduje blicevima na stativima. Ako imaš neko jače telo, onda blic koji je ugrađen u aparat može da radi kao kontroler za ove eksterne koje ćeš postaviti negde sa strane. Sad je pitanje koje telo imaš? I da li ti treba TTL ili ćeš sama da određuješ jačinu blica?

Ja nemam Nikon i nisam ga skoro držao u rukama, tako da imaj u vidu može da mi se provuče neka greška.
« Poslednja izmena: Novembar 30, 2019, 08:57:36 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D