Foto i Video Oprema > MILC fotoaparati

Canon EOS R, Test

(1/5) > >>

StORM48:
 



TIMELINE

Retke su situacije kada test ne predstavlja samo običan prikaz novog fotoaparata, već praktično test čitavog novog sistema. U prilici smo da, posle nešto više od 30 godina od predstavljanja EOS sistema i sada već čuvenog EF bajoneta, prisustvujemo početku razvoja naslednika, čija je oznaka RF.

Sam po sebi, EOS R predstavlja samo jedan korak u razvoju i sasvim sigurno ga ne bismo mogli smatrati reprezentom mogućnosti sistema, nezavisno od toga kako se EOS R pokazao u testu i kako će se nadalje pokazati u praksi. Mnogo veća stvar je to što je Canon odlučio da se pridruži opštem trendu i prekine veoma mučnu praksu beskrajnog taktiziranja i eskiviranja sukoba kako sa konkurencijom, tako i sa samim sobom. Liči li vam ovo na nekakvo preventivno pravdanje potencijalnog fijaska – sasvim ste u pravu. Canon teško zaslužuje da izigravamo njihovog advokata, a ovu vrstu „odbrane“ iznosimo samo zahvaljujući iskustvu na polju velikih promena kojoj je ova kompanija sklona poslednjih godina. Ili tačnije rečeno – nije sklona.

Srećom, nekako u isto vreme, i glavni konkurent, Nikon, istupio je sa svojim viđenjem 35mm MILC-a, pa je to možda i uticalo na delimično ishitrenu odluku da se EOS R pretvori u stvarnost, možda i ranije nego što je prvobitno bilo planirano.

Zasad nije sasvim jasno kakav je status budućeg sistema. Logično je da je Canon ozbiljan u vezi sa ovim, ali nomenklaturom nije želeo da stavlja do znanja u kojoj se kategoriji najnoviji aparat nalazi. Oznaka R sama po sebi deluje kao zaseban entitet u okviru game, bez jasnog definisanja gde se dotični nalazi u okviru neke buduće ponude. Samim tim, nemamo čak ni pretpostavke o tome šta će se nadalje dešavati, da li će postojati klase FF Canon MILC-eva, koje će svojim karakteristikama pokriti postojeću gamu koju trenutno obrazuje DSLR klasa, kakva je budućnost EF bajoneta i tome slično.

Canon je, po svom starom običaju, prilično škrt na informacijama. Izvesno je jedino da je EOS R na svom početku. Sudbina EOS-a M ostaje vrlo neizvesna, a potencijal maglovit, jer je u većini slučajeva i dva zasebna i ograničeno kompatibilna bajoneta previše. Tri nije ni za komentarisanje. Jedno je sigurno – razvoj EOS R sistema nije počeo juče. Traje godinama i to se može primetiti na svakom koraku. A izabrani trenutak je samo rezultat pritiska tržišta.

Pa, krenimo sa demistifikovanjem potencijala i realnosti…

 



SPECIFIKACIJE

Začetak nove klase je specifičan po tome što prvi aparat ne možemo uporediti sa prethodnikom, jer isti i ne postoji. Prva generacija, prvog modela čitavog novog sistema je još interesantnija u tom pogledu, jer osim prethodnog modela u istoj klasi, ne postoji bilo kakav model bilo koje klase, pa je i svaki oblik poređenja izlišan. Canon EOS R ćemo kroz ostatak testa svakako obraditi kroz usputnu komparaciju karakteristika sa aktuelnim DSLR modelima ili konkurentskim MILC-evima, ali će se tabela ipak sastojati samo od specifikacija najnovijeg Canonovog proizvoda:
 

Tehničke karakteristike: Canon EOS R
Kako je u pitanju nov sistem, ne postoji spisak novina, jer je novo skoro sve. Senzor nam je poznat iz EOS-a 5D Mark IV, što već u startu predstavlja uglavnom pozitivnu karakteristiku, a čak su i neka ključna rešenja odavno prisutna u Canon-ovim DSLR-ovima. Ipak, pojedinačne stavke retko kad mogu oblikovati kompletnu sliku o nekom proizvodu, pa ćemo razlaganje na činioce početi uobičajenim tempom i uobičajenim redosledom.



PAKOVANJE

Pakovanje je nekarakteristično za Canon i tek minimalno podseća na ono što smo navikli u DSLR klasi ovog proizvođača. Na raspolaganju je varijanta koja podrazumeva samo telo i ona koja se nudi u kitu sa RF 24-105mm f/4L IS USM objektivom. Mi smo na testu imali varijantu koja uključuje samo telo:
 

Canon EOS R, sadržaj osnovnog „body only“ pakovanja
U pakovanju se, pored aparata i poklopca bajoneta, nalaze se još i: LP-E6N Li-Ion baterija sa zaštitnim poklopcem, LC-E6 punjač baterije (odnosno LC-E6E verzija sa kablom, kao na slici), široki kaiš za rame, USB 3.1 kabl i zaštitni nosač za isti, osnovno korisničko uputstvo u štampanom obliku. Prateći softver se isporučuje isključivo u elektronskom obliku i besplatno je dostupan na sajtu proizvođača. Postoji u verzijama za Windows i MacOS sisteme, a osim poznatog Digital Photo Professional RAW konvertora, sadrži i EOS Utility alatku za kontrolu aparata putem kabla ili bežično i prenos snimaka na računar, Picture Style Editor, kojim se kolorni stilovi mogu podešavati po volji i Image Browser EX, za pregled i osnovnu katalogizaciju snimaka.

Ukoliko se odlučite za kit varijantu, gore pobrojani elementi biće obogaćeni i potpuno novim i sistemu prilagođenim RF 24-105mm f/4L IS USM objektivom, zajedno sa pripadajućim poklopcima, zonericom i mekanom torbicom.



Ostatak teksta → Canon EOS R, Test


Pozdrav

Argon:
Što se kaže: ˝d´umreš čitajući i da ti ne bidne žao :)
...informacija dovoljno i za one najzahtevnije...

Meni lično samo nedostaje samo prethodni test Nikonskog pandana koje bi omogućilo medjusobno poredjenje, ali ok...

Šta znam, svu ovu tehniku prave sve bolje i bolje, i da nije ovog nedostatka spoljnih dugmića malo šta bi normalan korisnik ovde mogao da zameri.
Ono što mene još dodatno & eventualno brine, je i pogled troz taj EVF...
I ako i ovde piše da je sjajan, po netu je i ranije bilo sličnih ocena pa opet meni to nikada nije bilo dobro.
Ne sad što sam ja ne znam kakav fotograf, nego što je to sve da prostiš kao ˝s konja na magarca˝ u odnosu na ogledalo.
Ali ajd da ne grešim dušu unapred, sačekaću da se ukaže prilika za svojeočni pogled.. 

arhi:
majku im boziju imperijalisticku, pa kako nema gps ...

StORM48:
@Argon
Hbg, mogli smo da organizujemo probu, nego sam i ja bio do guše u g*, pa bih se teško organizovao za bilo šta. Tražilo jeste bitno bolje od većine onih koja sam probao. Manje umara i stvarno je nekad teško biti siguran kroz šta gledaš. Problem je što  takav pristup glođe bateriju sa sve kostima, za šta je dokaz i autonomija. Baterija je ista ona koja se nudi i uz skoro sve Canon DSLR-ove, izuzev najmanjih, a autonomija je ipak bedna.

Da, Z bi bio zanimljiv za poređenje, pa se nadam da će biti i toga u nekom trenutku. Mora koješta da se poklopi, pa ono - videćemo.

Broj 1 utisak su komande. Možda su moji utisci suviše nagnuti na jednu stranu, jer sam gro zamerki izneo iz ugla dugogodišnjeg korisnika DSLR-a. Mada, realno ovo i nije baš namenjeno onima koji nikad aparat u ruke uzeli nisu. Tom idejom sam se vodio kritikujući sve negativne osobine EOS-a R.


@Arhi
Pa da... klasika. Kriza identiteta. Uzimala/davala od modela do modela. Čas ga vidiš, čas ga ne vidiš. Malo ima wi-fi, malo gps, nekad oba, nekad nijedno... kao loto, pa kako ti se zalomi. Dobro je dok lutrija ne važi od primerka do primerka. To bi tek bilo zabavno.

Pozdrav

Argon:
@Storm

.. dakle situacija sa ekranom se popravlja pomalo ali problem sa baterijom ostaje.
Zadnje kroz sta sam pogledao od Milceva je onaj Fuji T-2 (..milošću druga Rodića) :)
Sećam se da nisam bio preterano oduševljen, naprotiv..

Zbog svega ja predlažem forumskoj javnosti da zahtev za 2 kartice zameni zahtevom za 2 baterje.. ;)

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

Idi na punu verziju