Autor Tema: Canon EOS R  (Pročitano 19572 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS R
« Odgovor #40 poslato: Septembar 06, 2018, 05:55:42 posle podne »
@Storm

Nisam puno gledao videa za Canon. Osim onaj od Kai W. I neke stvari nisu dobre čak ni naspram Nikona:
https://www.youtube.com/watch?v=Uxp1h97Yx-Y

Nisam vidio ni da je priča od strane dpreview tima pozitivnija u vezi Canona nego li je bio slučaj za Nikon.
https://www.dpreview.com/articles/8297129727/the-canon-eos-r-isn-t-quite-the-mirrorless-5d-youve-been-waiting-for

Možda si ti gledao neka videa kao npr. Northtrup i slična ekipa. Ne sumnjam da je Canon tu dobro "podmazao". Neke stvari koje nisu dobre kod Nikona su njima sasvim u redu za Canon.

Da se vratim na oba sustava. Rafal je upitan. AF tracking može i mora biti bolji, sam rad preko touch ekrana nije poželjan za korisnike DSLR-a.
Ako spremaju mirror less za Tokio 2020. onda im je bolje da se požure. To posebno vrijedi u slučaju Canona mada ni Nikon nije puno bolji. Ipak je ovih 5 odnosno 3 slike u sekundi smiješno. Naravno ako AE i AF rade. Može Nikon Z6 na AE lock 12 fps. Nikon ima i smiješan buffer, Canon malo bolji. Nikon tu ima prednost što koristi XQD i u budućnosti će moći koristiti CFexpress.

Da ne govorim kako je Nikon bolje riješio video. To mogu zahvaliti Sony senzorima.

Hoću samo reći da ima tu jako puno prostora za napredak.

Jesu li dobri za određene situacije gdje treba zamijeniti ne znam npr. D750. Mislim da će Nikon Z6 za određenu grupu to moći. Tu prije svega mislim na wedding fotografe.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon EOS R
« Odgovor #41 poslato: Septembar 06, 2018, 07:10:11 posle podne »
Ne, nisam gledao nikakve prikaze... to je moj utisak nakon letimičnog čitanja komentara po raznim sajtovima. Ništa validno i oficijelno. Vidim samo da mnogo njih nešto gunđa i sahranjuje Nikon Z, a neki od njih su bili nogama i rukama Nikon fanovi. Može biti da je u pitanju kiselo grožđe ili efekat preletača na drugi brend (koji god).

Najiskrenije, potpuno nemam pojma ni o jednom, ni o drugom. Znam samo da startna pozicija ne ide na ruku Nikonu, jer su bili izgubljeni kao guske u magli sa serijom 1. Canon, iako inferioran po mnogim parametrima, sa svojim EOS M sistemom je uspeo da se nametne iz pozadine, direktno na prodajne top liste. I sa prvog mesta je potisnut tek nakon što su konkurenti izbacili tipa 28 modela u dve godine. To je zasluga jakog brenda, u to nema sumnji, ali je isto tako zasluga i do savršenstva dovedenog interfejsa i komandi, koje svaki laik skonta u roku od 15 minuta.

Meni u celoj ovoj C/N MILC priči smeta to što sam nekako siguran da je cela ova ujdurma iznuđen potez, a ne nešto proisteklo iz uverenja i planova za postizanje nečega boljeg. Shvatili su da će proći kao Kodak, pa vele "ajd da probamo nešto, šta god". I eto, probaše. Tek neka sledeća generacije će biti dovoljna da se pomeri ugao posmatranja i sagledaju namere i potencijal.

Sve u svemu, videćemo. Jesen je pred nama, pa onda Black Friday, pa NG, najave, novi modeli, eto i Panasonica, Fuji tera svoje, Sony takođe... ko zna šta nas sve čeka... jedino je izvesno da cene neće dole.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Septembar 06, 2018, 07:14:09 posle podne od strane StORM48 »