Autor Tema: Potrebna pomoć oko kupovine tela  (Pročitano 4846 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže DrRajs

  • Junior
  • *
  • Poruke: 3
    • Pogledaj profil
Potrebna pomoć oko kupovine tela
« poslato: April 08, 2018, 03:43:28 posle podne »
Pozdrav svima, nov sam na forumu, a i u fotografisanju generalno. Za početak sam bio uzeo crop telo i jedan onako univerzalni objektiv da mogu da učim.
Tako da od opreme imam Nikon d7100 sa Sigmom 18-200mm.

E sad razmišljao sam da prodam to u kompletu ili odradin zamenu za neko full frame telo. Pošto sam poprilično ograničen sa budžetom (student :-D)  razmišljao sam o kupovini polovnih jefitnijih tela poput Nikon d600 ili Canon 5d Mark II i posle uz to da uzmem 50mm f/1.8 i neki zoom objektiv, takođe polovno.

Čitao sam da recimo d600 i d610 imaju lošiji AF i užasan WB pa zbog svega toga, mene zanima da li mi se to uopšte isplati ili da ostanem na d7100, prodam sigmu i uzmem Nikon 50mm f/1.8g i neki zoom?

Hvala unapred na pomoći.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Potrebna pomoć oko kupovine tela
« Odgovor #1 poslato: April 08, 2018, 03:50:55 posle podne »
S obzirom da si slab sa budžetom, ostani na tom aparatu, a nabavi neke bolje objektive u skladu sa time šta nameravaš da slikaš.
Ta Sigma je u suštini generički objektiv koji ne donosi puno radosti ni na jednom telu.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže DrRajs

  • Junior
  • *
  • Poruke: 3
    • Pogledaj profil
Odg: Potrebna pomoć oko kupovine tela
« Odgovor #2 poslato: April 08, 2018, 04:19:45 posle podne »
Hvala na brzom odgovoru i mislio sam da je najbolje da ostanem na d7100, a uzmem neke objektive.

Da li je 50mm f/1.8g uredu i koji bi ste mi preporučili zoom ili telefoto objektiv (možda nikon 18-140mm, nikon 55-200mm ili tamron SP 70-300mm di vc... ili tako nešto?)

Da bavim se sa sportskom fotografijom, pejzažnom fotografijom, fotografijom arhitekture itd. Jednog dana planiram i makro fotografijom da se bavim s tim što ću tad uzeti macro lens mada sam video da imaju i extension tube.
« Poslednja izmena: April 08, 2018, 04:22:00 posle podne od strane DrRajs »

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Potrebna pomoć oko kupovine tela
« Odgovor #3 poslato: April 08, 2018, 09:29:54 posle podne »
Teško ćeš naći objektiv velikog raspona a da je kvalitetan.
Taj 50/1.8 je vrlo dobar objektiv. Na crop telu je uzak, i više je portretni. OK je za sport ako je u pitanju manja sala. Pogodnija opcija je neki 2.8 zoom,  verovatno 17-55 ili 70-200 (ili njima ekvivalentni 3rd party objektivi) u zavisnosti od toga šta slikaš. Za fudbal ti neće puno koristiti 17-55, dok će za stoni-tenis ili judo 70-200 biti preuzak.

Nekako iz tvoje ponude objektiva deluje da više juriš veće žižne daljine, a opet za arhitektutu i pejzaže je poželjan neki širi objektiv, sa filtrima i stativom. Prosto nisam pametan šta da ti preporučim, ali ja bih svakako uzeo bar tu pedeseticu za početak.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Potrebna pomoć oko kupovine tela
« Odgovor #4 poslato: April 08, 2018, 11:12:45 posle podne »
D600/610 uopste nemaju los AF, samo sto on nije vrhunski...
Slicno stoje stvari i sa WB..
WB moze da omane u nekim specificnim situacijama ali slicno je i kod mog D750, medjutim daleko od toga da se uz te cinjenice ne moze ziveti ili fotkati.
Zapravo, nikad nije postojao bolji FF aparat za manje para od tog D600.
E sad kad dodje taj momenat da neko potrebama i znanjem nadidje ovaj aparat, molim lepo... za 3-5x vise para se lako resava problem..
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Potrebna pomoć oko kupovine tela
« Odgovor #5 poslato: April 08, 2018, 11:26:26 posle podne »
Za pocetak dobrodosao na forum DrRajs!
Ovako, kazes da si nov u sferi fotografije a imas zelju da nabavis neki full frame aparat? Misleci da ces dobiti bolje fotke sa boljim aparatom ili sta?Koliko vidim imas dobar aparat sa kojim mozes praviti vrhunske fotografije, ne nasjedaj na price da ces praviti jos bolje fotke kupivsi bolji aparat.....u sustini i hoces, ali samo pod uslovom da znas iskoristiti maksimum iz aparata, ako znas izvuci maksimum iz svog aparata napravit ces odlicnu fotografiju sa tim aparatom koji vec imas, a ako ne znas izvuci maksimum iz svog aparata-taman da ti daju i Hasselblad neces ga znati iskoristiti.....tako da ja licno bih zadrzao to tijelo a ulagao u objektive, e vec kasnije kad se bas dobro ustelis sa tim aparatom onda mozes razmisljati o kupovini full frame za koji bi trebao da znas za sta ce ti koristiti.....mislim da sve treba ici svojim tokom, a to je cirka nekih 5 godina najmanje u fotografiji da bi covjek presao na bolje......
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže DrRajs

  • Junior
  • *
  • Poruke: 3
    • Pogledaj profil
Odg: Potrebna pomoć oko kupovine tela
« Odgovor #6 poslato: April 09, 2018, 09:56:19 posle podne »
Pre svega hvala svima na ljubaznoj dobrošlici i savetima.

Čitajući vaše savete i još neke informativne članke, zaključio sam da je najbolje kao što Tviti reče da ostanem na svom trenutnom Nikon d7100 aparatu sve dok se u potpunosti ne usavršim, a ulagaću u objektive i ostalu opremu.
Za početak ovih dana planiram da uzmem 50mm f/1.8, a u nekoj bližoj budućnosti planiram uzeti neki wide angle objektiv kao i telefoto objektiv.

Imam još jedno pitanje za vas, izvinjavam se unapred ako sam dosadan   :). Naime prijatelj mi je ponudio da uzmem od njega dva objektiva za ukupno 90 evra, što je povoljno, al su malo stariji objektivi u pitanju. U pitanju su Nikkor AF-S DX 18-70 mm f/3.5-4.5G IF-ED  i  Tokina AF 70 - 210 f/4 - 5.6. Zanima me vaše mišljenje kakva su ova dva objektiva i da li da ih uzmem?

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Potrebna pomoć oko kupovine tela
« Odgovor #7 poslato: April 10, 2018, 03:29:07 pre podne »
samo gledaj kad kupujes stakla da kupujes FF stakla tako da "sutra" kad predjes na FF mozes da koristis sva stakla koja imas..

kao neko ko je relativno skoro presao sa crop na FF (pre malo jace od godinu, posle skoro 15 godina na cropu) sve sto sam ocekivao se ispostavilo kao lelemudija, ono jasno je da dobijes malo na sirini, izgubis na zoom-u, izgubis na ostrini po coskovima (osim ako nemas neka sumanuto skupa stakla) i to je to... jedino sto je realna promena je ISO, znacajno manji sum na vecim ISO vrednostima .... i to je to.. naravno ima tu razlika izmedju samih ledja, ako poredis consumer crop ledja sa pro ff ledjima svasta je razlika, ali ako poredis high end crop ledja razlike su minijaturne... tako da... polako kupujes FF stakla, teras to telo dok ti ne zaradi neko bolje i to je to :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže hellenic

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Potrebna pomoć oko kupovine tela
« Odgovor #8 poslato: April 12, 2018, 12:55:21 posle podne »
Ja sam prezadovoljan mojim D7100 i za sad ga ne menjam (mislio sam da predjem na neki drugi sistem... al to za sad otpada).

Tu 50-ticu sam uzeo i zadrzao samo par dana, vratio je i uzeo 85mm f/1.8 i ni malo se ne kajem. Ova 85-ica je odlicna za makro sa ext. tubama.
Skoro sam uzeo i nikonov novi AF-P 10-20mm i objektiv stvarno razbija. Za arhitekturu, dusu dao. Takodje i tamronov 70-300mm je dosta dobar. Koristim ga puno.
``Ultimately, simplicity is the goal in every art, and achieving simplicity is on of hardest thing to do. Yes, it`s easily the most essential``-  Pete Turner

`` I didn`t write rools - why should I follow dem?`` - W. Eugene Smith