Autor Tema: Programi za obradu  (Pročitano 644 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže DraganaLB

• Junior
  • *
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Programi za obradu
« poslato: Januar 29, 2018, 10:20:21 pre podne »
Zdravo drugari,
Koristim uglavnom Lightroom za obradu fotografija, medjutim nisam preterano odusevljena opcijama za izostravanje fotografija.
Da li imate da mi preporucite neko srecnije resenje?
I da mi objasnite na koji nacin (koraci) mogu postici kvalitetno izostravanje?

Hvala.
Canon 77d, Canon 6d II, 10-22mm, 50mm, 24mm, 55-250, 17-40L, 24-105L.

Van mreže Tviti

• Veteran
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Programi za obradu
« Odgovor #1 poslato: Januar 29, 2018, 10:23:10 pre podne »
Lightroom je odlican program, i za izostravanje i za ostalo, mozes selektovati posebno dio na fotografiji (kao recimo samo lice) i samo taj dio izostriti......
Canon 500D, Canon 1000D, Canon 60D, Canon sx50 hs, Canon G15,
blic Canon 430ex, Canon EF 50mm f1.8, Canon ef 100mm f2.8 Makro, Canon efs 24mm f2.8, Canon EFS 18-135mm IS, blic Yong-Nuo-467, CPL, UV, 2 stativa,imam najbolji aparat na svijetu Canon G15.....

Van mreže DraganaLB

• Junior
  • *
    • Pogledaj profil
« Odgovor #2 poslato: Januar 29, 2018, 11:12:05 pre podne »
Lightroom je odlican program, i za izostravanje i za ostalo, mozes selektovati posebno dio na fotografiji (kao recimo samo lice) i samo taj dio izostriti......

Moguce da jos nisam dovoljno naucila da radim sa LR. Fotkam iskljucivo enterijere, i zbog vecih prostorija nikada mi cela fotka ne bude bas ostra, jer gledam da fokusiram najbitniji deo u prostoriji... pa bih pokusala programom da ostatak malo izostrim...

Van mreže DraganaLB

• Junior
  • *
    • Pogledaj profil
« Odgovor #3 poslato: Januar 29, 2018, 11:22:14 pre podne »
I treba mi jos jedna inf. za Lightroom...
Agencija trazi od mene da im saljem fotke u ovoj rezoluciji 2048x1536.
Obzirom da iz aparata su fotke mnogo vece rezolucije, kontam da prvo kao takvu je sredim, pa je tek na kraju svedem na rezoluciju koja je njima potrebna?
Kako taj korak radim?

Van mreže Tviti

• Veteran
    • Pogledaj profil
« Odgovor #4 poslato: Januar 29, 2018, 11:34:43 pre podne »
evo skrinšot.....ukucaš veličinu koju želiš(označio sam ovim crnim strelicama), znači prvo u Lightroom "File" pa "Export" pa kad ti se otvori ovaj prozor ukucaš željenu rezoluciju, s tim što ova druga kolona možda neće pokaziti baš onaj željeni broj jer sve zavisi od tvog kropanja, i od drugih stvari......uvijek radiš u najvećoj rezoluciji, pa tek onda smanjuješ u Lightroom-u
« Poslednja izmena: Januar 29, 2018, 11:39:18 pre podne od strane Tviti »
blic Canon 430ex, Canon EF 50mm f1.8, Canon ef 100mm f2.8 Makro, Canon efs 24mm f2.8, Canon EFS 18-135mm IS, blic Yong-Nuo-467, CPL, UV, 2 stativa,imam najbolji aparat na svijetu Canon G15.....

Van mreže Tviti

• Veteran
    • Pogledaj profil
« Odgovor #5 poslato: Januar 29, 2018, 11:37:21 pre podne »
....ali kao što je neko napisao u ranijim komentarima @Dragana-bez ljutnje.....prvo moraš dobro, dobro savladati fotografisanje i obradu fotki da bi se mogla prihvatiti nekog posla koji ćeš naplatiti....nemoj šta zamjeriti, ali onako iznosim svoje mišljenje, a ti i dalje pitaj ako znam/o tu smo da pomognemo......

Van mreže DraganaLB

• Junior
  • *
    • Pogledaj profil
« Odgovor #6 poslato: Januar 29, 2018, 11:38:04 pre podne »
evo skrinšot.....ukucaš veličinu koju želiš(označio sam ovim crnim strelicama), znači prvo u Lightroom "File" pa "Export" pa kad ti se otvori ovaj prozor ukucaš željenu rezoluciju, s tim što ova druga kolona možda neće pokaziti baš onaj željeni broj jer sve zavisi od tvog kropanja, i od drugih stvari......

Super. Hvala :)
Evo gledam na Ytube neke fore oko izostravanja fotki, mada nema bas primjer fotkr enterijera... mozda skontam nesto  :D

Van mreže DraganaLB

• Junior
  • *
    • Pogledaj profil
« Odgovor #7 poslato: Januar 29, 2018, 11:39:43 pre podne »
....ali kao što je neko napisao u ranijim komentarima @Dragana-bez ljutnje.....prvo moraš dobro, dobro savladati fotografisanje i obradu fotki da bi se mogla prihvatiti nekog posla koji ćeš naplatiti....nemoj šta zamjeriti, ali onako iznosim svoje mišljenje, a ti i dalje pitaj ako znam/o tu smo da pomognemo......

Potpuno se slazem, za sada volonterisem i ucim, nisam od onih koji naplate nesto sto nema vrednost. Valjda kroz neki mesec i naucim barem osnovno  ;)

Van mreže Tviti

• Veteran
    • Pogledaj profil
« Odgovor #8 poslato: Januar 29, 2018, 11:41:33 pre podne »
nema na čemu, ja sam naučio Lightoom preko interneta, ovaj čova pravo fino objašnjava, samo moraš "odgledati"njegovih 30-50 tutorijala......kad se mora-mora se......

https://www.youtube.com/watch?v=Vi1-8qYHWaQ

Van mreže DraganaLB

• Junior
  • *
    • Pogledaj profil
« Odgovor #9 poslato: Januar 29, 2018, 11:46:58 pre podne »
nema na čemu, ja sam naučio Lightoom preko interneta, ovaj čova pravo fino objašnjava, samo moraš "odgledati"njegovih 30-50 tutorijala......kad se mora-mora se......

https://www.youtube.com/watch?v=Vi1-8qYHWaQ

Krecem odma sada sa tim :) wish me luck

Van mreže arhi

• Veteran
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
« Odgovor #10 poslato: Januar 29, 2018, 02:30:07 posle podne »
ne znam da li placas LR ili ga "krades" ... ako ga placas da li ga placas mesecno (vrlo neprijatno u nasem regionu) ili onu veliku cifru za perpetual ili ...

zasto pitam ... adobe "foto" paket od 10$ mesecno je cool kada mozes da ga platis (za nas region to ne radi), u svim ostalim varijantama je ili preskup ili presmor (ovi "kradeni" non stop prestaju da rade, fali im nesto etc etc... da ne spominjem da cesto dolaze sa spajverom, virusima i slicno) .. ja sam neki dan presao na DxO PhotoLab
 - ima neuporedivo bolje skidanje suma od svega sto adobe nudi (fotosop+lightroom)
 - ima odlicnu kontrolu svetla, meni licno neuporedivo bolje od LR-a (smart light)
 - ima odlicnu kontrolu kontrasta i mikrokontrasta, meni opet neuporedivo bolje od LR (clearview)
 - elite verzija kosta 200eur sto nije strasno i u poredjenju sa cenama koje traze za adobe u srbiji (u normalnim zemljama 10$ mesecno nije strasno)
 - interface i flow je vrlo slican kao lightroom samo je sto se obrade fotki tice meni mnogo bolje, nema neke stvari kao LR (drugacija organizacija, ne vidim nacin da spojim fotke na geo.mapu i slicno)
 - DxO se ne tripuje (bar ne jos uvek) na "cloud" kao adobe tako da i "kradena" verzija (photolab jos nisam video mozda ima, ali ima DxO OpticsPro 11.4.2 sto je prethodna verzija pre photolab-a da se nadje i za razliku od adobe-a radi sve i kako treba ... kontam da ce biti i fotolab uskoro na torentu mada i opticspro ima ove glavne stvari u sebi)

u svakom slucaju imas 30dana free mozes skines, probas..
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže DraganaLB

• Junior
  • *
    • Pogledaj profil
« Odgovor #11 poslato: Januar 29, 2018, 05:38:25 posle podne »
ne znam da li placas LR ili ga "krades" ... ako ga placas da li ga placas mesecno (vrlo neprijatno u nasem regionu) ili onu veliku cifru za perpetual ili ...

zasto pitam ... adobe "foto" paket od 10$ mesecno je cool kada mozes da ga platis (za nas region to ne radi), u svim ostalim varijantama je ili preskup ili presmor (ovi "kradeni" non stop prestaju da rade, fali im nesto etc etc... da ne spominjem da cesto dolaze sa spajverom, virusima i slicno) .. ja sam neki dan presao na DxO PhotoLab
 - ima neuporedivo bolje skidanje suma od svega sto adobe nudi (fotosop+lightroom)
 - ima odlicnu kontrolu svetla, meni licno neuporedivo bolje od LR-a (smart light)
 - ima odlicnu kontrolu kontrasta i mikrokontrasta, meni opet neuporedivo bolje od LR (clearview)
 - elite verzija kosta 200eur sto nije strasno i u poredjenju sa cenama koje traze za adobe u srbiji (u normalnim zemljama 10$ mesecno nije strasno)
 - interface i flow je vrlo slican kao lightroom samo je sto se obrade fotki tice meni mnogo bolje, nema neke stvari kao LR (drugacija organizacija, ne vidim nacin da spojim fotke na geo.mapu i slicno)
 - DxO se ne tripuje (bar ne jos uvek) na "cloud" kao adobe tako da i "kradena" verzija (photolab jos nisam video mozda ima, ali ima DxO OpticsPro 11.4.2 sto je prethodna verzija pre photolab-a da se nadje i za razliku od adobe-a radi sve i kako treba ... kontam da ce biti i fotolab uskoro na torentu mada i opticspro ima ove glavne stvari u sebi)

u svakom slucaju imas 30dana free mozes skines, probas..

Za sada sam "ukrala" Lightroom 5.4. U settings makla opciji da se updajtuje, tako da za sada radi Ok.
Mogla bih nocas da ukradem i taj program, cisto da vidim sta mi vise odgovara.

Za sada jos ne zaradjujem od fotki, tako da mi je placanje programa za sada bacanje para.

Hvala na inf. :)

Van mreže arhi

• Veteran
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
« Poslednja izmena: Januar 29, 2018, 08:03:34 posle podne od strane arhi »
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu