Autor Tema: DSLR do 50000 din  (Pročitano 20518 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže logitech

  • Junior
  • *
  • Poruke: 92
    • Pogledaj profil
DSLR do 50000 din
« poslato: Oktobar 09, 2017, 08:27:03 posle podne »
Pozdrav za clanove a pogotovo za one koji su najvise pomagali u mojim prethodnim odisejama  :wave:

Na preporuku ovde, a najvise od dva clana sam uzeo 600d za moje neke potrebe koje vise nije potrebno ponavljati, iz razloga sto sam pronasao otprilike sta mi je potrebno. Prodao sam 600d tragam za novim i boljim uredjajem. Zasto sam prodao u kratkim crtama :

- uredjaj nema automatski autofokus
- premalo tacaka za autofokusiranje
- objektiv prilicno bucan tokom rada
- stuck i hot pikseli su me ubijali u pojam

Novi uredjaj koji bih uzeo do navedene cene moze da bude nov ili polovan i trebao bi da ukljuci kit objkektiv, punjac i bateriju, svestan sam da cu jako tesko naci nov zato pucam na polovan opet. Ono sto cu ovaj put da pazim pre svega jeste ti stuck i hot pikseli da li su tu i ako jesu zaobilazim u sirokom luku jer nemam vremena da se zezam sa tim i ispravljam, a uglavnom slikam nocu gde su bas jasno i jako vidljivi, dalje aparat mora da ima automatski autofokus a ne da ja moram da pritiskam dugme da se fokusira, taj autofokus treba dobro da radi. Objektiv za Canon koliko sam izvalio da bi bio besuman mora da bude oznake STM na kraju, ako nista uzecu telo pa cu kasnije dokupiti odgovarajuci objektiv samo je bitno da ne bude kao kod 600D onoliko bucan. Trebalo bi da ima vise tacaka ili kako vec tacno da ima manje ali cross type, nebitno uglavnom mucio sam se kao slepac sa 600D da mi cela slika bude u fokusu nikako to nisam uspevao, povecavao sam blendu ne znam sta nisam cackao ali dzaba. Eto to da ima od prednosti u odnosu na 600d a da kvalitetom fotografije bude isti ili bolji a narocito za nocno slikanje !

Pre svega sam mislio da uzmem 700D sa nekim STM objektivom na prvu i reko to ce biti to, i onda naletim : https://www.youtube.com/watch?v=dr2ZiUK8xLw

Tako da mi treba pomoc od nekoga ko ima nesto slicno i ko zna da provereno da dobro radi ovo sto trazim, nije bitno da li je Canon ili Nikon samo da ima sve navedeno i da me ne boli glava vise. Znaci na sta konkretno da pucam i sta da trazim, trenutno ima neki Nikon D5600 za malo vise novca nego sto ja imam, Canon 750D jako tesko polovan da se nadje a nov preskup itd... ?

Van mreže miomir

  • Član
  • **
  • Poruke: 141
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Nikon D5200+Sigma 17- 50 2.8 DC EX HSM

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 09, 2017, 11:33:47 posle podne »
Ovaj primer sa YT mi nije jasan, kao što i neki komentarišu. Toliko bežanje fokusa nikad nisam imao, a ni video na 700D za 3 godine koliko sam ga imao. Nešto tu jako ne štima, a šta - ne znam.  Čak ni sa starim EF 35mm f2 sa kojim se 700D jako ne voli, takvo bežanje nisam imao. Ne bih uzimao ovaj video kao neko pravilo, već neki čudan izuzetak. AF na 700D je upotrebljiv, ali daleko da je idealan. Tebi verovatno ne bi bio zadovoljavajuć. 700D ima dosta bolji AF od 600D i mnogo je brži i precizniji, ali nekako mi se čini da tebi treba velika dubinska oštrina, i perfektan AF, odnosno da uvek sve bude u fokusu kao kad slikaš malom kamerom ili mobilnim telefonom. DSLR moraš terati da radi tako. Sa velikim senzorom prosto ne želi tako da radi. To nema veze sa 600D, 700D, brojem tačaka ili Nikonom bilo kojim. Ima veze sa veličinom senzora i karaktristikama objektiva.
Bučan objektiv na 600D ne stoji kao konstatacija, jer možeš staviti i bešuman objektiv na 600D ;)

Baci pogled na https://www.kupujemprodajem.com/Canon-EOS-700D-51064025-oglas.htm  mada mi je to nešto jako jeftino.

Ne mogu da ti preporučim 700D jer se plašim da ne bi dobio sa njim ono što tražiš, a veujem ni sa raznim drugim Canonima.
« Poslednja izmena: Oktobar 09, 2017, 11:35:30 posle podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže logitech

  • Junior
  • *
  • Poruke: 92
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 10, 2017, 08:45:00 pre podne »
https://www.limundo.com/kupovina/Tehnika/Kamere-i-fotoaparati/Digitalni-fotoaparati/NIKON-D5600-NA-PRODAJU-KAO-NOV/59092957

Da, bas sam na taj mislio kada sam ga spomenuo u prvom postu. Medjutim nemam pojma kakav je aparat i da li ima sve ili nema sto mi treba.

Ovaj primer sa YT mi nije jasan, kao što i neki komentarišu. Toliko bežanje fokusa nikad nisam imao, a ni video na 700D za 3 godine koliko sam ga imao. Nešto tu jako ne štima, a šta - ne znam.  Čak ni sa starim EF 35mm f2 sa kojim se 700D jako ne voli, takvo bežanje nisam imao. Ne bih uzimao ovaj video kao neko pravilo, već neki čudan izuzetak. AF na 700D je upotrebljiv, ali daleko da je idealan. Tebi verovatno ne bi bio zadovoljavajuć. 700D ima dosta bolji AF od 600D i mnogo je brži i precizniji, ali nekako mi se čini da tebi treba velika dubinska oštrina, i perfektan AF, odnosno da uvek sve bude u fokusu kao kad slikaš malom kamerom ili mobilnim telefonom. DSLR moraš terati da radi tako. Sa velikim senzorom prosto ne želi tako da radi. To nema veze sa 600D, 700D, brojem tačaka ili Nikonom bilo kojim. Ima veze sa veličinom senzora i karaktristikama objektiva.
Bučan objektiv na 600D ne stoji kao konstatacija, jer možeš staviti i bešuman objektiv na 600D ;)

Baci pogled na https://www.kupujemprodajem.com/Canon-EOS-700D-51064025-oglas.htm  mada mi je to nešto jako jeftino.

Ne mogu da ti preporučim 700D jer se plašim da ne bi dobio sa njim ono što tražiš, a veujem ni sa raznim drugim Canonima.

Znam da sam mogao da stavim drugi objektiv ali je bio samo jedan od dodatnih razloga da ga se trsim uz ostale navedene ''smetnje''.

Video sam taj oglas bas kada sam trazio 700d, u sustini ako bi to bio taj aparat i ako je jos uvek aktuelno, mogao bih da organizujem licno preuzimanje i probu posto u NS imam nekoga vec ko bi to mogao da odradi medjutim ovo koliko vidim nije stm objektiv, sto znaci da bi opet bilo onog trzanja i nelagodnog zvuka, verovatno da 700d brze fokusira od 600d ali opet...
Najbitnije mi je da nema onih mrtvih dosadnih piksela ili kako god pa ovo ostalo, zato i povecanje novca za sveukupni budzet pa ce se naci nesto valjda, ali me dodatno zbunjuje stvar oko tog autofokusa, to bi valjda trebao da bude continuous autofokus ako sam dobro zakljucio, medjutim na 600d specifikacijama pise da ga poseduje, a ustvari ga nema. Tako da nemam pojma sta se tu desava...

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 10, 2017, 01:15:13 posle podne »
Rekao bih da ono jeste STM objektiv sa oglasa. Na osnovu čega si zaključio da nije? 
600D ima kontinualni AF servo mod. To ja fazni tip fokusa i može da koristi se samo kada gledaš kroz okular, ne u LV ili video modu. 700D ima kontinualni AF u svim modovima.
Čini mi se da jako zuriš i ne upustiš se dovoljno u tematiku, a želiš instant vrhunske rezultate ;)
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže logitech

  • Junior
  • *
  • Poruke: 92
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 10, 2017, 01:40:30 posle podne »
Hvala na pojasnjenju, ali tematika je bas previse opsirna i nije lako saznati istinu i sve kako jeste, primer je video koji sam kacio, eto da ti nisi rekao da je to ustvari cudan izuzetak, nikada ne bih ni razmislio o kupovini 700d. To za autofokus isto, ja u specifikacijama ne mogu pronaci ili ne umem, nisam siguran, kao i recimo koliko fps-a snima aparat takodje nema, stoji samo rezolucija..

Pa da li je ono zonerica kontra stavljena ili sto god da je, ne vidi se lepo, a deluje mi da nije + cena je malo niska za takav komplet koliko vidim na osnovu drugih oglasa pa eto, rekao sam da mi se cini nisam siguran, kad nije lepo slikano sta znam jedino da bacamo graske.

Ima li nikon ko ove kakvi su aparati d3300 recimo vidim da mu je low light iso vrednost mnogo veca nego kod pomenutih canona, to jest duplo, ili sam prosto opet predodredjen za canon i to 700d jer koliko vidim nista drugo mi ne preostaje.  :-[

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 10, 2017, 04:02:25 posle podne »
Trebalo bi da ima vise tacaka ili kako vec tacno da ima manje ali cross type, nebitno uglavnom mucio sam se kao slepac sa 600D da mi cela slika bude u fokusu nikako to nisam uspevao, povecavao sam blendu ne znam sta nisam cackao ali dzaba. Eto to da ima od prednosti u odnosu na 600d a da kvalitetom fotografije bude isti ili bolji a narocito za nocno slikanje !

Za noćno slikanje koristi stativ. Ako si slikao iz ruke i povećavao otvor blende, normalno je da ti neće biti cela slika u fokusu. Sa boljim aparatom i objektivom taj efekat će biti samo izraženiji.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 10, 2017, 04:14:40 posle podne »
Nisam onaj video gledao ceo i nisam saznao koji objektiv je koristila i koja podešavanja. Možda je bilo premalo svetla.
Zna ponekad da ode fokus gde netreba i kad ne treba, ali vrlo retko. Isto to sam nažalost dobio i sa 760D koji ima bolji AF. Nisu stvari prefektne. Kod Nikona je još gore što tiče video AF-a i rekao bih da je često neupotrebljiv.
Evo ti jedan moj video, mada po jakom suncu, ali sa starim USM objektivom koji je napravljan kada verovatno ni u Canon-u nisu zanali kada će napraviti DSLR (bio je samo SLR, za film), a kamoli video na njemu.
Videćeš da ni jednog momenta fokus ne luta, čak ni u senci pred kraj videa. https://www.youtube.com/watch?v=X2kT7mitrjc
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1799
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 10, 2017, 05:13:24 posle podne »
onda naletim : https://www.youtube.com/watch?v=dr2ZiUK8xLw

ja bi rekao da ova teta ima neispravan aparat

nije bitno da li je Canon ili Nikon samo da ima sve navedeno i da me ne boli glava vise

tebi prijatelju treba KAMERA, ne fotoaparat!

uzmi ti recimo neki Canon VIXIA HF G10 moze se nadje polovan za 5-6 glava sto je otprilike to sto nudis i bolje ce ti raditi od svih tih dslr-ova, posebno u "continuous focusing" modu
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže logitech

  • Junior
  • *
  • Poruke: 92
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 10, 2017, 08:26:05 posle podne »
Za noćno slikanje koristi stativ. Ako si slikao iz ruke i povećavao otvor blende, normalno je da ti neće biti cela slika u fokusu. Sa boljim aparatom i objektivom taj efekat će biti samo izraženiji.

Ne, ne preskocio si verovatno, rekao sam da sam sa nocnim slikama zadovoljan sa performansama koje pruza 600d, slikam sa stativa naravno, fokusiram manuelno jer je drugacije nemoguce u mraku fokusirati za ono sto meni treba i to je zeznuto a kamoli automatski. Ovo sto sam naveo je sve po danu problematika jer sam se trsio svega i zadrzacu samo tu kameru i hteo bih da mi bude all in one sto se kaze, znaci da mi zavrsava to po mraku ali da mi u dan radi ostalo sto trazim + da nema ove piksele odvratne i da objektiv bude STM itd.

Nisam onaj video gledao ceo i nisam saznao koji objektiv je koristila i koja podešavanja. Možda je bilo premalo svetla.
Zna ponekad da ode fokus gde netreba i kad ne treba, ali vrlo retko. Isto to sam nažalost dobio i sa 760D koji ima bolji AF. Nisu stvari prefektne. Kod Nikona je još gore što tiče video AF-a i rekao bih da je često neupotrebljiv.
Evo ti jedan moj video, mada po jakom suncu, ali sa starim USM objektivom koji je napravljan kada verovatno ni u Canon-u nisu zanali kada će napraviti DSLR (bio je samo SLR, za film), a kamoli video na njemu.
Videćeš da ni jednog momenta fokus ne luta, čak ni u senci pred kraj videa. https://www.youtube.com/watch?v=X2kT7mitrjc

Nigde nije rekla koji je objektiv u pitanju, samo je koristila vise opcija koje postoje za fokusiranje i svaka je pravila problem, u komentarima ima ljudi koji kazu da imaju iste probleme, a ima i onih koji kazu da nemaju problema ovog tipa e sada, mozda je a vec se desavalo sa telefonima recimo, neka od serija u kojoj je radjen aparat izasla sa problemom i to je to. Dobro ovaj video je ok, a i ja se ne bih bacakao pred kamerom kao ona tamo ovamo itd, snimao bih druge stvari, kontam da bi toliko zavrsio, ali to sto radim radim ispred rukama pa mi nikako nije islo da sa 600d svaki cas hvatam za prsten da manuelno fokusiram.

tebi prijatelju treba KAMERA, ne fotoaparat!

uzmi ti recimo neki Canon VIXIA HF G10 moze se nadje polovan za 5-6 glava sto je otprilike to sto nudis i bolje ce ti raditi od svih tih dslr-ova, posebno u "continuous focusing" modu

Ne meni treba upravo ovo o cemu pricamo, znaju njih dvojica najbolje to  :thumbsup:
Za noc nemam zamerki i to radi posao i 600d, hocu u dan da nemam problema + opet pominjem nisam mogao da resim problem hot i stuck piksela koji su bas pravili problem, cak sam i Canon kontaktirao, i to je i prelomilo na kraju.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1799
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 10, 2017, 10:26:39 posle podne »
opet pominjem nisam mogao da resim problem hot i stuck piksela koji su bas pravili problem

problem sa crknutim pixelima na senzoru moze da ti se desi sa *SVAKIM* fotoaparatom, isto kao sto moze da ti se desi da umru na monitoru i slicno, pitanje je da li je aparat pod garancijom i koliko mrtvih pixela se racuna u "tolerabilno" (koliko ja znam nijedan dslr proizvodjac nema 0 dead pixel policy) i to dal je canon, nikon, fuji, panasonic, hasselblad nema veze.. pixel na senzoru moze crkne iz milion razloga - posebno kada se radi video i posebno na manjim telima gde je hladjenje ozbiljan problem.

sto se tice problema sa fokusom, nijedan dslr aparat u tvom cenovnom rangu (a mislim ni milc ali to vec ne mogu da garantujem) nema mogucnost faznog fokusiranja tokom snimanja videa, to mogu neki milcovi (imaju specijalne "duple tacke sa mikro socivima" koje mogu da rade fazno merenje direkt na senzoru) a od dslr-ova koliko ja znam trenutno moze samo 5dmk4 (on sve tacke ima duple), svi ostali rade iskljucivo kontrastno fokusiranje dok snimaju video (moguce da neki video orijentisan tipa 6D ili 7D ima poneku duplu tacku na senzoru sa mikrosocivom za fokusno dok je ogledalo gore ali nisam siguran, mislim da je od dslr-ova 5dmk4 prvi).

kontrastno fokusiranje NE ZNA i ne moze da zna da li fokus bezi "napred" ili "nazad" tako da kad izadjes iz fokusa on mora da ga "trazi", ako uzmemo video ove tete njeno prilicno "mekano" lice i vrlo njanjavo svetlo  ne daju mogucnost da se fokus brzo uhvati tako da nije cudo sto joj bezi, sa druge strane, bezi joj previse - ima bagovit aparat ili lose staklo ... dalje, kontrastni fokus radi Software - ja sam gledao 610 nov koji nije mogao da fokusira skoro nista po 2-3 sekunde na vrlo lepoj kontrastnoj sceni sa puno svetla, aparat gotovo neupotrebljiv za video ... 3 verzije firmware-a kasnije i video fokus mu radi ko metak bez ikakvih problema .. tako da .. software je tu jako bitan, dal je teta imala najnoviji fw na tom aparatu ili ne, dal je cpu na tom aparatu dovoljno brz, dal je .. dal nije .. dal su u sumi .. u svakom slucaju kontrastni fokus *nikad* ni teoretski ne moze dobro da radi uvek i na svakoj sceni i "jurenje" fokusa se podrazumeva posto ti ne znas "gde je fokus"

fazno fokusiranje, sa druge strane, zna TACNO koliko daleko je fokus i na koju stranu, dakle nema trazenja, tacno se zna "fokus je 2.047604mm nazad" i objektiv se salje direkt na tu lokaciju, nema trazenja, nema overshoot-a, nema gubljenja vremena i disanja.. ali za fazno fokusiranje mora imas hw koji polovan dslr od 500eur nema

tako da ti samo ostaje pitanje koji ima bolji sw .. iz mog iskustva (a sto se sw-a tice imam ga verovatno kao svi ucesnici foruma ovde zajedno) i canon i nikon sw su smece!! i to ozbiljno, uzasno, zastrasujuce smece :( .. (ne bi spominjao fuji/panasonic/... posto nisam gledao njihov kod nikad) ... ali bi se ja licno opredelio za canon samo zbog postojanja (i moguceg koristenja i samostalnog adaptiranja) magiclantern-a

inace, imao sam priliku da vidim ovih par nedelja dosta polovnjaka i oni sto su "do jaja ocuvani - koristeni samo za video" - skoro svi imaju ubivenih pixela vise nego nekoliko, kao sto rekoh, na malim telima koja se lose hlade sa velikom gustinom pixela na malom senzoru pixeli umiru pri snimanju videa, radije cu uzeti polovan aparat koji je utuko 100k fotki nego onaj sa 5k fotki i mnogo sati videa ... na zalost nigde ne pise koliko je videa snimio :(
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1799
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 11, 2017, 12:50:00 pre podne »
elem, http://cpn.canon-europe.com/content/education/infobank/autofocus/autofocus_in_eos_movies.do
kaze od ove srednje klase od 70D imas dual pixel fokusing (ne sve tacke kao 5dm4 samo neke), pa ga onda u low (entry level) klasi imas od 800D
https://www.dpreview.com/news/6751279075/canon-eos-rebel-t7i-800d-bring-dual-pixel-af-to-entry-level-series


5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 11, 2017, 02:14:29 pre podne »
@arhi
Već sam ti pisao u nekoj ranijoj temi da je od Canona EOS 650D prvi imao fazni fokus u LV, kao i EOS M koji se tada pojavio kao prvi Canon MILC. Zatim EOS 700D, koji je praktično isti kao 650D, itd...
EOS 70D je prvi imao fazni fokus sa dual pixel tehnologijom kod koga svaki pixel radi fokus.
Zaključak: može da kupi polovno Canon telo za oko 300E koje ima fazni fokus na senzoru.
« Poslednja izmena: Oktobar 11, 2017, 02:20:23 pre podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1799
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 11, 2017, 08:04:21 pre podne »
cek cek, oces da kazes da 700D ima fazni na senzoru?! nisam to skonto, pazi onaj video (a bogami ni onaj tvoj) ne izgledaju kao da rade fazno
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 11, 2017, 09:23:21 pre podne »
Progooglaj malo 650D i vidi neke promotivne spotove za njega. A i piše ti u linku koji si okačio za EOS movie; tamo navode EOS M kao primer za Hybrid AF.
Po čemu si zaključio da u mom videu nema fazni fokus kada ni jednom nije krenuo na progešnu stranu? AF jeste sporiji, ali dodje uvek gde treba i ne lovi. Sa STM objektivom je to još bolje, ali Hybrid AF nije brz kao dual pixel. 
Imaj u vidu da je u mom primeru DOF izuzetno mali, kao i fokusna distanca, a snimao sam iz ruke i namreno se nisam trudio da kamera bude stabilna. Varijacije fokusne distance su vrlo brze i AF ne može da stigne trenutno da isprati. Treba razlikovati tu pojavu od lutanja fokusa uzrokovanu od samog sistema.
« Poslednja izmena: Oktobar 11, 2017, 09:27:31 pre podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže logitech

  • Junior
  • *
  • Poruke: 92
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #15 poslato: Oktobar 11, 2017, 04:06:32 posle podne »
@arhi, hvala na postu, ali ipak je pericha najbolje upucen u problematiku a koliko vidim i u temetiku oko samih Canona, cisto to za piksele, napisao sam stuck ili hot ne da su mrtvi, problem nije postojao u dnevnim fotografijama, nego su se ti crveni veliki odvratni javljali u nocinim uslovima slikanja pri duzoj ekspoziciji a verovatno i kada bi se podizala iso vrednost, u dan ih nije bilo, a kacio sam sliku bas je dosta tih problematicnih imalo i u drugim bojama itd itd ali najvise su boli oci ti crveni, probao sam da resim problem sa mapiranjem senzora ako se dobro secam da se tako zove da se stavi poklopac od aparata i da se to odradi, medjutim nije nista specijalno pomoglo, kada sam pregledao kasnije sliku ima dosta njih sto su nestali ali ti sto bodu oci najvise su se zadrzali, uostalom nije ni bitno ne bih se vracao za to, sada znam za to i pazicu da mi se ne ponovi ista greska.

Sto se tice autofokusa vec sam i to rekao, ne planiram da skacem i pravim pokrete brzine koju je imao Brus Li i da ocekujem da sve bude u fokusu, nego jednostavno manuelni mi ne igra ulogu a ono da pritiskam svaki cas dugme em mi ne igra ulogu, em je sporo, em je bucno pa sam resio kako sam opet i napomenuo da uzmem neki STM objektiv i ako nista da to bude dosta bolje nego pre.

Kontaktirao sam zenu za 700d i 18-135, nije prodat, trazio sam da mi odradi sliku i posalje iso 200, blenda minimum i ekspozicija 6-7 sekundi sa poklopcem ili u mrklom mraku da vidim sta se desava buduci da je aparat okinuo preko 30k. Rece da ce poslati pa da vidimo.
Takodje d5600 nije prodat, cena mu je 55000 znaci to je ta cena za koju ide, on bi trebao da bude jos u boljem stanju jer kako pise tek je na 2k okidaja, a mogao bih da se dogovorim sa prodavcem za te novce ako hoce pa da se iscimam jedan dan i licno da odem da preuzmem.
U sutini izbor mi je sveden na ta dva aparata nesto sam malo gledao za taj nikon i koliko sam video svuda pise da je to fenomenalan aparat u toj klasi ili cenovnom rangu, e sada...

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #16 poslato: Oktobar 11, 2017, 06:10:13 posle podne »
Proveri samo video AF kod tog Nikona. Možda ti se neće svideti. On radi na kontrasnom principu i lovi fokus stalno, kao što je arhi pisao gore. Nije da ne može kontrasni AF da radi odlično, samo je pitanje kako radi kod modela koji tebe zanima.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže logitech

  • Junior
  • *
  • Poruke: 92
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #17 poslato: Oktobar 11, 2017, 10:51:22 posle podne »
Samo cu uputiti na sledece 4:22.

http://www.youtube.com/watch?v=_nurhivINmY&t=4m22s

I sledeci komentari :

''Delayed focus is a deal breaker for sure. By the time camera is able to focus the subject might not be there.''
''If you shoot "videos" in low lighting conditions, then don't go for the D5600.
If autofocus in video mode is very important to you, I'd recommend you to try the Canon side.''

Da li je uopste moguce da do 50000 din ne moze da se kupi polovan aparat da mu sve radi pristojno i lepo. Nemam komentar.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #18 poslato: Oktobar 11, 2017, 10:59:58 posle podne »
@pericha
Nema komplet fazni, već hibridni. Sličan ima i 100D koji može nov da se nađe za ~50 hiljada, ali je pitanje kako to radi u praksi. Verovatno su MILC sistemi bolji za to - Panasonic, Sony ili Olympus? Nikon je poslednje što bih gledao vezano za video.

@logitech
Teško da ćeš naći ijedan aparat da mu dobro radi video autofokus pri slabom svetlu. Šta će ti to uopšte?
« Poslednja izmena: Oktobar 11, 2017, 11:02:02 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže logitech

  • Junior
  • *
  • Poruke: 92
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #19 poslato: Oktobar 11, 2017, 11:41:01 posle podne »
Pa ono sa snimka uopste nije toliko slabo osvetljenje ili mi nemamo ista shvatanja sta je slabo osvetljenje.
Nije mi potrebno ali prosto ne mogu da verujem da za toliki novac ne moze da se uzme aparat da to radi dobro a telefon od 150e odradjuje bolje i to po sumraku a ne u onim uslovima, ok sada ce neko reci mesas babe i zabe ali opet neverovatno mi je jer to bar po meni nije malo novca za polovan aparat a da ne moze...

Ma nista cekacu ovu zenu onda da vidim za 700d ako posalje sliku, ne vredi drugacije.


Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #20 poslato: Oktobar 11, 2017, 11:43:18 posle podne »
@croninn
Znam. Bilo je reči da li ima fazni fokus u video modu ili ne. Ima ga i on radi u kombinaciji sa kontrasnim. Prvo fazni odradi u grubo a onda kontrasni preuzme. Zato se zove hibridni. Dva odvojena sistema koja se kombinuju. Tako kaže Canon. Čak i kod dual pixel tehnologije Canon pominje da se nekad koristi kontrasni fokus, mada mi to nije jasno.

100D ima više faznih ćelija u odnosu na 650D, 700D i EOS M pa je šire delovanje faznog fokusa.
Inače sam skoro gledao kako radi video AF čuveni Panasonic GH4 i veoma se razočarao. Onakva video mašina, a video AF polutužan.
Mogu da razumem da Canon mnoge stvari ne daje u DSLR aparatima, ali druge firme...

@logitech 
Pa probaj negde naći nešto od tih Canona i testiraj kako radi i da li ti to odgovara.
DSLR nisu video kamere i ima više faktora zašto tako radi video AF kod njih.
« Poslednja izmena: Oktobar 11, 2017, 11:49:30 posle podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #21 poslato: Oktobar 12, 2017, 12:04:27 pre podne »
Evo ti za mnogo manje novaca EOS M koji je ista mašina kao EOS 650D ili 700D.

http://www.kupujemprodajem.com/Canon-EOS-M-telo-blic-90ex-51618630-oglas.htm

Ima ga moj drugar pa sam malo probao. Fali mi tastera i veličina rukohvata. Mnoge stvari se moraju raditi preko touch screena. Nema gledanja kroz objektiv, nema ugrađen blic. U suštini kao da radiš sa kompakt aparatom, ali jako moćnim. Za njega idu EF-M objektivi kojih nema mnogo ili klasični EF i EF-S uz adapter. Nekom je MILC super varijanta, meni onako... ne baš.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #22 poslato: Oktobar 12, 2017, 12:35:18 pre podne »
@logitech
Na mobilnom imaš veoma mali senzor, te stoga dosta veću dubinu polja. Ako hoćeš kameru za snimanje iz ruke, onda uzmi klasičan kamkorder, Canon ili Sony.  Osim boljeg fokusa imaju i stabilizaciju i mnogo bolje rade taj posao od DSLR. DSLR video je više za umetničke projekte i za rad sa stativa:
https://www.youtube.com/watch?v=eH0_fk3ugKI

Čini mi se da je ovo najbolje što može da se izvuče:
https://www.youtube.com/watch?v=djOPPQycZ8g

@Pericha
Po tome ispada da 100D možda ima najbolji video AF od ponudjenih?
« Poslednja izmena: Oktobar 12, 2017, 12:38:02 pre podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #23 poslato: Oktobar 12, 2017, 12:56:06 pre podne »
@cronnin
Verovatno.
Ne znam koliko bolje radi na 100D, pošto je Hybrid AF II, ali je područje faznog fokusa dosta veće. Na 700D se moglo desiti da odluta fokus u nekim slučajevima ako se naglo promeni scena, a ja želim da aparat drži fokus dalje od centra pa kontrasni AF ne zna gde će.

http://www.imaging-resource.com/PRODS/canon-sl1/ZHYBRIDAF2-600.GIF

Kod 750D i 760D je Hybrid AF III, ali nisam pratio kolika su realna poboljšanja u odnosu na II ili I verziju, mada kao što sam pisao, gde mi je 700D pravio problem i 760D je isto tako, dok sa 70D nema pardona.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #24 poslato: Oktobar 12, 2017, 02:51:40 pre podne »
Znači treba gledati minimum 70D+STM.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1799
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #25 poslato: Oktobar 12, 2017, 06:38:54 pre podne »
@pericha, pa vidi, na tvom videu mi ne lici da je fazni zato sto je spor i ide "ka cilju", nema disanja to jeste ali nema i instant zabadanja af-a sto je tipicno za fazni, jedino ako zbog videa namerno nisu usporili sto mi realno nema smisla al .. e sad, koliko ja znam taj aparat ima "hybrid" a ne dual pixel, nemam pojma kako hibridni radi (to je ono "poneki pixel je dual pixel"? ili ?)

@logitech, ma vidi, ja video snimam ili kamerom ili mobilnim telefonom, uglavnom snimam sa hero-om, nikako fotoaparatom, nikad mi nije palo na pamet da snimam video fotoaparatom (osim malo sa 50D cisto fore radi kad je magiclantern dodao tu opciju, ukupno jedno 2 minuta), samo ti napisah oko fokusa tehnicki + da je onaj aparat def. neispravan (ili je teta namerno nesto nasiljila da bi dobila vise klikova) i da prica sa neispravnim pixelima nema nikakve veze sa markom i modelom ..

inace ja imam canon M2 (malo bolji od ovog obicnog M mada kapiram ne mnogo, uzeo ga kao jeftinije resenje nego da kupujem novi sirokougaoni objektiv) i fokusiranje za video je .. pa, pateticno .. bas sam neki dan probao da snimim klinca kako se glupira u dnevnoj i mada je lepo detektovao lice nije mogao da uvati fokus na duze od pola sekunde .. mali se jeste glupirao ali nista preterano, ipak soba nije toliko velika .. pa sam se onda opet uvatio jbg za hero ..
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže logitech

  • Junior
  • *
  • Poruke: 92
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #26 poslato: Oktobar 13, 2017, 02:42:17 pre podne »
Citava polemika oko autofokusa je nastala zbog onog glupog snimka na koji sam naleteo a bolje da nisam izgleda. Nije meni potreban autofokus kao ti primeri sto salje Coronin necu ja nigde u prirodu pa sada viori se cvece ne znam trava iza pa da ja to snimam tako komplikovane scene, meni treba na stolu ili podlozi nekoj jednobojnoj fiksnoj koja se ne pomera da mogu da prinesem stvar aparatu da on to fokusira sam, lepo da odmaknem i da opet uhvati fokus i naravno da bude to tiho da se ne cuje i brze nego na 600d, i kraj price. Ja mislim iz ovoga sto je slao pericha da ce meni 700d da zavrsi takav posao, ono sa onom tetom sto kaze arhi je nepodnosljivo stvarno ali da izuzmemo taj primer.

70D sam gledao i skup je kao vatra od toga nema nista.

EOS M hmm, ne znam svidjaju mi se ovi sto sam za njih provereno probao i kace se heliosi, sto rece radost za male novce, ja slikao u noc i sa heliosom i dobijao bolje rezultate nego sa kit objektivom, takodje i u dan slika mi je bila dosta bolja sa heliosom, recimo obe slike su slikane sa automatskim podesavanjima i u isto vreme, maksimalno zumiranje naravno.

Helios : https://i.imgur.com/Oovxzuf.jpg
Kit : https://i.imgur.com/xIMwaTq.jpg

Ni to nije bitno, meni je prioritet nocno slikanje pa sve ostalo, ali eto cisto da spomenem svidja mi se helios i mogucnost montiranja na ove canone sa adapterom.

E sada ona zena rece da ce poslati sliku ali se ne oglasava, kontaktirao sam jos jednog prodavca iz Valjeva za 700d + 18-55 STM, isto je rekao da ce da posalje sliku ali da je aparat rezervisan do kraja sedmice pa ako ne bude prodat onda moze, a i to mi je relativno blizu pa mogu da skocim i licno ako aparat ne bude prodat. Uglavnom makar skupljao jos za neki nov aparat ja ne uzimam vise polovan dok ne vidim za piksele da li je sve ok.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #27 poslato: Oktobar 13, 2017, 10:44:27 pre podne »
Nema tamo nigde AF na onom snimku, u tome i jeste poenta.

Ako ne želiš da se čuje onda je fora u STM objektivu. Pogledaj onda i 100D
https://www.youtube.com/watch?v=RtHyHWd-V1A

Jednobojne podloge su smrt za bilo koji AF sistem.

Imaš danas i 40 mm i 50 mm u STM verzihi za male pare. Skoro da nema potrebe za Heilosom.
« Poslednja izmena: Oktobar 13, 2017, 10:48:34 pre podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #28 poslato: Oktobar 13, 2017, 07:33:08 posle podne »
@arhi
Fazni fokus ne mora biti brz. Čak je i neprirodno i neprijatno ako je jako brz a pri tomvm imamo mali DOF. Zato su kod 80D uveli brzinu AF-a jer je kod 70D ponekad prebrz. Kod faznog je bitno da ne lovi već da zna na koju stranu ide. Meni na 700D brzina AF-s je odgovarala, ali to zavisi od objektiva. Na 70D da je brže ne bi valjalo. Za 700D Canon kaže da ima neke fazne ćelije razbacane po senzoru, kakve - ne znam.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže logitech

  • Junior
  • *
  • Poruke: 92
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #29 poslato: Oktobar 13, 2017, 11:31:51 posle podne »
Nema tamo nigde AF na onom snimku, u tome i jeste poenta.

Ako ne želiš da se čuje onda je fora u STM objektivu. Pogledaj onda i 100D
https://www.youtube.com/watch?v=RtHyHWd-V1A

Jednobojne podloge su smrt za bilo koji AF sistem.

Imaš danas i 40 mm i 50 mm u STM verzihi za male pare. Skoro da nema potrebe za Heilosom.

Da za objektiv sam skontao i sigurno ce da bude STM.
Pa ovo je odlicno sve, e sada me bas bacas u bedak da li da cekam i jurim negde 100d ili na 700d polovan.
Zavisi sta su za koga male pare, ja sam prethodni Helios uzeo za 1000 dinara, a neki 50mm sa f2 kao helios ili f1.8 je mnogo skuplji, a helios radi posao jeste da je manuelni fokus, ali i onako sa njim slikam po noci pa jedino manuelni i dolazi u obzir.

@pericha vidim ti si imao sve aparate ovde moguce o kojima se prica, sada imas 70d, reci mi onako tvoje neko misljenje, utisak, secanje ili kako god, konkretno u ovom slucaju sto je postavio coronin link kako bi se ponasao 700d u odnosu na 70d ili 100d ?

Gledao sam oko autofokusa i pronasao da ima opcija kada se slika ''focus and recompose'' e sada nemam pojma da li ovo podrzava svaki aparat i od cega zavisi, ali lik objasnjava kao da je najbolji nacin da se snimi fotografija upravo taj nacin, pa recimo kada ima malo autofokusnih tacaka a hoces da ti veci deo slike bude u fokusu, odaberes centralnu tacku za autofokus, stavis gde ti treba, pritisnes do pola da se fokusira taj deo i navodno to ostaje upamceno to jest u fokusu i onda samo pomeris na drugi deo gde ti treba fokusiras i taj deo i kao ostace oba dela u fokusu...

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1799
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #30 poslato: Oktobar 14, 2017, 09:00:46 pre podne »
Fazni fokus ne mora biti brz. Čak je i neprirodno i neprijatno ako je jako brz a pri tomvm imamo mali DOF.
:D bem li ga, ja volem kad je "tak - tak" direkt na metu, no mene video slabo zanima :D.. stm motori su generalno sporiji mehanizam od us motora tako da sto jes jes pitanje dal uopste mogu dovoljno brzo de preskoce :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #31 poslato: Oktobar 14, 2017, 01:08:08 posle podne »
@logitech
U daleko sam od neke ozbiljnije civilizacije do ponedeljka pa mi je net vrlo slab na tel. Pogledaću video kad se vratim u grad.
« Poslednja izmena: Oktobar 14, 2017, 01:09:37 posle podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #32 poslato: Oktobar 14, 2017, 04:50:42 posle podne »
Pa ovo je odlicno sve, e sada me bas bacas u bedak da li da cekam i jurim negde 100d ili na 700d polovan.
Utvrdi prvo kakav je video AF na oba. Ako je zaista bolji na 100D, onda baci na papir šta je to bolje na 700D.
Posle toga ćeš morati sam da odlučiš šta ti od toga više treba.

Citat
Zavisi sta su za koga male pare, ja sam prethodni Helios uzeo za 1000 dinara, a neki 50mm sa f2 kao helios ili f1.8 je mnogo skuplji, a helios radi posao jeste da je manuelni fokus, ali i onako sa njim slikam po noci pa jedino manuelni i dolazi u obzir.
Veliki broj fotki sa Heliosom bude van fokusa. Po danu još kako tako, ali u poplumraku je vrlo teško odrediti tačan fokus kroz tražilo. Jedino ako slikaš sa stativa i koristiš Live View. Često je oštrija fotka sa 18-55 IS,  koji je skroz otvoren.

Citat
Gledao sam oko autofokusa i pronasao da ima opcija kada se slika ''focus and recompose'' e sada nemam pojma da li ovo podrzava svaki aparat i od cega zavisi, ali lik objasnjava kao da je najbolji nacin da se snimi fotografija upravo taj nacin, pa recimo kada ima malo autofokusnih tacaka a hoces da ti veci deo slike bude u fokusu, odaberes centralnu tacku za autofokus, stavis gde ti treba, pritisnes do pola da se fokusira taj deo i navodno to ostaje upamceno to jest u fokusu i onda samo pomeris na drugi deo gde ti treba fokusiras i taj deo i kao ostace oba dela u fokusu...

To podržava svaki DSLR, ali nije uvek najbolja tehnika. Možeš da dobiješ fotke van fokusa ako koristiš veliki otvor blende, slikaš nešto veoma blizu ili agresivno rekadriraš.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže logitech

  • Junior
  • *
  • Poruke: 92
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #33 poslato: Oktobar 16, 2017, 02:14:10 pre podne »
Helios, samo stativ, samo noc, samo live view, onu sliku sto sam okacio u dan sam onako bezveze nesto isprobavao.

Sto duze gledam sve sam u vecoj neverici sta ovi ljudi danas prave i na sta pare uzmaju, platis novu kameru 670 eura, dobijes model pod nazivima ''best camera of 2017'', ''best amateur camera'' i slicno a kada pogledas sta si dobio za taj novac sto ja smatram da nije malo, ono sve nesto malo malo zeza.

U sustini gledao sam malo po YT, najvise d5600 uporedjuju sa 750d i 800d nema sa 700d. E sada d5600 moze da bude korektan kao ovde recimo : https://www.youtube.com/watch?v=mJCUO1OjDaI a moze i da zeza kao ovde recimo : https://www.youtube.com/watch?v=pcWDArMHDgs, ili u drugim primerima.

U sustini ono sto sam ja pogledao a to je par video snimaka na ovu foru : https://www.youtube.com/watch?v=p-PZrruvn5w, dolazim do zakljucka da je sve to tu negde, ako je malo bolje u necemu od ovoga, losije je u necem drugom i tako...

A u sustini ona zena nije poslala trazenu sliku za 700d a nema ni ovoga iz Valjeva, tako da racunam da ga je prodao jer je bio rezervisan. A ovaj d5600 se okrece ko zna od kada jer je prodavac zadnje logovanje imao 31 avgusta, znaci od tada se okrece i nije se prodao, poslao sam i njemu poruku mozda mu se nesto desilo ko zna, ako odgovori videcu meni bi odgovaralo licno da odem da preuzmem, tako da za sada ko pile u kucinama.

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #34 poslato: Oktobar 16, 2017, 05:52:13 posle podne »
@logitech
Nisam imao sve te aparate ;)
Video što je cronnin postavio pokazuje razliku između faznog i kontrasnog fokusa. Oba Canona fokusiraju tačno i tu ostaju. Nikon ode malo previše pa se onda vrati. Mora da prošeta fokus i da vidi gde je najbolji i onda da se tamo vrati. Drugo pitanje je koliko brzo će to odraditi. Vidimo da SL1 (100D) malo čeka pa onda krene. Tako radi i 700D. Meni je to bolje jer ako mi neko prođe kroz kadar, fokus će i dalje ostati gde treba. Osim toga DSLR nije akciona kamera i pri sporijoj promeni kadra, kako bi i trebalo snimati, fokus prati baš kako treba. 70D mi je prebrz ponekad. Ovaj video je takođe školski primer testiranja fokusa. U realnim uslovima je stvar drugačija, mada to nema veze sa vrstom fokusa, već sa načinom rada. Video si i sam u drugom videu sa rukom da se u jednom momentu D5600 zakucao i ne mrda. To sam vrlo retko imao i kod 700D. Izgleda je problem kad ode daleko van fokusa da ne zna da krene.
Ukupno gledano mnogo bolji video fokus ćeš imati sa 700D ili 100D nego sa nekim gore pomenutim  Nikonom. Kod videa gde prikazuju testiranje praćenja lica ili sl. obrati pažnju na pozadinu. Videćeš kako ona ide van fokusa, ali i kako diše (kao da neko pomera zum dok fokusira), mada ovo drugo zavisi od objektiva, ali je izraženije kod kontrasnih tipova fokusa.
Ja sam ti već napisao da možda ne bi bio zadovoljan sa fokusom na 700D, jer mi se čini da možda previše očekuješ, ali na osnovu testova na Youtube sam siguran da bi te D5600 poprilično iznervirao što se tiče video fokusa u realnim situacijama.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže logitech

  • Junior
  • *
  • Poruke: 92
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #35 poslato: Oktobar 17, 2017, 12:29:07 pre podne »
Da, jasno sada, ali opet prilicno je brz pa to i ne vidim bar ja kao neku manu ili nedostatak, sto se tice zakucavanja ali bas zakucavanja nalazio sam primere gde slika ostane ovakva oko 15 sekundi jednostavno kao da se aparat zaglupi i ne moze da se oporavi : https://i.imgur.com/hTAnplH.png Inace ova bela tacka u sredini je golub.

Sta drugo reci sem strasno, sto ti kazes ne da bi se normalna osoba iznervirala nego bi otresla aparat o zemlju. Toliko su se rasprdeli o njemu po internetu svi ga zivi nahvalise a on se zaglupi 15 sekundi ne zna gde se nalazi...

Gledao sam i one aparate koje ne mogu da kupim i uporedjivao kao sto su 750D, 70D itd, cisto infomativno radi, i ono sto mi je u svemu palo na pamet jeste da li si mozda instaliravao magic lantern na 700D/760D i da li ima konkretno nekih stvari za autofokus dodatnih podesavanja i slicno gde bi postojao neki prostor za unapredjenje itd.

Izvinite, ja sam hitno morala na put radi nekiih neodloznih obaveza. Fotoaparat sam podesila tako i stavila poklopac na objektiv medjutim on ne moze da nadje tacku fokusa i ne moze da uslika nista. Stavila sam ga na manuelni fokus i moze, ali je fotografija totalni mrak...  :icon_king: :toothy9:

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #36 poslato: Oktobar 17, 2017, 08:38:30 posle podne »
Gospođi veoma mnogo nije jasno što si to tražio, ali nadam se da si dobio željenu sliku.

Imao sam instaliran ML na 700D. 760D nisam posedovao već samo testirao.
ML donosi fokus piking što mi je pomagalo kada sam koristio manuelni video fokus na EF 35/2. Dobiješ VU metre da vidiš nivo zvuka, mada AUTO level sa uključenim atenuatorom radi fantastično u svakoj prilici. Takođe se otključava i 3x video krop i tada radi video AF (kod 70D ne radi AF bez ML!). Značajan je ISO koji možeš spustiti na 50 i 25. Vrlo korisno za noć je shutter speed koji može da ide dosta ispod 1/30. To su samo neke stvari koje su meni koristile. Video AF se nije menjao koliko se sećam, mada nisam detaljno išao kroz sva podešavanja, a znam da je bilo nekih.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže logitech

  • Junior
  • *
  • Poruke: 92
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #37 poslato: Oktobar 20, 2017, 03:18:11 posle podne »
U sustini to mi je ono manje-vise nepotrebno, bar za sada, najvise me zanima da li se sta menja oko auto fokusa, ali otom potom.

Gospodja je prodala aparat bas taj dan se javio covek i dosao kupio. Nasao sam drugi sa 18-135 STM navodno na 5000 okidaja. Dobio sam trazenu sliku sa iso 200 f 3.5 i 8 s ekspozicijom.

Ono sto sam uspeo da pronadjem je 3 komada crvenih i 2 komada belih stuck ili hot koji god da su na vecem odnosu to jest kada ne zumiram previse, uspeo sam i jedan da nadjem crveni kada se zumira jos vise, no mracu detaljno da pregledam sto bi se reklo piksel po piksel, u odnosu na 600d koji je imao pravo brdo belih ovo je nista ali opet kazem u odnosu na njega.

E sada ako je aparat na 5000 okidaja zaista ovo mi je bas bas bedak da se te zezancije pojave bas tako brzo pogotovo ove crvene koje su bas upadljive na crnoj pozadini  :-\ Ne znam sta da radim i kakve su sanse da pronadjem aparat bez ovih zezancija.


Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #38 poslato: Oktobar 20, 2017, 05:34:20 posle podne »
Kod mene na 700D su se vrlo pojavili razni pixeli, mapirao sam ih i posle ih nije bilo.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže logitech

  • Junior
  • *
  • Poruke: 92
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #39 poslato: Oktobar 20, 2017, 09:34:18 posle podne »
Pa da radio sam ja i na 600d ako se secas uzimao poklopac za telo od onog sto drzi radnju kada je zajmio od kolege, dosta nestalo ali opet dosta ostalo, pogotovo tih crvenih sto bodu oci, ajde ovi beli se i ne vide sitni su uglavnom ili su male putacice ili su razmazani onako, ajde pitacu coveka da uradi to mapiranje ako bude hteo pa da vidimo, mada ja mislim da ovi crveni kad se stvore ne nestaju  :'(

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1799
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #40 poslato: Oktobar 20, 2017, 11:17:08 posle podne »
ja mislim da ovi crveni kad se stvore ne nestaju  :'(

zar ih mapiranje ne "maskira" ? zar nije fora da ih aparat onda uopste ne koristi nego njihovu vrednost interpolira drugim pixelima? ... nema tu "nestajanja" nikad, samo sakrivanja
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže logitech

  • Junior
  • *
  • Poruke: 92
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #41 poslato: Oktobar 20, 2017, 11:27:06 posle podne »
Pa nemam pojma, znam samo da sam probao na 600d vise puta i da sam imao nekog uspeha ali opet je dosta njih ostalo, pogotovo ti crveni. E sada sto nisu nestali ko ce da ga zna.

Van mreže logitech

  • Junior
  • *
  • Poruke: 92
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #42 poslato: Oktobar 22, 2017, 03:35:12 posle podne »
Ljudi pogledao sam bas dosta aparata, uporedjivao, gledao snimke i slicno.
Dosao sam na sledecu ideju pa da vidim sta mislite. Uzeo bih sada Sony SLT-A58, a dogodine ako se steknu uslovi i da visa sila kada skupim dovoljno para uzeo bih neki polovan 70d ili cak mozda da idem ne neki full frame ako iskoci polovan povoljnije kao 6d recimo.

Ovaj Sony SLT-A58 sam dosta gledao i cini mi se kao prihvatljiva varijanta na neko vreme i prelazno resenje, kontam da je dosta bolji od 600d posto sam gledao dosta poredjenja sa 700d i jedino u cemu je 700d bolji jeste snimanje u uslovima sa manje osvetljenja, znaci Sony navodno je bolji sa autofokusom, bolji je u svim vidovima fotografisanja od 700d itd ima nesto sto ovaj nema ovaj ima i slicno.

Evo pericha moze da kaze posto je imao 700d ali iz onoga sto sam ja gledao bolji je : https://www.youtube.com/watch?v=j2itmB3yNTE

Ima i ovaj lep review mnogo stvari sazeto u katko vreme : https://www.youtube.com/watch?v=2DESD10DzPc

E sada jeste da se objektiv cuje prilikom autofokusa ali koliko vidim ne moze sve da se ima za ove pare, ali prilicno brzo autofokusira i najbitnije ne mora da se drzi dugme za fokus, tako da je to bolje nego sto je bilo.
Jedino sto nisam uspeo da nadjem a to je ono sto mi jako treba je slikanje u nocnim uslovima onih lampi itd, ali racunam posto kazu da je bolji od 700d u svim vidovima fotkanja da je i tu bar kao sto je 600d bio jer je to bilo sasvim sasvim zadovoljavajuce.

Sta mislite ?
« Poslednja izmena: Oktobar 22, 2017, 03:36:31 posle podne od strane logitech »

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #43 poslato: Oktobar 22, 2017, 08:48:14 posle podne »
U opisu provg videa piše :"Autofocus can work only in auto video settings(shutter speed and aperture). So if you want to change some exposure settings, you must use manual focusing."
Ja bih zbog ovoga zaobišao ovo telo. Možda tebi auto video mod bude ok.
Fokusira lepo, mada skokovito. Gledaj pozadinu kako se menja. Generalno cenim Sony kao firmu, ali sam imao jako malo dodira sa njihovom foto opremom pa ne mogu da ti kažem više.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže logitech

  • Junior
  • *
  • Poruke: 92
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #44 poslato: Oktobar 23, 2017, 12:15:39 pre podne »
A rekao sam kao prelazno resenje sta cu kada za ove novce ne moze da se uzme sto bi se reklo da sve valja.
U uslovima sa slabim osvetljenjem ja ne znam sta je ono ali je slika sa toliko suma da mobilni telefoni srednje klase snimaju 5x bolje video zapise.
Ne znam videcu da li Soni ili neki Nikon iz 3000 serije kao prelazno resenje dok se ne skupi za neki bolji Canon dogodine, ne vredi drugacije.

Van mreže EKV

  • Junior
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #45 poslato: Oktobar 25, 2017, 02:33:26 pre podne »
Mesecima vec citam ovaj forum evo najzad nesto i da napisem. Slucajno primetih da se spominje d5600 kada sam procitao ispostavi se da  je u pitanju moj D5600 koji sam kupio od coveka sa Limunda. Srecom (jer sam prezadovoljan) sam te preduhitrio, poslao sam coveku poruku u inbox sa mojim brojem telefona.Ponudio sam mu 400eura za Nikon, on je prihvatio a ja otisao po njega u Kv jos 20 septembra (ruku na srce vodio me je put na tu stranu drugim povodom pa se sve lepo uklopilo). Znam da je post malo off topic izvinjavam se zbog toga.Video nisam koristio mnogo ali fokusiranje u live view tokom snimanja odlicno. Probacu da napravim neki video pa da okacim ako ima ovde zelje za tim.Pozdrav.

Van mreže EKV

  • Junior
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #46 poslato: Oktobar 25, 2017, 02:42:29 pre podne »
E da....

https://www.limundo.com/kupovina/Tehnika/Kamere-i-fotoaparati/Digitalni-fotoaparati/Canon-700D-i-18-135is/60462925

Mozda ti ovo pomogne, ako uopste budes primetio oglas pre isteka aukcije.

Van mreže logitech

  • Junior
  • *
  • Poruke: 92
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #47 poslato: Oktobar 25, 2017, 02:48:32 pre podne »
Znaci ti mi uzimas leba iz usta  :happy11:
Vrteo mu se dugo aparat ne znam zasto onda nije zaustavio obnavljanje, spazio sam da je tek pre neki dan prekinuo aukciju, mogao mu je neko u medjuvremenu kupiti, skinuti grdnu proviziju ( 2750 din ) + dati negativnu jer naravno prodao je tebi aparat nema ga vise.

Okaci bas me zanima, covek moze ladno da poludi kada bira aparat neko kuka neko hvali ne znas na cemu si.

Video sam to naravno :), pratim redovno sve, i taj nalog ''sladja1308'' vestacki podize cenu, dvojni nalog ili od poznanika/prijatelja... Jedno mesto do drugog, udaljeno 17km, na zalost ne znaju to da sakriju pa je previse ocigledno sta rade za nas koji smo na limundu duzi vremenski period ;)
« Poslednja izmena: Oktobar 25, 2017, 02:49:34 pre podne od strane logitech »

Van mreže EKV

  • Junior
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #48 poslato: Oktobar 25, 2017, 03:06:41 pre podne »
Ko pre devojci njemu devojka :D
Salu na stranu.Razumem te sto se tice ludila kada se bira aparat, licno uopste nisam imao u planu taj DSLR za mene kao pocetnika sam imao na umu D5200 ili 600D (vise sam navijao za 600D) ehehhe i naravno neki bolji objektiv od ovog 18-55...Uzimajuci u obzir kada je D5600 izasao u prodaju (znaci nov) za te pare protegao sam se za tih dodatnih,neplaniranih 100e.
Ako si iz Bgd mozemo se naci pa i sam da isprobas aparat ali da znas cena je druga hahahaha sto se tice tog lika iz Kv ma to je neki lik kojeg briga i za Limundo a i za DSLR trebale su mu pare pa sam zato i uspeo da spustim cenu dodatno.
Dizanje vestacki cene na limundu , nista novo...Probaj moju foru...Ako ti se licitirana cena ne dopada (on je sam verovatno izlicitirao) posalji mu poruku ako je zainteresovan da ti se javi na tvoj broj fona.Ako zeli da ga proda javice ti se i oboje ste na dobitku(sem limunda) ako ne zeli svakako niko nije na gubtiku :D nemas sta da izgubis, tesko da ce te zbog toga banovati :)

Van mreže logitech

  • Junior
  • *
  • Poruke: 92
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #49 poslato: Oktobar 25, 2017, 04:41:17 posle podne »
Ne bih kupio od njega da je zadnji aparat na svetu, najvise me nerviraju ti ljudi sto stave malu cenu pa podizu dokle njima odgovara, rodjace stavi cenu koja ti je fiksna i cao, a ne da pravis budale od ljudi i oduzimas im vreme na licitiranje i cekanje. Evo zavrsio se kupio sam od sebe provizija mu 2300 din, garant nije hteo da da aparat ispod 50 000 din.

Ne vredi jedino sto moze da se kupi je neki 700d, nikon d3000 serija ili d5000, nasao sam d5300 sa kit objektivom, torba, kartica i 3 godine garancije za 509e nov. Uglavnom nije mi bas toliko hitno, u narednih mesecak dana cu videti nesto da uzmem sta iskoci da je ok, a sledece godine ako se bude dalo onda cu uzeti nesto bolje jer sada nemam dovoljno novca.

Nisam iz Beogradama  :laughing9:

Van mreže djaniru

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1170
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #50 poslato: Oktobar 27, 2017, 08:30:37 pre podne »
Nisi trebao prodati Canon 600D vec dokupiti bolje objektive sa STM oznakom kao prelayno resenje a kasnije kad skupis novce za pravi upgrade tipa Canon 70,80D kupis telo.Uopste ne vidim smisao prodati Canon 600D da bih kupio Canon 700D.Koristio sam 600D 4god. i bio sam veoma zadovoljan i ovo sto si naveo kao nedostatke nije mi predstavljalo neki problem. Treba prvo da rascistis sam sa sobom za cega ce tebi sluziti fotoaparat (sta ces fotografisati ili ces snimati) i spram toga i ekonomskih mogucnosti odredis koji ti objektivi trebaju pa tek onda razmisljas o telu. Kod nas je uglavnom obrnuto svi gledaju prvo telo  i da ono ima sto bolje karakteristike na papiru i da bi na kraju na njega kacili kit objektiv (uglavnom 18-55).
« Poslednja izmena: Oktobar 27, 2017, 08:32:25 pre podne od strane djaniru »
Canon 6D
Samyang 14mm f/2.8 IF ED UMC Aspherical
Canon 17-40 f4 L
Sigma 35mm f1.4 Art
Canon 50 f1.8 ll
Sigma 85mm f1.4 Art

Van mreže logitech

  • Junior
  • *
  • Poruke: 92
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #51 poslato: Oktobar 27, 2017, 11:39:38 posle podne »
Nisi razumeo najbolje izgleda a ni u celu pricu od pocetka nisi skroz upucen ali u najkracim crtama, moj prvi prioritet za slikanje je nocno slikanje lampi u radi, za to niti iko radi testove niti kako se aparati ponasaju niti se igde bilo sta slicno moze pronaci.
Nakon toga dolazi sve ostalo da aparat treba da ima automatski autofokus, vise unakrsnih tacaka za fokusuranje, da objektiv ne bude bucan... Medjutim 600d je imao previse problematicnih piksela na tim slikama pri duzoj ekspoziciji i nisam mogao nista da uradim po pitanju da to popravim ( sem da rucno svaku sliku peglam kasnje, sto mi nikako nije padalo na pamet ), pa sam morao da ga prodam, ovo sve ostalo sto sam naveo je samo potpomoglo da ga se resim i da tragam za necim ozbiljnijim i boljim.

700d koliko mogu da vidim ima za mene konkretno dosta vise unapredjenja i prednosti od 600d ali nije ni bitno.
Odlucio sam i to je to tragam za prelaznim resenjem do sledece godine kada sakupim dovoljno novca da razmisljam od necemu jos boljem.

Ono sta je trenutno apsolutno prvi prioritet je da aparat nema mrtvih, zaglavljenih ili vrelih piksela kako god, znaci da mi te slike u mraku ne zahtevaju dodatnu obradu po tom pitanju i skidanje tih zezancija i gubljenje vremena jer nemam ja jednu sliku nego mnostvo njih.. U dan i to kako slika da li je ovo bolje ili ono me uopste ne zanima, mene samo zanima u nekim uslovima potpunog mraka ili mraka sa mesecinom meni lepo slika snop lampe koji ide tamo u nesto, da se to moze manuelno fokusirati jer se tu sa af nista ne moze. I onda naravno ovo ostalo, da ne moram da pritiskam taster da fokusura kao na 600d nego da ide automatski, da objektiv ne krklja i ne bude onoliko bucan itd...

No posto je prelazno resenje u pitanju nece sve biti perfektno ali sta da se radi, izdrzacu a i bice bolje nego sto je bilo sto kaze jedan moj prijatelj. Za sada sam se bas zagrejao za nikon 5000 seriju jer tu vidim to neko prelazno resenje. 5300 slabo jako da nadjem, no 5200 ima vise izbora i mogu reci da sam nasao jedan kanal koji fantasticno radi poredjenja aparata ( bar ja tako mislim i nisam vidjao nigde do sada ), evo recimo : https://www.youtube.com/watch?v=Qd6urjDuqtY&t=1s

Ovaj test od 12 slika gde birate koja vam se fotografija vise svidja imao sam vise na strani canona, ali opet meni to dnevno slikanje nije bitno i ne zanima me ali sam ga prosao onako cisto da vidim sta ce biti, kada budem uzimao ozbiljniji aparat dogodine to ce najverovatnije biti canon. Kontaktirao sam coveka za d5200 ima oko 4000 okidaja i kaze da je vise snimao nego sto je slikao, poslao mi je sliku koju trazim, ne mogu da nadjem niti jedan problematicni piksel ( doduse gledam preko tableta, sutra cu pogledati na PC ), prodaje samo aparat ili aparat + kit AF-S DX NIKKOR 18-55mm f/3.5-5.6G VR II.

E sada ono sto bi eventualno mogao neki nikondzija da mi pomogne posto to jos uvek ne mogu sam da se snadjem kod canona imaju objektivi sa oznakom STM koji su brzi i ne cuju se kao IS, da li takvo nesto postoji kod nikona, znaci da uzmem samo aparat od coveka a da naknadno kupim bolji objektiv to jest neku ''STM verziju kod nikona'' ako postoji uopste...

Van mreže djaniru

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1170
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #52 poslato: Oktobar 28, 2017, 11:54:39 pre podne »
Citat
Nakon toga dolazi sve ostalo da aparat treba da ima automatski autofokus, "

U pravu si ovo bas ne razumem.

Citat
U dan i to kako slika da li je ovo bolje ili ono me uopste ne zanima, mene samo zanima u nekim uslovima potpunog mraka ili mraka sa mesecinom meni lepo slika snop lampe koji ide tamo u nesto, da se to moze manuelno fokusirati jer se tu sa af nista ne moze.

I ovo ne razumem trazis aparat sa "automatskim auto fokusom" sa vise krstastih tacaka a uglavnom ces fotografisati u potpunom mraku manuelnim fokusom i gde nema autofokus sta da trazi kako ti kazes. Mada ja kazem da se moze koristiti af i u potnom mraku uz pomoc rucne bateriske lampe.
Hot piksele pri duzim ekspozicijama ima kod 600D ali ih ima i kod ostalih aparata manje vise, a autofokus ne zavisi samo od tela vec i od objektiva (brzina, tacnost).
Mozda gresim ali moje misljenje je da za 50000 din ces manje dobiti za drugo telo sa kit objektivom u odnosu na 600D, nego da si dokupio STM objektiva za 50000 din i ostavio 600D.
p.s.
okaci koju fotografiju tih lampi koje fotografises
Canon 6D
Samyang 14mm f/2.8 IF ED UMC Aspherical
Canon 17-40 f4 L
Sigma 35mm f1.4 Art
Canon 50 f1.8 ll
Sigma 85mm f1.4 Art

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1799
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #53 poslato: Oktobar 28, 2017, 12:05:43 posle podne »
Hot piksele pri duzim ekspozicijama ima kod 600D ali ih ima i kod ostalih aparata manje vise

pa sad, imam ja neke kamere koje servisiram tu i tamo (ne u posedu, vlasnistvo su razna astronomska drustva, ja samo tu i tamo popravim), koje nemaju hot pixele ni pri 6-7h expoziciji .. problem je samo sto drze senzor na -40C i kostaju 20000+ eur one najsakatije a ove malo ozbiljnije idu tako oko 50000 ... razlika samo rsd vs eur ali kontam da bi ti takva jedna 100% resila problem :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže djaniru

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1170
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #54 poslato: Oktobar 28, 2017, 12:29:31 posle podne »
U pravi si arhi postoje i takve kamere ali to nisu kamere za nas :) Logitech me je podsetio na mene. Isto sam i ja bio malo nezadovoljan Sigmom 35mm f1.4 art sto se tice fokusa pa sam kupio Canon 40 f2.8 STM i posle nekog vremena utvrdio da se i 40 f2.8 STM skoro indenticno ponasa u nekim situacijama. Zakljucak je da nije bio problem u objektivima vec u meni jer sam previse ocekivao. :)
Canon 6D
Samyang 14mm f/2.8 IF ED UMC Aspherical
Canon 17-40 f4 L
Sigma 35mm f1.4 Art
Canon 50 f1.8 ll
Sigma 85mm f1.4 Art

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1799
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #55 poslato: Oktobar 28, 2017, 12:44:20 posle podne »
naravno, za specijalizovane taskove postoje uvek specijalizovani alati ... sto su "uze" specijalizovani to "sire" kostaju :( ... i onda kad uzmes alat koji je vise manje univerzalan i to jos hobi verziju i pokusavas da ga koristis usko specijalno obicno moras da zivis sa mnogo kompromisa..
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže logitech

  • Junior
  • *
  • Poruke: 92
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #56 poslato: Oktobar 28, 2017, 04:48:43 posle podne »
Citat
Nakon toga dolazi sve ostalo da aparat treba da ima automatski autofokus, "

U pravu si ovo bas ne razumem.

Sta ne razumes ? Ne zelim da pritiskam dugme svaki put kada primaknem ili odmaknem nesto da mi se to autofokusira, ne zelim da vrtim svaki cas prsten da manualno fokusiram, zelim da mi se fokus odradjuje automatski znaci prinesem fokusira, odmaknem fokusira sam, bez mene da nesto cackam.

Citat
I ovo ne razumem trazis aparat sa "automatskim auto fokusom" sa vise krstastih tacaka a uglavnom ces fotografisati u potpunom mraku manuelnim fokusom i gde nema autofokus sta da trazi kako ti kazes. Mada ja kazem da se moze koristiti af i u potnom mraku uz pomoc rucne bateriske lampe.
Hot piksele pri duzim ekspozicijama ima kod 600D ali ih ima i kod ostalih aparata manje vise, a autofokus ne zavisi samo od tela vec i od objektiva (brzina, tacnost).
Mozda gresim ali moje misljenje je da za 50000 din ces manje dobiti za drugo telo sa kit objektivom u odnosu na 600D, nego da si dokupio STM objektiva za 50000 din i ostavio 600D.
p.s.
okaci koju fotografiju tih lampi koje fotografises

Hehe, moram ovo okaciti u prvi post da se ljudi ne zbunjuju vise, ajde sad polako nadam se da ce konacno da bude jasno, redni prioriteti :

1. Nocno slikanje lampi u radu - zadovoljan sa performansama fotografija koje pruza 600d, nezadovoljan ogromnim citaj ponovo ogromnim brojem problematicnih piksela, nisam mogao da trpim vise taj 600d i nikako nisam mogao da ga zadrzim, eventualno mogao sam da nabavim drugi 600d koji nema toliko tih problema, kacio sam i sliku stvarno ih ima previse. Automatski nije moguce fokusirati u tim uslovima ni u ludilu, mozda na kracim razdaljinama do nekih 50m, preko nema nista od tog posla, pogledaj dole slike pa ces zakljuciti i sam.

2. Nocno snimanje lampi u radu - ovo je cisto informativno jer sam shvatio da to sa ovim aparatima se ne moze postici to jest zadovoljavajuci rezultati, za ovakvo nesto mora da ide FF aparat i tu je kraj svake price, znaci ovo pisem samo informativno za sada se ne treba obazirati na ovo, to mi je prioritet ali ne mogu doci do njega sada nego nadam se sledece godine !

3. Ostao sam bez telefona, male kamerice itd, u pocetku sam trazio samo aparat za to nocno slikanje i lampe itd, medjutim sada mi pored ovog prvog prioriteta treba i za dnevno slikanje, ALI, ja se ne bavim fotografijom ne slikam portrete, pejzaze, zvezde, svadbe ili sto god, treba mi iskljucivo za slikanje predmeta zato sam napisao nije mi bitno to ''U dan i to kako slika da li je ovo bolje ili ono'', znaci da li je koza ovakva da li je trava ovde zelenija, kakve su boje u detalje ili sto god, ja slikam predmete gde mi to nije bitno toliko, to nece na izlozbu, ono sto je bitno a sa 600d nisam uspevao  je da vecina slike ili jos bolje cela slika bude u fokusu samo da to bude ostro da se sve lepo vidi jasno i ostro, pa sam zato kontao da sa vise tih unakrsnih tacaka ili vecim brojem fokusnih tacaka veci deo fotografije biti u fokusu.

4. Dnevno snimanje, nista nista spektakularno znaci, samo da se jasno vidi to sto se snima i da automatski autofokusira ( bez pritiskanja okidaca i bez manuelnog fokusiranja ), da radi dobro posao i po mogucstvu kada se fokusira da bude besumno da se ne cuje kao IS objektiv kod 600d, uglavnom se snima na kracim razdaljinama i uglavnom ti predmeti neki ili rad neki, pa mi cesto budu obe ruke zauzete i onda mi taj automatski autofokus ili kako god da ga ko zove navise radi posao.

Nadam se da je konacno jasno, e sada ja sam dodao 15 000 din u buzet u odnosu na prethodni od 35 000, ne bi li dobio stavke 3 i 4 opet ponavljam za stavku 2 sada uopste ne ocekuje nista jos uvek, i da nemam vise problematicne piksele u tim nocnim slikama ali ocito da to jednostavno sve za te novce nije moguce.

Kontaktirao sam coveka za d5200 poslao je sliku detaljno sam pogledao nema niti jedan problematicni piksel koliko mogu da vidim, uzeo bih njega kao prelazno resenje nema sve sto trazim ali eto znaci prelazno resenje posle cu da idem na 70d ili nesto slicno i na kraju na FF ili mozda odmah na FF posle ovog sada ne znam jos kako ce se sve odvijati i da se konacno trsim bede koja mi je na vratu.

Slika sam kacio dosta u prethodnim temama ali evo opet nesto, ove slike nisu moje (gif komparacija) :

https://abload.de/img/tm03-ec4s-tm16-beams-bdrx1.gif

http://i1074.photobucket.com/albums/w415/mrsdnf/XHP70/F13XML2DD.jpg

Moje uslikano sa 600d :

https://i.imgur.com/xsY2LuJ.gif

https://i.imgur.com/HIM4qUv.jpg

Ovde nastaje problem kod fokusiranja : https://i.imgur.com/UvmkzNs.jpg
Jednostavno distance koje su vece ne mozes da fokusiras automatski, ni manuelno ne vidis dobro sta radis a automatski fokus ne moze da registruje nista, jer je jednostavno distanca prevelika u ovom slucaju preko 200m dosta je tamno i to je to, najidealnije je fokusirati dobro u dan i ostaviti tako aparat da stoji tako da ima perfektan fokus u noc, ovo mogu samo da radim na jednoj lokaciji tako da se uglavnom dovijam sa tim manuelnim fokusom u noc treba mi dosta da ga pravilno nastimam, obavezno moram da prebacim sliku na PC da bih video da li je dobro ili ne, ali snalazim se...



Zakljucak je da nije bio problem u objektivima vec u meni jer sam previse ocekivao. :)

Ovo uopste nije nemoguca solucija, mozda ja previse ocekujem za dati novac, jer sam pre sa telefonima i kompaktnim aparatima imao super zadovoljavajuci video sto se tice kvaliteta za sta meni treba u dnevnim uslovima i autofokusa, ali neko je vec objasnjavao razliku da mali senzori to lakse rade itd, jednostavno ne mogu da shvatim da aparat koji kosta 500e polovan ne moze sve to da ima  :'(

Van mreže djaniru

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1170
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #57 poslato: Oktobar 28, 2017, 06:03:20 posle podne »
Nije mi jasno jer kad kažeš "slikanje" jel misliš na fotografiju ili video ? Ja sam mislio da pričamo ofotografiji a vidim sad spominješ i video onda ok sto se tice af. Kažeš da cela slika bude u fokusu i ostra ,zato ti treba aparat sa vise krstastih tacaka, zar se Dof ne regulise blendom?A i sama ostrina fotografije vise zavisi od objektima a ne od aparata(ako ne pravimo poredjenje APS-c vs FF)Kod nekih objektiva ce ti boti ostriji centrar fotografije od uglova a kod kvalitetniji ce to biti priblizno isto.Zato sam i rekao da ne razumem kupovinu drugog tela sa kit objektivom priblizno u rangu 600D.Hot pixela ces imati na svakom aparatu manje vise imam ih i ja na Canon 6D.
« Poslednja izmena: Oktobar 28, 2017, 06:05:49 posle podne od strane djaniru »
Canon 6D
Samyang 14mm f/2.8 IF ED UMC Aspherical
Canon 17-40 f4 L
Sigma 35mm f1.4 Art
Canon 50 f1.8 ll
Sigma 85mm f1.4 Art

Van mreže logitech

  • Junior
  • *
  • Poruke: 92
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #58 poslato: Oktobar 28, 2017, 06:20:57 posle podne »
Za moj ''automatski autofokus'' kada kazem odnosi se samo na dnevni video naravno, nocu slikam sa manuelnim fokusom, u dan isto nije mi bitno moze manuelni moze automatski, nemam ja sada neke brze pokrete koje treba da uhvatim, burst i slicno da moram imati dobar autofokus za slikanje, ja slikam staticne nepomicne predmete gde imam vremena da se namestim i nastimam kako i sta mi odgovara.

E vidis to mi je sugerisano, probao sam, takodje sam probao brdo stvati koje sam nalazio na YT da cela slika bude u fokusu nikako nisam uspeo, cetiri su zakljucka, ja nemam pojma sta radim ( mada tesko sve sam zivo probao ), aparat to ne moze da odradi, treba bolji objektiv ili to nije moguce da se uradi kako sam ja zamislio na dslr-u, jer kamere na telefonima i kompaktni aparati to rade dobro.

Primarno mi je da se trsim tih problematicnih piksela ako nista evo pogledaj i sam :

https://i.imgur.com/lKHDQW0.jpg

https://i.imgur.com/thZdTTT.jpg

Eto ti i cela slika, uvelicaj videces ima ih koliko hoces, mogu da ih izvozim. Na ovom d5200 ili je prodavac lazirao sliku ili je stvarno tako nema ni jedan. Zovem ga pa da vidim moze li licno ako moze uzecu i to je to.

Van mreže logitech

  • Junior
  • *
  • Poruke: 92
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #59 poslato: Oktobar 28, 2017, 09:16:58 posle podne »
Idem sutra da pogledam/uzmem d5200, pa ce da vidimo.

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #60 poslato: Oktobar 28, 2017, 10:08:56 posle podne »
Još uvek malo brkaš pojmove, ali mnogo manje nego na počektu. Dobar napredak.
Obrati pažnju na prvi plan kod tvojih fotografija. Sve primere što si postavljao od drugih fotografa nemaju osvetljen prvi plan. Kod tebe uvek nešto svetli u blizini aparata i to ti pokvari celu koncepciju.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže logitech

  • Junior
  • *
  • Poruke: 92
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #61 poslato: Oktobar 28, 2017, 11:15:32 posle podne »
Znas kako kaze ona Elza u Zikinoj dinastiji : ''Ja ucila, sve ucila al jos malo d**am pojmove''  :laughing9:

Salu na stranu sigurno da ima toga svestan sam da je i do mene nesto da nije sve do uredjaja, no bice bolje uz bolji aparat.
To je tacno ali samo u ovom primeru u kom sam postavio nisam imao drugu sliku da pokazem coveku da ne moze automatski da se fokusira na toj livadi u mrklu noc to drvo ili trava da je izostreno i da se dobro vidi na toliko ogromnoj razdaljini, mislim da je ono cak slikano i sa Heliosom nisam siguran. To je inace ispred kuce i slika je onako reda radi, ostale slike su sve u mrklom mraku kako i treba da bude pored sume ili u sumi, na livadama i slicno.

Nista sutra ako uzmem ovaj prelazni d5200 bas da vidimo da li ce biti ikakvih poboljsanja a trebalo bi da bude.

Van mreže logitech

  • Junior
  • *
  • Poruke: 92
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #62 poslato: Oktobar 29, 2017, 02:09:57 posle podne »
220-230km i uzeh ja d5200.

Ono sto sam isprobao sve za tih 15 min bilo je ok, ispod 4k okidaja, nema problematicnih piksela pri duzim ekspozicijama...
Jedino vlasnik nije imao karticu to jest verovatno je zadrzao za sebe, pa sam morao da stavim moju a ona je mikro SDHC sa adapterom i nije hteo aparat iz prva dva puta da je prihvati, kaze da ima problema sa tim karticama koje nisu SDHC ( velike ) da nekada nece nekada oce ove, i da obavezno ide ova velika. Drugo sto sam primetio je da mora klasa kartice biti 10 minimum jer su fajlovi koje aparat pravi preveliki i treba dosta da se snimi, moja je bila klasa 4 i bas se vidi da se muci jer su slike u najvecem kvalitetu 10 MB !

Sta da kazem za sada na brzinu sam samo okidao neke slike u auto rezimu uglavnom i probao autofokus.. Evo nekih slicica na brzinu, napomena vecina slika je u auto rezimu i nisu najveci kvalitet nego su ovaj normal koji je oko 6mb po slici, pa prosudite :

https://i.imgur.com/N6UZcV0.jpg
https://i.imgur.com/COp9J7Y.jpg
https://i.imgur.com/9l7zyA2.jpg
https://i.imgur.com/WvDL7gw.jpg
https://i.imgur.com/oDsUnyT.jpg
https://i.imgur.com/GoaDOSZ.jpg
https://i.imgur.com/aweDIZS.jpg
https://i.imgur.com/4Fo7nze.jpg


https://i.imgur.com/5RokZ7j.jpg
HDR : https://i.imgur.com/TRhnLoT.jpg

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1799
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: DSLR do 50000 din
« Odgovor #63 poslato: Oktobar 30, 2017, 01:07:37 pre podne »
ono sto je bitno a sa 600d nisam uspevao  je da vecina slike ili jos bolje cela slika bude u fokusu samo da to bude ostro da se sve lepo vidi jasno i ostro, pa sam zato kontao da sa vise tih unakrsnih tacaka ili vecim brojem fokusnih tacaka veci deo fotografije biti u fokusu.

nema to veze sa fokusnim tackama, ni brojem ni tipom istih. to je iskljucivo do kvaliteta objektiva i odabrane blende... kao sto ti je djani rekao, za te stvari je mnogo bitnije staklo nego telo, telo ti je tu nebitno, od tela do tela ce ti se razlikovati kolicina suma na high-iso i to je to...

inace to obicno ide - rucni reflektor, tripod, zavrnes blendu, fokusiras, zalokujes sve, ugasis reflektor, upalis lampu i fotkas remote trigerom... pogledaj takve fotke gde imas exif videces da cesto koriste telefoto staklo i da je fokus namesten na "hyperfocal distance" (kako god da se to zove na srpskom) .. mozes ovde recimo da izracunas za svoje staklo:
http://www.dofmaster.com/dofjs.html

na primer 50mm objektiv, zavrnes na F/5, fokusiras na 24.9m i bude ti u fokusu sve od 12.45m ispred tebe do beskonacno daleko.. ili za duzu expoziciju zavrnes na F/8 i fokusiras na 15.7m dobijes ostro sve sto je 7.8m ispred tebe pa do beskonacno... etc etc ... sa tom kalkulacijom (imas i app za telefon) za svoje staklo mozes cak manualno da namestis fokus u mrklom mraku i da dobijes rezultate koje zelis :D

tako da .. kao sto rece djani, ulozis u stakla, ulozis u dobar tripod... a telo menjas vremenom telo je najmanje vazno ...
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu