Mala škola > Fotografske tehnike i softver

Nejasnoce oko AF CANON 700d

(1/5) > >>

batakole:
Kupio sam doticni canon ali ne kapiram upotrebu AF modova rezima AF i rezima merenja svetla i njihovo koriscenje i kombinovanje. Pokedinacno razumem ali recimo kad postavim one shut af da li to ima veze sa rezimima af iz lv moda kao sto su flexi single multi single face tracking ili su ovi drugi rezimi af samo u lv modu i nemaju veze sa modovima af kod fotografisanja. U svim uputstvima je pokedinacno objasnjeno ali veza izmedju modova af i rezima af  i modova merenja svetla nigde ne objasnjava. Ako moze neko da mi razjasni ili posalje link za neko uputstvo ili slicno. Hvala svima ipak sam nov u svetu fotografije pa bi mi to mnogo znacilo

pericha:
One-Shot, AI Servo i AI Focus su tri moda koje koristi klasičan (fazni) fokus sistem i nemaju veze sa AF modovima u LV.
U LV se koristi hibridni metod na senzoru za tracking, flexizone multi i single. Quick AF iako se nalazi u LV, koristi klasičan fazni sistem jer na momenat spusti ogledalo da bi fokusirao.
4 načina merenja svetla se odnose na oba moda fotografisanja.
Spot merenje uvek meri svetlo u centralnoj tački bez obzira koja tačka je izabrana za fokus.

Nadam se da sam pomogao.

batakole:
Poprilicno evo upravo slikam istu scenu i menjam modove i rezime . Jedino sto kad koristim AF slike nisu tako ostre kao kad rucno fokusiranlm . Navika iz tv prvo maksimalno zumiram onda izostrim pa vratim  zum na zeljeno mesto i tada su slike savrseno ostre i na maks. Uvecanju. Koriscenje AF nije tako uspesno negde gresim u odabiru modova rezima i merenja svetla nadam se da cu provaliti kako. Da li na forumu postoje postovi gde se razmenjuju iskustva u koriscenju AF

arhi:

pericha ti je extra objasnio, evo ja cu probam sa laicke strane to sto je on napisao svojim recima mozda ti bude blize (za razliku od njega ja sam pajser za fotografiju)... e sad moje iskustvo je 350D, 40D, 50D i 5D(mk2 i mk3) tako da nije 100% isto kao 700D ali 99% isto


--- Citat: batakole  Septembar 14, 2017, 04:48:11 posle podne ---Pokedinacno razumem ali recimo kad postavim one shut af da li to ima veze sa rezimima af iz lv moda kao sto su flexi single multi single face tracking ili su ovi drugi rezimi af samo u lv modu i nemaju veze sa modovima af kod fotografisanja.

--- Kraj citata ---

Nemaju nikakve veze jedno sa drugim. Svaka ta stvar utice na krajnji izlaz - fotografiju, ali medjusobno nemaju mnogo veze.


--- Citat: batakole  Septembar 14, 2017, 04:48:11 posle podne --- U svim uputstvima je pokedinacno objasnjeno ali veza izmedju modova af i rezima af  i modova merenja svetla nigde ne objasnjava.

--- Kraj citata ---

Zato sto veza ne postoji! Metering i fokus nemaju nikakve veze jedno sa drugim.


--- Citat: batakole  Septembar 14, 2017, 04:48:11 posle podne --- Ako moze neko da mi razjasni ili posalje link za neko uputstvo ili slicno. Hvala svima ipak sam nov u svetu fotografije pa bi mi to mnogo znacilo

--- Kraj citata ---

link gde da iscitas ti je manual za aparat, sve pise i to tacno za taj aparat, samo treba procitas :D

e sad, da probam da dodam kao laik ..

metering - nekada si uzeo svetlomer, otisao do subjekta/objekta izmerio kolicinu svetla, onda uz pomoc tablice za zeljenu blendu izracunao potrebnu expoziciju. dakle hoces da ti dof bude 15cm, to ti je na tom zumu blenda 2.4, izmeris 246 luksa i po tabeli to je 1/600sec expozicija. namestis na aparat 1/600 expoziciju, namestis blendu F1/2.4 okines i nadas se da neces posle morati previse da opravljas greske pri razvijanju. ili opet izmeris tamo svetlo, racunas da fotkas iz ruke znaci min expozicija ti je 1/zizna daljina, znaci na 85mm stavis 1/85sec (ili ti se malo tresu ruke pa odlucis da ides sa 1/100sec), za merenih 500 lux uzmes tabelu i on ti kaze idealna blenda ce biti f1/4... namestis, skljocnes...

e sad je potpuno ista prica, samo ne moras da ides tamo do objekta nego direkt sa aparata izmeris kolicinu svetla. razliciti metering modovi mere kolicinu svetla u razlicitim delovima kadra. za svaki mod pise u knjizi od aparata tacno gde meri (spot meni tacno u sredini kadra, onaj drugi meri prosek u sredisnjem delu kadra sa tezinom na centar, onaj treci meri ceo kadar svo svetlo sa tezinom ka sredini, peti meri ceo kadar etc etc... dakle biras metering mod u odnosu na to koje svetlo oces meris)

umesto da vadis tabele i racunas sam, kad stisnes da izmeris svetlo aparat sam ima tabelu u sebi i za odradjenu expoziciju i blendu ti pokazuje koliko ce fotka da bude exponirana, ili ako si u nekom od automatskih ili poluautomatskih modova ce ti sam postaviti automatski deo na vrednost koja odgovara zadatom fixnom delu i izmerenom svetlu (ako si na blenda prioritetu ti odaberes blendu, on sam racuna expoziciju, i ako si na exp. prioritetu on ti sam racuna blendu i slicno).. imas mogucnosti tu sad da dodajes ti tvoju kompenzaciju etc etc.. ali to je to...

dakle metering "tip" ti utice na to "gde meri svetlo", to sto izmeri metering se koristi za pokazivanje one crtice na onoj skali u zavisnosti od expozicije i blende (zo, nikakve absolutno veze sa fokusom nema)

autofokus - imas 3 autofokus osnovna "rezima"
1. manuelni
2. automatski hardwerski koji koristi specijalni auto fokus senzor na aparatu
3. automatski softwerski koji koristi obradu fotke direkt sa senzora

[1] ti je valjda jasno, iskljucis autofokus motore na aparatu i vrtis rukom, kako navrtis tako ti bude ... za doticni na canon aparatima imas fore i fazone za pomoc pa npr ako instaliras magic lantern mozes da imas focus peaking gde vidis koji su delovi kadra u fokusu i slicno, foru da aparat automatski skljocne kada nesto udje u fokus etc..

[2] je ono gde je dslr neprikosnoven (da ne koristim drugi izraz), moze da radi samo kada je ogledalo dole (dakle svetlo ide u viewfinder i na fokus senzor, foto senzor ne dobija signal, pozadi na ekranu nema nista) i vrlo je brz. senzor zavisno od aparata ima od nekoliko do puno fokusnih tacaka i one mogu da budu razlicito osetljive (x, uspravne, horizontalne.. mozes da nadjes u knjizi koje ima tvoj aparat i koje su kako osetljive) i zavisno od aparata mozes da biras jednu tacnu, sve tacke, grupe tacaka etc koje vataju fokus. generalno od odabranih tacaka za fokusiranje aparat ti vata fokus na najblizem objektu, neki aparati umeju da trekuju objekat kako se krece kroz fokusne tacke etc.. (to sad vec ne znam sta podrzava 700d al kapiram da je relativno nov trebalo bi da ima sve to).

na ovaj rezim autofokusa se obicno misli kada se za dslr kaze "autofokus"! i on ima 3 osnovna moda
a. ONE SHOT
b. AI FOCUS
c. AI SERVO

u one shot modu, kada stisnes fokus dugme (da li si namestio odvojeno dugme za fokus, ili si stisnuo shutter gumbe do pola) aparat fokusira JEDNOM i to je to, ako se scena promeni, ti pomeris aparat, stagod - NE MENJA FOKUSNU RAVAN... dakle stisnes fokus, on bz, bzzz, bzzzzz i stane ako je fokusirao upali ti kruzic, eventualno uradi beeep (zavisi dal si to ugasio, ja gasim nervira me) i to je to on je zavrsio fokusiranje, ti i dalje drzis fokus dugme ali fokus se ne menja, teta koju si fokusirao je mozda otisla da muva nekog vrajera ispred tebe praznina nema veze...

ovaj mod koristis kad fotkas nesto sto se ne mrda (zgradu, tetu koja ti pozira za portret...) stisnes fokusiras, rekadriras (fokus ostaje kakav je bio) sisnes do kraja i puf fotka

u ai servo modu aparat fokusira sve vreme dok drzis fokus dugme (ili shutter gumbe na pola), znaci fotkas tetu koja ide prema tebi, okrenes aparat prema njoj, drzis fokus i kako se ona priblizava tako je aparat prati i ona je non stop u fokusu... ovo trosi malo vise baterije, ne radi idealno sa losim objektivima ali generalno funkcionise bolje nego sto bi pretpostavio sa malo boljim aparatima (trebalo bi da radi super i na 700d - nesam probo ne znam)

ai focus je lelemudija realno, to je mix izmedju one shot i ai servo, elem ti fokusiras onu tetu i on se ponasa kao one shot, ali ako teta krene prema tebi on to prepozna pa se svicne u ai servo mod... ja ne volem da mi se pravi pametan pa ovaj ne koristim al ja sam dunster, mozda je ovo najbolji mod sta znam, probaj :D ..

[3] softwerski auto fokus radi kada gledas kroz senzor a ne kroz viewfinder, ogledalo je podignuto i svetlo ide u senzor za foto, senzor za autofokus je sakriven i aparat ne moze da hardwerski detektuje fokus. ono sto se tada desava je obrada video stream-a koji dolazi sa senzora i radi se detekcija fokusa tako sto se matematicki obradjuje fotka ... to je spor i netacan proces (Svake godine sve bolji i bolji i sve brzi i brzi) ali ima neke dobre fore tipa mozes da odaberes bilo koji deo ekrana da ti bude "fokusna tacka", mozes da radis focus peaking (sa magic lanternom), mozes da radis razne analize fotke da bi bolje i lakse fokusirao, zumiras max i slicno.. kako radi fokus u softwerskom modu debelo zavisi od samog aparata, neki podrzavaju detekciju lica pa fokusiraju na to lice, neki imaju neke druge fore, sve u svemu to bas i nije neki rezim u kom zelis da koristis dslr. ako hoces da koristis  takav nacin fotkanja onda ti treba neki MILC, oni to mnogo bolje rade za mnogo manje para (prvi canon koji dobro radi fokus u live view-u je 5dmk4 a on znas koliko kosta) ... ono gde dslr sije sve druge aparate je hardwerski fokus.. ono zanimljiv je live view, face tracking ce kao zumirati najblize lice i slicno ali to sve prilicno traljavo radi i sporo i secka i skakuce i ..

u svakom slucaju kako aparat fokusira nema nikakve veze sa merenjem, ko sto si valjda do sad skonto :D

eto ako je bilo od neke pomoci super, ako ne, sory za smaranje :D

batakole:
Hvala puno konacno mi je jasno sve oko AF fokusa manuelni sam znao od ranije iz doba zenita sa svetlomerom.
Sada ostaje samo da vezbam i nadjem najbolje opcije podesavanja AF prilikom snimanja u raznim okolnostima.jos jednom hvala puno ste mi pomogli

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

Idi na punu verziju