Autor Tema: Nejasnoce oko AF CANON 700d  (Pročitano 27018 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže batakole

  • Junior
  • *
  • Poruke: 36
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Nejasnoce oko AF CANON 700d
« poslato: Septembar 14, 2017, 04:48:11 posle podne »
Kupio sam doticni canon ali ne kapiram upotrebu AF modova rezima AF i rezima merenja svetla i njihovo koriscenje i kombinovanje. Pokedinacno razumem ali recimo kad postavim one shut af da li to ima veze sa rezimima af iz lv moda kao sto su flexi single multi single face tracking ili su ovi drugi rezimi af samo u lv modu i nemaju veze sa modovima af kod fotografisanja. U svim uputstvima je pokedinacno objasnjeno ali veza izmedju modova af i rezima af  i modova merenja svetla nigde ne objasnjava. Ako moze neko da mi razjasni ili posalje link za neko uputstvo ili slicno. Hvala svima ipak sam nov u svetu fotografije pa bi mi to mnogo znacilo

Na mreži pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Re: Nejasnoce oko AF CANON 700d
« Odgovor #1 poslato: Septembar 14, 2017, 09:50:08 posle podne »
One-Shot, AI Servo i AI Focus su tri moda koje koristi klasičan (fazni) fokus sistem i nemaju veze sa AF modovima u LV.
U LV se koristi hibridni metod na senzoru za tracking, flexizone multi i single. Quick AF iako se nalazi u LV, koristi klasičan fazni sistem jer na momenat spusti ogledalo da bi fokusirao.
4 načina merenja svetla se odnose na oba moda fotografisanja.
Spot merenje uvek meri svetlo u centralnoj tački bez obzira koja tačka je izabrana za fokus.

Nadam se da sam pomogao.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže batakole

  • Junior
  • *
  • Poruke: 36
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: Nejasnoce oko AF CANON 700d
« Odgovor #2 poslato: Septembar 15, 2017, 08:25:23 pre podne »
Poprilicno evo upravo slikam istu scenu i menjam modove i rezime . Jedino sto kad koristim AF slike nisu tako ostre kao kad rucno fokusiranlm . Navika iz tv prvo maksimalno zumiram onda izostrim pa vratim  zum na zeljeno mesto i tada su slike savrseno ostre i na maks. Uvecanju. Koriscenje AF nije tako uspesno negde gresim u odabiru modova rezima i merenja svetla nadam se da cu provaliti kako. Da li na forumu postoje postovi gde se razmenjuju iskustva u koriscenju AF


Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Re: Nejasnoce oko AF CANON 700d
« Odgovor #3 poslato: Septembar 15, 2017, 09:12:54 pre podne »

pericha ti je extra objasnio, evo ja cu probam sa laicke strane to sto je on napisao svojim recima mozda ti bude blize (za razliku od njega ja sam pajser za fotografiju)... e sad moje iskustvo je 350D, 40D, 50D i 5D(mk2 i mk3) tako da nije 100% isto kao 700D ali 99% isto

Pokedinacno razumem ali recimo kad postavim one shut af da li to ima veze sa rezimima af iz lv moda kao sto su flexi single multi single face tracking ili su ovi drugi rezimi af samo u lv modu i nemaju veze sa modovima af kod fotografisanja.

Nemaju nikakve veze jedno sa drugim. Svaka ta stvar utice na krajnji izlaz - fotografiju, ali medjusobno nemaju mnogo veze.

U svim uputstvima je pokedinacno objasnjeno ali veza izmedju modova af i rezima af  i modova merenja svetla nigde ne objasnjava.

Zato sto veza ne postoji! Metering i fokus nemaju nikakve veze jedno sa drugim.

Ako moze neko da mi razjasni ili posalje link za neko uputstvo ili slicno. Hvala svima ipak sam nov u svetu fotografije pa bi mi to mnogo znacilo

link gde da iscitas ti je manual za aparat, sve pise i to tacno za taj aparat, samo treba procitas :D

e sad, da probam da dodam kao laik ..

metering - nekada si uzeo svetlomer, otisao do subjekta/objekta izmerio kolicinu svetla, onda uz pomoc tablice za zeljenu blendu izracunao potrebnu expoziciju. dakle hoces da ti dof bude 15cm, to ti je na tom zumu blenda 2.4, izmeris 246 luksa i po tabeli to je 1/600sec expozicija. namestis na aparat 1/600 expoziciju, namestis blendu F1/2.4 okines i nadas se da neces posle morati previse da opravljas greske pri razvijanju. ili opet izmeris tamo svetlo, racunas da fotkas iz ruke znaci min expozicija ti je 1/zizna daljina, znaci na 85mm stavis 1/85sec (ili ti se malo tresu ruke pa odlucis da ides sa 1/100sec), za merenih 500 lux uzmes tabelu i on ti kaze idealna blenda ce biti f1/4... namestis, skljocnes...

e sad je potpuno ista prica, samo ne moras da ides tamo do objekta nego direkt sa aparata izmeris kolicinu svetla. razliciti metering modovi mere kolicinu svetla u razlicitim delovima kadra. za svaki mod pise u knjizi od aparata tacno gde meri (spot meni tacno u sredini kadra, onaj drugi meri prosek u sredisnjem delu kadra sa tezinom na centar, onaj treci meri ceo kadar svo svetlo sa tezinom ka sredini, peti meri ceo kadar etc etc... dakle biras metering mod u odnosu na to koje svetlo oces meris)

umesto da vadis tabele i racunas sam, kad stisnes da izmeris svetlo aparat sam ima tabelu u sebi i za odradjenu expoziciju i blendu ti pokazuje koliko ce fotka da bude exponirana, ili ako si u nekom od automatskih ili poluautomatskih modova ce ti sam postaviti automatski deo na vrednost koja odgovara zadatom fixnom delu i izmerenom svetlu (ako si na blenda prioritetu ti odaberes blendu, on sam racuna expoziciju, i ako si na exp. prioritetu on ti sam racuna blendu i slicno).. imas mogucnosti tu sad da dodajes ti tvoju kompenzaciju etc etc.. ali to je to...

dakle metering "tip" ti utice na to "gde meri svetlo", to sto izmeri metering se koristi za pokazivanje one crtice na onoj skali u zavisnosti od expozicije i blende (zo, nikakve absolutno veze sa fokusom nema)

autofokus - imas 3 autofokus osnovna "rezima"
1. manuelni
2. automatski hardwerski koji koristi specijalni auto fokus senzor na aparatu
3. automatski softwerski koji koristi obradu fotke direkt sa senzora

[1] ti je valjda jasno, iskljucis autofokus motore na aparatu i vrtis rukom, kako navrtis tako ti bude ... za doticni na canon aparatima imas fore i fazone za pomoc pa npr ako instaliras magic lantern mozes da imas focus peaking gde vidis koji su delovi kadra u fokusu i slicno, foru da aparat automatski skljocne kada nesto udje u fokus etc..

[2] je ono gde je dslr neprikosnoven (da ne koristim drugi izraz), moze da radi samo kada je ogledalo dole (dakle svetlo ide u viewfinder i na fokus senzor, foto senzor ne dobija signal, pozadi na ekranu nema nista) i vrlo je brz. senzor zavisno od aparata ima od nekoliko do puno fokusnih tacaka i one mogu da budu razlicito osetljive (x, uspravne, horizontalne.. mozes da nadjes u knjizi koje ima tvoj aparat i koje su kako osetljive) i zavisno od aparata mozes da biras jednu tacnu, sve tacke, grupe tacaka etc koje vataju fokus. generalno od odabranih tacaka za fokusiranje aparat ti vata fokus na najblizem objektu, neki aparati umeju da trekuju objekat kako se krece kroz fokusne tacke etc.. (to sad vec ne znam sta podrzava 700d al kapiram da je relativno nov trebalo bi da ima sve to).

na ovaj rezim autofokusa se obicno misli kada se za dslr kaze "autofokus"! i on ima 3 osnovna moda
a. ONE SHOT
b. AI FOCUS
c. AI SERVO

u one shot modu, kada stisnes fokus dugme (da li si namestio odvojeno dugme za fokus, ili si stisnuo shutter gumbe do pola) aparat fokusira JEDNOM i to je to, ako se scena promeni, ti pomeris aparat, stagod - NE MENJA FOKUSNU RAVAN... dakle stisnes fokus, on bz, bzzz, bzzzzz i stane ako je fokusirao upali ti kruzic, eventualno uradi beeep (zavisi dal si to ugasio, ja gasim nervira me) i to je to on je zavrsio fokusiranje, ti i dalje drzis fokus dugme ali fokus se ne menja, teta koju si fokusirao je mozda otisla da muva nekog vrajera ispred tebe praznina nema veze...

ovaj mod koristis kad fotkas nesto sto se ne mrda (zgradu, tetu koja ti pozira za portret...) stisnes fokusiras, rekadriras (fokus ostaje kakav je bio) sisnes do kraja i puf fotka

u ai servo modu aparat fokusira sve vreme dok drzis fokus dugme (ili shutter gumbe na pola), znaci fotkas tetu koja ide prema tebi, okrenes aparat prema njoj, drzis fokus i kako se ona priblizava tako je aparat prati i ona je non stop u fokusu... ovo trosi malo vise baterije, ne radi idealno sa losim objektivima ali generalno funkcionise bolje nego sto bi pretpostavio sa malo boljim aparatima (trebalo bi da radi super i na 700d - nesam probo ne znam)

ai focus je lelemudija realno, to je mix izmedju one shot i ai servo, elem ti fokusiras onu tetu i on se ponasa kao one shot, ali ako teta krene prema tebi on to prepozna pa se svicne u ai servo mod... ja ne volem da mi se pravi pametan pa ovaj ne koristim al ja sam dunster, mozda je ovo najbolji mod sta znam, probaj :D ..

[3] softwerski auto fokus radi kada gledas kroz senzor a ne kroz viewfinder, ogledalo je podignuto i svetlo ide u senzor za foto, senzor za autofokus je sakriven i aparat ne moze da hardwerski detektuje fokus. ono sto se tada desava je obrada video stream-a koji dolazi sa senzora i radi se detekcija fokusa tako sto se matematicki obradjuje fotka ... to je spor i netacan proces (Svake godine sve bolji i bolji i sve brzi i brzi) ali ima neke dobre fore tipa mozes da odaberes bilo koji deo ekrana da ti bude "fokusna tacka", mozes da radis focus peaking (sa magic lanternom), mozes da radis razne analize fotke da bi bolje i lakse fokusirao, zumiras max i slicno.. kako radi fokus u softwerskom modu debelo zavisi od samog aparata, neki podrzavaju detekciju lica pa fokusiraju na to lice, neki imaju neke druge fore, sve u svemu to bas i nije neki rezim u kom zelis da koristis dslr. ako hoces da koristis  takav nacin fotkanja onda ti treba neki MILC, oni to mnogo bolje rade za mnogo manje para (prvi canon koji dobro radi fokus u live view-u je 5dmk4 a on znas koliko kosta) ... ono gde dslr sije sve druge aparate je hardwerski fokus.. ono zanimljiv je live view, face tracking ce kao zumirati najblize lice i slicno ali to sve prilicno traljavo radi i sporo i secka i skakuce i ..

u svakom slucaju kako aparat fokusira nema nikakve veze sa merenjem, ko sto si valjda do sad skonto :D

eto ako je bilo od neke pomoci super, ako ne, sory za smaranje :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže batakole

  • Junior
  • *
  • Poruke: 36
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: Nejasnoce oko AF CANON 700d
« Odgovor #4 poslato: Septembar 15, 2017, 11:55:40 pre podne »
Hvala puno konacno mi je jasno sve oko AF fokusa manuelni sam znao od ranije iz doba zenita sa svetlomerom.
Sada ostaje samo da vezbam i nadjem najbolje opcije podesavanja AF prilikom snimanja u raznim okolnostima.jos jednom hvala puno ste mi pomogli

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Re: Nejasnoce oko AF CANON 700d
« Odgovor #5 poslato: Septembar 15, 2017, 12:48:57 posle podne »
iscitaj pazljivo deo u knjizi oko fokusa.. obrati paznju
- izbor tacaka (koliko ih imas, sta sve mozes da odaberes, kako se koja ponasa)
- ponasanje u servo modu - meni recimo na 50D servo mod nema nikakva podesavanja, radi tako kako radi i to je to, na 5D servo mod ima brdo podesavanja kako ce i sta da trekuje (brze pokrete linearne, brze pokrete sa random promenama pravca, spore pokrete, ovakve onakve..) tako da to prouci iz knjige tacno sta ima

za "snimanje" - ako mislis na video - autofokus za video je na dslr aparatima sranje :( .. 5dmk4 nisam jos probao, on bi sa dual pixel lelemudijom mozda mogao da radi fokus kako treba tokom snimanja videa ali ovi obicni smrtni dslr-i su za to pajseraj samo takav... otprilike su zamisljeni za profi snimanje, postavis kadar, namestis blendu, fokus snimis kadar i to je to, nema menjanja fokusa tokom kadra osim rucno sa coveka na coveka i te fore.. ono kao da trekujes dete koje trci po sobi dok snimas video, to ce se napatis do prekosutra sa dslr-om
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: Nejasnoce oko AF CANON 700d
« Odgovor #6 poslato: Septembar 15, 2017, 03:41:36 posle podne »
Bravo Arhi, odlicno si elaborirao. Ovo ce da koristi mnogima. :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Na mreži pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Re: Nejasnoce oko AF CANON 700d
« Odgovor #7 poslato: Septembar 15, 2017, 08:53:09 posle podne »
Može od ovoga da se napravi mali tutorijal :)

Samo da dodam, pošto kažeš da nisi imao dodira sa 700D, da ima velike razlike u fokusu u LV i video modu u odnosu na ranije generacije. U stvari malo šta je slično, način rada, opcije, način kako telo tera AF motor u objektivu, i velike razlike u radu u zavisnosti od objektiva, itd.
Pisao sam dosta o tome u nekoliko tema. Ne da branim 700D, tj. 650D ili EOS M koji su prvi modeli sa hibridnim fokusom, već samo realno da sagledamo kako to radi u odnosu na prethodne generacije. Često nailazim na copy/paste mišljenja ili tek naznake da je nešto promenjeno, ali pravi utisak se stiče tek redovnom upotrebom.
Da ne davim mnogo, sa 600D ili 7D fokus u LV trajao je poprilično dugo, dovoljno da se subjekat polusmori. Kod 700D je sasvim upotrebljiv, kao kod nekog kompakt aparata ili mobtela, zavisi od objektiva podosta. Nije šampion brzine i nije tako dobar kao dualpixel, ali je sasvim upotrebljiv. Ako dobro radi face tracking i drži fokus sa starim EF28/1,8 USM pri f1,8 koji uopšte nije pravljen za video AF, meni je to sasvim dobar rezultat :)
« Poslednja izmena: Septembar 15, 2017, 08:54:12 posle podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Re: Nejasnoce oko AF CANON 700d
« Odgovor #8 poslato: Septembar 16, 2017, 12:53:37 pre podne »
Samo da dodam, pošto kažeš da nisi imao dodira sa 700D, da ima velike razlike u fokusu u LV i video modu u odnosu na ranije generacije.

lepo da je LV fokus unapredjen u modernim aparatima, 700d stvarno nisam video tako da mogu samo da pretpostavljam, zato i naglasih da nisam 700tku probao :D

probao sam na 5dmk4 koji je kanda nov i nisam se nesto odusevio (jeste mnogo bolje od 5dmk3 gde je LV fokus patetican, ali i dalje gore od jeftine video kamere, sta reci kad sam otisao i kupio jos jedan mk3 umesto da kupim mk4... no, napravice njega ML :D pa ce pazarimo ) .. no kontam LV operacije su prilicno dobro objasnjene u svim manualima + ko ne turi ML na canon nije bas sam sa sobom a onda mu se LV potpuno promeni u odnosu na ono kako podesi ML tako da neka ozbiljnija prica o LV nema mnogo smisla :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Na mreži pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Re: Nejasnoce oko AF CANON 700d
« Odgovor #9 poslato: Septembar 16, 2017, 07:51:55 pre podne »
Slažem se. Mnogi kažu ako radiš video, kupiš video kameru  ;)

Mada je DOF skoro beskonačan kod kamera. Ni DSLR nema nekih problema ako privreneš blendu na f16 ili f22  ;D
Snimao sam više puta sa mojom opremom pored Canon XA10. Bilo je i kod nje (vrlo retko) lutanja fokusa iako je DOF ogroman.
Nešto malo sam probao Canon C100 (veliki senzor) sa  EF 100mm f/2.8 Macro USM i to fokusira ok pri f/2.8.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Re: Nejasnoce oko AF CANON 700d
« Odgovor #10 poslato: Septembar 16, 2017, 01:21:45 posle podne »
Mada je DOF skoro beskonačan kod kamera.

pa sad, ja sam radio i sa analognim kamerama koje imaju varijabilnu blendu i mogu da imaju dof dubine par santimetara, neke koje idu na film, neke koje idu na traku.. tako da ne verujem da nema modernih didjitale kamera koje imaju veliku blendu ili bar izmenjive objektive.. no tu fokus radi na "drugaciji nacin" + video sam ja da profi kamermani koriste razne trikove.. sa dslr  smo snimali video vise puta za neke potrebe (profi kamermani, ne ja) i uvek su koristili manualni fokus i neke rigove u koje ubace aparat pa oznace 5-6 mesta za fokus i mrdaju sami rukom sa jednog na drugi.. nista kamera fokus :D .. ja probo i umro od smeha, def nije za mene :D

no ko sto rekoh, kamere sa vrlo plitkim dof fokusiraju na keca, to ja sa dslr-om nisam doziveo, kako to na kameri radi - nemam ideju, al radi :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Na mreži pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Re: Nejasnoce oko AF CANON 700d
« Odgovor #11 poslato: Septembar 16, 2017, 02:07:19 posle podne »
Mislio sam za DOF na ono gore što kažeš "jeftine kamere". Jeftine kućne ili jeftine profi kamere. Svakako da ima raznih čuda, ali to je neka druga priča.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Re: Nejasnoce oko AF CANON 700d
« Odgovor #12 poslato: Septembar 16, 2017, 03:35:44 posle podne »
Mislio sam za DOF na ono gore što kažeš "jeftine kamere". Jeftine kućne ili jeftine profi kamere. Svakako da ima raznih čuda, ali to je neka druga priča.

da da, to jeste, "jeftine kamerice" uglavnom imaju veliku dubinu verovatno im je tako lakse da jure fokus :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Na mreži pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Re: Nejasnoce oko AF CANON 700d
« Odgovor #13 poslato: Septembar 16, 2017, 06:45:18 posle podne »
Evo druže samo za tebe jedan upload ilustracije radi  :D
A i tema je oko fokusa pa eto...

Snimak je neobavezno nastao u šetnji i testiranju EF28 f1,8 USM objektiva. Heto sam da vidim kako radi AF u video modu.
Fokus u ovom snimku je bio kontinualan i fiksiran na centar.  Snimak je sirov, sa kartice na YT direktno.
Namerno sam držao blendu na 1,8 (ako ću da privrćem, onda mogu i kit objektiv da korisitm) pa je shutter bio 1/4000 pri ISO 100. Sunce je pržilo pa su neki delovi broda izgoreli  ;D  a i bilo je teško gledati ka suncu, što se vidi na modelu  :toothy4:
ND filter nisam imao, a ni na kraj pameti da u ML skinem ISO na 50 ili 25.
Vidi se da pri umereno brzom pomeranju aparata ka i od lica od 0,5 do 1m treba oko sekunde da odradi AF. 

https://www.youtube.com/watch?v=X2kT7mitrjc
« Poslednja izmena: Septembar 16, 2017, 06:47:31 posle podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže batakole

  • Junior
  • *
  • Poruke: 36
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: Nejasnoce oko AF CANON 700d
« Odgovor #14 poslato: Septembar 18, 2017, 12:20:44 posle podne »
Ovo stvarno moze da bude tutorijal a i mesto gde bi se razmenjivala iskustva u snimanju postavke AF u raznim situacijama i slicno. U svakom slucaju meni je mnogo pomoglo

Van mreže batakole

  • Junior
  • *
  • Poruke: 36
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: Nejasnoce oko AF CANON 700d
« Odgovor #15 poslato: Septembar 18, 2017, 01:54:44 posle podne »
Ne slazem se da modovi AF nemaju mnogo veze sa rezimima merenja svetla. Ako slikas one shot modom i zelis da istaknes  objekat bolje je da merenje svetla meri neku uzu zonu nego celi kadar jer onda moze da bude pogresna ekspozicija na objektu koji snimas. Ispravite me ako gresim i sta gresim meni je ovo logicno

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Re: Nejasnoce oko AF CANON 700d
« Odgovor #16 poslato: Septembar 18, 2017, 02:13:55 posle podne »
To isto može da bude i u bilo kom drugom AF modu.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Re: Nejasnoce oko AF CANON 700d
« Odgovor #17 poslato: Septembar 18, 2017, 08:38:06 posle podne »
Ne slazem se da modovi AF nemaju mnogo veze sa rezimima merenja svetla. Ako slikas one shot modom i zelis da istaknes  objekat bolje je da merenje svetla meri neku uzu zonu nego celi kadar jer onda moze da bude pogresna ekspozicija na objektu koji snimas. Ispravite me ako gresim i sta gresim meni je ovo logicno

gresis, merenje svetla ima veze sa tim kako hoces da osvetlis kadar, af ima veze sa tim kako se pomeraju stvari u kadru i sta hoces da bude u fokusu. sve kombinacije su tu moguce, svako merenje sa svakim tipom fokusa, nema nikakve veze izmedju njih (osim sto uticu na rezultat)
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Na mreži pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Re: Nejasnoce oko AF CANON 700d
« Odgovor #18 poslato: Septembar 18, 2017, 11:48:46 posle podne »
Ne slazem se da modovi AF nemaju mnogo veze sa rezimima merenja svetla. Ako slikas one shot modom i zelis da istaknes  objekat bolje je da merenje svetla meri neku uzu zonu nego celi kadar jer onda moze da bude pogresna ekspozicija na objektu koji snimas. Ispravite me ako gresim i sta gresim meni je ovo logicno


U tehničkom smislu nemaju veze, kao što kolege gore kažu.
Mogu i treba da imaju veze u načinu upotrebe, tj. da bi dobio željeni rezultat, ako si na to mislio.
Ovo drugo je stvar fotografa i podešavanja aparata.
« Poslednja izmena: Septembar 18, 2017, 11:50:04 posle podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Na mreži pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Re: Nejasnoce oko AF CANON 700d
« Odgovor #19 poslato: Septembar 19, 2017, 12:06:06 pre podne »
Poprilicno evo upravo slikam istu scenu i menjam modove i rezime . Jedino sto kad koristim AF slike nisu tako ostre kao kad rucno fokusiranlm . Navika iz tv prvo maksimalno zumiram onda izostrim pa vratim  zum na zeljeno mesto i tada su slike savrseno ostre i na maks. Uvecanju. Koriscenje AF nije tako uspesno negde gresim u odabiru modova rezima i merenja svetla nadam se da cu provaliti kako. Da li na forumu postoje postovi gde se razmenjuju iskustva u koriscenju AF


Da se vratim na tvoj post gore... Šta podrazumevaš pod "prvo maksimalno zumiram onda izostrim pa vratim  zum na zeljeno mesto"?
Zum prsten na objektivu ili zum prikaz na ekranu?
Plašim se da je ovo prvo jer to nije pravi put kod većine (Canon) objektiva. Oni nisu parafokalni. Namenjeni su fotografiji i nije im ta osobina presudna, dok kod TV objektiva jeste vrlo poželjna.
Za neupućene da ne googlaju i prevedeno na primer:
Ako nešto fokusirate sa parafokalnim objektivom, to će biti u fokusu uvek bez obzira koliko posle zumiralni ili odzumirali. Nema potrebe za naknadnim fokusom. To nije slučaj kod Canonovih kit objektiva. Mora se prvo zumirati pa tek onda fokusirati. Dok recimo jeftini i dosta loš Tamron 18-200 jeste parafokalni objektiv i kao takav može početnicima mnogo olakšati manuelni video fokus.
Canonov 18-135 IS STM softverski emulira parafokalni objektiv, tako da je to jedan od urzroka njegove velike brzine fokusiranja. Skoro uvek je "tu negde blizu" i samo malo fali do potvrde fokusa.   

P. S. Nešto ne radiš dobro ako ti slike nisu oštre sa AF-om.
« Poslednja izmena: Septembar 19, 2017, 12:10:23 pre podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže batakole

  • Junior
  • *
  • Poruke: 36
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: Nejasnoce oko AF CANON 700d
« Odgovor #20 poslato: Septembar 20, 2017, 09:13:17 pre podne »
To sam potpuno zaboravio mada mi to funkcionise na 55-250 is stm fotka je ostra i kada tako izostrim. Jos za jednu stvar mi ie potrebna pomoc , nasao sam svoj prvi aparat zenit i na njemu helios 2/44 58mm objektiv pa me zanima sa kojim adapterom mogu da ga koristim na 700d. Ima ih puno na KP i raznim sajtovima i to tri tipa , sani bez potvrde fokusa i sa emf cipom. Za 700d kazu da je potreban taj sa cipom koji moze da se programira  za otvor blende itd. Kakva su vasa iskustva sa tim

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Re: Nejasnoce oko AF CANON 700d
« Odgovor #21 poslato: Septembar 20, 2017, 09:41:36 pre podne »
To sam potpuno zaboravio mada mi to funkcionise na 55-250 is stm fotka je ostra i kada tako izostrim. Jos za jednu stvar mi ie potrebna pomoc , nasao sam svoj prvi aparat zenit i na njemu helios 2/44 58mm objektiv pa me zanima sa kojim adapterom mogu da ga koristim na 700d. Ima ih puno na KP i raznim sajtovima i to tri tipa , sani bez potvrde fokusa i sa emf cipom. Za 700d kazu da je potreban taj sa cipom koji moze da se programira  za otvor blende itd. Kakva su vasa iskustva sa tim

nema bas mnogo veze sa ovom temom, imas drugu : http://forum.pcfoto.biz/index.php?topic=6874.msg88749#msg88749

sto se te price tice, ako imas neki "iskusan" objektiv tipa neki fancy prime koji kosta vise stotina evra, neki uber kvalitetni zoom etc.. to ima smisla da bodes na adapter i da se drndas sa tim, ali za neke "obicne, ceste" objektive ne isplati se.. takodje, obrati paznju ti stari objektivi cesto imaju na sebi gljivice, te gljivice oce da ti napadnu i nove objektive ako ih drzis zajedno sa tim starim pa to moze skupo da te kosta

za adapter, bez cipa radi adapter na svakom aparatu, sa cipom zavisi ima stari i novi cip, stari cip (potvrda fokusa) ne radi na novim aparatima
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu