Autor Tema: Dslr ili Milc  (Pročitano 13083 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1602
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dslr ili Milc
« Odgovor #20 poslato: Maj 16, 2017, 06:26:47 posle podne »
Hvala Zorane.

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1602
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dslr ili Milc
« Odgovor #21 poslato: Maj 16, 2017, 06:46:37 posle podne »
Da li moze samo jos misljenje o modlima canon m3 i m10? I njihovo poredjenje sa canonom 100d.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Dslr ili Milc
« Odgovor #22 poslato: Maj 16, 2017, 07:16:07 posle podne »
Danas sam bas nesto petljao sa 100d koji u kombinaciji sa klasicnim 18-55 opet deluje ''kabasto'' u odnosu na bilo koji EOS M... tako da su mi svezi utisci. Glasam za EOS M bas zbog objektiva, koji ti donose benefit u gabaritima. M3 ima 24mp senzor dok m10 ima 18mp. Sve ostalo je manje vise identicno.. ..osim baterije, tezine i sl.
100d je odlican, ali bih ja to mlatio sa Canon EF palacinkama i maksimalno 50 i 85mm. Ovde je zapravo kljucna tvoja potreba za 15mm, sto vrlo konkretizuje odgovore.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1602
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dslr ili Milc
« Odgovor #23 poslato: Maj 16, 2017, 07:23:44 posle podne »
Hvala, to sam hteo i da cujem. 100d jeste mali, ali je izgleda debljina ostala ista.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Dslr ili Milc
« Odgovor #24 poslato: Maj 16, 2017, 08:18:07 posle podne »
I na ovom spisku se još jednom vidi glupost Canonove MILC politike.
Izbacili 28 zumaljki i JEDVA dva EF-M prajma.

Da, slažem se, korisnici imaju neverovatan širok izbor u moru EF/EF-S prajmova, ali je sve to bezvezno kad mora adapter, bez obzira što on (za razliku od mnogih drugih) radi nativno. Jednostavno, čak i veoma tanki 24/40 stm objektivi sa adapterom postaju dosta bucmasti i gube poentu. Naravno, drugačije se to može posmatrati, jer recimo kombinacija EOS M + adapter + 85 1.8 i dalje biva manja od npr Fuji aparata sa 90mm f2. Na stranu kako koji radi, Canon je i sa adapterom sitniji. Međutim, ja bih više voleo elegantno rešenje, a kod Canona se elegancija zasad postiže samo sa 22 f2 STM. Dobro, ali jedino rešenje, a onda se postavlja pitanje čemu izmenjivost objektiva?

Eto, malo i drugačijeg svetla. Ja znam da bih mogao sa time da živim, ali bi me nerviralo. Kao što me nervira i Sony politika koju mnogi brane. OK, sad su i počeli da izbacuju objektive, ali i dalje više forsiraju tela, nego sistem u celini. Dok god ne ukapiraju poentu, neće biti stvarna konkurencija Canonu i Nikonu... a ni Fuji-ju.

Pozdrav

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dslr ili Milc
« Odgovor #25 poslato: Maj 16, 2017, 08:32:08 posle podne »
Canon skapirao MILC kao naprednu turističku zanimaciju, pa je zato forsirao zoomove :)
Za ozbiljne korisnike tu je masa već postojećih fiksnih objektiva na DSLR-u
E sad, ako neko baš zapne da ih ima na MILCU, tu je taj adapter....dabome. :)
Dakle,  veoma prosto... i logično  :dontknow:
« Poslednja izmena: Maj 16, 2017, 08:35:22 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1602
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dslr ili Milc
« Odgovor #26 poslato: Maj 16, 2017, 09:02:50 posle podne »
Pa vidi, ova kombinacija canon m + 22 f2 meni deluje vrlo primamljivo. Vrlo kompaktna i elegantnta kombinacija. Mozda bi mogo samo sa tim da zivim.

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Dslr ili Milc
« Odgovor #27 poslato: Maj 16, 2017, 09:41:43 posle podne »
Kao što rekoh gore, lepa kombinacija i radi dobro.
Meni je utisak kao da radim sa kompaktom. Najviše mi je smetalo što nema više tastera pa sve moram preko ekrana da podešavam.
To se odnosi na prvi EOS M. Ovi noviji imaju i po koji točkić :)
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1602
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dslr ili Milc
« Odgovor #28 poslato: Maj 22, 2017, 10:49:17 pre podne »
Posto sam se detaljno informisao o opcijama zakljucio sam NISTA. MILC sistem je koliko sam video dosta skup. Tela jesu kompaktna, ali trazilo sam naso samo kod par modela. Ne znam kako bi snaso da se uvek oslanjam samo na lcd. Tockice za manuelna podesavanja isto vrlo slabo. Znaci bas kompromis treba da napravis.... Fuji ima neka interesantna tela, koja bi meni odgovarala, ali onda kad pogledam objektive ne vidim svrhu. Dosta je ovo skupo, u poredjenju sa dslr aparatima, mislim na entry level.  Bar tako meni izgleda. Stvarno nisam planirao da se otvaram nesto sad finansijski. Do 700 evra plafon. U medjuvremenu sam pogledao u prosumer klasu i tu video par modela. Panasonic lx100, canon g7x, fuji x30, nikon dl24-80. Dosta su mi privukli paznju ti modeli. Da li moze neko da mi ih uporedi sa milc i dslr aparatima? Svidja mi se sto uglavnom imaju brze objektive. Interesuje me razklika u kvalitetu zbog senzora? Negde sam video, mozda i gresim da je bokeh manje izrazen kod manjih senzora. Mozda sam se izlupao sad sa tim ali bih voleo ako moze neko poredjenje...

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dslr ili Milc
« Odgovor #29 poslato: Maj 22, 2017, 04:49:04 posle podne »
ajmo opet sa ovom tabelom... :)

Pogledaj obavezno kada nadješ neki da ti se svidja koji senzor se nalazi u njemu.
Razlike u veličini senzora povlače i brojne druge razlike... ;)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1602
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dslr ili Milc
« Odgovor #30 poslato: Maj 22, 2017, 05:09:18 posle podne »
Ma znam ja ovo, odavno. Nego nisam nacisto, kakav bokeh dobijam sa blendom 2 na 1" senzoru? To sam u stvari hteo da pitam.

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dslr ili Milc
« Odgovor #31 poslato: Maj 22, 2017, 05:51:58 posle podne »
a šta misliš ..? :)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1602
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dslr ili Milc
« Odgovor #32 poslato: Maj 22, 2017, 06:27:52 posle podne »
Pa mislim da nije, samo me interesuje kolika je razlika....? Deluju mi interesantno ovi prosumer aparati. Ali ipak izgleda da je sve to ispad canona 100d....

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dslr ili Milc
« Odgovor #33 poslato: Maj 22, 2017, 06:37:55 posle podne »
razlika je tu u svemu...a to mislim da mnogi ne shvataju .

prvo, 1˝ ima krop faktor 2,72x

to znači da ono što ti stane u kadar sa FF i 50mm,  na aparatu sa senzorom 1˝ može da stane tek sa 18mm.
A uticaj milimetraže na bokeh ti je poznat.

Drugo ako gledaš samu površinu senzora videćeš da ona kod FF veća oko 7,44x u odnosu na 1˝senzor

koliki je tu uticaj na količinu svetla i dizanje ISO-a ne treba ni govoriti...

Ali opet fotkaju ljudi i sa takvim aparatom, kao sto fotkaju i sa mobilnim telefonima gde je senzor još manji...malo kompromisa tu i tamo i ide to... :)

Samo treba reći zbogom plitkom DOF-u i fotografisanju u lošim svetlosnim uslovima....za sve ostalo moraš baš da piljiš da bi video razliku, ako i tad vidiš...
« Poslednja izmena: Maj 22, 2017, 06:43:42 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1602
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dslr ili Milc
« Odgovor #34 poslato: Maj 22, 2017, 07:06:09 posle podne »
Hvala. Meni je jako bitan plitak DOF. A to ni na jednoj fotografiji sa prosumer aparaton nisam primetio. Ili nisam doboljno gledao....

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dslr ili Milc
« Odgovor #35 poslato: Maj 22, 2017, 07:10:39 posle podne »
e pa onda si ti kandidat za veći, a ne za manji senzor od tog na 40D.. ;)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1602
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dslr ili Milc
« Odgovor #36 poslato: Maj 22, 2017, 07:16:42 posle podne »
Pa ocigledno, jos kad bi mogo u nekom manjem i jeftinom telu... Mnogo mi privlace paznju ovi fuji aparati sa fiksnim prajmom.  Naginjem ka toj strani izgleda. Ali, 1000evra je dosta.... Sto bi reko moj kum, sto ga vise tupim, stvar se zaostrava....

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Dslr ili Milc
« Odgovor #37 poslato: Maj 22, 2017, 07:36:52 posle podne »
Fuji sa fiksnim prajmom je glupost, ako ne košta upadljivo MANJE nego istovetan aparat sa izmenjivim objektivom. A ne košta. Zapravo, bilo koji aparat sa fiksnim prajmom je u današnje vreme i u današnjim okolnostima glupost. Prosto, ne nudi baš ništa u zamenu za tu neizmenjivost objektiva, osim nekakav imaginarni rejting u društvu znalaca, koji će te posmatrati kao ozbiljnog umetnika, koji eto ume da funkcioniše sa prajmom 24/7. Besmisleno.

Ako već možeš da živiš s prajmom, zbog čega onda ne bi uzeo Fuji X-E1 i 27 f/2.8 ili 35 f2? Jeftinije i praktičnije, a pritom se nisi venčao sa objektivom.

U osnovi, aparat koji ima bajonet, u kombinaciji sa jednim prajmom je isto što i aparat sa fiksnim objektivom. Ti svakako možeš silikonom da zalepiš objektiv, tako da bude fiskni i imaš daleko jeftiniji aparat sa fiksnim objektivom i EVF-om. ;) Ako te objektiv jednog dana smori, ne moraš da baciš ceo aparat, nego promeniš objektiv. Obratno je prilično nemoguće. Može na strugu da se reši problem, nego bi se malo ogulila farba. ;)

Pozdrav
« Poslednja izmena: Maj 22, 2017, 07:39:44 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1602
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dslr ili Milc
« Odgovor #38 poslato: Maj 22, 2017, 07:43:45 posle podne »
Jedini problem je sto mi je zizna daljina od 35mm previse uska. 27mm, ni tamo ni ovamo. Najbolje bi bilo nesto oko 22-24, a to ima canon. Mada bi sa ovim 27 imao bolji bokeh kod portreta. Ne znam ni ja.

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dslr ili Milc
« Odgovor #39 poslato: Maj 22, 2017, 08:03:09 posle podne »
ja ne znam sta da ti preporucim, ali znam sta bi ja uradio na da sam na tvom mestu.

pazi ovako, trenutno ti 5Dmk2 kosta 550e a 50 1,8 tu negde do 100€, (polovno),  što je u zbiru 650.-€....sve ostalo kada se malo oporaviš, a izbor je stvarno velik.
Evo ima i stara 35mm f2, jedna za  100 a druga za 200€...baš sam to video skoro

Jeftinije a bolje trenutno nema.
Mada ja se pitam i kud ćeš bolje.. ;)
« Poslednja izmena: Maj 22, 2017, 08:07:21 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8