Autor Tema: Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM  (Pročitano 18662 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM
« Odgovor #20 poslato: April 10, 2017, 12:00:54 posle podne »
http://www.kupujemprodajem.com/Canon-35mm-f2-44492488-oglas.htm

Čim shvati da ima nešto što ne postoji, moći će da nadruka cenu na barem 1000 €.  >:D

Rezultat pretrage od cca 25 sekundi.

Pozdrav

P.S. "postavljen: pre nedelju dana". Ne deluje mi nešto da se kupci pokidaše. Možda potražnja ipak nije tolika koliko se priča?
« Poslednja izmena: April 10, 2017, 12:02:15 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže MladenD

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 251
  • Pol: Muškarac
    • mladjad
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM
« Odgovor #21 poslato: April 10, 2017, 12:08:57 posle podne »
Slucajno znam nesto vise o konkretnom primerku ;)

Nebitno. Nije bas isto polovno x godina staro po ceni od 200e i nov za 180e. Neka Ljuba kaze koliko mu se prodaje 35mm 1.8G, pa onda uzmemo u obzir koliko Canon prodaje vise aparata i lako mozemo videti kolika bi bila potraznja, da postoji nesto sto novo kosta 180e a 35mm i 1.8 (f2) je...

To sto trenutno ima jedan na oglasima ne menja cinjenicu da se pojave jednom u 2 godine kod nas... I to otprilike kruzi 2 primerka koji menjaju vlasnike...

Canon 5D mark IV, 8-15L f4, 16-35L f4 IS, 24-70L 2.8 II, 70-200L 2.8 IS II, 35L 1.4 II, 100L IS Macro, 135L f2, 85L 1.2 II, Sigma 50mm art

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM
« Odgovor #22 poslato: April 10, 2017, 12:23:20 posle podne »
Neće biti, ali nema veze. Primerak koji sam ja nabavio za prijatelja pre neki mesec, bio je u mint stanju i garancija mu je istekla 2 meseca ranije. I kupljen je kod nas.

Ako je potražnja tolika koliko kažete, ja verujem da će ovaj brzo da ode. Ali ipak nešto sumnjam u tu priču. Taj Canon i kad ga je bilo u samoposlugama, nije se prodavao toliko koliko se priča, jer je Canon oduvek bio odlično opskrbljen optikom svih kategorija, pa ni korisnici nikad nisu bili u fazonu "daj šta daš".

Odlična prodaja Nikonske 35-ice je rezultat idiotske poslovne politike dotičnog proizvođača, zbog koje vlasnici DX tela bez motora nisu mogli na svoje aparate da okače BUKVALNO ništa osim kit-ova. Ja tu problematiku poznajem suviše dobro, da bih se upecao na falš statistiku. Mnogi koje poznajem, a koji su kupili tu Nikonsku 35-icu po preporuci, uopšte ne znaju koji će im rog, već eto - da se nađe. Da imaju neki objektiv više, pored kita koji je 99.999999% vremena na telu.

Nije postojao nijedan razlog da se stara Canon 35-ica ne prodaje bolje, dok je bila aktuelna, osim činjenice da se to baš i ne traži toliko koliko se priča. Situacija na Nikonu je danas tek simbolično bolja. Sada imaju tu 35-icu i imaju jeftinu 50-icu. Sve ostalo što je falilo, fali i dalje. Nemaju normalan UWA za normalne pare. Imaju novu 85-icu koja radi bez motora u telu, ali je cenom uglavnom nedostižna za one koji pucaju na tela poput D3xxx i 5xxx. I tako u nedogled.

Nije sve tako crno-belo. Ja se slažem da neka 35-ica f1.8 STM ne bi bila smetnja, ali ne razumem ni priču koja se vrti 10 godina. Možda je ti ne vrtiš, ali znam da se vrti (prisustvujem sve vreme) i u identičnom obliku je bila aktuelna i kada je proizvodnja stare 35-ica bila aktivna.

Pozdrav
« Poslednja izmena: April 10, 2017, 12:33:01 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže MladenD

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 251
  • Pol: Muškarac
    • mladjad
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM
« Odgovor #23 poslato: April 10, 2017, 12:56:42 posle podne »
Nemam obicaj da vrtim istu pricu puno puta, ali Storme jbg teras me :D Nemoj kao Dux sto radis da kad ga covek pita jedno ti kazes drugo :D

Pa ne mozes porediti polovnu od 200e staru ko zna koliko (a znam i koliko je jer znam primerak) i novu za 180e. Nadji mi polovnu za 130e sa garancijom (a takve cesto nadjes za Nikon) i ja cu da kupim odmah iako mi ne treba. To sto si ti nasao za sebe povoljno opet ne govori nista, sporadicni slucajevi su samo to, sporadicni slucajevi a ne pravilo.

Koliko je ta 35ica kostala nova kad kazes da nije bila best buy? 180e sigurno nije, nego 300+. Pa jel to isto sto i 180? Sto nije bila best seller, zato sto ni cena nije bila takva... Da izbace STM za 180e prodavao bi se koliko i 50mm stm, a svi znamo koliko se on prodaje, mnoogo...

Da li ja mogu da usetam u radnju i kazem dajte mi Canon 1200D i 35mm sve za 500e. Ne mogu, pitanje dal i samo Canon 35mm mogu da kupim za 500e (verovatno ne). Da li mogu da kupim Nikon D3300 i 35mm 1.8G za 500e? Mogu. To je sustina

Ja sam milion puta rekao da je Canon sa tom serijom jeftinih objektiva napravio extra pricu (10-18, 40mm, 55-250...), i tu jako fali 35mm za do 200e. To sto nikon nema povoljan 85mm i povoljan UWA je poredjenje baba i zaba, pa i ja cu prvi reci nikon nema povoljne objektive. Ali to sto Nikon nema jeftin UWA znas i sam koliko ima veze sa tim sto Canon nema jeftinu 35icu, da ne pravim poredjenja da se ne uvredis... I zato svim pocetnicima i preporucujem Canon kada ulaze u tu pricu, jer sa par jeftinih objektiva mogu da pokriju sve potrebe, sve osim jeftine 35ice...
Canon 5D mark IV, 8-15L f4, 16-35L f4 IS, 24-70L 2.8 II, 70-200L 2.8 IS II, 35L 1.4 II, 100L IS Macro, 135L f2, 85L 1.2 II, Sigma 50mm art

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM
« Odgovor #24 poslato: April 10, 2017, 12:59:23 posle podne »
Niko ne kaže da se ne može živeti sa postojećim izborom 35-tica kod Canona - naprotiv, nego samo govorim o manje ili više elegantnim rešenjima .

I po meni je to Nikonsko rešenje kada je reč o 35-ticama, elegantnije ...
Takodje, Nikon za crop ima 40 f2,8 macro.. što je opet elegantnije rešenje zajedno sa njegovim 35 f2.   
Kod Canona sad imamo 35 f2,8macro + 40 f2,8 ....a već postoji 50-tica 1,8 STM...hm.

Mislim može sve to, ajde....ali po meni malo bzvz..

Naravno, sa druge strane kod Canona na nekim drugim žižama daleko povoljnija situacija, i  to je tačno...



« Poslednja izmena: April 10, 2017, 01:06:02 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM
« Odgovor #25 poslato: April 10, 2017, 02:34:12 posle podne »
Slažem se Mladene potpuno.
Ja spadam u tu grupu. Razmišljao sam da li mi taj objektiv vredi toliko para. Mislim na staru 35-cu. Kupio sam poslednji primerak od Ljube negde u jesen 2013. ako se dobro sećam. I ovi moji drugari što traže nije da ne mogu da žive bez nje. 200-300E bi dali, ali preko toga ne.
Mogu ja finansijski da kupim i novu 35-cu i da predjem na FF, ali pitanje koliko mi realno treba.
Svako treba da ima meru, pogotovo ako mu je to samo hobi koji ne donosi novce.
A Canon je imao takav nov objektiv u ponudi od 1990. do 2012. (tako nekako), sad ga nema za razliku od plastik fantastika!
Uleteo je tu YN sa 35mm, mada bi pre uzeo polovnu Sigmu 30mm f1,4 da sada kupujem.

P. S. Hvala za link. Nisam gledao ovih dana - meni ipak ne treba  ;)
« Poslednja izmena: April 10, 2017, 02:40:37 posle podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže djaniru

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1170
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM
« Odgovor #26 poslato: April 10, 2017, 10:09:56 posle podne »
kada je crop telo u pitanju imate 24mm f2.8 STM koji je fantastican objektiv i uz 10-18mm i 50mm STM moze da cini lep i jeftin sistem, i ne vidim tu potrebu za 35mm.Kada govorimo o FF onda je 35mm nezaobilazna.
Canon 6D
Samyang 14mm f/2.8 IF ED UMC Aspherical
Canon 17-40 f4 L
Sigma 35mm f1.4 Art
Canon 50 f1.8 ll
Sigma 85mm f1.4 Art

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM
« Odgovor #27 poslato: April 10, 2017, 10:35:13 posle podne »
Koliko je ta 35ica kostala nova kad kazes da nije bila best buy? 180e sigurno nije, nego 300+.
Koštala je od 190 do 270. Sa 220, za koliko se prodavala kada sam ja svoju kupio, na 270 je skočila posle početka krize i skoka Jena u odnosu na Dolar. 300+ nije bila nikad, da ja znam. Izuzetke ne računam. Van zemlje je mogla da se nađe i jeftinije od 190.

Dakle, cena nije bila razlog slabe prodaje, nego to što je Canon oduvek imao x zanimljivijih objektiva u svom portfoliju. Nikon nije i otud i prodaja 35-ice kao da se deli džabe. Ljudi po prirodi vole jeftino, a solidno. Zato se prodaje i 40-ica STM. Odlično staklo, ali nije da je baš toliko neophodno, koliko bi pomislio neko na osnovu statistike prodaje. To je ono što kažu "šteta za nemati". I svaki sistem ima po nešto takvo. Kod Fujija je to recimo ona 27-ica. Ali, koliko god sva ta stakla bila dobra, njihova prodaja nije dokaz potrebe, nego prosto - pristupačnosti koja za sobom vuče logiku "od viška glava ne boli".

Upravo zato se tih Nikona u oglasima može naći ko šaše - kad laici skontaju da imaju nešto što ne umeju da upotrebe, to na kraju završi u oglasima.

Poenta je - Canon će ponuditi 35-icu po jako niskoj ceni, onda kada bude postojala potražnja sa tim staklom. A pređašnja iskustva sa jeftinom 35-icom ih nisu uverila da je to najbitnija stvar u ponudi i to je prosto to. Nema dalje. Dok je bilo u ponudi, kupovalo se na kašičicu, iako je bilo i optički solidno i cenovno pristupačno. Zašto bi to bilo na listi prioriteta? Na osnovu kakve prodaje prethodnog modela? Menjaju se uvek stakla koja su profitabilna i imaju dobru prođu. 50-ica 1.8 broji već treću verziju za slične pare. Zašto? Zato što oduvek dobro ide. 100-tka makro? Ista stvar.

Pozdrav
« Poslednja izmena: April 10, 2017, 10:38:04 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM
« Odgovor #28 poslato: April 10, 2017, 10:42:02 posle podne »
ne znam kako im se prodavala prošla 35 f2 ali od ove postojeće teško da može gore... :)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže MladenD

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 251
  • Pol: Muškarac
    • mladjad
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM
« Odgovor #29 poslato: April 11, 2017, 12:00:31 pre podne »
A ni ovaj EF 50mm 1.4 se izgleda ne prodaje nikako kad nema smisla da ga zamene vec 20 godina, kao ni 135L :D

Daj bre Storme, branis neodbranjivo. Mislim volim ja Canon, ali da cu da branim njihove sulude poteze, ne mogu nikako. Kao sto ne mogu da branim davanje na kasicicu unapredjenja kod aparata, tako ni ovu glupost sa objektivima ne mogu da razumem. Pa 35mm f2 stm bi bio jedno 1000 puta bolji izbor od 40mm 2.8 stm, pa se i taj 40mm prodaje fino koliko god besmislen bio.

Ja za cenu sto sam nasao to je da se vrteo oko 300$ u USA. E sad ako je kod nas bio ispod 200, svaka cast, priznacu gresku, mada nikad nisam video bilo sta da je kod nas jeftinije nego u USA, a tek ne 50%. Ali ok, neka bude da je i bio 190e kod nas, sto ih onda nema za 120 polovnih pitam se...
A ne vidim ni ko ne bi voleo FF 35icu za 200e, i to jos solidnih performansi...
Canon 5D mark IV, 8-15L f4, 16-35L f4 IS, 24-70L 2.8 II, 70-200L 2.8 IS II, 35L 1.4 II, 100L IS Macro, 135L f2, 85L 1.2 II, Sigma 50mm art

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM
« Odgovor #30 poslato: April 11, 2017, 12:23:36 pre podne »
Kao što rekoh... Canon poslednjih godina nema u ponudi novo slično staklo (za slične novce), a dugo ga je imao - tu je cela poJenta. Cena u radnjama napolju poslednjih godina je bila min. 300 dolara, evara... Kod nas 300-350 evra, ali ga nije bilo za 300, osim kod Ljube. I sećam se predloga kolega forumaša da uzmem umesto njega odličan 40mm f2,8 STM. Jedna blenda meni ne pravi revoluciju u odnosu na kit objektiv ;)
« Poslednja izmena: April 11, 2017, 12:25:03 pre podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM
« Odgovor #31 poslato: April 11, 2017, 12:37:48 pre podne »
@Mladen
Nemam ja šta njih da branim. Njih najbolje i najrevnosnije brani nesposobna konkurencija. Da nije tako, ne bih njih bolela ona stvar za sve. Pa i pored toga, optička ponuda im je najsveobuhvatnija i najozbiljnija. Uopšte ne treba biti neki ljubitelj, pa to videti.

Da, mogu da se složim za 50-icu 1.4, ali to mu opet nekako dođe izazvano nesposobnom konkurencijom. Nikon se 30 godina spremao da izbaci AF-S 50-icu 1.4, onda ju je izbacio i bolja je od Canona jedno... šta znam... 0.4%. Gde je onda motiv da se izbaci bolje? Sigma je po meni odličan motiv, ali je dvostruko skuplja i premda Canonu pravi ozbiljne probleme, ipak nije konkurencija 50-ici 1.4. Da sad kupujem novu 50-icu, definitivno bih uzeo Sigmu, ali očigledno je da moj ugao nije jedini relevantan.

Što se 135-ice tiče.... šta te žulja na njoj? Ako postoji staklo za koje ne vidim potrebu za novijim (i verovatno najmanje dvostruko skupljim), to je onda 135-ica. Ni na 5Ds ne pokazuje znake slabosti, što će reći - čemu nova, kad ima 1000 drugih boljih kandidata za obnavljanje?

Pozdrav

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM
« Odgovor #32 poslato: April 11, 2017, 12:38:02 pre podne »
uh...ne bih ja o 135 u istom košu sa 35 f2.. :-\
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže MladenD

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 251
  • Pol: Muškarac
    • mladjad
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM
« Odgovor #33 poslato: April 11, 2017, 12:49:44 pre podne »
Zulja me jedino tvoja logika. Upgradeuje se samo ono sto se dobro prodaje, zar ne rece to? Pa 135ica se prodaje dobro i dalje, sto ne izbace IS verziju po ceni od 2000$ (koliko bi verovatno bila)? Sto ne izbace 50 1.4 i potuku Nikon do nogu, ili moraju prvo da zaostaju znacajno da bi izbacili? Evo izaci ce nova 85ica ove godine, a gle cuda ni tu ne zaostaju za Nikonom pa svejedno izbacuju novu?

Ako se opet vratimo na tvoju logiku, 35mm f2 se nije prodavao dobro. Pa gde je logika da izbacis 35mm f2 is po duplo visoj ceni koji se prodaje jelte jos losije?

Ja ni jednog trenutka nisam rekao da Canon nema najsveobuhvatniju ponudu objektiva. I mene najmanje briga za tu 35icu f2 jer svakako ne bih bio kupac za tako nesto. Ali da kazem da ne fali jer je meni nepotrebna (by Djaniru) je onako malo suludo, jer niko od nas ne reprezentuje trziste da bi bio reper...

Jel moze neko od vas da zamisli coveka koji bi voleo da uzme na primer samo neki osnovni crop DSLR i 35mm f2 (sto mu dodje normalac na cropu)? Jel to nenormalna situacija da neko ima jedan univerzalac, Jel 50ica to na kropu moze? Ne bas... Jel 40mm 2.8 bolji izbor sa blendom manje? Nije. Da li ima da se kupi? Ima Yongnuo sto ne racunam, Canon nema. Kako onda ne fali?
Canon 5D mark IV, 8-15L f4, 16-35L f4 IS, 24-70L 2.8 II, 70-200L 2.8 IS II, 35L 1.4 II, 100L IS Macro, 135L f2, 85L 1.2 II, Sigma 50mm art

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM
« Odgovor #34 poslato: April 11, 2017, 01:10:15 pre podne »
Zaboravljaš jedino da to nije "moja logika", nego nešto što je valjda očigledno iz njihovog (ne)činjenja. Konstatacija stvarnosti. Pokušavam da objasnim razloge (iz mog ugla), najbolje što umem, na osnovu onoga što sam u pogledu Canon poslovne politike naučio do sada. A naučio sam da retko šta rade bez dobrog razloga. I kad nešto nude, znači da su procenili da će to da ide. Ako ne nude, imaju neke razloge da to guraju upravo tako. To je čist biznis. Logika izbacivanja duplo skuplje 35-ice je IS i video namena. Ako nisi primetio, cela fotografija je otišla u tri lepe, jer se neko setio da FOTOaparate pretvori u jebene video kamere. I otud je i krenulo sve u majčinu. To si morao da primetiš, valjda.

Ko kaže da ne zaostaju za Nikonom sa 85-icom? 85-icu L obožavam, ali ona sada ima ozbiljnu konkurenciju, što u Nikonskoj 85-ici 1.4, što u Sigmi. Sigma mi je prava enigma u pogledu veličine i mase (suludo je blaga reč), ali je optički više nego izvrsna. Eto sijaset razloga za novu. E sad, zašto i nova ne bude 1.2, to je dobro pitanje. Meni je automatski ispod radara zbog toga (bez obzira što je i to samo trip u principu), ali moji afiniteti su tu irelevantni.

Drugo, oni već imaju ozbiljnu konkurenciju u Sigmi. Sigma nudi 30 1.4. Zašto misliš da to ne može da odradi posao amateru koji ne planira da istrese lovu za 35 f2 IS? I to je objektiv i postoji za EF bajonet. Da li bih voleo Canonsku? Da, ali da li mi toliko nedostaje? Jok. Poštujem da nekom baš treba i ne može da živi bez nje, ali opet moram da podsetim... i dok se 35-ica proizvodila punom parom, išla je ista kuknjava... "Canon nema 35mm...". I tada sam, isto kao i sada, postavljao isto pitanje i dobijao jednako nemušte odgovore. "Ima, ali to nije to"... te "zuji", te "ružna je", te "košta 220, a ne 199" i tako dalje. Sve se nekako svodi na protest onih koji nisu kupci, nego samo vole da brinu za zdravlje onih koji jesu. Ja sad nešto mislim... pa meni je skroz smešan razlog moje kupovine 35-ice svojevremeno... kupio sam je (pazi sad, verovao ili ne) jer mi je bilo glupo da je nemam za te pare, a i bio sam radoznao. :D

Pozdrav
« Poslednja izmena: April 11, 2017, 01:17:36 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže MladenD

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 251
  • Pol: Muškarac
    • mladjad
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM
« Odgovor #35 poslato: April 11, 2017, 01:39:12 pre podne »
Ajde da posmatramo malo i iz drugog ugla.
 
Prva mogucnost je da se nesto dobro prodaje, konkurencija izbaci bolje pa ti onda izbacis novu verziju bolju od konkurencije. To je ono sto ti pricas.

Sta cemo sa drugom opcijom koja glasi: Imao si nesto sto se nije dobro prodavalo (pretpostavimo za tu 35mm f2), a gle cuda konkurencija ima nesto jeftinije sto se odlicno prodaje. Zar to nije razlog da se zapitas gde si pogresio i da ispravis, izbacis bolje za iste pare, isto za manje pare (posto Canon svakako kao najveci proizvodjac zbog ekonomije obima ima mogucnos da napravi nesto isto za manje pare), isto za iste pare? Ne? Sta je resenje, da odustanes od toga, nisi sposoban? A to sto neko drugi to prodaje u ogromnim kolicinama to cemo da zazmurimo?

Ja se slazem da je sve biznis, tako i gledam, zavrsio sam ekonomiju. Sta je razlog za nemati jeftinu 35icu? Smanjice se prodaja 40ice? Hoce, za neki procenat, svakako manji nego sto bi se dobilo prodajom 35ice (stm recimo za do 200e). Ja sam siguran da bi se prodavala malte ne kao i 50 stm a to je jedan od best sellera... Zasto se stara 35ica nije prodavala, ocigledno ima vise razloga (cena, AF motor, nesto trece)... To samo znaci da nesto treba promeniti, ne da to ne moze da se proda, jer na primeru drugih vidimo da moze i to jos kako...

85ica ima konkurenciju, to si dobro rekao. Da li ju je konkurencija obisla, ne bih rekao. To sto ju je sigma sad opticki obisla je nebitno za ovu pricu, jer je sigma izasla pre par meseci a Canon je taj objektiv poceo da dizajnira i imao u svom biznis planu mnogo ranije nego sto se sigma pojavila na trzistu...

Sto se sigme 30mm 1.4 tice, opet je ne bih ubacivao u pricu jer znacajno prelazi cifru o kojoj pricamo, a tema je jeftina 35ica, znaci ispod 200e... Sad sam bacio oko na fredmiranda temu o 35mm f2, ima stavka "price paid for", cifre se vrte oko 300$, tako da ako je stvarno u Srbiji kostao 200e nov, skidam kapu uvozniku...

I da ponovim. Canon ima set odlicnih a pristupacnih objektiva, 10-18 stm, 24mm stm, 40mm stm, 50mm stm, 55-250... Jel moguce da su to sve objektivi koji imaju prodju na trzistu, samo 35ica je jelte promasaj? A u drugom taboru taj promasaj ispade pun pogodak...

Canon 5D mark IV, 8-15L f4, 16-35L f4 IS, 24-70L 2.8 II, 70-200L 2.8 IS II, 35L 1.4 II, 100L IS Macro, 135L f2, 85L 1.2 II, Sigma 50mm art

Van mreže djaniru

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1170
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM
« Odgovor #36 poslato: April 11, 2017, 05:59:00 pre podne »
Po mom misljenju na crop telu mnogo vise je upotrebljivija 24mm nego 35mm , i da  24mm  moze u pocetku biti jedini objektiv a da ti to bas i ne predstavlja problm (ulicna, portret, pejzaz). Ne vidim stvarno za cega bi ti bio preko potreban 35mm ako posedujes  24 STM i 50 STM koji kostaju ispod 300e zajedno, a 35mm STM bi bio sigurno priblizno ceni kao ova dva zajedno. 
Canon 6D
Samyang 14mm f/2.8 IF ED UMC Aspherical
Canon 17-40 f4 L
Sigma 35mm f1.4 Art
Canon 50 f1.8 ll
Sigma 85mm f1.4 Art

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM
« Odgovor #37 poslato: April 11, 2017, 09:26:05 pre podne »
Mozda..
Ali ko zeli iole ozbiljnu izolaciju subjekta sa 24mm i blendom 2.8 nema tu sta da trazi.
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže djaniru

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1170
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM
« Odgovor #38 poslato: April 11, 2017, 09:37:24 pre podne »
Jeste Argon i on ce koristiti onda 50mm f1.8, mislim da sam napisao da kombinacija dva objektiva 24mm i 50 mm bi  cenovno bila približno kao 35mm f2 STM  a vise upotrebljivija. Koristio sam 24Stm i zato sam i uzeo 35mm kada sam prešao na ff
Ako se želi bas ozbiljna izolacija onda se ni 35 f2 ne uzima.
« Poslednja izmena: April 11, 2017, 09:39:55 pre podne od strane djaniru »
Canon 6D
Samyang 14mm f/2.8 IF ED UMC Aspherical
Canon 17-40 f4 L
Sigma 35mm f1.4 Art
Canon 50 f1.8 ll
Sigma 85mm f1.4 Art

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM
« Odgovor #39 poslato: April 11, 2017, 09:51:42 pre podne »
Kapiram te...Uvek ce covek nekako da se namesti i navikne na ono sto ima... I to je ok.
Medjutim sitna je to razlika u blendi..recimo moj bivsi 10-22 je imao blendu 3.5 na 24mm (ako ne gresim). Tanka je logika kupovati tu fiksni objektiv na 2.8
I uopste logika fiksnog objektiva koji nema bar blendu 2.0 meni nikada nije bila previse jasna (osim macro)...Pa Tamron 17-50 ima blendu 2.8 na celom rasponu , kosta ispod 200e polovan, a ostar je za sve pare...

Mislim uvek ce neko iznjedriti neku logiku za sve, ali tanko mi to sve nesto...
 
« Poslednja izmena: April 11, 2017, 09:52:43 pre podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8