Autor Tema: Nikon sa opremom za vencanja, ali koji?  (Pročitano 19083 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Shommyx

  • Junior
  • *
  • Poruke: 23
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Nikon sa opremom za vencanja, ali koji?
« poslato: Mart 13, 2017, 05:50:28 posle podne »
Pozdrav svima,
interesuje me preporuka za Nikon za fotkanje vencanja, kao i objektivi sa kojima bi mogao da radim. Sve u cenovnom rangu do 2000 e.
Ono sto je meni interesantno je Nikon D750, ali sto se objektiva tice tu ne znam ni od prilike sta bi bilo najbolje.
Imam iskustva u video snimanju i montazi vencanja, ali hteo bi da predjem na fotografiju. Sto se fotografije tice nisam totalni pocetnik, slikao sam i decije rodjendane i neke manifestacije sa sada vec uveliko starim Nikon D3100, ali posto Nikona prodajem kao i kameru, zelim da kupim foto aparat za rad.
Molim vas za neke sugestije i predloge?

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon sa opremom za vencanja, ali koji?
« Odgovor #1 poslato: Mart 13, 2017, 06:53:05 posle podne »
D750 traži FF objektive, a tu nemaš mnogo mogućnosti, a da se uklapaju u budžet.

Pod uslovom da nađeš polovni 24-120 VR (veoma teško, rekao bih), možda bi sa telom mogao da se uklopiš u tih 2000 i eventualno da nekako nalopataš sa 50-icu 1.8G, da se nađe za specijalne situacije.

Nisam siguran da sa D750 možeš da napraviš upotrebljivu finansijsku konstrukciju, jer se uz D750 kao jedino rešenje nameće dvojac 24-70 f/2.8G i 70-200 f/2.8G VR, ako ne i VR II. Može tu nešto da se kalkuliše sa raznim Tamronima, Sigmama, ali sve je to nedovoljno pouzdano za takvu vrstu rada i ja lično to prosto ne bih razmatrao.

Nisi napisao šta imaš od objektiva, ali možda bi ti bilo daleko bolje da se prebaciš na APS-C tipa D7100 i na njega natovariš neka vaspitana stakla, tipa Tamron/Sigma 17-50, opet nešto 70-200 itd. Jednostavno, ne vidim neku mogućnost elegantnog uklapanja D750 u budžet. Pritom nisi precizirao ostaje li ti blic ili treba i to?

Pozdrav

Van mreže Shommyx

  • Junior
  • *
  • Poruke: 23
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon sa opremom za vencanja, ali koji?
« Odgovor #2 poslato: Mart 13, 2017, 07:35:09 posle podne »
Od objektiva nemam nista, blic imam neki kinez koji se pokazao odlicno na D3100, pa kapiram da bi na boljem telu bio jos bolji.

Ideja mi je da u taj budzet upadnu i telo i objektivi potrebni, eventualno ako je bas neophodno mogao bi malo da probijem budzet, ako je nesto dobro, ali okvirno je 2000.

Mislis da bi D750 izvukao mnogo para, pa ne bi ostalo mnogo za objektive, pa ti se zato ne svidja ta opcija ili te nisam razumeo?

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon sa opremom za vencanja, ali koji?
« Odgovor #3 poslato: Mart 13, 2017, 10:10:11 posle podne »
Iskreno, ne znam kako se sad kreće cena D750, ali da - mislim da ne bi imao baš previše opcija oko objektiva. Ja za takvu vrstu fotoreporterskog angažovanja jednostavno ne vidim alternativnu Nikonu 24-70, s tim da je njega često veoma teško naći polovnog, a čak i onda možeš da nabasaš na primerak kojem je zum jedva pokretljiv (nedostatak u dizajnu objektiva). Eventualno bi mogao da počneš samo sa tom kombinacijom (to bi trebalo da može da se uklopi u budžet), a da telezum ostaviš za kasnije. Nije idealno, ali ako si baš rešio da ideš na FF, može da posluži.

Alternativa bi mogao biti D600... on se može naći povoljnije od D750, pa da eventualno tu napraviš neku kombinaciju. AF mu nije napredan kao kod D750... ali za posao kojim se planiraš baviti, ne bih rekao da je to veliki problem.

Možeš da ideš i na alternativnu optiku, pa rizikuješ (recimo) sa Tamronom 24-70 VC... ali opet - i on nov košta ozbiljnu lovu, a polovnog ne verujem da ima.

Pozdrav

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: Nikon sa opremom za vencanja, ali koji?
« Odgovor #4 poslato: Mart 13, 2017, 11:43:55 posle podne »
Za 2000€ jedina kombinacija su nov D750 i objektiv 24-120 f/4, ali ovisi kakva vjenčanja misliš fotografirat... Jeftina low end da, za nešto ozbiljno zaboravi da će ti taj budžet biti dovoljan...
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon sa opremom za vencanja, ali koji?
« Odgovor #5 poslato: Mart 14, 2017, 12:17:32 pre podne »
Ja bi išao na D600 koji u svako doba ima u oglasima  za 800-850€ polovan, a onda je finansijski prostor za objektive puno komotniji.

Tu onda ima mesta za 24-70 2,8 za 900-1000€ + 50 1,8 za 130-150€ ili čak i nov.

Druga varijanta je 24-120 + 85 1,8
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon sa opremom za vencanja, ali koji?
« Odgovor #6 poslato: Mart 14, 2017, 12:44:55 pre podne »
I opet je sve to kompromis. Ja se lično ne bih usudio da sa jednim aparatom odem na venčanje. Jednostavno je sve to suviše nategnuto. Bolje je imati opušteniju varijantu, kupiti nešto tipa D7100, zadržati taj D3100 kao backup i dokupiti samo nešto od bolje optike. Pa, kad se stvore uslovi, menjati telo za FF.

To je moje viđenje.

Pozdrav

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon sa opremom za vencanja, ali koji?
« Odgovor #7 poslato: Mart 14, 2017, 01:42:36 pre podne »
Slazem se sa Stormovom konstatacijom, i ja tvrdim da je mnogo ludo krenuti na fotkanje vjenčanja samo sa jednim dSLR-om, uvijek se treba postaviti pitanje-a šta ako......se pokvari zatvarač na jednom tijelu-recimo....?  :(
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže Shommyx

  • Junior
  • *
  • Poruke: 23
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon sa opremom za vencanja, ali koji?
« Odgovor #8 poslato: Mart 14, 2017, 06:09:18 pre podne »
Vidim da se D7100 po oglasima krece oko 600E, nasao sam nesto oko 800E sa objektivom 18-105 VR, ne znam koliko bi mi taj objektiv znacio?

Primecujem da ljudi stavljaju malo bitniji akcenat na dobar objektiv u odnosu na telo, kapiram da je i jedno i drugo bitno, ali deluje da bi ljudi radije dali pare za dobar objektiv nego za telo, a mozda gresim...

Ok, recimo ako bi probao u toj opciji D7100,  telo za oko 500-600 eura, ostane mi oko 1500, sta bi bio vas predlog za objektive?

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: Nikon sa opremom za vencanja, ali koji?
« Odgovor #9 poslato: Mart 14, 2017, 06:53:17 pre podne »
Na tvom mjestu uzeo bi Sigmu Art 24-35mm f/2.0, a sto je jeftinija verzija od 2 prime objektiva 24 i 35 mm f/ 1.4 koje bi ja ipak prije uzeo,ali to je jer si ograničen budzetom i novi D610... To je cca 2000€, i trebat će ti 85mm fiksni, a mislim da Nikon ima 85mm 1.8 koji se vjerujem može dobiti za cca 350-400 rabljeni.. To je novi sistem ispod kojega ja ne bi išao, ali postoji problem zvan back-up kojeg je spomenuo Storm..

Ako odlučiš krenuti sa aps-c senzorom, Nikon D7100 i Sigma Art 18-35mm 1.8 i fiksna 50ica 1.8, te ti ostanu novci za još jedno tijelo...

Također i flash, jedan flash na vjenčanju bez back-upa može biti samoubojstvo...

Ajde ti odmah malo podebljaj budžet na 3000€, bit će i tebi i nama lakše  ;D
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon sa opremom za vencanja, ali koji?
« Odgovor #10 poslato: Mart 14, 2017, 08:51:50 pre podne »
U principu ako zadrzis taj D3100 resio si i problem rezervnog DSLRa. FF objektivi pasu i na crop pa bez brige.

A uzgred ne crkava to bas ni tako lako...samo ti kreni da radis.. :)
Evo ako si iz BG u slucaju kvara dacu ti ja celu moju torbu da izguras vencanje do kraja.. ;)
..samo javi gde da dojurim.. ;D




« Poslednja izmena: Mart 14, 2017, 08:55:16 pre podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon sa opremom za vencanja, ali koji?
« Odgovor #11 poslato: Mart 14, 2017, 10:36:43 pre podne »
@dario
Ja ne bih... ta Sigma, iako je Art, ne spada u naročito predvidive, kada je AF/oštrina u pitanju. Znam šta kažu testovi, ali veruj mi da još bolje znam šta kaže praksa. Za venčanja prosto nije dovoljno pouzdan. Kao objektiv na drugom telu, za davanje umetničke crte celom fotkanju - to da. Ali kao primarni, jok. 18-35 1.8 je dramatično pouzdaniji. OK, 24-35 sam probao samo dva primerka, pa ne mora da znači da su svačija iskustva takva, ali ono - uvek se nekako vraćamo nameni. Ja ne radim venčanja i mogao bih lako da živim sa blago-nepouzdanim objektivima, ali da ih radim, teško da bih se odlučio za to staklo.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Mart 14, 2017, 10:48:46 pre podne od strane StORM48 »

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon sa opremom za vencanja, ali koji?
« Odgovor #12 poslato: Mart 14, 2017, 12:01:50 posle podne »
@Storm

nije mi jasna ta Sigma, ako je tako kao što kažeš, kako uspeva u jednoj istoj Art seriji da napravi jedan objektiv sa pouzdanim AF a drugi sa kolebljivim..?
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon sa opremom za vencanja, ali koji?
« Odgovor #13 poslato: Mart 14, 2017, 01:46:59 posle podne »
Pa nije to do njih... to je do Canona i Nikona koji ne žele da ustupe kompletne specifikacije AF algoritma. Sigma do izvodi reverznim inženjeringom i ja im se divim kako uopšte uspevaju da izađu na kraju sa tim. To rade i ostali 3rd party proizvođači, ali se o Sigmi najviše priča, jer najviše i proda optike.

A ako misliš kako jedan primerak istog modela radi kako valja, a drugi ne... to nije specifičnost samo Sigme. Viđao sam ja i OEM objektive koji prave probleme. Fazni fokus radi na principu proračuna potrebnog otklona fokusnog mehanizma. Dovoljno je da optika ne bude dobro centrirana i fazni fokus može da se zbuni tu i tamo. Tako se i dešava ta nekonzistentnost u okviru istog modela. Može da bude uticaj pojedinačnog primerka ili kompletnog optičkog dizajna.

Pozdrav

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: Nikon sa opremom za vencanja, ali koji?
« Odgovor #14 poslato: Mart 14, 2017, 02:01:13 posle podne »
Storm, nekada mi se čini da imaš preveliku averziju od Sigma objektiva i općenito Anticanon opremu... Da li postoje pouzdaniji objektivi od njih? Odgovor je DA! Da li se može vjenčanje napravit i sa Sigmom? Itekako DA!!! Da li postoje bolji objektivi uloženo/dobiveno? TEŠKO!

Naime, dvije godine sam fotograf na vjenčanjima i stavljam se upravo u poziciju Shommyxa u kojoj sam i sam bio, i vidi se u mome potpisu koju opremu koristim.. Ja prosječno po svadbi napravim 2000 fotografija, iste sortiram, i dođem na 1500 fotografija kojima sam zadovoljan...znaci 500 fotki ili 25% bacam zbog lošeg kadra, AF-a, ponavljanja, itd. Na cijelom vjenčanju 85-90% su fotografije sa Sigmama...i zato ne vidim problem zašto se vjenčanje ne bi moglo napraviti sa tim staklima...

Savjete dajemo čovjeku koji ima određeni budžet i tek je na ulazu u svijet takve fotografije, i šta sad, trebali bi mu kazati uzmi jedan FF i 3L stakla??? Ja sam na Canonu i ne da mi se sada gledati ekvivalente Nikona, ali vjerujem da su cijene približno iste te bi budžet bio mnogo van 2000€...

Za početak mu je bitno da pokrije raspon od UWA(znaci kad-tad će biti potrebno ići i šire od 24mm) do 85mm, a sad mi reci kako će to napravit nego sa 3rd part objektivima?

Podržavam i da krene sa APSC fotoaparatom i objektivima, ali mislim da će biti bezbolniji kasniji upgrade opreme ako odmah krene na FF i ulaze u taj sistem, a kao što se vidi iz mog primjera, dalo bi se za početak i s tom opcijom krenuti, ali naravno kao i uvijek postoje kompromisi!

Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon sa opremom za vencanja, ali koji?
« Odgovor #15 poslato: Mart 14, 2017, 04:22:02 posle podne »
Ne druže... uradi pretragu na moje postove, pa ćeš videti da zapravo veoma simpatišem Sigmu, počevši od Art serije, samo ne nosim ružičaste naočare i ne prihvatam zdravo-za-gotovo sve superlative koje neki po netu prosipaju, jer dobiju opremu u vlasništvo kada je testiraju.

Ne karikiraj kad pišeš postove, jer se time neću baviti. Konkretno sam rekao šta je problem, a u tvom potpisu upravo NE VIDIM tu Sigmu, pa me zanima odakle ti hrabrost da nekome preporučiš nešto sa čime nemaš iskustava? Ja prilično dobro poznajem Nikon sistem i znam šta se može, a šta ne. Na Nikonu nema previše objektiva koji se po pristupačnosti u high-end segmentu mogu meriti sa Canonovim L polovnjacima, ali ja ipak nisam potegao priču u tom smeru, jer pokretač teme uopšte nije naveo da želi da menja sistem, već da želi FF.

Ja sam upravo napisao da je teško uklopiti se u budžet i predlažem da se FF odloži do daljnjeg. Pritom, to što ti predlažeš je sve samo ne jeftino. Polovne Art sigme neće naći skoro nigde, a nove koštaju više nego polovni L-ovi. Pa hajde da onda predložimo da ipak uzme ta 3 L-a i FF Canon, jer je to u biti jeftinije nego Art sigme i D750?

Rad sa prajmovima predlažeš čoveku koji gleda u pravcu 18-105? Molim za malo ozbiljnosti. Poenta je da je budžet skučen i da čovek (rekao bih) nema luksuz da se igra hoće-neće sa optikom. To što tebi ta dva objektiva rade super, nema blage veze sa tim kako će njemu raditi neki treći, pa još na drugom sistemu.

Pozdrav

P.S. I molim te sa tim "anticanon" pričama... Sigma pre Art serije nije uspela da ubode 2 normalna objektiva u svojoj istoriji. Uvek su bili teška alternativa, ali sada srećom više nisu. IPAK, ja ne poznajem nikoga ko se u ozbiljnom poslu oslanja na bilo šta van OEM opreme, jer bi drugačije to bilo prosto neozbiljno. Može Art, mogu prajmovi, ali ne kao jedini sadržaj ranca. TAČKA. Jedna zanimljiva situacija odnedavno - čovek kupio mk4 i par Sigma objektiva. Na mk3 rade normalno, na mk4 blokiraju aparat i izazivaju nekakve koncentrične krugove po kadru. To je kasnije rešeno, ali je problem bio u FW-u i prepoznavanju objektiva. Suština je da su iznenađenja daleko češća sa 3rd party objektivima i veruj mi da apsolutno nemam nameru da ikoga u to ubeđujem. Toliko sam svega isprobao, pa sebi mogu da dozvolim da presek sopstvenih iskustava ponekad iznesem javno. A svako može sam da izabere kojoj će priči verovati.
« Poslednja izmena: Mart 14, 2017, 04:30:22 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon sa opremom za vencanja, ali koji?
« Odgovor #16 poslato: Mart 14, 2017, 04:40:23 posle podne »
Uzgred, da ne editujem ponovo post, na FF-u će UWA pokriti daleko jeftinije sa Nikonom, nego sa Sigmom. Na koju to UWA Sigmu misliš za FF, a da je pristupačnija od Nikona 18-35?

I UWA je daleko od primarnog za bilo kakve reportaže. Ako je situacija tipa - daj šta daš, valjda će prvo gađati srednji raspon, a ne UWA. A posle srednjeg raspona, telezum i opet ne UWA. Sa ta dva može šta hoće i to će lakše pokriti na APS-C-u. Ako baš pošto-poto hoće FF, onda je neki D600 sa 24-70 jednostavno daleko bolji izbor od jedne suludo limitirane Sigme 24-35. Meni se taj objektiv dopada za šetnje i neke casual zajebancije, ali posao njime ne bih radio, iz razloga koje sam gore naveo. Da, jeste svetliji, ali će mu pre zafaliti zuma, nego blende na tom rasponu. ISO odavno može da tovari bez nekih problema, pa to nije opravdanje.

Ja sam par svadbi odradio sa f4 zumovima, pa mi ništa nije zafalilo (i to još na 5D, sa max ISO3200). OK, ja to ne volim da radim (i generalno ne radim), pa sam možda skloniji kompromisu u tom smislu, ali sa f/2.8 to ne može da bude loše, a sa f2 može da umjetničari, ali nešto ne bih rekao da su mu to ambicije. Neka se izjasni, pa da vidimo.

Svi svadbari koje poznajem, a koji su na FF-u (nezavisno C ili N), rade sa kombinacijom 24-70+70-200 kao primarnom, sa par prajmova. Znam i par njih koji rade isključivo sa prajmovima (35/50/85/135), ali to su ljudi koji odbijaju polivanje i tako to. Ako njih tražiš za prijem gostiju i "slikanje svako sa svakim", oni to ne rade. Sve se može sa bilo čim, samo je pitanje kako i dokle. Zavisi od pristupa i zahteva klijentele. Neki sebi ne mogu da priušte da odbiju polivački angažman (rasponac + blic u glavu fazon), a mi zapravo i ne znamo kako to pokretač teme praktikuje da radi.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Mart 14, 2017, 04:44:46 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: Nikon sa opremom za vencanja, ali koji?
« Odgovor #17 poslato: Mart 14, 2017, 06:19:12 posle podne »
Storm šta sam ja to karikirao? Koji su to polovni L-ovi jeftiniji od novih Sigmi (mislim na prajmove jer sam išao u tome smjeru kod preporuka, pa da ih odmah i ja kupim)? Koji UWA sam ja preporučio od Sigme?

A kod preporuke Sigme 24-35mm dao sam si za pravo da preporučim jer koristim dva Sigmina prajma, 24 i 35mm, i znam sve o mašenju fokusa, a to je da svoj utjecaj ima i čovjek u rukovanju sa opremom, jer svi bi htjeli na f/1.4 gađat u oko i da je oko oštro ko žilet... E pa tako ne ide ni sa Canonima L!

Nikon 24-70 f2.8, koliko on dođe? Rabljene zaboraviti jer i oni imaju problema...

Ma zapravo možemo se mi "svađati" koliko želimo, a pojma nemamo kako si napisao koje su mu zapravo ambicije, a i sam sam ga u svom prvom postu pitao kakva vjenčanja uopće misli fotografirati... On mudro šuti, a kod nas fajt  8)

p.s. nemoj se ljutiti, ali takvog ljubitelja Canona u životu nisam vidio ni u živo, ni na forumu, kakav si ti... Neka me čitatelji foruma demantiraju i ja ću se odmah ispričati ako sam te uvrijedio  ::) >:D

Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon sa opremom za vencanja, ali koji?
« Odgovor #18 poslato: Mart 14, 2017, 09:28:59 posle podne »
Možeš se kladiti da sam zakleti ljubitelj Canon optike, jer jedino je ona (u novije doba) kroz istoriju konzistentna i konstantna. Svakako da to nije idealno, ali u moru neidealnih, L-ovi dođu nekako najbliži tome što se od skupe optike očekuje. U novije vreme je jedino Fuji blizak toj filozofiji. Ostali kako kad, kako šta. Što se brenda tiče, ne planiram da te ubeđujem ni u šta, osim da testovi (valjda) govore dovoljno. Ko želi da vidi ono što želi, teško da ga iko može ubediti u suprotno. Na stranu što ti je ovo zamena teza... jesi ti pročitao uvodni post i sve moje u međuvremenu? Kakav Canon? Jesam njega pomenuo ja... ili ti? I zašto?  :o

Pošto si obrazložio da misliš na prajmove, onda otpada priča o karikiranju, mada ni tu nije sve baš sjajno po Sigmu (a ni ostale). Recimo, evo nađi ti meni pandan Canonu EF 200mm f/2.8L II USM, koji se nov kupuje za 700€. Bio je i jeftiniji, nekad je malo i skuplji, ali to je njegova cena u prodavnicama. Polovan za 400 u koje god hoćeš doba. 135 f2L se sve češće može naći za 750 polovan, a nekad i za manje. Takođe bih voleo da vidim ekvivalent drugih proizvođača za cenu koja može da se meri s ovim (a i sve ostalo)? Zumove neću ni da pominjem. Svega toga nemaš ni na Nikonu, a kamoli kod Sigme (prosto, jer ono što ima, a nije iz Art serije, nije vredno pomena). Isto mahom važi i za Tamrone, Tokine itd. Treba biti ljubitelj brenda, pa to primetiti? Ne bih rekao. Svako ko iole hoće da vidi, vidi.

Sigme art su odlične... ti si nešto skroz pogrešno shvatio. Ja samo kažem da to što je Art u proseku izuzetan, ne znači da je to etalon za sve Sigma objektive (pa ni sve Art). Već sam pisao... Sigma 35 Art je daleko nepouzdanija od 24 i 50. Sigma 85 je konstrukciono-dizajnerski užas, a 24-35 je objektiv koji je zabavno koristiti, ali ipak ne u meri u kojoj je zabavan i fenomenalan APS-C 18-35 1.8. I povrh svega, 24-35 je po pouzdanosti čak i ispod 35-ice. Znam ja kolege koji imaju izuzetna iskustva sa 35-icom Art... ali znam i one koji su promenili nekoliko primeraka i odustali. Sjajno staklo, ali fokus nije pouzdan i to je prosto to.

Najavljeno ih je još brdo, ima i nekih koje nisam probao... eno 12-24 testirali na DPR-u... Recimo da baš nisu previše oduševljeni. Jesu sad i oni ljubitelji Canona? :)

Pozdrav

P.S. U celoj ovoj priči je interesantnije to što ja Canon uopšte nisam ni pomenuo, dok to nisi učinio ti, pa sad... kako si ti uopšte došao do Canona, to je dobro pitanje? 8) I dalje stojim iza toga da je Nikon OEM optika daleko pouzdanija od bilo koje 3rd party, ma kako se zvala. I to će ti reći svako ko je ikad nešto ozbiljnije radio na Nikon sistemu. Naprosto - NIJE KRIVA SIGMA... ali jbg, to su fakti.
« Poslednja izmena: Mart 14, 2017, 09:39:33 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: Nikon sa opremom za vencanja, ali koji?
« Odgovor #19 poslato: Mart 14, 2017, 10:07:05 posle podne »
Kad će fotografi kod nas moći naplatiti ovakve cijene, odmah kupujem:
8-15, 16-35, 24, 35, 50, 85, 135 i 70-200mm

Kad smo već offtopic, neka bude do kraja  :)
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT