Autor Tema: Canon EOS M6  (Pročitano 8015 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Canon EOS M6
« poslato: Februar 08, 2017, 05:52:26 posle podne »
Još jedan MILC u Canon aromi...bez viewfindera, kit varijante 15-45 i 18-150.







http://www.canonrumors.com/canon-eos-m6-coming-this-month/
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS M6
« Odgovor #1 poslato: Februar 08, 2017, 06:42:34 posle podne »
Osecam jaku potrebu da nesto napisem... a ne znam tacno sta.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS M6
« Odgovor #2 poslato: Februar 10, 2017, 08:05:33 pre podne »
Aha, eto i specifikacija. Dakle M5 samo bez EVF i sa LCD ekranom od 3'' umesto 3.2''. Nesto manje dimenzije... i to je to.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: Canon EOS M6
« Odgovor #3 poslato: Februar 10, 2017, 05:08:03 posle podne »
Osecam jaku potrebu da nesto napisem... a ne znam tacno sta.

I ja se tako osjećam.... Ja se pitam kuda plovi Canonov brod?  :sex:
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon EOS M6
« Odgovor #4 poslato: Februar 10, 2017, 06:22:45 posle podne »
Ako je verovati statistici objavljenoj pre neki dan za japansko tržište - plovi u pravom smeru. Bolje je pitanje gde plove drugi?

Pozdrav

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS M6
« Odgovor #5 poslato: Februar 10, 2017, 08:20:59 posle podne »
Tako se gradi monopol na osnovu kvaliteta i doslednosti. Sva stakla rade na svim (DSLR) telima, imaš kršten servis svugde u svetu, stakla jeftinija i najčešće bolja od konkurencije, tela sa relativno pristojnom cenom, izlazni rezultat prihvaćen sa oduševljenjem od 99% korisnika koji ne pipaju pp...i onda ti se to isplati u smislu da možeš na tržište da izbaciš bilo šta što nije bolje od drugih, već približno ili jednako dobro, i to će se prodavati bolje od svega drugog, jer na telu i staklu piše Canon.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon EOS M6
« Odgovor #6 poslato: Februar 10, 2017, 10:21:12 posle podne »
Ovako to izgleda: LINK

Olympus se drži, Sony zaostaje, Nikon izgubio svoje mesto od strane Sigme... sve u svemu, komešanje, ali uz sve čvršću poziciju Canona. I onda - čemu čuđenje što se ne uzbuđuju preterano? A pritom se u Japanu Canon tradicionalno lošije kotira nego u ostatku sveta.

Pozdrav

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: Canon EOS M6
« Odgovor #7 poslato: Februar 10, 2017, 11:47:44 posle podne »
A gdje je Fuji u svemu tome? ???

Čudno da u MILC segmentu nije u prva 3... Ja bi rade htio vidjeti svjetsku statistiku jer Japan je samo jedan dio svijeta :D
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon EOS M6
« Odgovor #8 poslato: Februar 11, 2017, 12:08:26 pre podne »
Slažem se, ali je taj "jedan deo sveta" upravo tradicionalno najnepovoljniji po Canon, kada govorimo o statistici prodaje. U ostatku sveta bi po tom ključu trebalo biti samo još gore za Canonovu konkurenciju.

Ne mora da znači, ali...

Pozdrav

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS M6
« Odgovor #9 poslato: Februar 11, 2017, 07:18:04 posle podne »
Kako gde je fuji. Tamo gde mu je mesto. Prvi na internet diskusijama. Cudo od masine. Prodaja nije vazna nama, vazan nam je stvarni kvalitet.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS M6
« Odgovor #10 poslato: Februar 12, 2017, 12:48:42 pre podne »
Fuji ima sjajnu prodaju i fantastican uspon. To isto vazi i za Sony, a ponajvise za Olympus koji nije nesto narocito popularan u ovim nasim krajevima. Rekao bih da je Fuji daleko popularniji u Evropi i SAD, dok u Aziji Olympus ipak vodi glavnu rec. Primera radi, neki EOS M modeli se nisu prodavali u SAD, a recimo, Pentax je bio dosta popularan u Hrvatskoj ili Bosni. U Srbiji se nikada nije zapatio.
Ono sto moramo uzeti u obzir kada tumacimo ove statistike, jeste da kada vidimo Pentax na trecem mestu... valjali bi da znamo da dSLR prave Canon, Nikon i Pentax... tako da su sva tri proizvodjaca dele prva tri mesta. :)

E sad, znamo da dSLR ima bolju prodaju od milceva, tako da ako gledamo ILC trziste onda znamo da Canon ima 40% a da isto toliko dele Nikon i Sony. Dakle, za Fuji, Olympus i Panasonic ostaje 20%. Da se ogradim, ovo su grube cifre, ali veoma, veoma blizu stvarnom stanju.

Trece, imati market share od 7% je mnoooooogo, jer se radi o velikom broju prodatih jedinica na svetskom nivou. Toliko mislim da ima Fuji, a sto se tice Japana prosle godine je imao 5%. Generalno, za neku ozbiljnu analizu brojki, treba malo vremena i pravih informacija, ali ono sto znam sigurno jeste da kompletno ILC trziste ima pad iz godine u godinu, tako da 35% iz 2013. nije isto sto i 35 iz 2016.

A da je Canon fenomen sa svojom M serijom, o tome smo vec pricali dosta puta. Ja ovo vidim kao ODLICAN fotoaparat, ali DOSADAN.


EDIT
Da dodam ovaj grafikon... bice jasnije
« Poslednja izmena: Februar 12, 2017, 01:03:04 pre podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: Canon EOS M6
« Odgovor #11 poslato: Februar 12, 2017, 09:45:30 pre podne »
Iz dijagrama se da iščitati da osim ILC tržišta pada i DSLR tržište i da je ILC tržište puno veće... Ili sam ja tu nešto krivo shvatio?  ???
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS M6
« Odgovor #12 poslato: Februar 12, 2017, 10:12:16 pre podne »
dslr je takodje ILC.
 ILC - interchangeable lens camera

a kada dodas mirrorless, onda dobijes MILC
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: Canon EOS M6
« Odgovor #13 poslato: Februar 12, 2017, 10:32:49 pre podne »
Ući Dario, ući...   :violent1:  ;D
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS M6
« Odgovor #14 poslato: Februar 12, 2017, 02:02:06 posle podne »
Zorane al ovo znaci da je 2016. prodato 13 miliona jedinica u odnosu 121 milion u 2010. godini.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS M6
« Odgovor #15 poslato: Februar 12, 2017, 07:59:33 posle podne »
Pa pazi, razliciti su podaci i svi barataju razlicitim izvorima. Ipak, kada sumiram... ispada da globalno pada prodaja svima, a da unutar nje milc ima rast dok dslr i flc imaju pad.
Gornja tabela ima zvezdicu za 2016. jer se odnosi na januar - jul

imas  ove podatke

http://promuser.com/markets/2016/global-digital-camera-market-report-jan-2016

A drugi grafikon je kompletan strmoglav. Zato imamo i blesave cene... dolar raste, euro tumara, jen luduje.... pada prodaja

''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon EOS M6
« Odgovor #16 poslato: Februar 13, 2017, 10:52:37 pre podne »
Teško da iko ima rast, osim prodaje "pametnih" telefona glupim korisnicima. :)

Ne pamtim da je u istoriji ikad postojao sličan primer bezrazložne kupovine sumanutih količina veoma sličnih, a cenom ekstremno različitih proizvoda, kojima nas proizvođači bloatuju sa po 500-600 modela godišnje. Mislim da je to balon koji je prenaduvan čak i više od čuvene dot.com sapunice. Kad eksplodira, posledice će biti gore od svega što smo do sada videli, jer je to tržište daleko dinamičnije od naftaškog, finansijskog i svakog drugog, a pritom nema uporište ni u kakvoj logici ili realnim potrebama, već se ogleda u čovekovoj bolesnoj ambiciji da uvek prati trendove, čak i kada nema ideju zašto to radi.

Ima toga i u drugim branšama i sferama života, ali po pitanju "pametnih" telefona je daleko najizraženije i najbesmislenije. Tim pre što je čitava ta industrija sazdana oko patka-ideje da će "pametni telefoni u bliskoj budućnosti potpuno zameniti (pa onda rafal): desktop kompjutere, laptop kompjutere, gps-ove, sve vrste komunikacija, televizore, satove i 3 miliona drugih gedžeta, zajedno sa pisaćim mašinama". Naravno, iako to nikako da se desi, magla je i dalje intenzivna, a ovce u buljucima spremne da investiraju sve više i više novca u najnovije i najmoćnije. Mehur od sapunice će pući kada svako od nas shvati da u kući ima po 25 nepotrebnih telefona, a to je neizbežno, jer sam do pre nekog vremena imao kome da poklonim višak. Sada više nemam ni to u okruženju, jer svi imaju obilje raznih telefona koje ne koriste, a ne žele da ih bacaju i nemaju kome da prodaju, jer i drugi imaju sve to...

Malo karikiram, ali mislim da je poenta jasna - u svetlu svega ovoga, fotoaparati samo dolaze na svoje, a to je realna prodaja, ljudima koji zaista imaju želju i potrebu, bez gomile onih koji su fotoaparate kupovali, jer ih imaju i drugi i često preterivali u dimenzionisanju opreme spram svojih mogućnosti i ambicija. To što se fotoindustrija uljuljkala u ideju da svi trebaju da imaju 2 puna ranca opreme, to je njihova lična mentalna utopija, ali na žalost - nerealna. Šta će se od svega izroditi, teško je reći, ali je sigurno da period nestajanja nekada jakih brendova nije gotov, tako da u narednih 10 godina sigurno možemo očekivati da neki od "Snežane i 7 patuljaka" (Canon i ostali) nestanu zauvek i budu predmet akvizicija gde će im tehnologija biti preuzeta, a oni ostali na wikipediji, kao svedočanstvo prošlosti.


Pozdrav
« Poslednja izmena: Februar 13, 2017, 11:02:07 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS M6
« Odgovor #17 poslato: Februar 13, 2017, 04:04:34 posle podne »
Ima li razlike proizvodjača mobilnih od proizvodjača foto aparata i objektiva. Nema. Kao što svake godine izadje hiljade novih modela telefona tako izadje stotine modela foto aparata i objektiva (ako se uzmu u obzir svi segmenti).
Nikon sada izbacuje objektive serije P za namamu ali oni ne rade na d7000 jer je on već ''prestari'' model. Mene neće navući da menjam telo. Samo mogu da sačekaju duži period da dopunim objektive koji mi trebaju. Još 2 komata mi trebaju i ondak me ne interesuje šta izlazi.
To je jedan par opanaka.
Drugi par su naši prodavci foto opreme. Kada odeš na njihove sajtove sve ima. Odem u prodavnicu nema ništa. Jedino ima u PCfoto ali isključivo za suvi keš. Znači da računaju samo na profesionalce, nas hobiste mlogo ne primećuju. Oni koji daju na rate nemaju, ostavite telefon, javićemo za sat vremena i čekaš 3 dana niko se ne javlja. Zoveš ponovo, evo za 30 minuta vam javljamo. I jopet dani odoše. Što bre pošteno ne kaže, nema i gotovo.
Mislim da smo značajno tržište i mi hobisti a posebno mladi, početnici u dslr ili MILC vodama. Neka bre bude razlika u ceni, keš toliko na rate 10 do 15% skuplje. Ali, tako je kako je.
Mislim da će prodaja foto aparata postepeno stalno padati. Mobilni telefoni stalno polako ojačavaju foto i video mogućnosti, uvode objektive i druga pomagala, a s druge strane deca od pete godine već žive sa mobilnim a mame i tate oduševljene kako im dete pametno i kapira upotrebu mobilnog. 

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS M6
« Odgovor #18 poslato: Februar 13, 2017, 04:31:03 posle podne »
Mozda ce Snezana i 7 patuljaka da predju na mobilne telefone :-\ ??? ... na pr. kupis kompakt i mozes da pozoves koga hoces, samo udenes u njega sluske sa mikrofonom.  ;D :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS M6
« Odgovor #19 poslato: Februar 13, 2017, 06:18:03 posle podne »
Kao što svake godine izadje hiljade novih modela telefona tako izadje stotine modela foto aparata i objektiva (ako se uzmu u obzir svi segmenti).

cini ti se :)
https://www.dpreview.com/products/timeline?year=2016&brand=&category=cameras

a za stakla
https://www.dpreview.com/products/timeline?year=2016&brand=&category=lenses

imas gore da odaberes godinu... a ovo je 2016.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS M6
« Odgovor #20 poslato: Februar 13, 2017, 08:41:41 posle podne »
Čini mi se, ali podaci  su još zanimljiviji:
digitalne kamere: 2015: 77,    2016: 64 modela.
lenses:                2015: 65,    2016: 60 modela,
tablet:                  2015: 15,    2016: 3 modela,
mobilni:                2015: 59,    2016: 40.

Znači mnogo veća hiperprodukcija modela kod foto aparata a broj korisnika na strani mobilnih i tableta.
Pa kada se uzme u obzir da telefona od pre 3 godine i nema u ponudi a aparata ima.....
Znači ipak foto polako gubi trku sa mobilnim.

Verovatno i činjenica da svuda u svetu pa i kod nas svi prodavci mobilne i tablete nude na rate.
Za foto se uglavnom kod uvoznika monopoliste traži suvi keš a u većim lancima 20% skuplje na rate. A čitajući forume mnogo ljudi u najrazvijenijim zemljama kupuju tamrone, tokine pošto su jeftiniji za 10 d0 20% od glavnih mamuta. O Srbiji i zemljama u razvoju da ne govorimo.
« Poslednja izmena: Februar 13, 2017, 08:47:00 posle podne od strane Petko30 »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon EOS M6
« Odgovor #21 poslato: Februar 13, 2017, 11:26:12 posle podne »
Fotooprema se definitivno štancuje u količinama većim nego što je normalno, ali budimo realni - ovo što se od foto branše vidi za godinu dana, to industrija mobilnih izbaci za cirka jedno radno vreme od 8 sati. Sa pauzama.

NIŠTA se ne može porediti sa hiperprodukcijom telefona, pri čemu su razlike između svih pobrojanih fotoaparata bukvalno astronomske, u odnosu na međusobne razlike među telefonima.

Na stranu što nikakav napredak kod mobilnih telefona neće rešiti problem veličine senzora i optike. Uvek će to biti nokat senzor skromnih mogućnosti, ma šta marketing trtljao. Pogledam fotku sa mog telefona (S4) i uporedim sa fotkom sa S7... ne vidim apsoutno nikakvu prednost novijeg. Mazanje očiju... toliko drsko da se može jedino porediti sa političkim pamfletima.

Siguran sam da ne moram da elaboriram i da je svima jasno da nikakav poseban napredak u smislu foto-kapaciteta mobilnih telefona ne postoji, već je za pad prodaje (u korist mobilnih) odgovorna jedino spoznaja prosečnog laika da mu aparat ne treba, jer ON ne vidi razliku. To je fundamentalno drugačije u odnosu na ideju da su razlike sve manje. Nisu i nikad neće biti. Nedavno sam pao u neko ubeđenje da su kompakti definitivno prevaziđeni najezdom ozbiljnih telefona... a onda sam sebe opovrgao. Solidan kompakt star 10 godina BRIŠE PATOS najmoćnijim telefonom današnjice, kada je u pitanju kvalitet senzora. Doslovno i nedvojbeno.

EDIT: Sad vidim podatke koje si izneo Petko... i da, deluje ludo, ali i dalje sam ubeđen da je direktno poređenje prilično neadekvatno. Fotooprema služi samo za foto-video, a telefoni služe prvenstveno za telefoniranje i drndanje FB-a i sličnih gluposti. Imanje "kamere" je samo navelo ljude na ideju da im fotoaparati ne trebaju - iste one ljude kojima i inače nisu trebali ni za šta, osim za kerebečenje pred ogledalom. U mom okruženju je i dalje gomila ljudi koji voli da ima BAŠ fotoaparat, a laici su i totalno ih ne zanima kupovina objektiva i ostalog.



Pozdrav
« Poslednja izmena: Februar 13, 2017, 11:34:55 posle podne od strane StORM48 »