Autor Tema: Stari blic + DSLR  (Pročitano 4462 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ciberman

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
    • Pogledaj profil
Stari blic + DSLR
« poslato: Novembar 13, 2016, 08:49:22 posle podne »
Pozdrav...
Molio bih Vas za savet, kako bih nešto novo naučio i po mogućstvu da ne napravim neku štetu.  :D
Imam nekoliko starih ali ispravnih bliceva ali se ne usuđujem priključivati ih na Nikon D5200. Da li postoji neki adapter ili "trik" ? Viđao sam i wireless trigere pa me interesuje mogu li i oni bezbedno prihvatiti stare bliceve. Koja je tu problematika još izražena ?
Hvala..

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Stari blic + DSLR
« Odgovor #1 poslato: Novembar 13, 2016, 11:26:01 posle podne »
Uključi blic i izmeri napon na kontaktima za okidanje. Ako je nekoliko volti, onda je ok. Ja imam jedan stari sa oko 100V u koji sam ugradio dva tranzistora i par otornika i rešio problem. Za trigere ne znam. Sve zavisi kako su ih napravili.
Glavna problematika je što se zezaš sa manuelnim blicevima ako nemaju regulaciju snage  ;)
« Poslednja izmena: Novembar 13, 2016, 11:28:10 posle podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Ciberman

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
    • Pogledaj profil
Odg: Stari blic + DSLR
« Odgovor #2 poslato: Novembar 14, 2016, 10:14:32 pre podne »
E, hvala na odgovoru a onda da kažem da se ne bih ni bavio tim problemom da nisam nasledio 3-4 blica. Sad, oni su stara tehnologija itd itd...Zainteresovalo me ako bih rešio problem kompatabilnosti konekcije, kako tada sarađuju DSLR i blic, fotometrija i sl. Da li bih problem kompatabilnosti rešio kupovinom hot shoe "kockice" ili wireless trigerom. Ako bih to rešio onda mi je otvoren put ka izradi strobo rasvete jer sam ovladao tehnologijom, međutim o tom - po tom...