Autor Tema: Vrijedi li dslr za "igru"?  (Pročitano 6240 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ikerepc

  • Junior
  • *
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • Novi
    • Pogledaj profil
Vrijedi li dslr za "igru"?
« poslato: Novembar 07, 2016, 06:05:11 posle podne »
Pozdrav svima.
Novi sam tu, tražio sam kao neki malo ozbiljniji forum i čini mi se našao...

Ugl. Znači zanima me fotografija i htio bih se malo amaterski time baviti.

Sada problemi:
1. Student sam u Zg i baš nemam vremena previše, a kako nisam imao neki fotić do sada nisam ni nešto u izboru objekata za fotografiranje makar sam siguran da to vremenom mogu popraviti.
2. Sad ću 19 god... Znači mlad sam i pukne me faza kad mi se igra s time pa mi dosadi i tako tako da sam rekao igrati jer hoću vjerojatno nekih 2-3 mjeseca i tako pa ostat bez inspiracije, ispiti i to pa možda opet i tako
3. Novci. Nisam nešto bogat da imam za bacit na neki extra fotić i opremu... Niti mislim odmah kupovat ako se odlučim već negdje krajem godine recino.

Fotić sam imao u ruci dslr par puta i svidio mi se, super stvar ali ne mogu reći da znam baratati njime.

Zanima me isplati li se uopće uzimati nešto tako malo za zabavu, igranje i tako.

Nije mi problem naučit i to. Najveći mi je nekak problem što se bojim da ću baciti pare... Iako mislim da bi se mogao s tome nekako čak bavit tako...

E, a onda ako bih uzimao fotić, planiram uzeti neki fotić i objektiv odvojeno jer sam čuo da kit i nisu neki a ni sam nisam baš prezadovoljan jednim takvim s kojim sam imao prilike škljocati.

Dakle što bi meni za sada bilo bitno...
1. Da naučim raditi s njime. Ako nešto bude biti će ali neću previše očekivat.
2. Kupio bih neko tijelo i neki objektiv, s vremenom i slijedeći pa bi bilo dobro da ako zamijenim fotić da mi objektivi pašu. Nadalje, da objektivi nisu cijenama u nebesima i da su dostupni u hr i tako.
3. Što ću slikati? Pa nemam pojma. Ja bih rekao vako na prvu, prirodu recimo, macro... Većinom barem.

Dakle, prvo ako bih se odlučio na dslr, za kojom markom da idem?
Te preporučate li mi to uopće za tu namjenu?
Te ako da, neka možda preporuka nekog entry lvl ili sl.

Do sada sam znao bacat oko na Cannona većinom jer samo sam s njime radio makar malo stvarno te jer bih njihove čini mi se objektive, jednom kupljene mogo montirat na gotovo sva tjela (s malom razlikom jel crop ili ff naravno jel, al ne planiram još barem par godina imat ff :D )
Ali naravno ni jedna opcija nije zatvorena. Nikon mi nekak nije sjeo al istini na volju nisam se ni družio uživo s njime. A Pentax mi nekak čudno izgleda, ne znam baš njegovih korisnika... Sony i ovi ostali su kao manji - odnosno slabije se prodaju kod nas i sl pa mi malo izbor objektiva i opreme čini mi se pada...

Također, bilo bi fora i koji video snimit i da nije već star 100 godina jer će i kod mene biti tako nešto :D ali ni extra novo naravno jer nema ni potrebe čini mi se ni ništa...

Ugl. Što kažete?

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Vrijedi li dslr za "igru"?
« Odgovor #1 poslato: Novembar 07, 2016, 10:38:23 posle podne »
Dobrodošao na forum! :)

Evo šta ja kažem na prvu loptu - nemoj sebe lišiti mogućnosti da kupiš polovan sistem!

Fotoaparati su generalno izdržljivi. Ako kozmetički izgledaju solidno, često mogu raditi godinama bez i najmanjeg problema, a ako izgledaju "kao novi", onda možeš fakat i računati kao da si kupio novo. Stvar je u tome da ako već nisi siguran koliko će te to držati i koliko ćeš elana imati za fotografiju, bolje je da pričuvaš novac i lišiš sebe bespotrebnih troškova, time što ćeš kupiti nešto polovno. Posle, kada stasaš, pronađeš sebe, utvrdiš šta te ograničava i šta bi želeo bolje, lako ćeš preprodati aparat sa veoma malim gubitkom, dodati novac i kupiti novije i bolje.

Pošto iskustva sa Canonom već imaš i zadovoljan si viđenim, onda bi moja preporuka bio neki model poput Canona 650D, 700D ili čak 60D, 70D... ima i jeftinijih i starijih (a takođe solidnih) modela, ali mislim da ne bi bilo loše držati se navedenih zbog komfora u radu koji donose u odnosu na starije modele. Od objektiva... tu je već teško reći, ali recimo da bi za početak i običan 18-135 bio solidan, a da posle dodaš i par prajmova, poput 24mm f/2.8 STM ili 40mm f/2.8 STM. Tu je i 10-18, koji bi ti možda bio i najzabavniji, pa ukoliko si u mogućnosti, isprobaj ga u nekoj prodavnici. Njegova širina vidnog polja obično hipnotiše početnike, pa cenim da će ti se to svideti.

E sad, ako je novo jedini izbor (kredit, rate i tako to), onda bi moja preporuka išla u pravcu Canon EOS 760D... to je aparat koji nudi neverovatno mnogo, za cenu koja nije mala, ali nije ni nebu pod oblake.

Postoje i odlična rešenja van DSLR kategorije, a da nude isti kvalitet fotografija - to su MILC sistemi - aparati sa izmenjivim objektivima i senzorom identičnim kao u DSLR-ovima. Razlika je u tome što su bitno manjih dimenzija i nemaju optičko tražilo, već elektronsko. Moj savet je opet neka prodavnica - prošetaj i traži da vidiš kako izgledaju i rade aparati poput Sony A6300, Fuji X-E2, Olympus EM-5, Panasonic GH4 i tako to. To su tipični predstavnici MILC sistema.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 07, 2016, 10:45:25 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Vrijedi li dslr za "igru"?
« Odgovor #2 poslato: Novembar 07, 2016, 10:48:40 posle podne »
Eh da... zaboravih još nešto - ovde je baza testova koje smo uradili sa svim pobrojanim modelima (i mnogim drugima), pa možeš do detalja da saznaš nešto više o njima: http://pcfoto.biz/testovi

Ovde možeš da saznaš nešto više o MILC aparatima: http://pcfoto.biz/blog

Ako ima dodatnih pitanja, budi slobodan da pišeš. ;)

Pozdrav

Van mreže Ikerepc

  • Junior
  • *
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • Novi
    • Pogledaj profil
Odg: Vrijedi li dslr za "igru"?
« Odgovor #3 poslato: Novembar 07, 2016, 10:59:57 posle podne »
E hvala na odgovoru.
Zapravo, na novi nisam previše ciljao ali ne znam ni točno na što da gledam kod polovnih. To sam isto htio pitati. Ne znam točno s koliko novaca ću raspolagati ali ne bih na početku bar iznad nekih max 300, 400 € nikako.

Pošto sam iz hr nezz baš odakle mogu nabavit al eto. Što mislite o recimo 550d, 450d, starije od tih ne bih gledao i tako jel, za polovne ispod 50.000 okidanja svakako gledam jel, jel nekih 10k puno?

Hvala puno inače :D

I da, čuo sam da su ovi fiksni objektivi (50 mm i sl) bolji od ovih s većim rasponom i kužim zašto... Ali ono, meni bi fotić taj ipak ako je moguće i za snimanje neko (opet fiksno u većini slučaja i neš jednostavno tako reći i malo)... Pa eto :D

Znam za mirrorless ali ipak to ako oću neki bolji kasnije il neš treba mi ef - ef-s objektiv za cannon što znači adapter i objektivi, objektiv ogroman na mali aparat :D

Nego palo mi je oko i na te ali iskreno, nisu jeftini plus adapter... Nezz baš... Dobri jesu, u to ne sumnjam, al eto, dobro je optičko tražilo mi izgleda ok iako nisam imao mirrorles u rukama...

Ps. To za 550, 450d su primjeri, ne znam iskreno točno ni kaki su sam ono, primjer da mi ne treba extra novi već ono, čisto nešto za početak i probavanja ;)
« Poslednja izmena: Novembar 07, 2016, 11:05:46 posle podne od strane Ikerepc »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Vrijedi li dslr za "igru"?
« Odgovor #4 poslato: Novembar 07, 2016, 11:17:44 posle podne »
550D je odličan aparat. Nije poslednja reč tehnike, ali više je nego odličan... pogotovo za početnika. U svakom slučaju bi ti trebale godine da dođeš do stadijuma da možeš reći da te ograničava u nekom smislu. Čak, rekao bih da ni mnogi profesionalci ne mogu reći takvo nešto, osim kada im zafali nečeg konkretno (tipa rezolucije, boljeg AF sistema i tako to).

450D... jesi rekao da je samo primer, ali nemoj ići toliko daleko. Nije ni to loš aparat, ali jednostavno - ušteda njegovom kupovinom je premala, a gubiš neke veoma zanimljive funkcije koje ima 550D. 500D preskoči. On je ni 'vamo, ni tamo.

10.000 snimaka nije ništa za DSLR, ali realno - nije ni 50.000 bog-zna-šta. Nemoj se time opterećivati - kozmetičko stanje je uglavnom dovoljno dobar reper za stanje aparata. Ako dobro izgleda, onda verovatno dobro i radi. Mislim, može on biti i elektronski neispravan, ali to može biti slučaj i sa potpuno novim aparatom, pa je proba u svakom slučaju obavezna.

Prajmovi jesu optički bolji objektivi. Što pre pređeš na njih, to bolje. Ali u principu je pogrešno preporučiti ih početniku, jer niko zapravo ne zna koja će žižna daljina najbolje odgovarati pojedincu. Prosto - moraš probati sam i videti kako ti se šta sviđa. Zanimljivi prajmovi za tebe bi bili EF 24mm f/2.8 STM, EF 40mm f/2.8 STM, EF 50mm f/1.8 STM... dalje EF 85mm f/1.8 i EF 60mm f/2.8 Macro. Ima ih još puno, ali su skupi. Ovi su pristupačni, a optički izuzetni. EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 je ultra-široki i to ne vredi opisivati dok ne probaš. To će te totalno kupiti ako iole voliš fotografisanje u urbanim sredinama ili pejzaže.

Od kit objektiva, poput EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II ili STM nema potrebe bežati. Raspon im je često dosta dosadan, ali optički više nisu tako loši kakvi su nekada bili, a jeftini su i samim tim veoma zgodni za početak.

Pozdrav

Van mreže Ikerepc

  • Junior
  • *
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • Novi
    • Pogledaj profil
Odg: Vrijedi li dslr za "igru"?
« Odgovor #5 poslato: Novembar 07, 2016, 11:31:48 posle podne »
Hvala puno opet

I još jedna stvar me zanima. Rekao si da treba isprobati to u ruci kakav je radi elektronike i to... A ako si početnik i ne znaš podesit sve i to... Na automataki i ako ima slika koja je na prvu ok, ok ili? Puno pitanja al ono... :D

Mislm, realno, trebam i objektiv i fotić za probu i okinit kao par slika ili što? :D :/
« Poslednja izmena: Novembar 07, 2016, 11:33:32 posle podne od strane Ikerepc »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Vrijedi li dslr za "igru"?
« Odgovor #6 poslato: Novembar 07, 2016, 11:37:35 posle podne »
Nije puno pitanja, ali je odgovor teško formulisati. Ipak bi bilo zgodno da nađeš nekog ko ima bilo kakva iskustva sa aparatima, a ko bi mogao da oceni radi li sve kako treba.

Prosto, previše je tu finesa koje iskusno oko može primetiti, a početniku mogu promaći i kasnije se ispostaviti velikim teretom. Ne znam kako bih ti dao bilo kakva uputstva za kupovinu polovnog. Za objektive još i postoje neki fazoni, a za aparate baš i ne.

Suštinski, ako ga uključiš, probom utvrdiš da svi tasteri rade i ne zaglavljuju, potvrda fokusa se ne koleba i jasno se oglašava ono "BIP", okineš koji snimak na Auto - uveriš se da okida i da se fotografija pojavljuje na ekranu, to bi trebalo biti to. Ali daleko od toga da posle takve probe možeš biti 100% siguran u ispravnost. Realno, mala je verovatnoća da nešto nije ispravno, ako dobijaš fotografije kakve se očekuju, ali opet - moraš me shvatiti, nezahvalno je davati savete na daljinu, a tiču se nečega što se mora pipnuti. Vidi ako ikako možeš naći nekog ko ti može asistirati. To je najbolji način. Ne želim da te ovim stavom odvratim od kupovine polovnog (daleko bilo, i pomenuh polovno, jer mislim da je to dobar način nabavke), samo hoću da kažem da je nezgodno dati konkretne savete oko probe.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 07, 2016, 11:39:50 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Ikerepc

  • Junior
  • *
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • Novi
    • Pogledaj profil
Odg: Vrijedi li dslr za "igru"?
« Odgovor #7 poslato: Novembar 07, 2016, 11:41:12 posle podne »
Hvala

I opet, recimo 100d, noviji tipa 1200d (koji mi nije baš neš) i sl ili 550d... 40d? :D Neka rang lista ima možda negdje za preporuke možda?

Jer ono, ima ih dosta sa sličnim specifikacijama dok je u ruci ipak totalno druga priča od kvalitete izrade pa na dalje ;)
« Poslednja izmena: Novembar 07, 2016, 11:42:22 posle podne od strane Ikerepc »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Vrijedi li dslr za "igru"?
« Odgovor #8 poslato: Novembar 07, 2016, 11:42:38 posle podne »
Setih se nečeg zgodnog - pa YT može pomoći u slikovitoj demonstraciji provere:

https://www.youtube.com/watch?v=lnd1FVolT5E#]! No longer available

https://www.youtube.com/watch?v=un4JrBlIPsI#]! No longer available

https://www.youtube.com/watch?v=1BxXPTIvtHA#]! No longer available

https://www.youtube.com/watch?v=ZlbQnSzX868#]! No longer available

Valjda ćeš naći nešto korisno ovde. ;)

40D je najozbiljniji od gore pobrojanih, ali nema baš najbolji ekran i live-view (takozvani živi prikaz na ekranu), pa nisam siguran koliko je podesan za tebe. 100D je izuzetan aparat. Imaš njegov test u linku koji sam naveo u nekom od prethodnih postova. To je ubedljivo najmanji DSLR, a njegov potencijal definitivno nije ugrožen tom veličinom. Štaviše, aparat je prava bombona. Nikad manji, a nikad moćniji. Pitanje je jedino da li ga uopšte ima polovnog?


Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 07, 2016, 11:46:56 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Ikerepc

  • Junior
  • *
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • Novi
    • Pogledaj profil
Odg: Vrijedi li dslr za "igru"?
« Odgovor #9 poslato: Novembar 07, 2016, 11:44:18 posle podne »
Nego, ipak ima neki poredak bar po tvom ukusu? Ovih par su primjeri samo jel... ima ih jiš brdo između i tak

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Vrijedi li dslr za "igru"?
« Odgovor #10 poslato: Novembar 07, 2016, 11:48:19 posle podne »
Pisali smo u isto vreme, pa nisam baš siguran na šta misliš u ovom poslednjem postu? Ako misliš na aparate koje si pomenuo, eto i ja sam editovao svoj post i napisao nešto o tome.

Pozdrav

Van mreže Ikerepc

  • Junior
  • *
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • Novi
    • Pogledaj profil
Odg: Vrijedi li dslr za "igru"?
« Odgovor #11 poslato: Novembar 08, 2016, 12:04:10 pre podne »
Djelomično jesi. Zanima me neka tipa rang lista ovih entry dslr i starijih znači općenito nižih cjena tako reći, polovnih ili novih po tebi. Znači ono... Što da gledam a što izbjegavam i tako... Jer recimo ne isplati mi se dati više para za 1300d koji je skuplji nego za 100d ako me razumiješ... Na to mislim.

A nezz točno al mislim da sam našao koji polovni, makar kao što rekoh, ne planiram to kupiti narednih barem mjesec - dva ;)

I puno hvala na rethodnim odgovorima, od pomoći su mi ;)

Van mreže Ikerepc

  • Junior
  • *
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • Novi
    • Pogledaj profil
Odg: Vrijedi li dslr za "igru"?
« Odgovor #12 poslato: Novembar 08, 2016, 10:41:22 posle podne »
Znači od polovnih ako budem kupovao, recimo 550d vs 1100d i sl. Te bolje kupit s kit objektivom ili bez pa objektiv?

Mislim i objektiv neki z macro nabavit odmah, al normalno jeftiniji, ali to bih imap novo vjerojatno uzeo jer polovnih baš ne mogu ni naći a ni cijene nisu nešto... Mišljenje o tome? Možda čak i neki fiksni tipa 50mm odmah? Naravno ne sve odmah ali u nekom kraćem razdoblju recimo... :D

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Vrijedi li dslr za "igru"?
« Odgovor #13 poslato: Novembar 08, 2016, 11:29:54 posle podne »
Evo ti ovdje na forum poznat clan prodaje 600D s kit objektivom za samo 350 eur...
Ne razmisljaj sekunde, ako imas kes, to je dobra cijena i aprat je iznad ovih sto ti zelis.
Kit nije nesto al je univerzalan, ti si pocetnik, uzeti makro, treba ti 100mm :D to je nesto. Medjutim ultra je usko, mozda ti je bolje da si uzmes kasnije 60mm makro ili cak klasican 50 1.8stm + raynox 250 :)

Van mreže Ikerepc

  • Junior
  • *
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • Novi
    • Pogledaj profil
Odg: Vrijedi li dslr za "igru"?
« Odgovor #14 poslato: Novembar 08, 2016, 11:41:41 posle podne »
Evo ti ovdje na forum poznat clan prodaje 600D s kit objektivom za samo 350 eur...
Ne razmisljaj sekunde, ako imas kes, to je dobra cijena i aprat je iznad ovih sto ti zelis.
Kit nije nesto al je univerzalan, ti si pocetnik, uzeti makro, treba ti 100mm :D to je nesto. Medjutim ultra je usko, mozda ti je bolje da si uzmes kasnije 60mm makro ili cak klasican 50 1.8stm + raynox 250 :)

Vidio sam ;) Trenutno nemam toliko keša i živim u hr - trenutno sam u Zagrebu tako da ne mogu, ali hvala ;)

Macro mogu ono nešto najjeftinije tako reći, biti će i više od ok jel? Tipa TAMRON AF 55-200mm F/4-5.6 Di II LD Macro ili čak
Sigma 70-300 F/4-5,6 DG Macro 70-300mm F4-5.6, i slične cijene: TAMRON AF 70-300 F/4-5.6 LD Di Macro 1:2

Znači za Canon objektivi...

50mm sam pitao jer znam da ga dosta njih ima, ali to je ef koji sam pogledao što znači da će ga ovaj cropati... Ako sam u pravu jer ef je za ff a ovo je crop senzor na jeftinijima jel?

Uglavnom, to je za kasnije, ako uzmem s kitom, većinom su nekog raspona da imaju i 50mm pa ću vidit tamo prvo kak mi paše jel?

Zajedno il odvojeno da kupujem tijelo - objektivi bolje? Odnosno, kupit ću zajedno ak nije velika razlika u cijeni al ovak inače...

Oprostite na puno pitanja ali stvarno sam novi u dslr svijetu pa eto tako... :D
« Poslednja izmena: Novembar 08, 2016, 11:43:28 posle podne od strane Ikerepc »

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Vrijedi li dslr za "igru"?
« Odgovor #15 poslato: Novembar 09, 2016, 12:26:07 pre podne »
Пошто хоћеш уствари да се ''играш'' можда је добро да поведеш рачуна о тежини тела. Узети које је лакше, мање ће да боли нога ако ти падне док се играш.

Van mreže Ikerepc

  • Junior
  • *
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • Novi
    • Pogledaj profil
Odg: Vrijedi li dslr za "igru"?
« Odgovor #16 poslato: Novembar 09, 2016, 12:28:34 pre podne »
Пошто хоћеш уствари да се ''играш'' можда је добро да поведеш рачуна о тежини тела. Узети које је лакше, мање ће да боли нога ако ти падне док се играш.

hahha, pa nisam baš mislio igrat nogomet s njime... :/

Nego eto, vidim ljudi se tu razumiju pa rekao da pitam sve što mogu ovdje :D Valjda ne smeta...

Težina fotića inače mi nebi trebala biti problem kao ni veličina, imam dosta velike ruke recimo, ali ok, prolazi sve a igram se, znači neću s njime biti stalno tako da s time nemam problema ako si bio ozbiljan prijatelju :)

Nego, za Canon onda ciljam na kraju najbolje jel?
« Poslednja izmena: Novembar 09, 2016, 12:30:54 pre podne od strane Ikerepc »