Autor Tema: Pomoć pri kupovine foto aparata  (Pročitano 5428 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže M.A.L.S.

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Pomoć pri kupovine foto aparata
« poslato: Oktobar 14, 2016, 10:26:50 pre podne »
Zelim da kupim fotoaparat sa kojim cu imati lepe, jasne slike,lepih boja,koje nece biti mutne kad se slika po noci ili decu u pokretu i koga necu morati puno da podesavam. Fotoaparat mi je potreban iskljucivo za "kućnu upotrebu" za fotografisanje svoje porodice i prilikom putovanja,dakle nemam nameru da se prof.bavim fotografijom. Izdvojila bih maksimalno 400eur.
Sve vas koji imate iskustva sa fotoaparatima i fotografisanjem bih zamolila za pomoc i predlog.
Hvala unapred i pozdrav za sve :-)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć pri kupovine foto aparata
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 14, 2016, 01:36:32 posle podne »
....koje nece biti mutne kad se slika po noci ili decu u pokretu i koga necu morati puno da podesavam....

Ovo moze da bude problem. Ne koliko za fotoaparat, vec za tvoja ocekivanja vezanih za njega. Da bi to proslo glatko i onako kako ocekujes... moralo bi ipak malo da se zna ponesto oko podesavanja. Mislim, oko toga zapnu i oni koji su ulozili i 4 puta vise od tebe u fotoaparat, pa cisto da ne bude posle... preporucili ste mi to i to... a ja i dalje ne dobijam zeljeno.


Ali hajdemo prvo da otklonimo prvu dilemu... da li govorimo o dSLR fotoaparatu (sa izmenjivim objektivima) ili o kompaktu?
''Ne moze da svane pre zore''

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć pri kupovine foto aparata
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 14, 2016, 03:07:20 posle podne »
...pola sveta traži ovakav fotoaparat, koji jednostavno sve dobro uradi u svim uslovima i to bez mnogo podešavanja..  :)

Zapravo iznenadićeš se da mnogi aparati daju jako solidne rezultate samo ako malo naučiš neke osnovne stvari, a tu je podešavanje neizbežno.

Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć pri kupovine foto aparata
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 14, 2016, 04:51:12 posle podne »
Zapravo iznenadićeš se da mnogi aparati daju jako solidne rezultate samo ako malo naučiš neke osnovne stvari, a tu je podešavanje neizbežno.


Potpuno se slažem. Malo moraš naučiti i za određenu scenu promeniti podešavanja. To je par klikova samo.
Bez toga mnogi teraju u Auto modu, ali ponekad se razočaraju. Zavisi koja  su tvoja očekivanja. 
Veoma često ljudi misle da "onaj sa profi aparatom" ima dobre slike zbog aparata. Ipak fotograf pravi slike ;)

Daj neke primere da vidimo ili postavi neki link kakve slike želiš.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže M.A.L.S.

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć pri kupovine foto aparata
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 14, 2016, 10:17:45 posle podne »
....koje nece biti mutne kad se slika po noci ili decu u pokretu i koga necu morati puno da podesavam....

Ovo moze da bude problem. Ne koliko za fotoaparat, vec za tvoja ocekivanja vezanih za njega. Da bi to proslo glatko i onako kako ocekujes... moralo bi ipak malo da se zna ponesto oko podesavanja. Mislim, oko toga zapnu i oni koji su ulozili i 4 puta vise od tebe u fotoaparat, pa cisto da ne bude posle... preporucili ste mi to i to... a ja i dalje ne dobijam zeljeno.


Ali hajdemo prvo da otklonimo prvu dilemu... da li govorimo o dSLR fotoaparatu (sa izmenjivim objektivima) ili o kompaktu?
.


Verujte mi da zaista ne znam za koju verziju bih se odlucilA,niti znam razlike... Sta biste mi Vi predlozili?

Van mreže M.A.L.S.

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć pri kupovine foto aparata
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 14, 2016, 10:29:13 posle podne »
Hvala Vam puno na odgovorima!

Mozda da me uputite na par nekih modela sa kojima po vama sigurno ne bih pogresila (uzimajuci u obzir da bih naucila neke osnovne funkcije oko po desavanja)...

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć pri kupovine foto aparata
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 14, 2016, 11:54:58 posle podne »
To je već nešto. Bar znamo da ne znaš razlike između vrsta fotoaparata.
Pogledaj npr:
Prosumer klasa; veliki zum, lepo leži u ruci i gomila funkcija. Jednog dana možeš i spoljni blic da staviš http://pcfoto.biz/canon-powershot-sx60-hs.html
Ili nešto klasično/retro http://pcfoto.biz/product-search.php?IDBrend=-1&txtPriceFrom=&txtPriceTo=&txtSort=1&txtKategorija=131

MILC i DSLR; dosta profesionalnije gde možeš da menjaš objektive prema potrebi; veći senzor - primetno veći kvalitet slike bez dnevnog svetla. 
U krajnjem slučaju može biti i dosta skuplje, veće, teže zarad kvaliteta fotografije.
http://pcfoto.biz/product-search.php?IDBrend=-1&txtPriceFrom=&txtPriceTo=&txtSort=1&txtKategorija=130
http://pcfoto.biz/product-search.php?IDBrend=-1&txtPriceFrom=&txtPriceTo=&txtSort=1&txtKategorija=117

Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć pri kupovine foto aparata
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 15, 2016, 01:16:29 pre podne »
Ne bih isao u smeru ultra zum modela Canon SX60 ... ume to da bude pomalo nezahvalno za slabije svetlosne uslove. mali senzor, blenda...

Konkretno, predlozio bih
http://pcfoto.biz/nikon-d3300-18-55-vr-ii.html
ili
http://pcfoto.biz/canon-eos-1300d-18-55-is-ii.html

Znam dosta ljudi koji se srecni vracaju sa letovanja i rodjendana, a imaju slicne varijante. Dakle, dSLR fotoaparati imaju opciju izmene objektiva... skines jedan, stavis drugi... a u zavisnosti od toga sta ti treba. Ovo sto sam predlozio je tzv entry level klasa, namenjena pocetnicima u svetu fotografije, a u krajnjem ishodu rezultira kvalitetnijim izlaznim rezultatom.

Ako ne, onda da idemo na neki kompakt.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže M.A.L.S.

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć pri kupovine foto aparata
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 15, 2016, 09:54:49 posle podne »
A koji bi izmedju ta dva sa linkova- canona ili nikona preporucili? da za sebe uzimate i da je potrebno da ispunjava gore navedene "uslove",sta biste odabrali?

Ako sam dobro razumela, kompaktni su onda oni "obicni",a to ne bih,jer imamo vec takav najobicniji (nikon coolpix- tanki) i nikako zadovoljna nisam. Definitivno cu onda neki od ova dva sa poslednjih linkova.

Svima vam puno hvala na preporukama i pomoci!

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć pri kupovine foto aparata
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 16, 2016, 08:02:09 pre podne »
Mislim da je Nikon u ovom slucaju pametniji izbor. Naprosto, noviji i bolji senzor... i to je ono sto daje suvu prednost.

Da duzim nepotrebno... to je to. Ako hoces neko poredjenje, nacukacemo ovde kraci elaborat... ali u sustini, to je to.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže M.A.L.S.

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć pri kupovine foto aparata
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 17, 2016, 10:13:52 posle podne »
Mnogo vam hvala! Zaista ste mi puno pomogli.
Svako dobro!