Autor Tema: Fotografi i video  (Pročitano 3778 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Fotografi i video
« poslato: Oktobar 12, 2016, 10:49:21 pre podne »
Gledajući današnje naslove koji najavljuju najnoviji model fotoaparata, primećujemo da je informacija o prisustvu 4K video snimanja postala skoro pa obavezna.  Ako je 4K izostavljen ili nije prisutan u punom kapacitetu, onda  smo prinuđeni da čitamo negativne kritike u nastavku teksta. A kako smo zapravo došli do toga da video uopšte i postane krucijalni deo fotoaparata, i da određuje njegovu zastupljenost na tržištu? Došli smo do tačke, kada se proizvođači jasno određuju naspram ove funkcije i na taj način privlače svoje kupce, pa će Panasonic GH 4 biti jasno zapamćen kao video sprava. Sony A6000 je i pored toga što je izvanredan mirrorless fotoaparat, značajno okrenut ovom segmentu a najpre zbog pregršt manuelnih podešavanja tokom snimanja. Sony A7s je čak dobio status kamere zarobljene u telu fotoaparata. Fuji se sa druge strane opredelio za taktiku: ''Fotoaparat – fotografima’’, izbegavajući čak i da postave dobro poznati crveni REC taster na telo fotoaparata.  Primera radi, meni omiljeni Nikon Df, čak nije ni imao opciju video zapisa.


....
Ali kako sada stvari stoje, Nikon je napravio prvi dSLR sa video mogućnostima i poslednji dSLR bez njih. Zanimljivo, zar ne?

>>> nastavak na blogu

« Poslednja izmena: Oktobar 12, 2016, 11:43:37 pre podne od strane StORM48 »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Fotografi i video
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 12, 2016, 08:18:06 posle podne »
Zanimljiv tekst.

   Mada, ne verujem da ce se desiti to da DSLR preuzme neki primat u videu. To bi bilo isto kao sto se pricalo da ce telefoni preuzeti primat foto aparatima, pa se nije desilo niti ce se desiti. Svakako je cinjenica da ga je napravio dostupnijim sirim masama ali isto tako verujem da je i uticao na razvijanje kreativne svesti . . .
   Smatram da svaka roba ima svog kupca. Tako da se, mi boranija, zezamo sa GH4 jer radi posao za neke low cost zezancije, ali cim je neophodno nesto ozbiljnije, jasno je da GH4 ne odradjuje posao. Jednostavno, ne smatram da tu iko ikome ulazi u teren. Sigurno se niko nece razmisljati izmedju ARRI-a i a6300 . . .
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Fotografi i video
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 12, 2016, 09:41:34 posle podne »
Pratimo dalje razvoj situacije. Mislim da dolazi sve na svoje. 

Negde pročitah da je Canon uveo snimanje videa da foto reporterima omogući i video reportaže koje su sve potrebnije za online sadržaje pa su se još čudili kako je cela situacije otišla u neočekivanom pravcu.
U niskobudžetnom profi svetu se sve više koriste kamere sa velikim senzorima i izmenjivim objektivima umesto DSLR; Canon C100 i ostale, Sony takođe koji je uvek bio vodeći. Cena im je sve pristupačnija i odavno nije sa 4 nule, a mogućnosti su sve veće.
DSLR, pa i MILC će po mom mišljenju biti kao backup ili za amaterska snimanja.
Canon, recimo nikad nije dao pravu Full HD rezoluciju u DSLR svetu. Pre neku godinu sam čitao tekst u kome EBU razmatra da li se materijal snimljen sa DSLR (tada pretežno Canon) može zbog kvaliteta koristiti u produkciji HD televizijskog programa.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: Fotografi i video
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 13, 2016, 10:02:53 pre podne »
Meni se cini kako je Canon ubacio video kao odgovor Nikonu sa D90 i to takvom kvalitetom da je dao Nikonu odgovor da se ne mijesa u njihov teritorij...ali mi se sada cini da Sony upravo to radi Canonu i da Canon se lagano povlaci sa te scene u DSLR svijetu upravo iz tih razloga jer zna da je Sony superiorniji u tome...
Meni kao iskljucivo fotografu je najbitniji IQ, ali ne mogu reci da mi je zao sto moj 5D mklll ima video i to odlicne kvalitete jer imam dijete staro 10 mjeseci i poceo sam ga dosta snimati i zakon mi je kada vidim da imam i video odlicne kvalitete.. Na kvalitetu mislim za kvalitetu mojeg pojma, a ne profesionalaca mada mislim da se ni oni ne zale na to :) ...a kameru ne bi nikad kupovao zbog videa, vjerojatno bi snimao mobitelom.. Zato mi ima smisla da se tek sada lagano razrijesuju stvari i cini mi se logican put kojim sada ide Canon, IQ odlican, a video prema potrebi...
Jedino me zanima odgovor Sonya prema trzistu jer je on sa A7R mkll digao visoko ljestvicu sa IQ i VQ, da li ce i oni razdjelit posebno foto i video segment?! :)
« Poslednja izmena: Oktobar 13, 2016, 10:05:12 pre podne od strane dario084 »
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Fotografi i video
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 13, 2016, 11:24:57 pre podne »
Canon se ne povlači zbog Sony-ja (to bi bilo suludo), nego štiti svoju liniju cinema uređaja, u kojoj je standardno veoma jak. To je čisto kalkulisanje na štetu kupaca.

Pozdrav

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: Fotografi i video
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 13, 2016, 08:15:53 posle podne »
Ne znam baš koliko Canon proda kamera, baš bi htio vidjeti statistiku prodanih EOSCINEMA VS A7S MKII...
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Fotografi i video
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 14, 2016, 01:22:50 pre podne »
To je nepostojeća dilema... statistika je nepotrebna. Pitaj svakog iole upućenog. Ja iskreno nisam bio baš ni načisto oko C100, ali sam primetio dosta ljudi koji ih koriste i tako proverio o čemu se tu tačno radi.

A pritom se radi o (baš kako Zoran reče) kameri zarobljenoj u telu aparata protiv full-size-full-featured kamere koja je bez ikakvih dodataka spremna za rad. A sa A7s... čime ćeš zvuk da snimiš? Internim mikrofonom? Sa C100 imaš XLR input... to je treća dimenzija za DSLR/MILC rigove. Prosto rečeno - ozbiljno vs neozbiljno. Nije da A7s ne valja - itekako valja za video... svako ko kaže drugačije je neupućen, ali ono - to je najbolja video mašina među aparatima. Sa kamerama ne može da se poredi, ako ni zbog čega drugog, zbog kontrola i ergonomije (a posebno izbora stakala koja rade nativno) i to je jednostavno tako, ako verujemo onima koji koriste oba. Ja im verujem, ne znam za druge.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Oktobar 14, 2016, 01:25:37 pre podne od strane StORM48 »