Autor Tema: Da li preci sa Nikona na Canon  (Pročitano 6637 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže njanja

  • Junior
  • *
  • Poruke: 9
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Da li preci sa Nikona na Canon
« poslato: Septembar 22, 2016, 03:52:28 posle podne »
Zdravo svima  :)

Dugo zelim za sebe bolju kameru, trenutno je to D3100 sa standardnim objektivom 18-55mm vr i nikon 40mm f2.8 macro.
Fotografija mi je usmerena na hranu, detalje, proizvode.
Znaci ne fotografisem svadbe, rodjendane. Trenutno je sve u zoni mog hobija, ne zaradjivanja.
Elem, dugo sam zelela D7100 ali u poslednje vreme zbog videa koje takodje pravim sve vise se pitam da li je mozda bolje da se odlucim za canon 70d ili cak 80d.
Video mi nije presudan za kupovinu zato sto pre svega zelim kvalitetne fotografije, ova dva canon modela su me privukla zbog rotirajuceg ekrana. Ali me zanima vase misljenje koji aparat je bolji za fotografiju?
Nadam se da nisam mnogo iskomplikovala, dobro bih da razmislim pre kupovine.  ^-^

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Da li preci sa Nikona na Canon
« Odgovor #1 poslato: Septembar 22, 2016, 05:40:05 posle podne »
Za fotografiju i video u paketu, bolji je Canon, tu nema nikakvih dilema. Međutim, to nije ni od kakvog značaja, ako video nije primaran.

Samo za fotografiju, bolji je Nikon D7100. AF je na strani 80D u teoriji... u praksi su razlike mnogo manje, mada će se Nikon ipak više mučiti na perifernim AF tačkama, dok će na centralnom delu biti malo konzistentniji. Obrtni ekran je odličan na oba Canona, to je istina, ali nisam baš siguran koliko bi to trebalo biti presudno za izbor. Možda je najbolje da uživo pogledaš oba aparata i vidiš kako ti koji leži i da li ti Canon uopšte odgovara. Nije tajna da je ergonomski napredniji, udobniji i tako to, ali navike su čudo, pa je bez problema moguće naći 10 njih koji će reći da je Nikon zgodniji za šaku.

Senzor u D7100/D7200 je (po mom ličnom, a i objektivno) verovatno trenutno najbolji APS-C senzor na tržištu. 80D je za uobičajeni rad marginalno lošiji, ali se ipak to može uočiti. Detalji i oštrina su definitivno na strani D7100, a posebno dinamički raspon (sposobnost posvetljavanja tamnih delova fotografije, bez naročitog narušavanja kvaliteta, ali samo ukoliko koristiš RAW, a ne JPEG).

Rad sa blicevima je dobar na oba sistema, ali je Nikon malo lakši i ne zahteva potpuno razumevanje situacije. Ako planiraš rad sa blicevima, Nikon je jednostavniji za upotrebu.

Objektivi te ne vežu za sistem, jer ih i nemaš u nekom bitnijem obimu. Ono što bi moglo biti ključno u izboru je reprodukcija boja koja, iako tačka sporenja ljubitelja jednog i drugog brenda, definitivno Canonu jeste najjača strana, dok Nikonu to definitivno nije jedna od jačih osobina. Nije to nešto što će hobistu da sputa, ali ako je bitno da reprodukcija boja bude što vernija onome što oko vidi, onda je Canon bolje rešenje, uprkos tome što nema najbolji senzor.

Sad je na tebi da odlučiš šta ti je od svega bitnije.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Septembar 22, 2016, 05:43:55 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže njanja

  • Junior
  • *
  • Poruke: 9
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Da li preci sa Nikona na Canon
« Odgovor #2 poslato: Septembar 22, 2016, 06:48:08 posle podne »
Hvala ti puno na ovako detaljnom odgovoru  :)

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Da li preci sa Nikona na Canon
« Odgovor #3 poslato: Septembar 22, 2016, 11:09:41 posle podne »
Bolji odg nisi ni mogla dobiti ovdje :)
Jednostavno nema vise sta da se doda...

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Da li preci sa Nikona na Canon
« Odgovor #4 poslato: Septembar 23, 2016, 04:13:10 posle podne »
A niko ne spomene da velika vecina ljudi nece uopste primijetiti te razlike u af-u, dr-u i bojama.

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Da li preci sa Nikona na Canon
« Odgovor #5 poslato: Septembar 23, 2016, 04:40:07 posle podne »
Verovatno si u pravu...ali, ne pomenuti te razlike u karakterisikama daje samo nepotpun odgovor na pitanje.
Ovako ce malo ko od pomenute "vecine ljudi" moci da kaze "niko mi nije rek'o" ;)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Da li preci sa Nikona na Canon
« Odgovor #6 poslato: Septembar 24, 2016, 01:31:30 pre podne »
@blackbeast
Poenta je da će velika većina verovatno vremenom napredovati, pa će upravo te razlike postati vidljive i opipljive.


Pozdrav

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Da li preci sa Nikona na Canon
« Odgovor #7 poslato: Septembar 24, 2016, 06:17:31 posle podne »
Za vecinu pocetnika koji su ovde dosli da pitaju za savjet, razlika u af-u ce biti neprimjetna, vjerovatno duuuzi period. Zasto? Pa vecina ljudi se ovim bavi iz hobija, usput, i uspjeli su skupiti neku cifru da kupe nesto bolje od onog sto trenutno imaju, a to je vecinom telefon ili u boljem slucaju neki kompakt. Potrosice pare na dslr, a cesto na nagovor nekih ovde i vecu sumu, za tijelo vise klase, a pitanje da li ce ikad iskoristiti njegove mogucnosti. Drugima, koji su uzeli tijelo najnize klase, nece biti nikakve razlike u kvalitetu fotografije da im das d5 u ruke ili d3300 ili koji je vec zadnji iz d3xxx serije.
A tek razlike izmedju N i C... Pa tek tu im nista nece biti jasno, jer su te razlike koje si ti naveo mnogima nevidljive. Ne mozes porediti sebe, koji si koristio ko zna koliko tijela iz svih mogucih klasa i od vecine proizvodjaca (mozda i svih, ne znam), sa nekim ko je dosao ovde na forum da pita sta da uzme, a prethodno nije procitao ni jedan test ili neki drugi test vezan za neki aparat ili proizvodjaca. Ti jesi naveo razlike koje postoje, ali ja kazem da mnogi nece vjerovatno nikada to da primijete. U krajnjem slucaju, nece im monitor biti kalibrisan pa sve pada u vodu, pocevsi od razlike u bojama, pa cak i razlika u DR moze biti nevidjljiva na losem monitoru.

Prije par mjeseci sam prvi put u zivotu uzeo Canon tijelo u ruke, mislim d550 ili d600, tako nesto. Odnosno, d ide na kraju, nebitno. Posle Nikona i Fujija mi je bilo vrlo tesko napraviti normalnu fotografiju sa njim, dok nisam uspio malo procackati po podesavanjima, iako nisam imao puno vremena, jer je sve moguce i nemoguce bilo prebaceno na automatiku. Eto, moj prvi utisak o Canonu je da mi je komplikovan. :) Do af-a, dr-a i boja nisam ni uspio stici. :)

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Da li preci sa Nikona na Canon
« Odgovor #8 poslato: Septembar 24, 2016, 11:06:02 posle podne »
Imaš već 2 objektiva. I to jedan macro. Logično da ideš na d7100, ako imaš nameru da dalje kompletiraš opremu sa drugim objektivima, stalcima, blicem, filterima raznim itd.
Ako nemaš nameru da dalje nabavljaš opremu, ne bacaj pare, zadrži to što imaš i uživaj.

Van mreže Nenadapple

  • Junior
  • *
  • Poruke: 78
    • Pogledaj profil
Da li preci sa Nikona na Canon
« Odgovor #9 poslato: Septembar 25, 2016, 09:27:36 pre podne »
Meni je prelazak sa Nikona na prvi Canon bio konfuzan. Ikonice i oznake su za neke stvari potpuno razlicite. Canon nema af assistent pa kad je mrak izbacuje blic da trepne par puta nebi li izostrio sto je za cenu od 750e jako glupo.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Da li preci sa Nikona na Canon
« Odgovor #10 poslato: Septembar 26, 2016, 12:49:46 pre podne »
@Možda je glupo, ali radi sa svim AF tačkama. Nikonski AF Assist radi samo za centralnu AF tačku. Pa sad... kako kome odgovara. Ja lično prezirem oba rešenja. Ako se već radi u (polu)mraku, ima boljih rešenja - ili objektiv koji je imun na probleme fokusiranja (ima i takvih) ili IC AF assist, koji daleko bolje odrađuje tu posao.

Pozdrav

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Da li preci sa Nikona na Canon
« Odgovor #11 poslato: Septembar 26, 2016, 01:20:44 pre podne »
Za hranu, detalje i proizvode, bolje prvo uloži pare u stativ, rasvetu i slično.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Nenadapple

  • Junior
  • *
  • Poruke: 78
    • Pogledaj profil
Da li preci sa Nikona na Canon
« Odgovor #12 poslato: Septembar 26, 2016, 10:08:13 pre podne »
Ja fotoaparat koristim za porodicna putovanja, slikanje dece i sl. Pa kad probam da ih slikam dok spavaju prvo ih blic spali par puta pa ih slikam ko slogirane. Af lampica je meni ok resenje, a kod canona je cena objektiva prava stvar
« Poslednja izmena: Septembar 26, 2016, 10:09:58 pre podne od strane Nenadapple »

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Da li preci sa Nikona na Canon
« Odgovor #13 poslato: Septembar 26, 2016, 10:31:06 pre podne »
Off:
Nenadapple, zasto ne upalis fino svijetlo u sobi a zatim podignes iso na 1600 ili 3200 i lagano fotkas dijecu. Na sta lice te fotke ako tako fotkas kao sto si upravo objasnio?

Van mreže Nenadapple

  • Junior
  • *
  • Poruke: 78
    • Pogledaj profil
Da li preci sa Nikona na Canon
« Odgovor #14 poslato: Septembar 26, 2016, 10:44:15 pre podne »
Igortehno, te fotke nisu u mrklom mraku. Naravno da dizem iso dok ne dobijem brzinu snimanja koja mi odgovara. Ima tu sasvim dovoljno svetla ali on zna da se sludi pa pokusava izostri iz vise puta ili bude van fokusa. Meni je lampica korisna stvar jel sam navikao na nju. Imas mojih slika po forumu u lx100 temi pa tamo mozes da ih pogledas

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Da li preci sa Nikona na Canon
« Odgovor #15 poslato: Septembar 26, 2016, 11:04:33 pre podne »
Ah ok, mislio sam da koristis DSLR :)

Van mreže Nenadapple

  • Junior
  • *
  • Poruke: 78
    • Pogledaj profil
Da li preci sa Nikona na Canon
« Odgovor #16 poslato: Septembar 26, 2016, 12:04:19 posle podne »
Koristim i 70d, imace sam koristio skoro sva tela od d40 do d7100 i zato sam se umesao u temu

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Da li preci sa Nikona na Canon
« Odgovor #17 poslato: Septembar 26, 2016, 01:35:26 posle podne »
Blic ne moze da se mjesa sam, sem ako si u nekom od automodova :)

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Da li preci sa Nikona na Canon
« Odgovor #18 poslato: Septembar 26, 2016, 03:56:05 posle podne »
Pa nemoj decu da tučeš blicem direkt u glavu :)
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Nenadapple

  • Junior
  • *
  • Poruke: 78
    • Pogledaj profil
Da li preci sa Nikona na Canon
« Odgovor #19 poslato: Septembar 26, 2016, 05:07:48 posle podne »
To nikako, zalepio sam izolirku preko njega da ih ne udari slucajno kad iskoci. Sad je water proof ;)
« Poslednja izmena: Septembar 26, 2016, 05:10:33 posle podne od strane Nenadapple »