Autor Tema: Canon EOS M6  (Pročitano 8058 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS M6
« Odgovor #20 poslato: Februar 13, 2017, 08:41:41 posle podne »
Čini mi se, ali podaci  su još zanimljiviji:
digitalne kamere: 2015: 77,    2016: 64 modela.
lenses:                2015: 65,    2016: 60 modela,
tablet:                  2015: 15,    2016: 3 modela,
mobilni:                2015: 59,    2016: 40.

Znači mnogo veća hiperprodukcija modela kod foto aparata a broj korisnika na strani mobilnih i tableta.
Pa kada se uzme u obzir da telefona od pre 3 godine i nema u ponudi a aparata ima.....
Znači ipak foto polako gubi trku sa mobilnim.

Verovatno i činjenica da svuda u svetu pa i kod nas svi prodavci mobilne i tablete nude na rate.
Za foto se uglavnom kod uvoznika monopoliste traži suvi keš a u većim lancima 20% skuplje na rate. A čitajući forume mnogo ljudi u najrazvijenijim zemljama kupuju tamrone, tokine pošto su jeftiniji za 10 d0 20% od glavnih mamuta. O Srbiji i zemljama u razvoju da ne govorimo.
« Poslednja izmena: Februar 13, 2017, 08:47:00 posle podne od strane Petko30 »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon EOS M6
« Odgovor #21 poslato: Februar 13, 2017, 11:26:12 posle podne »
Fotooprema se definitivno štancuje u količinama većim nego što je normalno, ali budimo realni - ovo što se od foto branše vidi za godinu dana, to industrija mobilnih izbaci za cirka jedno radno vreme od 8 sati. Sa pauzama.

NIŠTA se ne može porediti sa hiperprodukcijom telefona, pri čemu su razlike između svih pobrojanih fotoaparata bukvalno astronomske, u odnosu na međusobne razlike među telefonima.

Na stranu što nikakav napredak kod mobilnih telefona neće rešiti problem veličine senzora i optike. Uvek će to biti nokat senzor skromnih mogućnosti, ma šta marketing trtljao. Pogledam fotku sa mog telefona (S4) i uporedim sa fotkom sa S7... ne vidim apsoutno nikakvu prednost novijeg. Mazanje očiju... toliko drsko da se može jedino porediti sa političkim pamfletima.

Siguran sam da ne moram da elaboriram i da je svima jasno da nikakav poseban napredak u smislu foto-kapaciteta mobilnih telefona ne postoji, već je za pad prodaje (u korist mobilnih) odgovorna jedino spoznaja prosečnog laika da mu aparat ne treba, jer ON ne vidi razliku. To je fundamentalno drugačije u odnosu na ideju da su razlike sve manje. Nisu i nikad neće biti. Nedavno sam pao u neko ubeđenje da su kompakti definitivno prevaziđeni najezdom ozbiljnih telefona... a onda sam sebe opovrgao. Solidan kompakt star 10 godina BRIŠE PATOS najmoćnijim telefonom današnjice, kada je u pitanju kvalitet senzora. Doslovno i nedvojbeno.

EDIT: Sad vidim podatke koje si izneo Petko... i da, deluje ludo, ali i dalje sam ubeđen da je direktno poređenje prilično neadekvatno. Fotooprema služi samo za foto-video, a telefoni služe prvenstveno za telefoniranje i drndanje FB-a i sličnih gluposti. Imanje "kamere" je samo navelo ljude na ideju da im fotoaparati ne trebaju - iste one ljude kojima i inače nisu trebali ni za šta, osim za kerebečenje pred ogledalom. U mom okruženju je i dalje gomila ljudi koji voli da ima BAŠ fotoaparat, a laici su i totalno ih ne zanima kupovina objektiva i ostalog.



Pozdrav
« Poslednja izmena: Februar 13, 2017, 11:34:55 posle podne od strane StORM48 »