Autor Tema: Fuji X-T2 - lagani test  (Pročitano 11168 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Fuji X-T2 - lagani test
« poslato: Septembar 04, 2016, 03:20:25 posle podne »
Is this the first mirrorless camera that can really keep up with fast action photography?

Naleteh nedavno na ovaj podnaslov, i odlučih da ga sačuvam upravo za ovaj tekst. Doduše, uneo bih tu neke izmene, poput izbacivanja znaka pitanja sa kraja rečenice i rotacije na početku: ‘’Is This’’ u ‘’This is’’. Svejedno, i bez mojih izmena reklo bi se da i originalna upitna rečenica zvuči prilično zanimljivo i da je vredna pažnje.  Naime, Fuji je predstavljanjem Fuji X-Pro2 modela zaokružio jedan period kojim je dominirao 16 mpx X-trans senzor, a koji se provlačio kroz niz međusobno različitih modela. Reklo bi se da Fuji nema nameru da menja formirane linije aktuelnih modela, i da nas sada samo očekuju nove iteracije, pojačane novim senzorom i poboljšanim AF mogućnostima. Najveći kontrast je svakako vidljiv između dva flagship modela, Fuji X-pro2 i Fuji X-T2, koji u svoj toj različitosti dele senzor, procesor pa čak i AF. Ovog trenutka, Fuji X-T2 ima bolji AF sistem, ali će sredinom jeseni i Fuji X-pro2 dobiti identične mogućnosti kroz novi firmware. Pa, ako je krucijalno – identično, gde su onda razlike?
Odgovor leži u samom poimanju današnje fototehnike i našim očekivanjima, odnosno potrebama.  Ali, krenimo redom. >>> nastavak na blogu


''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Drezik

  • Član
  • **
  • Poruke: 116
    • drezik
    • Pogledaj profil
Odg: Fuji X-T2 - lagani test
« Odgovor #1 poslato: Septembar 04, 2016, 10:21:14 posle podne »
Toliko dobar opis i test da mi dodje odma da ga narucim ...iako mi ne treba :)

Salu na stranu ...definitivno jedan od pretendera da pokupi titulu godine.

Jedino mi tezina malo bode oci ...ali dobro verovatno to tako mora :)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Fuji X-T2 - lagani test
« Odgovor #2 poslato: Septembar 09, 2016, 09:06:50 pre podne »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Fuji X-T2 - lagani test
« Odgovor #4 poslato: Septembar 14, 2016, 08:28:41 posle podne »
Dalibore, nema auto mod naravno, ali ima li X-T1 P mod? Za street je vrlo praktično staviti na P, bar meni.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Fuji X-T2 - lagani test
« Odgovor #5 poslato: Septembar 14, 2016, 08:33:36 posle podne »
@ Stalker, ne znam na sta se odnosi to sto si napisao ali XT1 ima i auto mod i AV i S i P modove, samo sto se ne zovu tako :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Fuji X-T2 - lagani test
« Odgovor #6 poslato: Septembar 14, 2016, 08:40:22 posle podne »
P mod, koji imaš na svim DSLR. Ono što reče Thomas Leuthard, kad izađe na ulicu da slika, stavi na P i ne misli.Doduše on koristi Oly i neki mali Panasonic. :)
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Fuji X-T2 - lagani test
« Odgovor #7 poslato: Septembar 14, 2016, 09:10:48 posle podne »
@dalibor
Nakon ovoga, mogu samo da zaključim da je gosn. Tony samo još jedan u nizu clickbait trolova. Koja glupost... neopisivo. 5Ds je pored D800E/D810 jedini aparat van MF kategorije kod čijih se snimaka štempanog materijala raspoznaje ofset matrica. To je toliko daleko po pitanju detalja/oštrine, da je prosto izlišno pokušavati neko poređenje. Naravno, ta prednost 5Ds nije besplatna i to se oseća u svakodnevnom radu samo tako. Za svaki dan je Fuji mnogo lagodniji za rad, jer je 50MP teret ukoliko za tim nema realne potrebe.

Pozdrav

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Fuji X-T2 - lagani test
« Odgovor #8 poslato: Septembar 14, 2016, 09:15:00 posle podne »
Videcemo kad izadje video :-)


Sent from my iPhone using Tapatalk
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Fuji X-T2 - lagani test
« Odgovor #9 poslato: Septembar 14, 2016, 09:24:20 posle podne »
Heh... video :D

Za test fotografije?

Evo ja gledam snimke odrađene u kalibrisanim uslovima, na identičnoj temperaturi, sa identičnim setovanjima itd... Fuji blago zaostaje za (i dalje najboljim) D7200... poređenje sa 5Ds je jednostavno budalaština. Nemoj shvatati lično moje komentare upućene na račun nekih indijanaca. Mada sam i siguran da ne shvataš pogrešno. Samo diskutujemo, naravno. ;)

Ne verujem da čovek to tendenciozno radi (mada je moguće da tako navlači klikove), ali mi je donekle prihvatljivo kada zaboravi da u video testu setuje WB. Međutim, kad poredi aparate totalno različitih klasa, na totalno različtim objektivima, na istim blendama, pri čemu je ekvivalencija pogrešna, i pritom opet ne podesi WB, opet je svetlo drugačije i gruva 1/60 na 200mm... uf... pa neće on nešto naročito da unapredi ni u tim nekim "kontrolisanim" uslovima. Sumnjam. Taman i da je ebeni džedaj, ne može da spreči živi subjekt da diše i mrda, a gađa ga spravom od 50 MP. Tu ni sa 1/250 nisi siguran, a kamoli kad je sporije.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Septembar 14, 2016, 09:27:49 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Fuji X-T2 - lagani test
« Odgovor #10 poslato: Septembar 14, 2016, 09:30:44 posle podne »
Naravno :-)  Ali mi je zanimljivo, veliki hajp se digao oko XT-2. Sacekacu i tvoj test i testove ostalih respektabilnih pojedinaca pa cemo videti  :-)


Sent from my iPhone using Tapatalk
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Fuji X-T2 - lagani test
« Odgovor #11 poslato: Septembar 14, 2016, 11:00:01 posle podne »
Vidi, hajp je opravdan u smislu kompletnosti sprave. Neću da dramim preterano, jer ni to ne valja, ali mogu ti reći da istinski uživam družeći se sa XT-2. Jednostavno, potpuno je kompletan aparat i sve što radi, radi izvanredno. Jednostavno, došli smo do onog momenta kada DSLR u nižoj klasi postaje mnogo više subjektivna, nego objektivna kategorija sviđanja.

S druge strane, XT-2 nije za svakog. Oni koji su na MILC prešli kako bi imali kompakt alternativu velikim aparatima, ali sa ipak velikim senzorom, malo teže razumeju zašto je XT-2 ovoliki koliki je. On nije prevelik, ali je veoma daleko od toga da se može reći da je mali. Uostalom, znaš i sam. Ali sve to dobija totalno drugačiju konotaciju kada njime egzibicionistički isprobaš nešto što je do juče mogao samo DSLR, a onda ukapiraš da Fuji uspe sasvim lepo da sašije rafal i da je jako teško nabosti frejm koji nije pogodio fokus. E - to je to.

Ako moram da kažem šta mi lično smeta... smeta mi ono što mi ide na živce kod svakog Fuji aparata, a to je malo agresivno prčkanje po RAW-u. Većini to neće smetati, ali ja se u neku ruku osećam pomalo prevarenim, kada ne mogu da kontrolišem distorziju objektiva, kada ne mogu da vidim koliko je hromatskih aberacija, kakav je nativni mikrokontrast, pre napucavanja "details" sekcije.... sve su to stvari koje Fuji malo prži ne bi li laicima delovao dopadljivije, a mislim da za tim nema baš nikakve potrebe, jer je i bez te gimnastike njegov fajl više nego sjajan. Nije mi jasna ni potreba tolikog zanemarivanja ISO standardizacije po pitanju osetljivosti, ali to je već nešto što normalan čovek neće uzeti kao ozbiljan problem. Ja to primećujem zato što testiram, to izvesno donosi neadekvatnu prednost u komparacijama, ali u krajnjoj liniji - TO je taj aparat i TO je rezultat koji on pruža. Kome se sviđa i odgovara mu cenovni rang, nema razloga da čeka. Fuji je zaokružio ponudu, ustalio ritam i postigao neku konstantnost koja naprosto NIJE karakteristična za direktne MILC konkurente. Svi ostali nešto lutaju, izvode krive drine i tako to. A Fuji - prosto zna se šta je sledeće na meniju i koliko god to zvučalo dosadno, to je upravo ono što je dobro.

Canon se tek sad budi (mada konačno buđenje nije garantovano), Nikon je umro a da nije bio ni primećen, Pana drka samo video, Oly tera svoju priču dosta uspešno (i tako je i jedini pravi konkurent), a Sony i dalje pokušava da nađe Playstation formulu u fotografiji. Samsung je odavno geknuo, a Pentaxa vole samo ljubitelji gramofona.


Pozdrav
« Poslednja izmena: Septembar 14, 2016, 11:08:49 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Fuji X-T2 - lagani test
« Odgovor #12 poslato: Septembar 15, 2016, 12:44:29 posle podne »
- Canon se tek sad budi (mada konačno buđenje nije garantovano), Nikon je umro a da nije bio ni primećen, Pana drka samo video, Oly tera svoju priču dosta uspešno (i tako je i jedini pravi konkurent), a Sony i dalje pokušava da nađe Playstation formulu u fotografiji. Samsung je odavno geknuo, a Pentaxa vole samo ljubitelji gramofona. - ;D :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Fuji X-T2 - lagani test
« Odgovor #13 poslato: Septembar 15, 2016, 01:26:29 posle podne »
Meni i dalje smeta taj EVF kod ovih apatata.
Kad je ovakav kakav je na ovom X-T2, koji je top ponuda, kakav li je kod nekih drugih...
Sve ovo drugo uistinu nije lose i radi lepo, ali ovo prosto govoreci  jednostavno jos nije usavrseno da bi miglo biti u ravni sa OVF.
Jednostavno u pomeranju on samostalno menja osvetljenost po nekom svom nahodjenju.
Vi se za to vreme pitate treba li da menjate setovanje expozicije jer kad vam se iznenada smraci pred ocima to je prvo sto vam padne na pamet...
Posto EVF trosi enormnu kolicinu baterije vi ga onda stavite na neki stedljivi mod a onda od svega toga izgleda cela stvar biva jos gora...Ili sam bar ja to tako shvatio, a ispravite me ako gresim.
U ono malo druzenja sa ovim aparatom stekao sam utisak da bi bili potrebni dani da mu udjem u sistem razmisljanja...
Meniji su tek posebna prica...treba vam Herkul Poaro da nesto tu pronadjete.
Dobre vesti su sto su mu ovo izgleda sve mane koje su jos preostale u poredjenju sa nekim DSLR-om iz slicne klase..
A konacno ima on i nekih prednosti u odnosu na isti...
« Poslednja izmena: Septembar 15, 2016, 01:33:02 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Fuji X-T2 - lagani test
« Odgovor #14 poslato: Septembar 15, 2016, 01:37:37 posle podne »
To za tražilo je potpuno tačno. Ono što ja mogu da tvrdim je da se definitivno svi razlikujemo po pitanju percepcije OVF vs EVF, ali je EVF i dan-danas samo još jedna u nizu digitalnih simulacija analognog života. Sve što si nabrojao je više nego tačno. Jedino što sam ja to prihvatio takvo kakvo je i rešio da ignorišem, gledajući razvijanje svega ostalog.

I stvarno, ako zanemarimo EVF, koji je mnogima i dalje mučan za koristiti, zbog svega što si pomenuo (pa i još koječega pride), XT-2 je veoma uporediv sa srednjom klasom DSLR-ova. Ono gde nije uporediv je opšta brzina rada i manipulacije komandama/parametrima, ali je to rezultat robovanja dizajnu. Jednostavno, retro dizajn je nastao kad su kontrole bile potpuno manuelne u svakom smislu, dok danas to jednostavno nisu. Prosto, danas čak i najgrđi model ima mnogo automatike u svim modalitetima, tako da je igranje na foru "sve ručno" u suštini samo glumatanje, a efekat toga je sporiji rad.

Samo promena ISO vrednosti je pain-in-the-ass, dovoljan da izbaci čoveka iz koloseka. Neki dan sam nešto fotografisao i u žurbi sam ošinuo na ISO12800 u sred dana, jer nije bilo vremena da se gleda u točak i rolja. Da sam imao klasičan ISO taster, u jednoj sekundi bih ga vratio na 100. Isto važi i za modove i za još gomilu stvari. Jednostavno, morali bi da nađu recept da pomire dva koncepta, barem na način kako je to Nikon uradio sa Df-om. Sve ostalo je nepotrebno silovanje, koje sigurno odbija jedan deo potencijalnih kupaca.

Pozdrav

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Fuji X-T2 - lagani test
« Odgovor #15 poslato: Septembar 15, 2016, 02:02:03 posle podne »
Meni na kraju svakog petljanja sa nekim milcem ostane misao u glavi , a zasto bi ja zapravo ikada kupio ovako nesto da se zlopatim za iste ili vece novce, osim ako ne bi po svaku cenu hteo da imam nesto drugacije. Mislim tu ponajvise na EVF, jer je to glavna karakteristika bezogledalca..
Da bi imao aparat koji je par cm tanji?

« Poslednja izmena: Septembar 15, 2016, 02:06:39 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Fuji X-T2 - lagani test
« Odgovor #16 poslato: Septembar 26, 2016, 05:52:48 posle podne »
Amateurphotographer had a talk with Sony Manager Legend Kimio Maki, the creator of RX series and A7 series (so not really a Fuji Fanboy).

Q: Are fast-focusing mirrorless cameras like the Fujifilm X-T2 a threat to Sony Alpha 7-series customers?
A: Yes. In terms of speed we have learned a lot from Fujifilm, Canon and other competitors. There’s still a lot more to learn of course and we don’t have the same kind of weapon right now. We have to create something new.

http://www.fujirumors.com/top-sony-manager-fast-focussing-fuji-x-t2-threat-sony-a7-series-dont-weapon-right-now/

:)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Fuji X-T2 - lagani test
« Odgovor #17 poslato: Septembar 26, 2016, 10:25:24 posle podne »
@Argon
To je važilo do pre nekog vremena... sada zaista MILC počinje da biva ozbiljan. Da, u pravu si u vezi EVF... definitivno je to najveća prepreka ka potpunoj i beskompromisnoj dominaciji, ali teoretski nije nemoguće rešiti, samo je pitanje kada će se i ko prvi odvažiti da to uradi. Mislim da procesorske snage već sada ima više nego što je neophodno, pa očekujem da upotrebljivost EVF-a bude podignuta na novi nivo, tako što će neko implementirati realtime HDR prikaz. Naravno, kad kažem "HDR", mislim na krajnje balansirani prikaz, onakav kakav obezbeđuje prizma. Da procesorske snage ima, dokaz je gotovo svaki Canon DSLR, koji ima HDR realtime prikaz u LV-u. Znači, ne vidim prepreku da to neko ne ugura u EVF. Uz highend OLED displej, to bi moglo da bude to.

Ono što je ključno u rešavanju tog pitanja je problem adaptacije prikaza, koji je smišljen da nečemu pomogne, a zapravo najviše iritira. To je ono kad panuješ sa EVF-om, pa on čas zatamni, čas posvetli, u zavisnosti od toga šta je u kadru. Toga na OVF-u nema i morala bi postojati makar opcija koja će definisati stepen tog adaptiranja. Problem je što se to javlja kao odgovor na slabu dinamiku displeja, zbog čega on nije u mogućnosti da prikaže ono što treba. Zato bi RL-HDR prikaz bio više nego dobrodošao i u mnogome bi smanjio taj efekat.

Ima tu još dosta posla, ali ako ništa drugo, današnji najnapredniji MILC-evi su stasali u ozbiljne mašine, u svim ostalim segmentima u kojima su vidno zaostajali za DSLR konceptom. Ranije je njihova glavna "prednost" bila to što su mali (uslovno rečeno). Danas se veoma uspešno makljaju i na pitanju brzine rada, rafala, bafera, AF-a... sve su to procesi koji su nekada bili nepremostivi za MILC. Drago mi je da su konačno shvatili da CDAF neće napraviti stvarno bržim, ma šta mu radili, te su se okrenuli hibridnim konceptima. Pretpostavljao sam još davno da će tako biti i eto... gledam u dlan vikendom, po veoma povoljnoj tarifi! ;)

E sad, pazi ironije... nemanje ogledala je takođe svojevremeno predstavljano kao bog-zna-šta, kao da je to samo sebi svrha i da je normalno da tako bude. To je predstavljano kao budućnost, jer "ogledalo mora da umre" (zašto... ne zna se, ali eto mora) i time će aparati "konačno postati manji i moći ćemo da ih imamo uz sebe non-stop. Aj na stranu što i dalje jako mali broj ljudi vuklja opremi kojekuda non-stop, nego što MILC sistem opet predstavlja baš to - SISTEM i kao takav opet zahteva kakvu-takvu torbu, a ne džep.

I na kraju epic - svu svoju moć MILC koncept pokazuje u trenutku kada izlazi MF MILC, jer je to pravi pokazatelj logične upotrebe - umesto sumanuto gabaritnih, ergonomskih balvana kakvi su MF-ovi do juče bili (uključujući čak i najuspešnije primerke "minijaturizacije" poput Lajke S2 i Pentax 645D/Z), dobili smo aparat koji po veličini praktično ne odskače od uobičajenog FF-a.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Septembar 26, 2016, 10:30:48 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Fuji X-T2 - lagani test
« Odgovor #18 poslato: Septembar 26, 2016, 11:04:43 posle podne »
slažem stobom po pitanju milca, da je on napredovao po pitanju performansi.

Ali ima tu još jedan momenat, pa i DSLR je jako napredovao po pitanju gabarita (ako je to uopšte i bitno)

Evo gledam ovaj, od skoro moj, D750... Pa on je FF a po gabaritima više podseća na trocifrena canonova tela koja su CROP.
Pogledajte gabarite D700 i D750..Značajno su manji na novom modelu a performanse su skočile .
Ako bude bilo interesovanja, neki sledeći D760 biće još manji...

Ničeg u MILCU nema revolucionarno osim nedostatka ogledala, a to zasad više šteti nego što koristi. Čast izuzetcima...
Onog momenta kada EVF bude takav kako sto ti pričaš dotle će DSLR smanjiti dimenzije do granice dokle to ima smisla.
A granicu smisla odredjuju veličine ljutske šake i veličine objektiva.
Naravno MILC će tada moći biti napravljen u gabaritima i ispod granice tog smisla, ali....to neće imati smisla pa nije od značaja... :)

I gde to vodi...
Koliko jednom treba vremena da se tehnički razvije, toliko ovom drugom treba vremena( ako mu je to cilj uopšte) da se fizički smanji.
Po meni, bespotrebno udvajanje proizvoda koji služe istoj svrsi i koji će se neminovno u budućnosti negde sresti i izjednačiti.

Dok se još koliko toliko razlikuju toliko će još neko i verovati da ima osobitu stvar...
Onog momenta kada se neminovno izjednače, samo će ljudi početi da se češkaju po glavi.. :icon_scratch:




« Poslednja izmena: Septembar 26, 2016, 11:08:14 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
''Ne moze da svane pre zore''