Autor Tema: Pomoc u izboru :)  (Pročitano 12723 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže stefanphotooo

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
    • Pogledaj profil
Pomoc u izboru :)
« poslato: Avgust 29, 2016, 01:21:51 pre podne »
Pozdravim svima na forumu zovem se Stefan

Resih da sebi kupim prvi dslr. Susreta sa fotografijom sam imao tu i tamo kao i sa snimanjem videa ugalvnom su to bili obicni digitalci  i mobilni telefoni i jednom sam imao priliku da snimam i slikam sa dslrom i zbog toga sam se odlucio na kupovinu.Elem ono sto bi ja slikao i povremeno snimao je grad city life i uopsteno ta urbana fotografija i portrete ljudi na otvorenom. E,sad budzet mi je 500e.Ovo mi nece biti izvor prihoda vec sto se kaze za svoju dusu cu slikati i snimati.Moja nedoumica je u vezi toga da li uzeti canon 1200d sa kit objektivom i odma kupiti Canon EF 50mm f/1.8 STM za koj sam citao po forumu da je dobar za potrete kako kazu ''plastik fantastik'' ili uzeti canon 700d sa kit objektivom ali onda novi objektiv necu sigurno par meseci moci da uzmem. Odmah cu reci da ne zelim polovna tela sem ako nisu u fantasticnom stanju i sa garancijom. Takodje ako imate neki predlog i za Nikon aparate mozete reci ali njih nisam gledao iz razloga sto su skulji objektivi. Naravno predlozi za objektiv i sve sto mislite da ce meni kao pocetniku pomoci bi bili odlicni .Hvala i nadam se lepom druzenju i kritikama :)

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc u izboru :)
« Odgovor #1 poslato: Avgust 29, 2016, 10:32:05 pre podne »
Dobro nam došao... i ostao ;)

Uzmi bolje telo u startu, skupi novce pa kupuj objektive kasnije. Vremenom ćeš i sam uvideti koji tačno objektiv ti treba.
700D je sasvim pristojan aparat i mnogo bolji od 1200D čak i ako ne uzimamo u obzir da je razlika u klasama. STM objektivi imaju pun smisao tek sa Canon telima 650D, 700D i dalje i u višoj klasi 70D i 80D.
Za Nikon ne mogu tako dataljno da dam savet. Pogledaj i ostale slične teme na forumu. Ima ih baš mnogo.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc u izboru :)
« Odgovor #2 poslato: Avgust 29, 2016, 02:13:16 posle podne »
Za 500e nema iole stabilnija varijanta, a da su telo i objektiv novi.

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc u izboru :)
« Odgovor #3 poslato: Avgust 29, 2016, 04:30:53 posle podne »
Trebas vise video ili fotografiju?

Van mreže stefanphotooo

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc u izboru :)
« Odgovor #4 poslato: Avgust 29, 2016, 05:22:32 posle podne »
Trebas vise video ili fotografiju?

Video bi snimao tu i tamo znaci nista specijalno vise bi isao ka fotografiji nego ka videu ali bi svakako snimao sad koliko cesto to za sada ne znam. 
Pa ne moraju objektivi da budu novi ali bi telo vise voleo da je novo...  Znaci mogu ja sada kupiti telo za 800e ali sta ce mi kad ga ne znam koristiti a i  kao sto sam rekao nece mi ovo biti zanimanje cisto hobi ako kasnije budem uvideo da mi dobro telo stvarno treba uzecu ga ali sada kao neko ko tek ulazi u taj svet ne bih stvarno davao ogromne pare jer nema potrebe za tim jeste da je bolje odma imati dobro telo ali vise sam za varijantu da postepeno.

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc u izboru :)
« Odgovor #5 poslato: Avgust 29, 2016, 06:03:57 posle podne »
Po meni je poenta da nađeš telo tj klasu koje ti odgovara.
Svi DSLR aparati od jedne firme su vrlo slični. U smialu rukovanja, više klase imaju više tastera i stavki u meniju, više mogućnosti i ugodniji, brži rad. Mala je razlika između npr. 1200D i 7D u ondosu na kompaktne aparate.
Mišljenja sam da ne treba kupovati najnižu klasu aparata za početničke. Fotograf treba da koristi ono što mu najbolje odgovara bio početnik ili ne.
Od Canona za tvoj slučaj bih preporučio 650D/700D ili nešto novije obavezno uz neki STM objektiv (dolaziš iz sveta kompakt aparata i telefona). Verujem da je 70D van budžeta.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže stefanphotooo

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc u izboru :)
« Odgovor #6 poslato: Avgust 29, 2016, 06:21:12 posle podne »
Van budzeta je 70d ali od ponudjenih mi je 700d u budzetu. Pa uzeo bi onaj 50mm stm tako da je to nesto bi za pocetak gledao naravno kasnije kako se bude sve razbijalo znao bi i sta bi slikao i sta mi treba itd. Imam jos jendo pitanje u vezi kupovine aparata ne znam da li smem ovde da pisem da ne bi krsio pravila pa ako budem smeo i to bi pitao u vezi kupovine.

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc u izboru :)
« Odgovor #7 poslato: Avgust 29, 2016, 06:43:15 posle podne »
Ne znam sad napamet pravila, ali pitaj ;)
Što se tiče kupovine u Srbiji, na ovom sajtu su cene medju najpovoljnijima, nekada čak jeftinije od trenutno navedene cene. Još jeftinije ćeš proći ako opremu kupiš na neku firmu koja je rada da dobije keš od tebe i ustupi ti PDV na ime osnovnog sredstva. Firma je na nuli, a ti dobiješ 20% manju cenu :)
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže stefanphotooo

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc u izboru :)
« Odgovor #8 poslato: Avgust 30, 2016, 05:52:29 posle podne »
Imate li jos neke predloge koji je objektiv dobar za tu city fotografiju a koji za portrete ?

Van mreže stefanphotooo

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc u izboru :)
« Odgovor #9 poslato: Avgust 30, 2016, 05:53:32 posle podne »
Zaboravio sam da pitam da li postoji u Beogradu neka foto skola tj kurs iz fotografije ili nesto slicno ?

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc u izboru :)
« Odgovor #10 poslato: Avgust 30, 2016, 08:37:38 posle podne »
50/1,8 STM na krop telu je dobar za oba tvoja zahteva za početak. Za portrete je odličan i 85/1,8 USM. Kreni sa 50mm i ne opterećuju se previše. Vremenom ćeš sam uvideti šta ti treba još od objektiva, a onda i rasvete itd.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc u izboru :)
« Odgovor #11 poslato: Avgust 30, 2016, 08:38:25 posle podne »
Hajde i neko drugi da pomogne čoveku ;)
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc u izboru :)
« Odgovor #12 poslato: Avgust 30, 2016, 09:08:08 posle podne »
Nazalost ja ti ne preoporucujem 50mm za crop, za to sto tebi treba, to je 85mm na kropu sto je usko za tvoje potrebe.
Gledaj 35mm, ako hoces fiksno, sto ti toplo preporucujem.
Svaki DSLR je manje vise isti za upotrebu, tako da ne se bojat da ces 1200D znati a 6D neces koristit.
Sta kazes na 60D + 35mm, da li ti se to uklapa u budzet (ili mozda 40mm palacinka, ubitacno ostar malisan)
Novi 50mm stm je ok, no mozda bi ti bio previse uzak, mozda i ne, jako je tesko ovako iz niceg predlozit (nezahvalno) objektiv, cak i tijelo, totalnom pocetniku. Mada vidim da si malo citao okolo, podrzavam to.
U tim tijelima se koristi rucni fokus u videu i nemaju stabilizacije, tako da od 0 do dobrog snimka ce proci neko vrijeme.
« Poslednja izmena: Avgust 30, 2016, 09:09:39 posle podne od strane IgorM88 »

Van mreže stefanphotooo

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc u izboru :)
« Odgovor #13 poslato: Avgust 30, 2016, 10:21:25 posle podne »
Sto se tice 60d mogao bi jedino neki polovan da uzmem a sad posto se ja na razumem u to niti znam da gledam sta valja sta ne itd. zbog toga sam se odlucio za novo telo. Sto se tice objektiva ova dva su mi u budzetu pod uslovom da uzmem slabije telo a 35mm ne znam koliko kosta nalazio sam razlicite cifre :) .Mogo bi ia uzmem nov canon 70d verovatno bez objektiva naravno dodao bi malo vise preko para ali ako bi mi to trajalo par godina bez da se mora menjati telo mogo bi i to uzeti znaci ajde da kazemo 760e maximum neki

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc u izboru :)
« Odgovor #14 poslato: Avgust 30, 2016, 10:47:33 posle podne »
Ja licno, bih isao na 70D i kit objetkiv, pa ga prodaj pa kupi makar onda 50 1.8, mada i 760D je odlican, s tim da je ergonomija na strani 70D

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc u izboru :)
« Odgovor #15 poslato: Avgust 30, 2016, 11:16:09 posle podne »
Ja sam preporučio bilo koji STM, na kraju 50mm jer se to jedino uklapa sa novim telom u početni budžet. 35mm polovan je bar 200E. 40mm STM ili 24mm su super sa blendom (samo) 2,8, ali i većom cenom.
Ako budžet može biti veći, prvo biraj telo koje ti odgovara.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc u izboru :)
« Odgovor #16 poslato: Avgust 30, 2016, 11:25:00 posle podne »
Da dodam još nesto u vezi kombinacije tela i fokusa na objektivu: Manuelni fokus i STM objektivi nije najsrtenija priča. Zato fazni AF radi odlično, a hibridni veoma pristojno u live view ili video modu.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže stefanphotooo

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc u izboru :)
« Odgovor #17 poslato: Avgust 31, 2016, 01:51:49 pre podne »
Dakle znaci moze 50mm 1.8 STM i canon 700d ? Ja sam vise za pocetak za tu kombinaciju

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc u izboru :)
« Odgovor #18 poslato: Avgust 31, 2016, 08:08:59 pre podne »
Paaaaaa, da. Najbolji nacin da vidis sta ti nedostaje jeste da sebe ogranicis na jednu zizu. Taj 50 STM je odlican staklic, neces ga nikada prodati... verujem... :) ... a taman ces spoznati da li ti fali sirine ili duzine. Kit objektivi nisu skupi, pa to uvek levitira kao naknadno resenje.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc u izboru :)
« Odgovor #19 poslato: Avgust 31, 2016, 12:24:33 posle podne »
Oce ako bude htjeo 1.4 kasnije haha :D
Salim se, evo Zoran ti je odg sve.
Ovdje na sajtu imas jako dobre cijene, kao i otvorene ljude za pomoc, pozdrav