Autor Tema: Nikon 105mm f/1.4E ED AF-S  (Pročitano 12354 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Nikon 105mm f/1.4E ED AF-S
« poslato: Jul 28, 2016, 08:11:27 pre podne »
Citat
Nikon has unveiled the AF-S Nikkor 105mm F1.4E ED, the fastest full-frame lens of its kind with autofocus. Resistant to dust and moisture, the lens uses 14 elements in 9 groups, including 3 ED elements, along with Nano Crystal and fluorine coatings. The lens has 9 rounded aperture blades, and the aperture is electronically controlled, which keeps exposure consistent while shooting high-speed bursts. As you might expect, this is a heavy lens, weighing in at 985g/2.1lbs.

The 105mm F1.4 is expected to ship in late August with a $2,199.95



https://www.dpreview.com/news/6025394569/nikon-introduces-ultra-fast-af-s-105mm-f1-4e-ed-prime-lens
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 105mm f/1.4E ED AF-S
« Odgovor #2 poslato: Februar 11, 2017, 11:16:24 posle podne »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Nikon 105mm f/1.4E ED AF-S
« Odgovor #3 poslato: Februar 12, 2017, 07:17:04 pre podne »
Ne znam gde citas to ali ovo je najgori objektiv koji ke nikon izbacio a pritom je MADE IN CHINA :-)


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 105mm f/1.4E ED AF-S
« Odgovor #4 poslato: Februar 12, 2017, 08:27:43 pre podne »
Pa svaki nikonov objektiv odavno je made in Kina...
Gde ti citas da je najgori?  :)
« Poslednja izmena: Februar 12, 2017, 08:29:55 pre podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 105mm f/1.4E ED AF-S
« Odgovor #5 poslato: Februar 12, 2017, 09:09:10 pre podne »
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Nikon 105mm f/1.4E ED AF-S
« Odgovor #6 poslato: Februar 12, 2017, 09:24:30 pre podne »
Ispao je fijasko sa ovim objektivom, sklonili su sa neta objave, naime neki Nikon ambasador je promovisao ovaj objektiv i izbacio sample sliku kao direktno iz aparata, medjutim ispostavilo se da je vrhunski provucena kroz LR. I isto vijasko sa autofokusnim motorom, gde je promovisan ultra sonic focus motor, pa je lensrental odlucio da rasturi u delove objektiv kako bi pronasli nesto plasticno sto nema veze sa ultra sonic tehnologijom. I nije tacno da je svaki nikon objektiv made in china, vecina je made in japan :-). A po me ni najbolji nikon objektiv je 70-200 2.8 E


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
« Poslednja izmena: Februar 12, 2017, 09:25:52 pre podne od strane dalibort82 »
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: Nikon 105mm f/1.4E ED AF-S
« Odgovor #7 poslato: Februar 12, 2017, 10:20:07 pre podne »
Moje osobno mišljenje je da je najbolji objektiv onaj koji se proda u najviše primjeraka, a ta znači da su krajnji kupci prihvatili omjer uloženog i dobivenog... Tako je bilo i sa Nikonom 58mm 1.4, prvo najavljivan kao nešto najbolje na svijetu, onda od jednom oštrina više nije bila bitna jer jer su nek fotografi rekli da baš i nije najoštriji, a onda je imao j*** milky bokeh ili kako su ga već zvali, a sada više nitko ni ne pita za taj čuveni 58mm... Vidjet ćemo kako će biti s ovim objektivom!

Sjećam se kada je Storm iz svojih razloga naginjao na stranu L objektiva naspram Sigme, i kako sam više u tome svijetu vidim da je bio u pravu,...ali mora se jedno priznati! Svi znaju koji si plusevi i minusi svih Artica i ako si spreman na kompomise, a očito mnogo ljudi je pošto se Artice koriste jako mnogo, mora se priznati da su trenutačno best buy...i zato im jednim dijelom skidam kapu do poda!

5 zvjezdica na Photozone? Hmmm...vidjet ćemo za 2-3 godine koliko će se koristiti zbog svega navedenog od strane Dalibora, a i na kraju iskustva samih korisnika će mnogo više reći nego ovi plaćeno test sajtovi...
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Van mreže djaniru

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1170
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 105mm f/1.4E ED AF-S
« Odgovor #8 poslato: Februar 12, 2017, 10:31:49 pre podne »
ja koliko sam citao svi ga hvale kao najbolji objektiv u svojoj klasi.Evo i link sa fotografijama,  meni se svidjaju fotografije sa ovim staklom.

http://nikonrumors.com/2016/12/25/nikon-af-s-nikkor-105mm-f1-4e-ed-lens-review.aspx/
Canon 6D
Samyang 14mm f/2.8 IF ED UMC Aspherical
Canon 17-40 f4 L
Sigma 35mm f1.4 Art
Canon 50 f1.8 ll
Sigma 85mm f1.4 Art

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 105mm f/1.4E ED AF-S
« Odgovor #9 poslato: Februar 12, 2017, 12:37:06 posle podne »
@Dalibore
... ako sam razumeo dobro, ovaj objektiv je najgori zbog toga što ga je neki XY tip majstorski provukao kroz LR pa rekao da nije, ili kako...? :)
Nikon je najveći deo svojih pogona prebacio u Kinu i to se zna.
A u Kini možete danas proizvesti sve klase proizvoda, od najboljeg do najgoreg. Izbor proizvodjača je za šta će se opredeliti.

@Dario, ako je merilo vrednosti najprodavaniji objektiv, onda je kit 18-55 verovatno najbolji Nikonov objektiv jer je sigurno prodan u najviše primeraka od svih Nikonovih objektiva ...  :)

btw, PZ nije nimalo šarlatanski sajt.... Ako neki objektiv zasluži 5 zvezdica za optiku i izradu na PZ, onda to ima i neku svoju težinu.
Zapravo mislim da je ovo jedini, ili jedan od retikih objektiva koji je dobio po 5 zvezdica za obe ove kategorije.

Ali dobro...ja vam od srca želim punu torbu ovakvog krša... ;)
« Poslednja izmena: Februar 12, 2017, 12:45:01 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 105mm f/1.4E ED AF-S
« Odgovor #10 poslato: Februar 12, 2017, 12:49:08 posle podne »
@argon  Procitaj pa vidi, mogo toga je prekriveno obzirom koliko kosta ovaj objektiv, pa uzmi i nadju neki raw file slikan ovim staklom pa proveri mikrokontrast i ostalo. Problem je sto kosta toliko a opticki je dosta losiji od ostalih objektiva. dok recimo 70-200 E je pravo remek delo od objektiva :)

https://www.lensrentals.com/blog/2016/12/taking-apart-the-new-nikon-105mm-f1-4e-ed-af-s/
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 105mm f/1.4E ED AF-S
« Odgovor #11 poslato: Februar 12, 2017, 01:18:21 posle podne »
Na  f1,4 najbolji rezultat svih vremena potvrdjen od strane jednog ozbiljnog sajta i ljudi opet negoduju u nezadovoljstvu. ?!?
 Bem mu zeca, pa ko će ljudima udovoljiti.
Nadju po džepovima neki dokon štafciger, pa krenu da mu vade džigere ne bi li mu našli semenku u slepom crevu i mogli da kažu, evo - Ništa to ne valja...  ::)

Takodje, koliko ima objektiva preko 100mm a da imaju blendu 1,4? ..Ja se nešto ne sećam ni jednog. (Mada ne isključujem mogućnost da sad recimo Rodić iznjedri neki manuelac star pola veka :))

Za cenu se pak uvek slažem.
Ja u principu slabo varim objektive sa cenom preko 1000€....ne zato što oni ne vrede toliko, već što ja neću više od toga da dam.  :)

 
« Poslednja izmena: Februar 12, 2017, 01:22:54 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 105mm f/1.4E ED AF-S
« Odgovor #12 poslato: Februar 12, 2017, 01:33:09 posle podne »
Pored PZ, i Lenstip kaže da je odličan.

http://www.lenstip.com/492.11-Lens_review-Nikon_Nikkor_AF-S_105_mm_f_1.4E_ED_Summary.html

E sad, jedino ako im je Nikon dao da piju neku drogu...
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 105mm f/1.4E ED AF-S
« Odgovor #13 poslato: Februar 12, 2017, 02:18:35 posle podne »
Verovatno je los objektiv, ali ja bih bio prezadovoljan da mi ga poklone pa da se mucim sa njim.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon 105mm f/1.4E ED AF-S
« Odgovor #14 poslato: Februar 13, 2017, 11:37:48 pre podne »
Ovaj objektiv ide u koš sa čuvenim Canon L-ovima, 50 1.0L, 1.2L i 85 1.2L... kako po magičnoj optici, tako i po svim nevoljama koje ovakva brzina donosi, a to je pre svih - focus shift. Već vidim kako će u budućnosti, kada ga više ljudi bude u prilici nabaviti, dosta takvih završiti u oglasima, jer ljudi prosto ne umeju u hodu da se adaptiraju na nešto poput focus-shifta. To je istinski zaebana rabota i iskren da budem, nisam očekivao, jer nisam navikao da se to dešava sa Nikonima. Najpre zbog toga što dosad nisu ni imali nešto ovako brzo/plitko, a potom i zbog toga što sam zaboravio na tu "milu" pojavu. :(

Što se tiče optike - respekt, ali vidim da se na nekim mestima pominje da je oštrina najbolja malo van centra? WTF? Kako su to, za ime sveta, uspeli?! :huh:

BTW, ja imam problem sa oštrinom u bokeh testu:



Pritom je ovo 24MP (D3x).

Poznato je da se bokeh test izvodi bez ikakvih korekcija, upravo da bi se sve videlo. Ovde se tačno vidi gde je pozicija fokusa i tu oštrine baš i nema. Superlativi, ali i negativne ocene u testovima se trebaju uzimati s određenom dozom rezerve, jer je tu merenje varljivo (budući da high-res senzor definitivno unosi zabunu), a subjektivni utisak veoma neprimenjiv u praksi, jer se gro toga sudi u periodu totalnog ushićenja. Kako bi ovo izgledalo na 36MP, ne bih da nagađam, ali pretpostavljam ne baš preterano sjajno.

Sve u svemu, ja bih jako rado posedovao ovo staklo, ali za moj sistem ne postoji (konačno da se jednom i to desi. ;)). Za ovakve objektive, oštrina nije primarna i svako ko očekuje da ovo na 1.4 reže kao Sigma Art, malo je u zabludi. To je drugi par opanaka i sasvim drugačiji svet. Osim toga, to što oštrina nije šampionska, ne znači da je neupotrebljiv na 1.4, već samo da se na 1.4 ne broje pikseli, nego obraća pažnja na kompletan "look".

Upravo zbog ovakvih testova i rezultata, nikad nisam započeo rad na testovima optike - to je daleko najkomplikovanija i najnezahvalnija rabota u svetu recenzija. Ako bih mogao da kreiram test po svojoj meri, bez ograničenja, test objektiva bih prihvatio da napišem nakon godinu dana OPUŠTENOG korišćenja (znači ne kao sa aparatima, sprint na 100 metara), u situacijama za koje je pravljen (a ne samo da skarabudžim s čime god), na raznim telima svih kategorija, u svim mogućim situacijama i uslovima... i tek onda bih mogao da kažem nešto stvarno upotrebljivo. Ovako, sve se svodi na grafikone ili čisto lupetanje. Zato je i dobro što Zoran pravi ove informativne prikaze objektiva. Da je zagrizao malo jače, verovatno bi došao upravo do ove problematike koju pominjem.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Februar 13, 2017, 11:50:40 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 105mm f/1.4E ED AF-S
« Odgovor #15 poslato: Februar 13, 2017, 03:42:32 posle podne »
Skoro pa neverovatno kako su posle ovog bokeh testa dobili ovaj grafikon. Ovakvi rezultati na grafikoni su, ajmo reći pa fenomenalni.

Drugo, kada predjete malo mišem po različitim f brojevima na ovom bokeh testu http://www.photozone.de/nikon_ff/998-nikkorafs10514ff?start=1 , ispočetka je fokus na cifri 100 a kasnije na cifri 90 ?!?.

Sad se pitam jel to neko cirkao dok je ovo radio, ili kako... :)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 105mm f/1.4E ED AF-S
« Odgovor #16 poslato: Februar 13, 2017, 04:21:46 posle podne »
Debelo placena reklama :)

Da posedujem Nikon sistem pored odlicne 85 1.4 nikad ne bih pogledao ovaj krs MADE IN CHINA :)
« Poslednja izmena: Februar 13, 2017, 04:23:28 posle podne od strane dalibort82 »
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 105mm f/1.4E ED AF-S
« Odgovor #17 poslato: Februar 13, 2017, 05:38:43 posle podne »
@Dalibor
ne znam još da li je, ali znam da se ne isplati...

Uložiti u razvoj i proizvodnju ovakvog objektiva pa se uzdati samo u dobro plaćenu reklamu i nije neki čin..
Danas se sve brzo sazna, tako da ako ne valja ili ne opravdava cifru izgubiće se tu lepih para...

Prethodni 105/135 2,0 DC su bili jako diskutabilni po odnosu cena/kvalitet, pa ne znam koliko im treba još jedan takav diskuskutabilan objektiv...pogotovo posle toliko godina.
« Poslednja izmena: Februar 13, 2017, 05:42:18 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 105mm f/1.4E ED AF-S
« Odgovor #18 poslato: Februar 13, 2017, 05:48:18 posle podne »
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon 105mm f/1.4E ED AF-S
« Odgovor #19 poslato: Februar 13, 2017, 11:56:42 posle podne »
Ne bih ja išao toliko daleko da ovakav objektiv proglašavam kršem... nipošto.

Ipak, Argon - nisi čitao pažljivo. I u testu je navedeno, a i ja sam pomenuo u svom postu "focus-shift". To je upravo problem najvećeg broja ultra-brzih objektiva i razlog zbog čega svakom ko pita "da li da kupim Canon 50 1.2L" odgovaram sa "ako ne znaš da li da kupiš, onda ti i ne treba". I tu se svaka priča završava. I skoro uvek su se takve priče tvrdoglavih potencijalnih kupaca završavale objektivima u oglasima, jer ne žele da čuju kad im crtaš zašto se to ne kupuje posle staža od 3 meseca, bez obzira imao para za to ili ne.

Objektiv ove kategorije nije za svakog, a izvođač testa nije cirkao, nego je to jednostavno "feature" ovakvog objektiva s kojim treba živeti. Dešava se na objektivima velike svetlosne moći i najčešće na bliskim radnim distancama. Ako pucaš na maksimalnom otvoru, sve je OK. Ako privrneš, onda dolazi do pomeranja fokusne ravni, zbog uticaja asferičnih optičkih elemenata.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Februar 13, 2017, 11:58:11 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 105mm f/1.4E ED AF-S
« Odgovor #20 poslato: Februar 14, 2017, 12:10:30 pre podne »
Skoro pa neverovatno kako su posle ovog bokeh testa dobili ovaj grafikon. Ovakvi rezultati na grafikoni su, ajmo reći pa fenomenalni.

Da li je to dobro ne vidim, ili ovaj objektiv na f/8 u centru ima manju oštrinu od ivica na Stromovom primeru?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 105mm f/1.4E ED AF-S
« Odgovor #21 poslato: Februar 14, 2017, 07:46:38 pre podne »
@Storm...

Bojim se da nikad nisam najbolje razumeo ovu pojavu.
Jos manje kad bi neko pokusao da mi je objasni. Izgleda da ni objasnjenja nisu uvek ista, pa je onda upitno i razumevanje ucitelja...
Ovo kako sam sam ovaj put razumeo svodi se na "masenje fokusa", ili mi se cini..
Kako drugacije nazvati kada ciljam u 100 a on mi fokusira u 90??
Mozemo mi tu pojavu nazvati kako god, ali posledica je ta... pogresan fokus?
Neka me ispravi ko ako gresim..

Sem toga, kako se protiv toga boriti?...ima li bilo kakvog leka..
« Poslednja izmena: Februar 14, 2017, 07:48:37 pre podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon 105mm f/1.4E ED AF-S
« Odgovor #22 poslato: Februar 14, 2017, 10:56:47 pre podne »
Ima... fokusiranje za zatvorenom blendom, kada je to moguće, odnosno kalibracija u hodu za određeni otvor blende. Najveći problem predstavljaju otvori u rangu f2-f4. Sve ostalo je uglavnom OK. Na najvećem otvoru focus-shift nema efekta, a na otvorima manjim od f/4-5.6, DOF već uglavnom "pojede" efekat promašaja, tako da više i ne predstavlja problem, manje-više.

Ja bih mogao da elaboriram 3 dana o tom problemu, ali bi mi mnogo lakše bilo da to objasnim uživo, gestikulacijom (ruke-noge) i pričom. Pisanjem se to može objasniti, ali je mučno i preopširno. Evo jednog tačnog pojašnjenja, ako te ne mrzi da se udubiš. Možda je čak i najbolje da se koncentrišeš na šematske prikaze:

https://photographylife.com/what-is-focus-shift

Prosto rečeno, fazni fokus forsira izoštavanje na maksimalnom otvoru blende, a objektivi koji imaju focus-shift problem, imaju tendenciju pomeranja idealne pozicije fokusa, jer im se zraci, usled specifične optičke konstrukcije, ne seku na istoj poziciji uzdužne ose na svakoj blendi. Zatvorena dijafragma uzrokuje iskorišćenje samo jednog dela optike (bližeg centru sočiva), dok je za fokusiranje bilo korišćeno sve. Kada je blenda suviše velika, onda se gomila zraka ne koncentriše u jednoj tački (kako bi bilo idealno), već su rasuti... jedni vamo, drugi tamo... Dosta je mučno to objasniti, a ne izazvati još veću konfuziju. To si očigledno već ukapirao :D

Još kraće objašnjeno - kada bi se fokusiranje u redovnom postupku vršilo baš na izabranoj blendi, umesto na najvećoj, problem ne bi postojao. S tim u vezi, LV može da pomogne, kada radi sa DOF-preview-om u paketu. Ovako, jedna pozicija fokusa je validna za f/1.4, a neka druga za f2. Ti fokusiraš, on izoštri za f/1.4, a zapravo puca na f2. I eto problema. Javlja se otklon koji ne odgovara onome što je fotograf želeo.

Po meni, to se može rešiti kompenzacijom na nivou objektiva. S obzirom da focus-shift zavisi i od radne distance, poželjno bi bilo da objektiv na osnovu toga "dojavi" aparatu za koliko se fokusna ravan mora korigovati (i u koju stranu), u zavisnosti od toga koja je blenda izabrana. Tada objektiv treba namerno da promaši fokus za stepen greške kojem je sklon, da bi u konačnom imao dobro fokusiranu fotografiju. Na pojedinim primercima je ova pojava dosta retka, što ukazuje na to da neki sličan algoritam izgleda i postoji, ali čini se da ne funkcioniše baš na svakom primerku. Sa ovim se živi i radi, ali fotograf mora biti s dve noge na zemlji i tačno znati šta radi.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Februar 14, 2017, 11:02:19 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 105mm f/1.4E ED AF-S
« Odgovor #23 poslato: Februar 14, 2017, 03:35:51 posle podne »
Zar ne mogu jednostavno da dozvole da pritisneš DOF preview te zatim shutter i problem rešen?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon 105mm f/1.4E ED AF-S
« Odgovor #24 poslato: Februar 14, 2017, 06:44:31 posle podne »
U praksi to nije tako prosto. AF sistem ima svoje limite. Na većini aparata fokus radi do f/5.6. Samo top modeli mogu i manje (f8). Upravo se iz tih razloga i javlja ograničenje sa telekonverterima, pa kad na objektiv, koji je regularno maksimalnog otvora f/4, nakačiš 2x TC, dobijaš efektivnih f8, bez mogućnosti fokusiranja.

Uopšte nije čudno što se do sada jedino Canon odvažio da pravi svetlosno najjače AF objektive (f/1.0 i f/1.2), jer to uopšte nije tako jednostavno.

Pozdrav

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 105mm f/1.4E ED AF-S
« Odgovor #25 poslato: Februar 14, 2017, 07:14:43 posle podne »
ma sve to uredu Storm, ali maši li to čudo fokus kao na onom primeru ili ne....i da li je to mašenje predvidljivo i koegzistentno na rizičnim blendama, ili ga nekada ima a nekada ne.

Jedno je da li ćeš ti da izoštriš na većoj blendi a on da opali kao na manjoj, a drugo je pomeren fokus u + ili -

Takodje ako je najizraženije na f2-f4 kako to da ga nema na drugim objektivima...ja nešto ne primetih ovo na objektivima  f1,8

(ili je moje nerazumevanje toliko da postavljam glupa pitanja..)

« Poslednja izmena: Februar 14, 2017, 07:16:03 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon 105mm f/1.4E ED AF-S
« Odgovor #26 poslato: Februar 14, 2017, 07:28:19 posle podne »
Kad maši, onda je konzistentno, ali na tom nekom srednjem opsegu otvora blende. I da, maši kao na onom primeru, kada se radi na minimalnoj fokusnoj distanci (na kojoj je bokeh primer i nastao). Što je radna distanca veća, to je mogućnost ispoljavanja problema manja.

To se ne javlja na objektivima maksimalnog otvora f/1.8, jer oni nemaju tako komplikovanu konstrukciju i optičku formulu. Upravo zato mnogi nisu shvatali kakav je poduhvat napraviti 85 1.2L ili 50 1.2L (a kamoli 1.0L), pa izvodili neke sulude komparacije sa Sigmama manjeg maksimalnog otvora. Prosto, to nije uporedivo. Upravo iz ovakvih razloga, Lajka i Zeiss kubure sa AF-om, tj. i nemaju ga na takvoj egzotici. Ono što je čudno je to što se ovaj problem Nikonu javio na f/1.4, a to baš i ne bi trebao da bude slučaj. Očigledno da u kombinaciji sa tom žižom i f/1.4 postaje problem.

Canon se odvažio da to uradi... to nije baš idealno, ali može da se koristi. Kada ti zapadne primerak čiji se zraci seku malo povoljnije na max otvoru, problem može biti bitno manje izražen. Ili čak nepostojeći.

Nešto mi se sve čini da je Nikon trebao da se drži utabanih staza...  >:D

Pozdrav
« Poslednja izmena: Februar 14, 2017, 07:34:59 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 105mm f/1.4E ED AF-S
« Odgovor #27 poslato: Februar 14, 2017, 07:34:41 posle podne »
a jel to važi samo za FF objektive ili i crop
Vidim Fuji ima onu 56 f1,2...?
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon 105mm f/1.4E ED AF-S
« Odgovor #28 poslato: Februar 14, 2017, 07:40:19 posle podne »
Kod krop objektiva to ide drugačije. Otvor blende bi morao da bude bitno veći da bi izazvao isti efekat, jer je f/1.2 na kropu, na krop objektivu (koji je lakše proizvesti), DOF prividno dublji i lakše je odrediti tačnu poziciju fokusa. Dalje, fokusiranje se na Fujiju izvodi hibridno, gde poslednju reč ima CDAF, a on radi drugačije. Njegova mana ovde postaje vrlina i fokus je tamo gde je najoštrije, a ne gde se faznom sistemu čini da bi trebao biti. Dakle, konkretno na Fujiju f/1.2 tog problema nema, ali na APD verziji (koja je nešto drugačije pravljena) bi verovatno imao, pa je Fuji prosto isključio mogućnost korišćenja hibridnog fokusa. Kad na bilo koji Fuji aparat nakačiš APD verziju 56-ice 1.2, radi samo CDAF.

Možemo da nagađamo zašto, ali sa priličnom sigurnošću mogu reći da je uzrok tome malo izmenjena optička formula/premazi, koji bi napravili belaj sa fokusiranjem. Ovo je i navedeno i u zvaničnom materijalu vezanom za XF 56mm f/1.2R APD.

EDIT: Od svih Fuji objektiva koje sam probao, fokus je na 56-ici najnekonzistentniji. Ne kažem da često maši, ali često ume da se zabudali i odbije da dâ potvrdu. A ponekad hoće i da promaši, uprkos CDAF komponenti hibridnog fokusa.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Februar 14, 2017, 07:43:51 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Nikon 105mm f/1.4E ED AF-S
« Odgovor #29 poslato: Februar 14, 2017, 08:07:18 posle podne »
citam da se par ljudi zalilo na obicnu 56-cu da im masi fokus ili nije zilet ostro na f1.2 . Ja retko kad zatvaram blendu i nikad nisam imao problema sa fokusom ili ostrinom. Pre neki dan sam testirao auto fokus sa sa 56 apd i 90 f2 (scena gde je devojka trcala ka aparatu) od 10 burst fotki 8-7 je bilo ostro i u fokusu. i sa xt1 nisam imao problema osim kad je autofokus u pitanju :-)


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 105mm f/1.4E ED AF-S
« Odgovor #30 poslato: Februar 14, 2017, 08:53:13 posle podne »
U praksi to nije tako prosto. AF sistem ima svoje limite. Na većini aparata fokus radi do f/5.6. Samo top modeli mogu i manje (f8). Upravo se iz tih razloga i javlja ograničenje sa telekonverterima, pa kad na objektiv, koji je regularno maksimalnog otvora f/4, nakačiš 2x TC, dobijaš efektivnih f8, bez mogućnosti fokusiranja.

Uopšte nije čudno što se do sada jedino Canon odvažio da pravi svetlosno najjače AF objektive (f/1.0 i f/1.2), jer to uopšte nije tako jednostavno.

Pozdrav

Ako može bez problema da fokusira na 18-55 gde je na 55mm maksimalni otvor blende f/5,6 što je efektivno 9,8 mm, onda valjda znači da bez problema može i na 105 pri f/11 jer je otvor blende isti? Možda nešto previđam, ali ne vidim razliku sa tačke gledišta PDAF senzora.
« Poslednja izmena: Februar 14, 2017, 08:54:44 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 105mm f/1.4E ED AF-S
« Odgovor #31 poslato: Februar 14, 2017, 08:58:11 posle podne »
Možemo da nagađamo zašto, ali sa priličnom sigurnošću mogu reći da je uzrok tome malo izmenjena optička formula/premazi, koji bi napravili belaj sa fokusiranjem. Ovo je i navedeno i u zvaničnom materijalu vezanom za XF 56mm f/1.2R APD.

APD filter je vidljiv golim okom. Doneo je lepsi bokeh a za one koji fotografisu portrete, nedostatak faznog fokusa je minimalan gubitak. Ako se ide na akciju, onda je obican 56mm f/1.2 bolje resenje.

Na fotki su obicna i APD verzija...
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon 105mm f/1.4E ED AF-S
« Odgovor #32 poslato: Februar 14, 2017, 11:54:39 posle podne »
@dalibor82
Baš zbog toga što sa APD objektivom Fuji u potpunosti isključuje faznu komponentu AF-a, upravo da bi predupredio probleme sa fokusom, jer su oni onda neizbežni.

@cronnin
Brkaš pojmove. Blenda je (u slučaju fokusiranja) usko grlo u smislu količine svetlosti, a ne DOF-a. Količina svetlosti je na f/5.6 na minimumu da bi prosečan PDAF bio upotrebljiv, a na f11 je još mnogo puta manja. U tome je problem. Zbog toga su jako retki objektivi čiji je klizni raspon blende manji od 5.6 na dužem kraju.

Aparati poput 1Dx, 5Ds, 5d4, D810, D5... rade i sa f8, a tu i tamo mogu i sa manje, kad je dovoljno svetla. Jeftiniji aparati to ne mogu.

Pozdrav


Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 105mm f/1.4E ED AF-S
« Odgovor #33 poslato: Februar 15, 2017, 12:33:11 pre podne »
Kakve veze ima količina svetlosti? Npr. 24-105 može da fokusira pod svetlosti sijalice na f/4 kada ima samo 200 lux, a toliko će da dobije i preko dana kada imamo 3200 lux, ako zatvorimo blendu na f/16. Ja sam mislio da je problem do prečnika blende, zbog principa po kom PDAF radi?
« Poslednja izmena: Februar 15, 2017, 12:34:18 pre podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon 105mm f/1.4E ED AF-S
« Odgovor #34 poslato: Februar 15, 2017, 11:22:51 pre podne »
Ima veze i jedno i drugo (samim tim i prečnik, kao i problem prolaska i dvostruke refleksije kroz ogledalo), ali je poenta da se fokusiranje UVEK izvodi na najvećoj dostupnoj blendi, a dijafragma se zatvara samo u trenutku okidanja. Kada je na telu tipa Nikon D5100 ili Canon 700D najveća blenda f8 (konkretan primer sa TC-om), fokus neće raditi i to je to.

Tehnički gledano, princip rada PDAF-a (fazno poređenje), sabotira samo sposobnost fokusiranja perifernim tačkama. Ona u centru (i grupa onih koje je okružuju) bi mogla da radi i na f22, kada bi to proizvođač hteo da obezbedi. Ali, to bi zahtevalo bitno veću osetljivost, povećalo bi cenu AF senzora itd. Kako god, f8 je realnost, f11-13 ponekad radi na high-end telima, ali to proizvođač ne garantuje.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Februar 15, 2017, 11:28:13 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 105mm f/1.4E ED AF-S
« Odgovor #35 poslato: Februar 15, 2017, 02:26:52 posle podne »
Po meni im je bolje i to, nego da se glupiraju sa objektivom od $2200 koji maši fokus iz tehničkih razloga. Ako neko ima toliko para za objektiv dodaće i 30$ više za bolji AF senzor u telu. A čak i sa ovim običnim senzorom dosta je i tih f/8 jer niko ne kupuje ovakav objektiv da bi ga koristio na f/11. Bukvalno ne vidim izgovor da se ne uvede fokusiranje sa pritisnutim DOF-om.

Realnije je da uputstvu piše da ćeš u slučaju korišćenja objektiva na blendama manjim od f/8 sa pritisnutim DOF dugmentom imati problema sa fokusom, ali da radi kako treba tamo gde će ga koristiti 96% ljudi, od ovoga što vidimo.
« Poslednja izmena: Februar 15, 2017, 02:29:16 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon 105mm f/1.4E ED AF-S
« Odgovor #36 poslato: Februar 16, 2017, 01:41:15 pre podne »
Saglasan sam... godinama unazad pokušavam da proniknem da li je moguće da im je baš toliko teško da konačno reše problem focus-shifta i ne nalazim logičan izgovor, osim da ih jednostavno mrzi.

Pozdrav