Autor Tema: Fuji Macro Extension Tubes MCEX-11  (Pročitano 11538 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Fuji Macro Extension Tubes MCEX-11
« poslato: Jul 13, 2016, 10:37:37 pre podne »
Kada zađemo u teren makro ili close up fotografije, punokrvni makro objektiv je nedvosmisleno najbolje rešenje. Međutim, potrebe nisu istovetne baš svima, pa je alternativa ponekad jednako dobro rešenje kao i daleko skuplji makro objektiv. Osim makro objektiva, imamo mogućnost da biramo između tuba (extension tube) i close up filtera. Ovi poslednji su najslabije rešenje, jer aberacije mogu predstavljati problem, naročito ako govorimo o jeftinijim modelima. Tube su već prilično ozbiljno rešenje, koje funkcioniše po principu smanjivanja fokusne daljine. Tube se kupuju pojedinačno ili u setu od tri komada 12, 20 i 36mm, a najčešće se posezalo za Kenko brendom. Cene tuba variraju u odnosu na to da li imaju elektronsku komunikaciju sa telom ili ne, odnosno da li je  omogućena  promena blende i autofokus. >>> nastavak na blogu


''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Fuji Macro Extension Tubes MCEX-11
« Odgovor #1 poslato: Januar 24, 2017, 10:12:00 posle podne »
Proslo je vise od pola godine, koliko vec imam ovu tubu... i moram priznati da mi je ovo postao jedan od omiljenih komada opreme sa kojom sam se igrao. Najpre, u potpunosti je ispunio sva moja ocekivanja u smislu toga da ce odlicno odmeniti punokrvi makro objektiv. Isprobao sam ga sa skoro svim Fuji objektivima, i konstatovacu da najbolje rezultate postize sa XF 27mm. Skoro svaki review ove tube se odnosio na maksimalno uvecanje, sto ponekad moze besmisleno samo po sebi... jer neostrina po krajevima ume biti neprijatna... u zavisnosti koju zizu koristite. Stavise, 27mm su navodili kao najgore resenje.

Pazario sam ga namenski, za fotografisanje sitnih detalja na fotoaparatima, objektivima i foto opremi... i taj posao radi jednako dobro bas kao bilo koji makro objektiv. Xf 27mm gura i f/16 bez ikakvih problema i optickih anomalija sto je jako bitno za ovakve situacije. Evo jos nekoliko primera:

« Poslednja izmena: Januar 24, 2017, 10:13:06 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Fuji Macro Extension Tubes MCEX-11
« Odgovor #2 poslato: Januar 24, 2017, 10:15:35 posle podne »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Fuji Macro Extension Tubes MCEX-11
« Odgovor #3 poslato: Mart 28, 2017, 07:15:14 pre podne »
''Ne moze da svane pre zore''