Autor Tema: Još jedna u nizu "šta da kupim" tema  (Pročitano 3625 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže kravlje_srce

  • Junior
  • *
  • Poruke: 38
    • Pogledaj profil
Još jedna u nizu "šta da kupim" tema
« poslato: Jul 03, 2016, 11:17:35 pre podne »
Ćao. Aj da vam prevrnem želudac sa još jednom ovakvom temom. Predstaviću vam svoj slučaj. U fotografiji uživam godinama unazad, uglavnom sam do sada fotkao sa digitalcima i nisam razmišljao o dlsr dok nisam bio 100% siguran  šta želim da slikam i isto tako da želim nešto više od mašine. Tu je nastao problem i postao sam pravi slučaj za posmatranje. Nedavno sam završio teorijski kurs o fotografiji, jer me je, pored praktičnog dela, zanimalo "kako to sve radi". Tada sam rešio da uzmem prvi dslr i ubrzo shvatio da je bilo bolje da počnem da se drogiram. Kombinacija je 100, izbor je veliki, budžet ograničen na oko 300e, s tim što može da sklizne gore dole.

-Volim arhitekturu, stare građevine.
-Balavim na crno bele slike, portrete (ovo malo zvuči pogrešno)
-Volim svemir, puno zvezdano nebo.

Svaki aparat je dobar, znam to. Ali eto takvi smo da želimo za svoje novce da izvučemo najbolje, iako su razlike zanemarljive kada je reč o nekoj istoj klasi Nikona ili Canona. Shvatam ja to. Da li ću ja primetiti razliku na slici jer je veličina senzora jednog aparata za muvinu dlaku veća od drugog? Ne. Ali želim najbolje za novac koji imam. Barem na papiru. Ostalo je na meni kako ću i da li ću to najbolje iskoristiti.

Elem, sirotinjkski budžet od ~300e za telo + kit. Svašta se vucara po oglasima. Da li nišaniti recimo slabije telo Canon 550D + kit + plastik fantastik (moglo bi da se ugura u 300e) ili ići na varijantu tipa D3300 ili D5100 + kit? Viđam D3200 + kit za oko 330e novo u garanciji. Jednostavno, šta pazariti za 300e?

Legnem da spavam, pa dva sata češljam oglase. Ustanem sabajle, pa uz kafu haluciniram o veličini senzora, o bokeh-u, o golim ženama kako ih slikam. Blizu sam neke mentalne ustanove, tako da pomozite da ne pređem na mračnu stranu. Živi bili.
« Poslednja izmena: Jul 03, 2016, 11:20:21 pre podne od strane kravlje_srce »
Nikon D5200
18-55mm f/3.5-5.6G VR II
35mm f/1.8G
Helios 44-2 58mm f/2

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Još jedna u nizu "šta da kupim" tema
« Odgovor #1 poslato: Jul 03, 2016, 08:50:19 posle podne »
Imajući u vidu ono što tebe interesuje, išao bih na 550D+kit+plastik fantastik. Sa plastikom ćeš dobiti prilično dobre portretne rezultate, a što se tiče arhitekture kod Canona imaš fenomenalni 10-18 IS koji je mnogo jeftiniji od širokih opcija za Nikone.
Inače što se tiče svemira i zvezda ovde imaš mnogo dobrih objašnjenja:

http://astroblog-yagodinac.blogspot.rs/

S druge strane, ako baš hoćeš noviji senzor i veću rezoluciju, imaš po oglasima D3200+kit za 250-280 evra, a nikonski 50 1.8D možeš da nađeš za 50-60 evra ako malo kopaš.
« Poslednja izmena: Jul 03, 2016, 08:56:54 posle podne od strane Stalker »
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Još jedna u nizu "šta da kupim" tema
« Odgovor #2 poslato: Jul 05, 2016, 11:01:50 posle podne »
Tvoj slučaj bih teško povezao sa kit objektivom ako mislimo na 18-55. U Canon varijanti, dobaci bar do 600D i 50/1,8. Nastavi dalje sa objektivima koji će ti trebati kad budeš imao novaca.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže kravlje_srce

  • Junior
  • *
  • Poruke: 38
    • Pogledaj profil
Odg: Još jedna u nizu "šta da kupim" tema
« Odgovor #3 poslato: Jul 07, 2016, 09:28:46 pre podne »
@Stalker Hvala puno na savetu. Ciljao sam makar na 600D na kraju, ali po golasima su se razvlačili samo precenjeni i razbucani. Uzeh na kraju Nikon D5200 sa kit objektivom i ~11k ispucanih fotki i garancijom još nekih par meseci. Inače, ovaj blog koji si mi poslao je fantastičan i upravo ono što mi je trebalo, hvala puno i na tome.

@pericha Kao što rekoh Stalkeru, ipak na kraju odoh na crno-žutu varijantu, doduše, sa kit objektivom, ali i saznanjem da ću u skorije vreme iskeširati za minimum NIKKOR 50mm f/1.8G. Gotovo je, upao sam u ovo do laktova, i već znam da će sva ekstra lova ići na to. Sa druge strane, ovo je nešto što me čini srećnim i nešto gde sam se pronašao. Novci dođu i prođu, objektivi ostaju :)


Elem, gledao sam malo po internetu, pa bih malo i eksperimentisao. Vucaraju se razni Heliosi po oglasima za male pare. Konkretno mislim na Helios 81H. Plus je i Nikon mount. Ako u obzir uzmemo standardno podrhtavanje ruku, koliko je teško fokusirati bez AF, IS i tripoda?
Nikon D5200
18-55mm f/3.5-5.6G VR II
35mm f/1.8G
Helios 44-2 58mm f/2

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Još jedna u nizu "šta da kupim" tema
« Odgovor #4 poslato: Jul 07, 2016, 11:10:14 pre podne »
Nikon nije bas najsretnije resenje, kada su u pitanju manuelni objektivi koji nisu nikon mount

http://pcfoto.biz/blog-Stari-objektivi-na-digitalnim-fotoaparatima-111307
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže kravlje_srce

  • Junior
  • *
  • Poruke: 38
    • Pogledaj profil
Odg: Još jedna u nizu "šta da kupim" tema
« Odgovor #5 poslato: Jul 07, 2016, 06:36:42 posle podne »
Da, vidim da je tako. Nije vredno cimanja. Nista, 50mm 1.8G i bog da me vidi.
Nikon D5200
18-55mm f/3.5-5.6G VR II
35mm f/1.8G
Helios 44-2 58mm f/2