Autor Tema: Nikon D3300, Test  (Pročitano 5648 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Nikon D3300, Test
« poslato: Maj 19, 2014, 10:29:54 pre podne »
 



TIMELINE

“Prolećna kolekcija je spremna”... Poput nekakve reklame u modnoj industriji, marketinške kampanje u fotoindustriji sve više asociraju na odevne predmete, umesto na parče tehnike napravljene u svrhu bavljenja nekim konkretnim poslom ili hobijem. Čak i najambicioznije kompanije su uhvaćene u smeloj igri ponavljanja istih proizvoda sa tek kozmetičkim razlikama među generacijama, a kako profit ni na koji način ne ukazuje na greške u koracima, nije izgledno da će se u skorijoj budućnosti nešto promeniti u ovoj poslovnoj taktici.

Nikon D3300, aparat kojem posvećujemo ovaj članak, u nekim ključnim segmentima ipak nudi nešto više od kozmetike, ali na način koji zrači potrebom za predahom – žurno stremljenje ka najvišim rezolucijama koje današnja tehnologija može da izdrži bez preteranih kvalitativnih degradacija na drugim poljima, proizvelo je takav efekat, da sada više nije sasvim jasno gde ćemo se obreti već naredne godine, a kamoli u periodu od nekoliko godina. Tako smo došli u pomalo paradoksalnu situaciju da sada mnogo više aparata u ponudi deli jednu istu rezoluciju, nego što je to bio slučaj pre par godina, kada je Nikon sasvim opravdano bio kritikovan zbog tadašnjeg insistiranja na politici „12 MP za svakoga“, uglavnom zbog tehnološke ograničenosti. Sada srećom nije to u pitanju, ali jeste pomalo neobično da skoro cela Nikon gama (izuzev D800(E)) deli istu rezoluciju, te se neki od njih razlikuju samo po tome da li je senzor proizveden u Sony ili Toshiba pogonima. Do skoro je bilo moguće razlike u modelima/kategorijama videti i po pitanju prisustva AA/LP (Anti-Aliasing/Low-Pass) filtera ispred senzora, a od sada više nije moguće ni to, pošto je i najjeftiniji i najskromniji DSLR u Nikon ponudi izgubio taj mali element. Nekada smo se pitali “kako bi fotografije izgledale da nema AA filtera na senzorima?”, a sada smo u poziciji da to i u praksi vidimo.

Odgovor je tu, pred nama. Nakon stidljive uvertire sa D800E, koji je u igru ušao tek kao alternativa osnovnom modelu, a u želji da se izbegne rizik zbog eventualnih tehničkih problema u realnoj eksploataciji (usled negativnih pojava kao posledica uklanjanja AA filtera sa Bayer-ovih senzora), Nikon je u svim kategorijama, bez previše premišljanja ukinuo postojanje AA filtera. Odmah nakon D800E, usledio je isti potez sa D7100, ali ovaj put bez igre “na sigurno” kroz predstavljanje dva paralelna modela, da bi niz bio nastavljen i sa D5300. Tako gledano, bilo je samo pitanje vremena kada će i najmanji Nikon DSLR, iz serije D3xxx izgubiti AA filter. Možda to nismo očekivali već sad, ali čini se da je Nikon rešen da sve karte baci na sto i tako dodatno ponizi direktnog konkurenta, koji se nije iskobeljao ni od prethodnih nekoliko udaraca koje je zadobio u direktnoj tehnološkoj (mada ne i tržišnoj) utakmici.

Za aparate u ovom, najnižem segmentu, odavno važi nepisano pravilo da se isplati investirati tek u svaku drugu generaciju, pa bi po toj nekoj logici ovo trebao biti idealan izbor za vlasnike D3100. Naravno, ovde ne računamo nove vlasnike DSLR-ova, kojima će ovo biti prvi aparat. Modeli ove kategorije su već nekoliko godina realizovani tako da je skoro pa nemoguće da laiku išta konkretno zafali ili ga u bilo kojem smislu osujeti u nameri fotografisanja. Vesnici proleća su odavno tu, a nama ostaje samo da u njima uživamo... sa novim modelom u novu sezonu!

 



SPECIFIKACIJE

Rutina u koju su nas velike kompanije jednostrano uvukle, svela se na čeprkanje za detaljima koji čine neku opipljivu razliku među modelima susednih generacija. Ako izuzmemo senzor u čije ćemo se potencijale uveriti kasnije u testu, većina ključnih sistema je ostala nepromenjena. Tek po koja sitnica čini razliku, pa to savršeno oslikava tačnost one poslednje rečenice iz uvoda:
 

Tehničke karakteristike: Nikon D3300 u poređenju sa D3200

Kao što je maločas navedeno, većina podsistema na D3300 je preuzeta iz prethodnog modela, a tek sporadične promene novi aparat čine donekle različitim. Naravno, za razliku od glavnog direktnog konkurenta (Canon EOS 1200D), D3300 makar može da ponudi unapređenje senzora, ali ne bi bilo zgoreg da se boljitak novog aparata oseti na više nivoa, što trenutno baš i nije slučaj. Štaviše, jedna stavka ukazuje na ozbiljnu degradaciju, što neminovno povlači i pitanje da li se “unapređenjima” nešto zaista dobija ili se vrši samo drugačija preraspodela pozitivnih i negativnih poena na nekoj zamišljenoj vagi?

Oštro oko će primetiti i sufiks II pod stavkom “kit objektivi”, što ukazuje na dugo očekivanu promenu u delu kit optike. Stari AF-S DX Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6G VR se konačno penzioniše i ustupa mesto novijem i modernijem modelu. Boljem? O tome nećemo suditi unapred, ali imamo sasvim opravdanih razloga da verujemo da je i optički napredak evidentan, jer nas je Nikon na to navikao praktično svim sličnim unapređenjima starih modela tokom proteklih nekoliko godina. Idemo dalje...
 


PAKOVANJE

Nikon D3300 se nudi u tri kolorne varijante tela, a može se birati između klasične crne, sive ili crvene. Kit objektiv, s druge strane, nije moguće birati, pa je jedino moguće odlučiti se za varijantu tela bez objektiva ili kit kompleta sa novim AF-S DX Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6G VR II:

 

Nikon D3300, sadržaj kit pakovanja sa AF-S DX Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6G VR II objektivom

U kit pakovanju, koje smo i mi imali na testu, nalazi se sledeće: telo sa poklopcem bajoneta i poklopcem papučice blica, kit objektiv sa prednjim i zadnjim poklopcem, EN-EL14a baterija i prateći MH-24 punjač, viljuška punjača za priključivanje na mrežu, široki kaiš za rame, poklopac tražila, USB kabl za povezivanje sa računarom, audio/video kabl za priključivanje na eksterni displej, kratko i detaljno štampano uputstvo, zatim diskovi sa Nikon ViewNX2 pratećim softverom za Windows i Mac OS, kao i uputstvom u elektronskom obliku. Osnovno pakovanje se od kita razlikuje samo po izostanku AF-S Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6G VR II kit objektiva.



Ostatak teksta → Nikon D3300, Test
« Poslednja izmena: Jun 20, 2014, 02:09:34 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3300, Test
« Odgovor #1 poslato: Maj 19, 2014, 10:48:44 pre podne »
nisam siguran da li je greska, ali ostatak testa d3300 je linkovan na d3200?
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D3300, Test
« Odgovor #2 poslato: Maj 19, 2014, 11:28:50 pre podne »
Jes' greška... Sve sam skockao, samo najbitniju stvar zaboravio. ;D

Hvala!

Pozdrav

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3300, Test
« Odgovor #3 poslato: Mart 07, 2015, 02:55:39 posle podne »
Dati ću samo zamjerke za tablicu sa specifikacijama. D3200 je Nikon senzor, a D3300 Sony. Koliko znam u toj klasi nije bilo Toshiba senzora u Nikonima, to su koristili D5200 i D7100 čiji su nasljednici prešli na Sony.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D3300, Test
« Odgovor #4 poslato: Mart 09, 2015, 10:34:09 pre podne »
Prvo, zabrinuh se gde si poslednjih meseci? :)

Drugo, u pravu si... skrenuta mi je pažnja i na D5300 (čini mi se). U pitanju su pretpostavke koje nastaju u ranoj fazi nakon prijema semplova, kada nikakvih drugih informacija nema, a ni Chipworks nije dobio prve primerke za rastavljanje. Onda to tako ostane, test izađe, a ja (iskreno) ne stignem da ažuriram ili čak potpuno zaboravim šta sam napisao.

Šta da se radi... kada press službe ne žele da daju sve informacije, onda se takve sitnice svedu na špekulacije. I eto, špekulisao sam i - pogrešio. :)

Hvala na ispravci, gledaću da popravim i to i D5300 (ili 5200, više se i ne sećam; dobio sam kritiku iz Rusije, ni manje, ni više). :)


Pozdrav

Van mreže Mikanic

  • Junior
  • *
  • Poruke: 1
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3300, Test
« Odgovor #5 poslato: Jul 09, 2016, 09:18:56 posle podne »
Ja sam u svom kitu, prvom dobila 18-105 . Mozete li mi reci za sta je najbolji? Za kakve fotke ? Totalni sam amater al fotografija je nesto sto obozavam i cime imam nameru ozbiljnije da se pozabavim u buducnosti. Koji bi mi preporucili da nabavim za porterete i dobar makro?  :) :) :)