Autor Tema: Čičak  (Pročitano 4896 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Čičak
« poslato: Maj 24, 2016, 11:05:51 posle podne »
mucim se dosta sa fokusiranjem ovog sivog predatora .. cak se i mk3 ne snalazi sa fokusom uopste .. uzeo jos malo da se igram ovih dana al mi nesto ne ide ..
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Čičak
« Odgovor #1 poslato: Maj 24, 2016, 11:16:49 posle podne »
evo i sa malo fotosopa
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Čičak
« Odgovor #2 poslato: Maj 24, 2016, 11:19:52 posle podne »
ili je mozda ova bolje, moram da rekalibrisem monitore menjao sam graficku pa mi je sad haos ali mi deluje da je ok ... jedino ne mogu da popravim fokus a ova je jos najbolje u fokusu u odnosu na ostale :( ..
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Čičak
« Odgovor #3 poslato: Maj 24, 2016, 11:31:20 posle podne »
i zadnja iz ove ture
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Čičak
« Odgovor #4 poslato: Maj 25, 2016, 01:02:06 pre podne »
Jedino zadnja moz' da prodje ;)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Čičak
« Odgovor #5 poslato: Maj 25, 2016, 02:06:01 posle podne »
hvala, reci za ovu prvu (tj prve tri, ista je fotka u pitanju), osim fokusa (to cu vec nekako da resim) sta sam jos sve zasr123... :) .. meni se nesto ne svidjaju preterano aj sam ih bas stavio da bi dobio neki savet "kako bolje" (opet, jasno, bez fokusa jbg, ali ostalo..)
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Čičak
« Odgovor #6 poslato: Maj 25, 2016, 02:18:38 posle podne »
(btw ne ocekujem skolu fotografije, mada je ne bi odbio :D, cisto u par reci, kadar, svetlo, obrada...)
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže I love deadlines

  • Član
  • **
  • Poruke: 107
  • Everything happens so much.
    • Pogledaj profil
    • Portfolio
Odg: Čičak
« Odgovor #7 poslato: Maj 25, 2016, 08:02:24 posle podne »
Kod plavih mačaaaka je problem što mnogo reflektuju svetlo. Ruski plavi mačor moje cimerke je na fotkama bio roze, tirkizan, žućkast i narandžast. Zavisi od podloge. :) U mojim očima, te mačke su sivoljubičaste. U senzorovim... neće može.

Gledaj da radiš samo s jednim izvorom svetla, jer mešanje dva različita vajt balansa na takvoj mačCi može da jako ne izgleda dobro. Rad sa blicem ume da bude ok, ako dobro izbalansiraš ambijentalno i bličevo svetlo.

Pozadina na prvoj fotci (i svim njenim kropovima) je mLogo nemirna. Uz to je i preeksponirana. Mislim da je čak i mačka preeksponirana jer, paaa... koliko se ja razumem u plavičaste mačke, oči ne treba da im budu toliko svetle. Naročito ne ako su u senci :)
Takođe: fokusiraj na oči! Ako se životinja mrda pa tipuješ da ćeš promašiti, digni iso i zavrni blendu, kako bi imao više wiggle rooma. Also: slikaj u rafalima, sa nekoliko fotki po sekundi imaćeš mnogo više materijala da odabereš uspeli snimak. Kad radim rafale, a nisam siguran za fokus, ja se još i njišem napred-nazad, kako bih ga ubo bar na jednoj fotki :D VEOMA PROFESIONALNO, ZNAM.

Takođe: 1/60 je, što se mene tiče, previše ambiciozno za nešto što se mrda, mislim da bi na 1/125 izgledalo bolje. I ne bi sve gorelo.

Dečija igračka iza jako smeta. Jer, pozadina je dovoljno bokehična da ne daje nikakav kontekst subjektu, a kadar je kao da taj kontekst vrišti na tebe. Al' opet, nedovoljno jasno.

Sledeći put u istim svetlosnim uslovima pokušaj da fotkaš mačku odozgo, iz ptičije perspektive, i zovni je da pogleda u tebe. Tako imaš ceo taj deo poda u fokusu pa guraj konteksta do mile volje :)

Nemoj previše izvlačiti senke na mačCi, pošto onda krzno izgleda masnjikavo (moja mačka je crna i često mi se to dešava). Ok je malo više teksture, ali previše teksture baš i nije :)
Takođe, treća varijanta je preoštrena.

Što se monohromatskih varijanti tiče, na njima mačka izgleda još preeksponiranije. Meni smeta toniranje, ali to sam samo ja :)

Pokušaj da razmišljaš o fotki mačke kao o potretu, šta želiš da isključiš sa fotke a šta obavezno da uključiš, i šta želiš da ispričaš fotkom. Zvuči kliše ali ni na jednoj fotografiji mačka ne izgleda kao predator :D a to je bila crta koju si imao potrebu da pomeneš u temi... :)

Fotkanje životinja ume da bude nezahvalno ali i jako zahvalno. Ako zatreba inspiracije, ovaj lik je sjajan:
https://500px.com/zoranphoto
« Poslednja izmena: Maj 25, 2016, 08:07:47 posle podne od strane I love deadlines »

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Čičak
« Odgovor #8 poslato: Maj 25, 2016, 09:37:36 posle podne »
@I love deadlines, hvala, moracu da sazvacem ovo pre nego odgovorim bilo sta :D ... samo jedno, na ovim fotkama jedini izvor svetla je prozor na 10h od pravca foto aparata, nista blic niti bilo kakva druga svetla .. obrada je minimalna (klikno da "opravi objektiv" u LR i to je to) na ovim nekropovanim, na prvoj skoro nista (mislim da sam stavio luminance+10, highlights+2 i clarity+7 i to je to) na zadnjoj sam neki onaj google filter probao ali je bas "lagan" filter .. mada sad to gledam na vrlo losem ekranu (tj ekran je do jaja ali sam zamenio graficku stavio neku temp pa nemam konektore pa mi je spojem monitor od 2560 rezolucije na hdmi kabl koji moze 1080 samo pa je sve malo "muljavo" a i potpuno nekalibrisano) ko zna mozda fotke izgledaju mnogo bolje ili mnogo gore od onoga stoja vidim :D ...

odo da procitam tvoj post jos jednom :D inace sto se inspiracije tice, imam ja inspiraciju, mogu cak i do ozbiljne opreme da dodjem, fale mi znanje, vreme i talenat :( ... sad za vreme i talenat ne mogu nista da promenim al se trudim bar malo znanje da podignem na veci nivo

5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže I love deadlines

  • Član
  • **
  • Poruke: 107
  • Everything happens so much.
    • Pogledaj profil
    • Portfolio
Čičak
« Odgovor #9 poslato: Maj 25, 2016, 09:49:50 posle podne »
Iz nekog razloga mi je izgledalo kao da se mešaju prozor i tungsten posred mačke. Izvinjavam se :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Čičak
« Odgovor #10 poslato: Maj 25, 2016, 09:52:07 posle podne »
mislim da sam sve skapirao :D hvala puno .. za "predator" :D ja je tako zovem ali na zalost od kada smo se vratili u srbiju ona je jedna uspavana i depresivna zivotinja, ne igra se vise skoro uopste, spava po ceo dan i noc i kuka za klopom i to je to .. bila je nekad ozbiljan predator (pre jedno 7 godina) ali se mnogo izbedacila sto se vratila u srbiju ... a i stigle je godine.. uskoro ce 15ta.. tako da nije "predator" ono sto zelim da izvucem :D

za sve ostalo, skroz mi je jasno .. pozadina je uzas .. sto vise gledam fotke to mi vise smeta .. smetalo mi je doduse i kad sam fotkao ali da sam otisao da mrdnem nesto od toga ona bi otisla, voli da je sama .. to "pozivanje iz pticije perspektive" nema sanse ignorise me ko da nisam tu, samo moze da se podigne i da ode ... slusa me samo izmedju 4 i 6 ujutro ali tada nema fotkanja tad raja u kuci spava .. 1/60, hm, pa ona je nepomicna, zato sam isao sa 1/60 drzao sam 1/60, F4 (najmanje na ovom objektivu) i auto iso .. vidim da je otisao dosta visoko i mnogo je to suma za moj ukus, posebno sto ja to ne umem da ocistim, probao sam sa 10 alata i ne vredi glup sam za to, no nebitno bavicu se ucenjem obrade "posle" :D .. da probam ovo ostalo da savladam .. bio sam ubedjen da sam uvatio fokus na oko ali jok nije ni blizu oka :( to sam na zalost video tek u LR .. tukao sam brdo fotki ove su jos bile najblize fokusu (nepomicna macka) .. uopste mi ovaj fokus sistem na mk3 nije jasan :( .. moram to da savladam pre nego nastavim bilo sta drugo .. danas sam 20min vrteo kombinacije i jos mi je manje jasno nego jutros :( ... napravio sam i 50tak slika deteta nijednu nisam sacuvao sve sam obrisao a tuko sam sa 1/200 i nijedna nije bila ostra a on nije bio nesto brz, sve sam izomasivao fokus :( a na F4 i nije tako plitak dof tako da sam bas smoren...

za svetlo, bem li ga, mk3 je rekao da je "tacno" :D a ja nesto ne mogu da ocenim probao sam malo zatamnim deluje mi mnogo tamno probao posvetlim deluje mi lose ... svkako moze bolje, ce se potrudim .. trebalo bi za vikend malo da bude vremena pa ako predator odluci opet da se sunca na nekom dostupnom mestu ja cu nastavim temu uz pokusaj da poslusam savete :D hvala jos jednom

p.s. za tungsten je mozda na ovoj trecoj sto sam probo onaj google filter pa je on nesto pametovo :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže I love deadlines

  • Član
  • **
  • Poruke: 107
  • Everything happens so much.
    • Pogledaj profil
    • Portfolio
Čičak
« Odgovor #11 poslato: Maj 26, 2016, 10:32:08 pre podne »
Nemoj da se tripujes oko šuma. Dokle god nije chroma noise nego samo luminance, sve je ok. To fotki daje šmek, a kad je budeš štampao skoro da ga nećeš ni videti. Raspali taj iso, kad sam dozvolio sebi da pucam na iso3200 ako treba promenio mi se život. Da li bi više voleo oštru i dobro eksponiranu fotku sa nešto šuma ili stresenu fotku bez? Nemoj pixel peepovati. Gde god da gledaš fotku, gledaš je smanjenu. Ako štampaš bilbord od nje, gledaces ga sa dovoljne daljine da opet ta zrna nećeš ni videti :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Van mreže I love deadlines

  • Član
  • **
  • Poruke: 107
  • Everything happens so much.
    • Pogledaj profil
    • Portfolio
Čičak
« Odgovor #12 poslato: Maj 26, 2016, 10:33:55 pre podne »
Takođe: Dfine iz Google Nik Collection je meni jako fino šljakao, ako već hoćeš da ga skidas. Al' ja na svoje fotke šum čak i dodajem, niko se do sad nije žalio :D


Sent from my iPhone using Tapatalk

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Čičak
« Odgovor #13 poslato: Maj 26, 2016, 12:41:47 posle podne »
bem li ga, mnogo ne volem taj sum :( .. a probao sam taj dfine i nista mi nije jasan mozda cu ipak morati da procitam manual :D .. no nije mi sad sum bitan, vise bi da savladam hebeni fokus na hebenom mk3 ubi me .. i fokus i merenje, nista ne radi kako bi ja teo :(
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu